Poslanci schválili vyšší valorizaci důchodů

Vládní návrh valorizace důchodů schválili poslankyně a poslanci napříč celým politickým spektrem. Cílem opatření, která vejdou v platnost od ledna 2015, je zlepšit postavení seniorů a posílit jejich sociální ochranu. Průměrná valorizace důchodů od ledna 2014 byla kvůli dřívějšímu zmrazení, které stanovily minulé vlády, pouze symbolická.

„Jsem ráda, že se pro vládní návrh našla podpora ve všech politických stranách zastoupených v Poslanecké sněmovně. Poslankyně a poslanci ukázali, že jim není lhostejný život našich seniorů, kteří si zaslouží za svou celoživotní práci důstojný důchod,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Starobní důchody budou podle vládní novely opět valorizovány o třetinu růstu reálných mezd a sto procent nárůstu spotřebitelských cen. V současné době jsou zvyšovány jen o třetinu růstu spotřebitelských cen.

V příštím roce by se navíc měly penze mimořádně zvýšit o 1,8 procenta. V praxi to znamená, že by důchody vzrostly v průměru o 205 korun. Valorizace v tomto roce činila v průměru jen 45 korun.

„Nízká valorizace v uplynulých dvou letech nestačila seniorům pokrýt životní náklady. Chudoba hrozí v České republice až půl milionu důchodců. Především těm osaměle žijícím musí stát podat pomocnou ruku a zajistit důstojné stáří,“ dodala ministryně.

Podle metodiky EU je v Česku chudobou ohroženo 605 tisíc starobních důchodců, starobní důchod do 8000 korun dostávalo 137 tisíc lidí a 9,5 tisíce lidí pobíralo důchod ve výši životního minima, které je 3410 korun.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
22. 6. 2014 20:32

To bylo keců o valorizaci ! Těm důchodcům,kteří mají vnitrácké a vojenské penze i s výsluhama je třeba zvýšit důchody,aby proboha netrpěli nedostatkem. A těm s důchody 7- 9000 přidají stejné procento. Rozdíl ? Stokoruny měsíčně ve prospěch vnitráků z doby před sametem.
A že si zhůvěřilí vládní zloději ponechali po celá léta 2/3 z peněz,které měli dostat důchodci
a jež pochopitelně rozkradli,rychle zapomněli na sliby,že budou valorizovat všechny důchody stejnou částkou.Že mají skoro každý den vlaky v ČR výluku z důvodu sebevražd ? Nevadí,přidáme
soudcům a sobě ! Oni reprezentují národ, a tedy si přidáme : NÁROD SOBĚ

tožtak
tožtak
22. 6. 2014 21:00

A dorovnání za ty 2 krácené roky je kde?

idiotronic
idiotronic
22. 6. 2014 22:03

Když chce být paní ministryně politicky korektní a hovoří o poslankyních a poslancích, mohla mluvit i o seniorkách a seniorech , nikoli jen o seniorech, stejně jí jde hlavně o prodloužení projevu, aby si nikdo pro zůrazňovaných 45 korun nevšiml zamlčované
singrace-devalvace , která tuto částku násobně kompenzuje. Do jízdného
čd bude singerace promítnuta až za půl roku a možná do té doby dojde ještě k další.

mira
mira
23. 6. 2014 0:26

Vyšlo spousty článků o valorisaci, ale jen jeden o Babišově dluhové brzdě-ta bude zatažena při veřejném dluhu(součtu schodků)55% HDP. Nyní jsme asi na 47% HDP-dle oficiálních údajů. Pokud Babiš seskrtá státní rozpočet během tohoto roku tak,,brutálně“jak slíbil, může 55% dosáhnout během tohoto roku bez problémů. A myslím že to udělá. A potom by podle dluhové brzdy žádná valorisace nebyla. Podle mě je debata a schvalování valorisací jen mlácení prázdné slámy k uklidnění veřejnosti.