Poslanci smetli senátní zákon o Šumavě

POSLANCI SMETLI SENÁTNÍ ZÁKON O ŠUMAVĚ, KTERÝ OHROŽOVAL NÁRODNÍ PARK I PROSPĚRITU OBCÍ
UKÁZALI TAK, ŽE POZEMKOVÍ SPEKULANTI A DŘEVORUBCI NEMAJÍ V NÁRODNÍM PARKU MÍSTO

středa 29. října 2014

Poslanci a poslankyně právě v prvním čtení zamítli senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, který připravilo několik senátorů kolem jihočeského Tomáše Jirsy (ODS). Zákon by otevřel náš největší národní park spekulantům s pozemky a těžařským firmám. Pro zamítnutí hlasovalo 93 poslanců (TOP, Úsvit, ANO a většina ČSSD), proti zamítnutí jich bylo 42 (ODS, KSČM a část KDU) [1].

Hnutí DUHA a vědci už dříve upozornili, že senátní zákon rozšiřoval v okolí obcí III. zónu národního parku (tedy území, kde se může po změně územního plánu stavět) na pozemky dříve skoupené lidmi z okolí politiků a realitními firmami. Zákon by také umožnil kácet za určitých podmínek na celém území národního parku a stejně tak i lovit všude mimo obce. Ochranu přírody navrhovali senátoři srazit pod úroveň ochrany v běžných hospodářských lesích [2].

Renomovaná britská poradenská společnost EFTEC spočetla, že směřování parku podle senátního zákona by poškodilo současné i budoucí pracovní příležitosti vázané na turismus jakož i mezinárodní pověst Šumavy a podkopalo by dnešní prosperitu obcí [3].

Za ochranu šumavské přírody se postavilo přes 43 tisíc lidí, kteří podepsali Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava a předali ji poslancům [4].

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

„Poslanci a poslankyně hodili likvidační návrh senátorům a senátorkám na hlavu a vzkázali tak ministru životního prostředí Richardu Brabcovi, že chtějí zákon, který lépe ochrání krásnou a unikátní šumavskou přírodu. Takový zákon dle ekonomických propočtů také zajistí pokračování a posílení prosperity šumavských obcí. Poslancům za to patří poděkování naše, návštěvníků parku i zvířat, rostlin a veškerého života, který má v divoké šumavské přírodě svůj domov.“

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Dnes nešlo ve sněmovně zdaleka jen o ochranu přírody, ale o test vládní koalice a hlavně všech slušných politiků, bez ohledu na stranickou příslušnost. Zamítnutí senátního zákona znamená zastavení nájezdu na státní pozemky.“

Poznámky:

[1] http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=59928

[2] http://www.hnutiduha.cz/publikace/prachobycejny-najezd-na-statni-pozemky

[3] http://www.sumava-kurovec.cz/include/EFTEC%20souhrn%20studie.pdf

[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-vyboru-pro-zivotni-prostredi-odmitaji-senatni-navrh-zakona-o-sumave

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bbb
bbb
30. 10. 2014 7:24

Pořád se hádat o přírodu. Raději pohlédnout, jak zvíře (šelma) ví, co je ohleduplnost. Psem mrští tak, že se nepraští o kovové překážky, nýbrž dopadne nezraněn 10 metrů daleko.
http://www.novinky.cz/koktejl/351978-lachtan-mrstil-otravnym-stekajicim-psem-jako-detskou-hrackou.html

Aleš
Aleš
30. 10. 2014 13:28

Musím nesouhlasit s programovým ředitelem hnutí Duha. Podle mne to s testem slušnosti politiků mělo jen málo společného, ale hlavně jinak, než se patrně mylně domnívá pan Koželouh. Čirou náhodou jsem poslal dnes na om článek, který se toho týká. Šlo tu především o Šumavskou přírodu, nic víc, nic míň. Zastavení nájezdu na státní pozemky na Šumavě, které se dočasně podařilo. Dílčí úspěch, za který jsem organizátorům petice za lepší zákon o NP Šumava poděkoval. To však neznamená, že jednoho krásného dne ti co „podpořili“ na parlamentní půdě zamezení nájezdu na státní pozemky jednou skupinou lumpů, ho jiným způsobem nebudou… Číst vice »

orinoko
30. 10. 2014 13:48

Dobro došli na Šumavě. Pokud tam chtějí zvýšit turistický ruch , tak musejí postupovat podobně jako hrady a zámky: hladomorny, mučení, strašení , noční provoz s dýňovým obložením.
Šumava sama nabízí možnosti. – Po stopách krále Šumavy a prince Lipna. Potápění v batyskafu, a s ruskou ponorkou až k pramenům Vltavy.
Suché z nosu na dně Prášilského jezera.
Liberální tupé na dně Plešného jezera.
Atd., atp.

petr
petr
30. 10. 2014 13:52

orinoko napsal

Dobro došli na Šumavě. Pokud tam chtějí zvýšit turistický ruch , tak musejí postupovat podobně jako hrady a zámky: hladomorny, mučení, strašení , noční provoz s dýňovým obložením.
Šumava sama nabízí možnosti. – Po stopách králeŠumavy a prince Lipna. Potápění v batyskafu, a s ruskou ponorkou až k pramenům Vltavy.
Suché z nosu na dně Prášilského jezera.
Liberální tupé na dně Plešného jezera.
Atd., atp.

No a mohli by tam pro turisty předvádět : Pouliční boj v horách, nebo s kouzelníkem Merlinem měnit Černé jezero na Bílé.

orinoko
30. 10. 2014 14:08

Chce to jenom trochu té invence a flexibility. A LIDI ce jenom pohrnou.

Aleš
Aleš
30. 10. 2014 15:35

Nebo Haarpunovat orkán Kyril 2? Abychom se mohly uVELEBYt na výsluní, když ta přirozená obnova lesa tak stíní a zavazí pro zaměstnanost regionu tak důležitým projektům jako jsou další vleky, sjezdovky a adrenalin parky, skrytě sponzorované sociálně slabými lidmi? Nebo raději golf? Merlin může být „spokojen“. Výmar po Česku prý nehrozí. A už je tady. Doufám, že kouzelník přehodnocuje posudky na deprivanty, co nás chtějí rozložit na atomy. (Porušuju jednu zásadu, ale ne proto, že bych na kouzelníka něco měl, ale v souladu se zachování všech našich hmotností a energií, tak jak jsou). Škoda, že nemůže nařídit ochrannou ústavní léčbu… Číst vice »

cnemo
30. 10. 2014 16:54

Na druhou stranu, přirozený les nevzniká tak, že smrkovou monokulturu necháme sežrat kůrovcem.

Neználek
Neználek
30. 10. 2014 17:28

cnemo napsal

Na druhou stranu, přirozený les nevzniká tak, že smrkovou monokulturu necháme sežrat kůrovcem.

A on někdy někdo něco takového tvrdil???

Aleš
Aleš
3. 11. 2014 12:11

Stan napsal Ale on tam přesně tak přirozeně vzniká. Jen někteří na české straně Šumavy (na rozdíl od té německé) nemají trpělivost nechat tomu 50 let a křičí, že by se tomu mělo nějakou tou sjezdovkou a nějakým tím odtěžením pomoci Většinou tu trpělivost nemají ti sami holomci, co jindy za peníze daňových poplatníků včetně dětí a důchodců mají trpělivost desítky let investovat peníze a úsilí na znovu opakující nedařící se zalesňování a následné rekonstrukce porostů. Rekonstrukce porostů jsou následkem nekompetentního technokratického či diletantského přístupu k lesním ekosystémům, nevhodného hospodaření, nevhodné struktury lesa. A laici se nechají rádi klamat lacinou… Číst vice »