Povolební kocovina a věčné téma popřevratové normalizace

Od té doby, co boriš umí po skalinách a kníže je lidu blíže, mě už nic nepřekvapuje, jen jsem musel přidat svoji šifru mistra maskota, která byla náhražkou vulgární litanie.

Populističtí tragédi vysvětlují své volební neúspěchy tím, že jejich voliči zůstali doma a nikoho ani nenapadne, že doma zůstali voliči názorové protistrany a jejich účastí by propad byl ještě horší. Tragédy ovšem alespoň v některých krajích zůstali samotní voliči, když si zvolili staronové tyrany pod novým názvem v koale se závisláky, kteří samozřejmě sami sebe označují za nezávislé. A aby toho nebylo málo, tito závisláci rádi obviňují názorové protistrany z porušování demokracie, totality, ohrožování svobody. Obzvláště pokud jde o nějaký názor nebo cokoliv, co se týká komunistů, Ruska, Číny a od prezidentské volby i prezidenta…

Bílá nemoc jako vyšitá, obzvláště když člověk vidí těmto „lidem“ pod pokličku. Dle nich je demokratické sebrat volební lístky mentálně postiženým a slaboduchým příbuzným a občanům a vložit do obálek hlasy těm, pro které pracují… Stejně tak se nikdo z nich nepídí po rozpočtové zodpovědnosti těch, kdo rozvěsili statisíce billboardů jejich subjektů a kandidátů. Kolik to stálo? Je demokratické, když zaměstnanci, především dělníci, svojí pracovní dobou mají problém stíhat volby? Znám několik případů voličů levice, kteří nemohli k volbám kvůli práci…

Babišovy firmy přijdou o dotace. To je správné, i když asi proces, kterým k tomu došlo, nikoliv. Ale podstatné je, jak fungují penězovody jinde. Kolik měst, obcí, ROPů, MASů, magistrátů, poslanců, senátorů a zatupitelů má na sebe navázány firmy a subjekty, kterým zajišťují nadstandartní přístup ke zdrojům včetně dotací, finančním tokům a informacím? Takže když to dělá politik jiné strany než ANO, je to dovoleno?

Voliči rádi zapomínají i na další radosti dob nedávno minulých. Jak jinak lze vnímat to, že část občanů skočila na jednoduchý slogan „Zjednodušme to“. Není to náhodou parafráze na „Jste dostatečně hloupí na to, abychom z vás i nadále mohli dělat blbce, ale dostatečně chytří na to, abyste nám to aktivně umožnili.“

Pojďme k jiným stranám, ke kterým snad část osazenstva OM mohla upínat aspoň některé naděje.

Neúspěch ČSSD okomentoval příznačně prezident. Souvisí s celostátní politikou. V Olomouckém kraji mělo dle analýzy větší vliv na výsledek než kauzy Vidkun a Mačák (zpronevěra milionů z účtu strany pro vlastní kampaň a potřebu) právě chování ČSSD na státní úrovni. A evidentně jedna z nosných myšlenek, které se vyskytují u bývalého krajského koaličního partnera, a ve volebním programu se ta myšlenka vyskytla i v krajských volbách, je vystoupení ČR z NATO.

Vedení ČSSD se tu zatím k jejich vlastní škodě drží tvrdé „proamerické“ linie. A to se po vytřizlívění z povolební kocoviny pokusím naznačit přátelům v sociální demokracii, že za tohle si můžou sami, měli jako členská základna tlačit a v tomto změnit program. Dokud to neudělají, volit je nebudu a nějaké procenta mladších to dělají podobně jako já.

Lži, že voličská základna KSČM vymře, neplatí. Ano, kdyby starší neumírali, už by možná i vyhráli volby. Ale co s tím dělá vedení strany? Po totálním fiasku v senátních volbách by měl odstoupit předseda strany, ale tomu je u koryta evidentně dobře. Možná nečekaně bude hledat chyby. Ale určitě ne u sebe. Jak chtějí předkládat jako opoziční strana návrhy, když v Senátu nebudou mít žádnou podporu a v parlamentu horko těžko budou hledat pořebný počet hlasů? Kdyby tohle Filipovi vadilo, odstoupí.

Po volbách jsem rád kvůli jedné věci. Že jsem se nenechal zlákat žádnou poblitickou stranou a nemusím se léčit z kocoviny, která není moje. Ani teď nehodlám sledovat koaliční tanečky, kdy jsou politici kvůli korytům schopni se spolčit i se samotným ďáblem. Já jsem zcela střízliv zvolil vystoupení ČR z NATO. Nečekám od toho samozřejmě žádné zázraky, ale je to další krůček, kterým se blížíme k ozdravení naší nejen politické scény. Budu se asi už trapně opakovat: JINÉ CESTY Z TOHO NENÍ.

Přejít do diskuze k článku 31 komentářů