Pozvánka: Akce proti prolomení limitů těžby uhlí

 

POZVÁNKA: 11. 6. se bude bojovat za zachování limitů. Lidé se sejdou v 16 městech

Den akcí za budoucnost bez uhlí a proti bourání Horního Jiřetína bude společným občanským vystoupením proti plánu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka prolomit územní ekologické limity těžby hnědého uhlí na Mostecku.

Na různých místech se uskuteční demonstrace, happeningy, koncerty a další. Výzvu k akci na webu www.limityjsmemy.cz podpořili starostové z regionu – starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt a starostka Litvínova Kamila Bláhová, senátoři a senátorky Libor Michálek, Eliška Wagnerová a Václav Hampl, náměstek primátora města Brna Matěj Hollan, Táňa Fischerová, Břetislav Rychlík, Arnošt Goldflam nebo Marta Kubišová.

Lidé na ni pak reagovali přihlašováním vlastních akcí různého druhu a ty se tak 11. 6. odehrají až v 15 městech a obcích. (Přesný seznam najdete zde: www.limityjsmemy.cz/udalosti). Nejdůležitější tři se uskuteční shodně od 18:00: v Litvínově na náměstí TGM, v Praze na Náměstí míru a v Brně na Denisových sadech.

Iniciativa občanů má tři hlavní cíle.

1) Žádáme zastavení snah o těžbu za limity a postupný útlum těžby v souladu s původním rozhodnutím vlády. Odmítáme pokusy uhlobaronů a ministra Mládka prolomit limity a vystěhovat Horní Jiřetín a zbytečně zdržovat rozhodnutí, které jak zaměstance dolů, tak obyvatele ohrožených obcí udržuje v nejistotě.

2) Chceme vyjádřit solidaritu se zaměstanci uhelných dolů, které jejich zaměstnavatelé Tykač a Dienstl zneužívají coby rukojmí ve snaze o další nemravný zisk. Chceme od vlády, aby současně s potvrzením platnosti limitů schválila velkorysý sociální program, který bude financován ze zvýšení poplatku za těžbu uhlí a zajistí, že nikdo nepřijde útlumem těžby k úhoně.
3) Chceme
zdůraznit, že většina obyvatel České republiky1 i Ústeckého kraje2 prolomení limitů odmítá. Veřejným vystoupením chceme apelovat na vládu, aby tento konsistentní postoj veřejnosti vyslyšela a ukázat, že obyvatelé Horního Jiřetína nejsou v zápase o své město osamoceni.

1 http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/68-procent-Cechu-odmita-bourani-obci-kvuli-uhli/

2 http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/70-procent-obcanu-Usteckeho-kraje-odmita-bourani-obci-kvuli-uhli/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
8. 6. 2015 9:30

Kdyby byla demonstrace spojena s podporou dostavby JE a připojení jejich odpadního tepla na vytápění v přilehlých velkých městech (např. Brno), zúčastním se. Zároveň bych přivítal demonstraci za zákaz hypertrofovaného vývozu energie a podstatné zvýšení poplatků za transport cizí elektřiny přes naši rozvodnou síť a jeho podstatné omezení. Kromě jasných ekonomických přínosů by to způsobilo značné problémy německému parazitickému modelu energetiky, což by je donutilo problémy skutečně řešit a ne přesouvat na jiné.

Takto je to plácnutí do vody, pokud se budeme pořád jen ohlupovat bláboly o nepoužitelných OZE budou limity se 100% jistotou prolomeny. Nic jiného pak totiž nezbude:)

idiotronic
8. 6. 2015 15:25

Jen málo lidí v této zemi si přeje nezaměstnanost, a přece je tady. Vítá ji například ten, kdo se těší ,, až Češi nebudou mít co do huby“ (kníže) . Poslanci spatřují nebezpečí nikoli v zahraniční konkurenci či ochromení průmyslového potenciálu vlastní země, ale hlavní hrozbou je pro ně nezvolení, resp. ztráta výhodné pozice. Za takových okolností není jasné, čeho dosáhneme zachováním limitů. Kdyby šlo o zachování přiměřené rychlosti těžby, která by nenarušovala kvalitu života, zabránění exportu životního prostředí ( opravdu elektrárna ve Schwandorfu nespaluje mostecké uhlí?), pak je to krok správným směrem. Ale také je možné nadělat z odpůrců… Číst vice »