Pozvánka: Akce proti prolomení limitů těžby uhlí

Reklama


POZVÁNKA: 11. 6. se bude bojovat za zachování limitů. Lidé se sejdou v 16 městech

Den akcí za budoucnost bez uhlí a proti bourání Horního Jiřetína bude společným občanským vystoupením proti plánu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka prolomit územní ekologické limity těžby hnědého uhlí na Mostecku.

Na různých místech se uskuteční demonstrace, happeningy, koncerty a další. Výzvu k akci na webu www.limityjsmemy.cz podpořili starostové z regionu – starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt a starostka Litvínova Kamila Bláhová, senátoři a senátorky Libor Michálek, Eliška Wagnerová a Václav Hampl, náměstek primátora města Brna Matěj Hollan, Táňa Fischerová, Břetislav Rychlík, Arnošt Goldflam nebo Marta Kubišová.

Lidé na ni pak reagovali přihlašováním vlastních akcí různého druhu a ty se tak 11. 6. odehrají až v 15 městech a obcích. (Přesný seznam najdete zde: www.limityjsmemy.cz/udalosti). Nejdůležitější tři se uskuteční shodně od 18:00: v Litvínově na náměstí TGM, v Praze na Náměstí míru a v Brně na Denisových sadech.

Iniciativa občanů má tři hlavní cíle.

1) Žádáme zastavení snah o těžbu za limity a postupný útlum těžby v souladu s původním rozhodnutím vlády. Odmítáme pokusy uhlobaronů a ministra Mládka prolomit limity a vystěhovat Horní Jiřetín a zbytečně zdržovat rozhodnutí, které jak zaměstance dolů, tak obyvatele ohrožených obcí udržuje v nejistotě.

2) Chceme vyjádřit solidaritu se zaměstanci uhelných dolů, které jejich zaměstnavatelé Tykač a Dienstl zneužívají coby rukojmí ve snaze o další nemravný zisk. Chceme od vlády, aby současně s potvrzením platnosti limitů schválila velkorysý sociální program, který bude financován ze zvýšení poplatku za těžbu uhlí a zajistí, že nikdo nepřijde útlumem těžby k úhoně.
3) Chceme
zdůraznit, že většina obyvatel České republiky1 i Ústeckého kraje2 prolomení limitů odmítá. Veřejným vystoupením chceme apelovat na vládu, aby tento konsistentní postoj veřejnosti vyslyšela a ukázat, že obyvatelé Horního Jiřetína nejsou v zápase o své město osamoceni.

1 http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/68-procent-Cechu-odmita-bourani-obci-kvuli-uhli/

2 http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/70-procent-obcanu-Usteckeho-kraje-odmita-bourani-obci-kvuli-uhli/

Přejít do diskuze k článku 2 komentáře