Praha 10 usiluje o likvidaci přírodního parku

PRAHA –  Rada městské části Praha 10 přijala na konci února usnesení, ve kterém se vyslovuje pro masivní obytnou zástavbu takzvané lokality Trojmezí. V podstatě se tak vyslovila pro zničení jedné z největších zelených ploch na svém území.
 
Lokalita zvaná "Trojmezí" je nezastavěné území o celkové rozloze přes 2 500 000 čtverečních metrůna pomezí Prahy 10, 11 a 15, obklopené ze všech stran sídlišti Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík. Část Trojmezí leží v Přírodním parku Hostivař – Záběhlice. V nivě Botiče se také nalézá Přírodní památka Meandry Botiče a biokoridor Územního systému ekologické stability. „Je to poslední kousek přírody, sevřený ze všech stran paneláky. Pro obyvatele okolních sídlišť je to často jediná možnost kontaktu s přírodou,“ popisuje lokalitu Ing. Jan Chvátal ze Střediska ekologické výchovy hl. města Prahy Toulcův dvůr, unikátního vzdělávacího centra ležícího v bezprostředním sousedství.
 
Snahy o zastavění této lokality nejsou nové. „Vše začalo asi před pěti lety, kdy se okolní městské části spojily a společně podaly podnět ke změně územního plánu,“ upřesňuje Chvátal. Vzhledem k tomu, že městské části nedodaly včas podklady pro projednávání tohoto návrhu, bylo projednávání celé změny odsunuto. Od té doby bylo zpracováno několik developerských studií, plánujících zástavbu v přírodním parku. Mediálně nejznámější je bezpochyby studie britského architekta Normana Fostera pro developerskou skupinu MCA, vedenou magnátem Milošem Červenkou. Další studie například navrhovala vznik nové čtvrti na pozemcích patřících skupině ORCO v místech stávajícího sadu – jedné z nejcennějších míst přírodního parku. Žádný z těchto záměrů ale zatím nebyl dotažen do podoby změny územního plánu.
 
V roce 2007, po přijetí nového stavebního zákona, byly zahájeny práce na zcela novém územním plánu pro celou Prahu. Paralelně jsou projednávány koncepční dokumenty, které mají novému územnímu plánu předcházet. Jedná se například o takzvané Zásady územního rozvoje, které ve své stávající podobě mimo jiné stanovují nezastavitelnost širokého údolí Botiče, tedy součásti přírodního parku Hostivař – Záběhlice. Ještě dál šel první návrh Konceptu nového územního plánu, který v celém území nevymezil prakticky žádné nové zastavitelné plochy. „První návrh Konceptu byl zřejmě studenou sprchou pro megalomanské plány městských částí a developerů. Proto se pokusili na poslední chvíli proces zpracování nového územního plánu obejít a snaží se lokalitu prosadit do takzvaných celoměstsky významných změn,“ říká Chvátal. Proti těmto změnám již dříve vyjádřila své připomínky různá občanská sdružení zabývající se územním plánováním v Praze. „Hlavním problémem je motiv těchto změn. Tím jsou zjevně zájmy investorů a developerů, nikoliv potřeby města a jeho obyvatel,“ říká Martin Skalský ze sdružení Arnika.
 
Přestože podle původního záměru nemělo během projednávání nového územního plánu k žádným dílčím úpravám toho stávajícího docházet, chystá se v těchto dnech ke schválení již druhá vlna těchto mimořádných změn. Je jen smutnou ironií osudu, že ohrožení této přírodní lokality přichází těsně po úmrtí Mgr. Emilie Strejčkové, zakladatelky Toulcova dvora a dlouholeté vedoucí odboru životního prostředí právě na úřadu Prahy 10. Emilie Strejčková stála u zrodu tohoto přírodního parku a v posledních letech se aktivně zasazovala o jeho zachování. Konečné rozhodnutí o tom, zda tento záměr bude projednáván s ostatními celoměstsky významnými změnami, padne na zasedání zastupitelstva hlavního města dne 26. března.
 
Osud této přírodní lokality však mnoha lidem není lhostejný. „Spolupracujeme s celou řadou organizací, o kauzu se zajímají také stovky jednotlivců. Nyní začínáme narychlo distribuovat petici, ve které apelujeme na zastupitele, aby umožnili projednávání budoucnosti této lokality standardní cestou a vyřadili ji z nové vlny celoměstsky významných změn. Petici musíme ukončit do příštího úterý, abychom ji včas stihli odevzdat. Zbývá nám tedy již jen sedm dní! Všechny další informace jsou k dispozici na našich internetových stránkách,“ uzavírá Chvátal. Zastupitelstvo hlavního města Prahy bude mít na svém nadcházejícím zasedání jedinečnou možnost ochránit rozsáhlou přírodní lokalitu před nátlakem developerů.
 
Odkazy: Informace o vývoji celé kauzy najdete na http://www.toulcuvdvur.cz/trojmezi

Rozhodnutí rady městské části Praha 10 najdete v příloze tiskové zprávy či na http://www.praha10.cz/mestska-cast/volene-organy/rada-mc/usneseni-rady.aspx
 
Kontakt: Ing. Jan Chvátal, člen Správní rady Zájmového sdružení Toulcův dvůr, Středisko ekologické výchovy Hl. m. Prahy Toulcův dvůr, Kubatova 1/32, 102 00 Praha 10 – Hostivař, Mobil: 603 289 057, Telefon: 271 750 556, Fax: 271 750 548, www.toulcuvdvur.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments