Pravičák je celosvětová diagnóza

Při cestách internetem jsem narazil na příběh jedné americké matky postiženého chlapce, která zveřejnila účet za jeho léčení, aby ukázala, jak důležité je veřejné zdravotní pojištění:

Please pay this amount: $500. I burst out laughing with the sheer relief of it all. Thank goodness for insurance. I pulled up my calculator and started adding numbers (…) I got to the end I smiled wryly. $231,115, give or take a dollar or two. The price of a four-chambered heart.

I snapped a picture of the bill and opened Twitter on my phone, absentmindedly imagining that someone might be interested in knowing why we medical mamas care so much about laws that ensure our access to affordable health care, why Obamacare has been a lifeline to our children, banning lifetime limits and ensuring that no one would deny them coverage simply because they’d been born with preexisting conditions like heterotaxy.

(Pozn. edit.: Matka si pochvaluje, že díky Obamacare její syn s vrozenou srdeční vadou dostal nové srdce. Stálo to 231 115 USD, přičemž ona zaplatila 500.)

Reakce ji zaskočila a vyděsila. A mě vlastně také, především měl ale překvapila tím, jak podobné jsou „argumenty“ amerických pravičáků (nebo kam jinam byste po přečtení následujících řádků jejich autory na politické ose zařadili?) těm, kterými se ohánějí ti čeští, zejména dojde-li na nezaměstnané, bezdomovce, Romy či cizince:

And a few very angry men telling me that I shouldn’t steal from them, that my child was better off dead, that I should have let him just succumb to natural selection.

With the exception of the guy who thought that Ethan should have been more personally responsible.

They called me ungrateful, a thief, a lazy mooch, an attention whore.

Strangers were telling me it would have been cheaper to make a new kid.

I’d posed in the thread and declared that my son just wasn’t worth keeping alive anymore. There was even a percentage of the comments dedicated to the belief that I was a foreigner or, worse, a terrorist.

(Pozn. edit.: Matka, která je nevděčnice, zlodějka, flákačka a dotěrná děvka, by je neměla okrádat a ponechat dítě přírodní selekci, nestojí za to, aby zůstalo na živu, bylo by levnější, kdyby si pořídila nové. Dítě by mělo být více osobně zodpovědné. Část komentářů bylo dokonce věnováno přesvědčení, že je cizinka, či dokonce teroristka.)

To je totální už ne ztráta, ale přímo odmítnutí lidskosti a slušnosti, myšlení v nejlepších tradicích amerického rasismu a evropského fašismu (což není zase až takový rozdíl, jak nám budou potrefené husy tvrdit). Toho hnoje je tam ještě víc, přečtete si to, čte se to dobře. A pointa není tak zdaleka depresivní, jak by se snad na základě výše uvedených citací mohlo zdát.

Jenže ani to nemůže nic změnit na tom, že lidé, kteří tohle píší a myslí to vážně, existují, a to nikoliv někde v rezervacích, ale v běžné populaci, vybaveni všemi právy včetně volebního. Jsou tady a jsou všude, všude stejní, všude stejně trapní, stejně hloupí a stejně nebezpeční.

Důkaz, že tito lidé jsou mezi námi najdete i v diskusi k původnímu článku na blogu Tribun.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
21. 7. 2017 19:08

Ma pravicak nějaký synonymický ekvivalent, který by ovšem nebyl zavádějící, nýbrž právě naopak vystihoval podstatu?
Nemá cenu snášet výčet pravicakovych bedaru. Je to jako proslula ležící osmička.
Pravicak … to není spektrální společenský a politicky postoj.
To je diagnóza.
Vezměte všechny echtovni pravicaky sveta a soustredte je na izolovaný ostrov.
On už si je tam MckoCain nádorové přebere.
Ach ano!
Pravicak je NADOR tohoto sveta.
Jak proste, milý Watsone.

Gatta
Gatta
21. 7. 2017 20:59

Ono by to chtělo si tak trochu definovat, co si kdo pod takým slovom „pravičák“ vlastně predstavuje. Podobně ještě dnes jsou velmi mnozí lidé schopni šoupnout Klause, Babiše i Bakalu do šuplíku „komunisti“. Prostě se mi někdo nelíbí, tak mu nalepím svoji oblíbenou negativní nálepku … a se mi uleví. Tedy ten objektivní skutečný „pravičák“ je člověk mnoha vlastností – úplně stejně jako i „levičák“. Vlastností, která mají svoje opodstatnění a svoji přínosnost – a jako u všeho: „Vše je věcí míry“. Stejně i každá vlastnost. Pak se šetrnost mění v lakotu, velkorysost v marnotratnost, láska v omezijící a destruktivní… Číst vice »

LF
LF
22. 7. 2017 5:20

Jeden komentář k článku je lepší než celý článek, „levičáctví“ šoupnuté do extrému už škodí. Cituji. Veřejný a povinný charakter pojištění má dva nešvary. Prvním je plýtvání z pojištění na nesmysly. Něco podobného, jako by člověk čerpal pojištění bytu na rozbitý hrnek od kafe. Potom logicky není na drahou péči. V ideálním světě by existoval (a existuje i v tom neideálním) pojistný program s roční spoluúčastí. Druhým problémem je absence tlaku na nerizikové chování. Státní pojišťovně (a zdravotní jsou všechny státní) je úplně jedno, jestli člověk kouří, přežírá se, chlastá a kašle na prevenci. Když si koupím zabezpečovací zařízení a… Číst vice »

peter.
22. 7. 2017 7:33

Tento článok má poukázať na zhovädilosť a neľudskosť kapitalizmu (pravice)a ako príklad poslúžil prípad postihnutého chlapca,za liečbu ktorého by musela matka zaplatiť cez 200 tisíc dolárov,ale vďaka ľavičiarovi(socialistovi,možno až komunistovi)Obamovi zaplatila len 500 dolárov.Potom Tribun poukáže na výplody zvráteného pravičiaka ktorý na jeho webe publikoval svoj chorý,nenormálny názor,za ktorý by naozaj zaslúžil nakopať do zadku a Tribun tieto názory podporené aj apelom na city diskutérov zovšeobecnil,aby oznámil toto :Pravičiak je hovado.Všetci pravičiaci sú ako ten odiózny diskutér na mojom webe.A potom príde šikovná slučka z ktorej sa dozvieme aj to,že práve takíto „pravičiari“(neľudskí,suroví,bezcitní) odmietajú imigrantov(Rómov,bezdomovcov,nezamestnaných….tzv.“socky“),odmietajú sa zbaviť kultúrno-etických noriem a… Číst vice »

Bety
Bety
22. 7. 2017 11:06

Dle mého názoru jsou hovada jak krajní pravičáci, tak krajní levičáci. ( I když se mi často zdá, že neomarxisti, vítači a pod. jsou vlastně zakuklená krajní pravice). Obojím dělá náramně dobře, když mohou své posluchače šokovat. A obojí se cítí být vyčleněnými z té tupé masy hovad, která na ně zírá a nevěří vlastním uším. Ovšem recepty, které předpisují, nemohou být v žádném případě uplatněny na ně osobně, to tedy pozor, to by byla do nebe volající křivda a nespravedlnost!! A že padají dnešní socialistické vlády? To nejsou socialistické vlády, spíš nějaký nepovedený, zkorumpovaný pravo-levý hybrid, který si osvojil… Číst vice »

Gatta
Gatta
22. 7. 2017 12:02

A víte, jak spolehlivě poznáte už na dálku opravdového levičáka? – Na dálnici zásadně jezdí v pouze levém pruhu.

peter.
22. 7. 2017 12:43

Bety napsal zkorumpovaný pravo-levý hybrid, který si osvojil to nejhorší, co mohl na pravici i levici najít. Žiarivým predstaviteľom takého „hybridu“je p.José Manuel Barroso,bývalý predseda Európskej komisie.Narodil sa do nie práve chudobnej – proletárskej rodiny,no to mu nebránilo v tom aby sa už v mladosti angažoval vo Federácii študentov marx -leninistov (FEM-L) potom sa stal predsedom krajne ľavicovej maoistickej Portugalskej komunistickej strany pracujúcich – Revolučného hnutia strany proleteriátu (PCTP-MRPP).V r. 1980 táto strana neuspela vo voľbách a prudký ľavičiar Barroso preskočil do Portugalskej sociálnej demokracie.V r.2004 sa stal portugalským ministerským predsedom a začal presadzovať škrty v rozpočte,privatizáciu štátnych podnikov a… Číst vice »

orinoko
22. 7. 2017 13:31

Ad dálnice. Takového levicaka pak velmi rychle předjede pravicak v odstavnem jízdním pruhu vpravo, nacez ho svým raketovým bednakem začne vybrzdovat klidně az za svodidla civilizace. Včera jsem shlédl film Vražda v Bílém dome. Vynikající. Takhle to chodí v nádorové Emerice. Tam říkají komunisto i Santa Klausovi. Je přece rudy. Zároveň velké poučení pro meditující plebs: Ten , kdo je v Emerice chudý, ale bez dluhu, tak patří do tzv. střední třídy. Chudaci s dluhy jsou prakticky home less. Je velmi zvláštní , ze emericke pravicové kravatove prase ma dvojí metr. Když se sam zadluzi formou hypotéky, tak voní úspěchem.… Číst vice »

Dana
Dana
22. 7. 2017 15:00

To neni tak o pravici a levici, ale velkych nakladech zdravotnictvi, ktere jde stale nahoru. Trilety chlapecek Ethan se narodil s tezkou srdecni nemoci a vetsinu jeho kratkeho zivota stravil v nemocnicich. Mel nejmene 4 zavazne statisicove operace , posledni, zminovana matkou stala ctvrt milionu dolaru.. Chlape uz stal pojistovnu nekolik milionu dolaru a dalsi zakroky, vcetne drahych leku jsou v budoucnosti jiste. Matka je s pojistovnou spokojena, rada plati mesicni prispevky, ale boji se, ze se uzakoni financni strop pojisteni, takzvany „cap“, kde pojistovna po (asi) 5 milionech vydaju za jednoho pacienta muze vypovedet pojistku. Pak by totiz za… Číst vice »

orinoko
22. 7. 2017 15:30

Já osobně bych přál všem Emikum, aby konečně táhli do perdeale. Všichni. Kompletně. Taková civilizační deformace nemá obdobu. Jako rakovina se nádorové rozlezaji po celém globusu všemi myslitelnymi metastazemi. Jsem tu za exota kvůli TV. Ale zase něco užitečného bylo ke shlédnutí. Solární energie v USA … to je cvokhaus of Mastercard.
Zdravotnictví Emiku je drahe, protože jako soukromé musí generovat hory cmrdliku. Opravdu si nějaký trouba mysli, ze jde o zdraví?
To zvládne jen na duši poor Emik. Jde přece o podnikání!

Dana
Dana
22. 7. 2017 16:52

No, zrovna ted zdravotni pojistovny moc nevydelavaji, pac mladi lide vubec zadnou zdravotni pojistku nechteji a do spolecne kasy se zapojit nehodlaji. (Pred Obamacare nebylo zdravotni pojisteni povinne.) Mladi nejsou tak casto nemocni a vlastne by platili peci pro starsi lidi, protoze jejich prispevky by sly do spolecneho hrnce. Proto Obamova povinna pojistka pro vsechny je tolik kritizovana. Solidni firmy maji celkem levne pojisteni pro sve zamestnance, protoze se pojistuji jako skupina, tak dostanou slevu. Porad ceske televize byl jiste z Kalifornie, nejsocialistictejsiho statu v celych JuEsEj. . Proto tam maji takovy socialisticky bordel, ti volici Clintonky. . Stat Kalifornie… Číst vice »

Bety
Bety
22. 7. 2017 17:07

Emerické zdravotnictví má velké náklady, protože musí uživit – a velmi dobře – všechny pojišťovny. ( A samozřejmě musí nechat enormně vydělat farmaceutické velikány). Též my jsme poslechli to volání pojišťovacích upírů a tak je naše zdravotnictví stále lepší a lepší a lepší….Zajímavé je, že státní byrokracie v USA si pro sebe vyhradila to státní pojištění, které u nás obdivovatelé USA s takovým humbukem zrušili.

Dana
Dana
22. 7. 2017 19:13

Americky model v Cesku nikdy fungovat nebude, protoze spousta lidi je tak vysazena na osobni svobodu, ze radsi zemre, nez aby se nechala ovlivnovat statem. Nezapominejte, ze skoro 80% Americanu veri v nejakou formu posmrtne existence-duse. Cesko je vazal Evropske Unie, zapadni EU je vzor, a proto bych radsi resila zdravotni zakony EU.. To mimino Charlie Guard zrejme nema sanci se uzdravit v britskem zdravotnictvi , v Britanii cekaji, az umre..Samozrejme, ze rodice hledaji i experimentalni operace, i kdyz je nadeje mala. Jako kazdy rodic, ze. Nevim, jestli ho pusti do USA, zde by byli doktori ochotni zkusit radikalni leceni.… Číst vice »

peter.
22. 7. 2017 19:57

Dana napsal To mimino Charlie Guard zrejme nema sanci se uzdravit v britskem zdravotnictvi , v Britanii cekaji, az umre. Britskí lekári navrhli chlapčeka odpojiť od prístrojov a nechať ho umrieť.Britský súd rozhodol,že: 1 – vzhľadom na neprípustnú kvalitu života dieťaťa súhlasí s ukončením jeho života. 2 – zakázal rodičom použiť peniaze zo zbierky na záchranu chlapca na experimentálnu liečbu v USA. Vatikánska komisia to schválila tiež,no po kritike ktorá sa na Vatikán po tomto rozhodnutí vzniesla,rozhodol pápež súhlas odvolať. Na svete žijú(prežívajú) tisíce ľudí v kóme aj niekoľko rokov.Sú ľudia po mozgovej príhode úplne odkázaní na pomoc blízkych.Sú ľudia… Číst vice »

Pepan X
Pepan X
23. 7. 2017 9:27

Nejsem žádný znalec, ale podle mne je pravičák ten jenž leze do konečníku moci panstvu a levičák to nedělá, i když podle mne v těchto skupinách není pražádný rozdíl, vše je podle momentální situace.

Aleš
Aleš
23. 7. 2017 22:59

Tribun i další se samozřejmě zapomněli zamyslet nad tím, jak je levicové vybírat od nejchudších lidí výpalné farmaceutickému byznysu a byznysu pojišťoven vyšší než byl nemorální a likvidační desátek ač už církevní či feudální. A o levicovosti výpalného teroristickým organizacím už vůbec ne. Když se kapouni hádají, kdo ho má většího a tasí na nás ta svoje několikamilimetrová howada. Aby nebyla nuda, tak tu ještě prudí i vymahači výpalného. To je hnus velebnosti…

PPK
PPK
24. 7. 2017 13:40

Pravicová filozofie má základ v pokrytecké přetvářce, zakrývané pomocí pojmů svobody a charity, za nimiž je jen ziskuchtivá a chamtivá lakota a bezohledné sobectví, generující války a vymlouvající se na „trh“ jako jedinou formu sociálního chování. Je to filozofie, falešně podsunující lidem vidinu posmrtné blaženosti za jejich pozemskou poslušnost bohatším a údajně nadpozemským mocným. Výmysl „hříchů“ a výmysl jejich vykoupení jako vyčůraně účelový tržní byznys. Levicová filozofie vychází z pokory nepoznatelnosti života a z rovného práva na spravedlivou oprávněnost existence všeho včetně nás. Z existence bez šidítka představ o posmrtném životě, a proto i jen z úcty k vědomí na… Číst vice »

Bety
Bety
24. 7. 2017 14:42

V jedné z detektivek Dicka Francise jsem četla toto: “ Člověk není lepší, protože je bohatý, ale je bohatý proto, že je lepší.“ V tom je podle mě v kostce pravicové vnímání světa – ať to vezmeme tak či tak, bohatý = lepší. Jak k tomu bohatství přišel je nepodstatné, samotné bohatství povyšuje jedince nad dav, mezi tzv. „lepší“ lidi, třebaže to v naprosté většině znamená, že dotyčný, nebo jeho předci byli šikovní v manipulaci, loupežích a bezohlednosti všeho druhu. Levicová rovnost by měla znamenat, že mohu uznávat znalosti a šikovnost jiných lidí, založené na těch vědomostech, šikovnosti, ale přitom… Číst vice »

orinoko
24. 7. 2017 15:04

Skyva pravicového plození reality.

V Praze probíhala odborářské demonstrace. Průvod mířil od Domu odboru na Vaclavak.
Někde na úrovni Hlavního nádraží čelo průvodu zastavilo lidské h.o.v.n.o a pravilo: Zablokovali jste MOJE město!
Pořádková služba se obrátila na policisty: Vyřešite to, anebo to h.o.v.n.o máme odklidit sami?
A policie konala.
To h.o.v.n.o je klasikou pravicových zákoutí bezmozecnych prvoků.

Gatta
Gatta
27. 7. 2017 7:30

Re PPK: Znám hodně pravicově smýšlejících lidí. Svými názory mě mnohdy „vytáčejí“, ale mnohé se jim musí uznat. Jsou to lidé, kteří většinou nějak drobně podnikají – tedy byli ochotni podsdtoupit nejistotu a převzít odpovědnost za svůj život, pracují bez počítání odpracovaných hodin, nic po nikom zadarmo nechtějí a přitom ručí celým svým majetkem. Tito lidé pracijí na hranici svých možností. Tito lidé rozhodně nejsou „líní“ ve smyslu 7 hlavních hříchů. https://cs.wikipedia.org/wiki/Lenost „Lenost (lat. acedia nebo pigritia) je označení pro duchovní apatii či neochotu k jednání plynoucí z nedostatku motivace jednat. Lenost je opakem činorodosti. Lenivý člověk nevyužívá potenciál svých… Číst vice »

orinoko
27. 7. 2017 9:28

Přirozený výběr?
Ano , ten chápu.
Výběr přirození!

V přírodě je jedno závislé na druhem. Nic neexistuje samo o sobě a samo pro sebe. Ani přirozený výběr. I pravicové lejno potřebuje druhé, jinak chcipne. A ještě těm druhým obyčejné nadává … socky. Naprostou kuriozitou jsou echtovni pravicaci, kteří vybaveni holou p.r.d.e.l.i a chronickým netahanim voli pravicové politické kravince.

Gatta
Gatta
27. 7. 2017 9:46

RE orinoko – jj jsou na světě věci, co rozum nebere …

Z jiného sudu – krásně stylový cajdáček u kterýho si vždy vzpomenu na jednoho známého a jednu 23 :-) A taky na něco i ze svého života …

https://www.youtube.com/watch?v=3U6U68mcADc

peter.
29. 7. 2017 10:07

peter. napsal
britský súd rozsudok smrti nad chorobou postihnutou osobou,už vydal.Precedens je na svete

Prípad chlapčeka Charlie Guarda skončil. Vypli mu dýchací aparát a on zomrel udusením.Smrť udusením je mučivá a trvá 5 – 8 minút.No až po uplynutí 4 – 5 minút dochádza k nezvratnému poškodeniu mozgu.
O jeho usmrtení rozhodol súd.Všetko je raz-prvý raz.Aj prípad,keď súd rozhodol o usmrtení človeka z dôvodu,že kvalita jeho života by nemohla dosiahnuť uspokojivú úroveň.
http://www.hlavnespravy.sk/nasiel-pokoj-spravodlivost-maly-charlie-gard-dnes-zomrel-udusenim/1083746