Přepisování dějin na ČT, následuje „desovětizace“ výuky dějepisu

Následuje porada ministra školství s ředitelem BIS o desovětizaci výuky dějepisu na českých školách… Více ZDE

Stanův komentář: Pro začátek navrhuji panu ministru školství v rámci jím slibované redukce výuky vyškrtnout z učebních plánů:

  1. Dobu pobělohorskou (kvůli násilné rekatolizaci).
  2. Národní obrození (co obrozenec, to panslovan).
  3. První republiku (co politik, to levičák, co umělec, to bolševik).
  4. Komunistický odboj za okupace (naopak vyzdvihnout Protektorát jako světlé období v dějinách česko-německého přátelství).
  5. Atentát na Heydricha a heydrichiádu (zpochybňuje předchozí závorku)
  6. Edvarda Beneše (kolaboroval se Stalinem a znárodňoval).
  7. NDR, PLR, MLR, BLR (podle vzoru ČT).
  8. SSSR (s výjimkou roku 68 a 89)

Další náměty pro pana ministra uvítáme, zpracujeme je do otevřeného dopisu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zedd II.
zedd II.
15. 1. 2019 5:27

Ještě je třeba řádně zapracovat na husitské revoluci. Sociální a národnostní pohledy sice již byly náležitě upraveny (rozuměj vypuštěny), nicméně náboženský aspekt je stále poněkud matoucí. Rýpavější dušičky by si mohly domyslet, že Hus měl nakonec pravdu. Nedej Bože aby si dělaly paralelu mezi tehdejší Evropskou komisí se sídlem v Římě (Avignonem a Kostnicí) a tou současnou z Bruselu.

S tím Husem je vůbec problém. Navrhuju postupně vytlačit a nahradit Janem Sarkanderem.

Slogan kážou vodu a pijí víno by měl být uveden na pravou míru jako nemístně zjednodušující, případně rovnou označen za propagandu či hate speach.

idiotronic
idiotronic
15. 1. 2019 6:04

K vyřazení z dějin: Otto Wichterle (ne proto, že v dětství spadl do hnojnice a ošetřující lékař mu předpověděl rok života, čímž se spletl asi o 80 let, ale pro sympatie k SSSR, ke kterým se přiznal po převratu, kdy už to taky mohl v zájmu demokracie zatlouct) František Kriegel , kde narození ve Lvově, činnost ve Španělsku a na Kubě nepotřebuje další komentář. Dmitrij Ivanovič Mendělejev , zejména pro jeho kritický postoj k carskému režimu, kdy na protest proti zatčení jeho studentů řádnými bezpečnostními orgány státu zrádně odstoupil z profesury. Podezřelé jsou i některé prvky, např Sm (samarium), pojmenované… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
15. 1. 2019 6:26

K vyřazení z dějin- dodatek:

Ivan Mládek
Na sklonku roku 1968 zpíval píseň Kaťuša ruskému obecenstvu,které se při ní dojímalo. Stalo se tak v Paříži v podniku, jehož jméno pachatel nezveřejnil (bylo zjištěno, že Olympia to nebyla). Polehčující okolností je pouze to, že se jednalo o bílou emigraci a že (teoreticky) mezi diváky tehdy mohl být i sám Kerenskij.
Pramen: Mládek: Banjo Band Story

Admirál
Admirál
15. 1. 2019 9:56

To nikoho nenapadne otázka, zda je tajná služba má v demokratickém státě určovat obsah školních osnov?

zedd II.
zedd II.
15. 1. 2019 10:23

Admirál napsal To nikoho nenapadne otázka, zda je tajná služba má v demokratickém státě určovat obsah školních osnov? V době hybridní války je to její povinost! Ještě mě napadl Dostojevskij: Bratři Karamazovi. Zcela nepřípustná kritika carského zřízení a feudalismu. Ostatně i s Tolstým to byl jistě kryptobolševik. Nebo aspoň protobolševik. V každém případě jsou to Rusové, takže fuj. Zhruba před rokem jsem narazil na případ nějaké školské rady kdesi v USA, kde se rozhodli vyřadit Jako zabít ptáčka z povinné četby, protože užívá slovo negr. Vedl jsem na to téma diskusi s obhájci tohoto kroku a ti argumentovali, že rasismus… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
15. 1. 2019 11:34

Vypadává text, proto stgručně -dějepis z popřevratové doby byl vyřazen rok dva po zaokupení knih školou do šrotu (na to se dohlíželo), někdo to na škole nařídil.Nikdo se k tomu nezná. Sešrotovaly se odborné časopisy, sešrotovaly se knihy s obecnou platností a v regálech teď straší publikace typu ,,Co je nového ve Windows 98″. Vzhledem k vysoké původní pořizovací ceně si je nikdo netroufne vyřadit. Veřejná knihovna vyřazuje jak popřevratového Hanzelku a Zikmunda, tak Babičku Boženy Němcové, kterou přijdou školáci hledat jako povinnou. V 90. létech byla též bez náhrady zrušena Hlavní technická knihovna Škoda u 4. brány.To jsou praktické… Číst vice »

zedd II.
zedd II.
15. 1. 2019 11:59

Asi nejjednoduší by bylo, aby BISka s ÚSTRkem sepsala jakousi svodku „Jak to skutečně bylo“ a dějepis jako předmět se úplně zrušil. Ostatně pan ministr indoktrinace to chce realizovat přes RVP, které nějak smysluplně fungují jen na pár procentech škol. Většinou se jede dál podle (10 let?) starých osnov. Pokud kantor nenarazí na ředitele/kolegy, ozvou se nespokojení rodiče.

Suma sumárum se tu bavíme o něčem, co nebude mít vůbec žádný praktický dopad.

Aleš
Aleš
15. 1. 2019 20:37

idiotronic napsal K vyřazení z dějin: Otto Wichterle (ne proto, že vdětství spadl dohnojnicea ošetřující lékař mu předpověděl rok života, čímž se spletl asi o 80let, ale pro sympatie k SSSR, ke kterým se přiznal po převratu, kdy už to taky mohl v zájmudemokracie zatlouct) FrantišekKriegel, kdenarození ve Lvově, činnost ve Španělsku a na Kubě nepotřebuje dalšíkomentář. DmitrijIvanovič Mendělejev, zejména pro jeho kritický postojk carskému režimu, kdyna protest proti zatčení jeho studentů řádnými bezpečnostními orgány státu zrádně odstoupil z profesury.Podezřelé jsou i některé prvky, např Sm (samarium), pojmenovanépojakémsiSamarském, jehož bezpečnostní prověrka není dosud uzavřena. Mě učila manželka Wichterleho (loni oslavila… Číst vice »

Bety
Bety
16. 1. 2019 8:23

Nedivila bych se, kdyby ten dějepis zcela ze školních osnov vyškrtli a místo
něho zavedli např. povinnou náboženskou výuku s tím, jakou osvětu a pokrok
k nám, nevděčné podřadné rase, katoličtí kněží přinesli. Že se přitom používala
hlavně metoda „ohněm a mečem“ je nepodstatné, bylo to jen pro naše dobro.

Punta
Punta
16. 1. 2019 9:31

Tak celé to pozdvižení týkající se dějepisu by byla jedna velká legrace, kdyby to ovšem nebylo z kategorie věcí při nichž vám mrzne úsměv ve tváři. Já si samozřejmě přeju aby bezpečnostní služby mé země dobře fungovaly a plnily to co plnit mají. Nejlépe stylem, padni komu padni. Samozřejmě i chápu, že různá přátelství a momentální směry větrů v tom určitě budou hrát svoji roli. Může se mně to líbit nebo nemusí, ale ono to tak vždycky bylo a bude. Jen doufám, že máme v těch našich službách ještě nějaké skryté patro, které je našim zrakům skryto. Pokud ne, tak… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 1. 2019 12:11

Tehdy se zamlčovalo- ale zdaleka tolik nelhalo. Ve školách jsem coby žák jak na ZŠ tak Gymnáziu mohl libovolně hovořit o vyčtených- z i tehdy dosažitelných knih- v referátech k Dějepisu či v „Společensko-vědním semináři“ běžně o boji našich letců v Británii, o bitvách v Pacifiku (např. Midway). Nikdo mi dokonce ani nebránil popisovat bombardování Kaddáfího Libye US letectvem – přičemž jsem tehdy (z neznalosti- jaký paradox…) kritizoval Kaddáfího (který vyhlásil celou Velkou Syrtu za jejich zónu zájmů)… To co se děje dnes není totéž s „opačným znaménkem““- jde o cílené lhaní ve smyslu rozeštvat a oblbnout. Zatímco tehdy mi… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
16. 1. 2019 12:12

Prezident prý označením “čučkaři” podrývá autoritu BIS. BIS má jasně vymezenou působnost A ROZHODNĚ nemá mandát pro ovlivňování učebních osnov nebo ovlivňování veřejné soutěže útoky na výrobce HW o jejichž rizikovosti nemá žádné důkazy. Spolu s Navrátilem a hlupáky v bezpečnostním výboru zadělali na arbitráž proti ČR, která může daňové poplatníky stát desítky miliard. Bohužel je skutečností, že míra prolobbování NUKIB nebo BIS je už sama o sobě bezpečnostní hrozbou a měl by ji někdo začít řešit. Dokud je ještě čas. Díky stavu našich zpravodajských služeb nemá prezident co podrývat. To již udělali poskoci Koudelka s Navrátilem. BIS- Bezprecedentní Imbecilní… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 1. 2019 12:28

CÍLENÉ PŘEPISOVÁNÍ DĚJIN je prostředkem a nástrojem ničení hrdosti národa, nástrojem k ohlupování, rozeštvávání jakékoliv potenciální jednoty lidí. Není divu: dnes nám vládnou slouhové jednoprocentních korporací a jejich poskoci, ti národ nepotřebují, ani funkční stát. O demokracii. „res-publica“ či svobodách jenom LŽOU. Jediná svoboda kterou dnes člověk má je svoboda zemřít na ulici, jakýkoliv i jen pokus o přiblížeí se ke spravedlnosti a cti je dehonestován a zesm욡ován jako „nepodstatný“ a „prakticky“ „zbytečný“… Při dnešních možnostech a době která uběhla, „postupnému povolování šroubů“ ohledně svinstev fašistických a militaristických režimů to již není možné nevidět. Proto nazývat podobné PRASÁRNY „legráckami“ může… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 1. 2019 12:37
Bety
Bety
16. 1. 2019 13:38

Punta napsal
V dobách před rokem 89 se praktikovalo něco nemlich stejného, pouze s opačným znaménkem. On to dělá každý režim, bez vyjímky. Dneska částečně jinými způsoby, vzhledem k způsobům komu

On je značný rozdíl mezi akcentováním něčeho a přebarvením bílé na černou.
Pokud vám nevadí, že z našich dětí chtějí vychovávat další „svidomé“, ovšem
s tím, že se budou hanbit za svou národnost a staletou snahu o její zachování
považovat za nebetyčný omyl… do plánované multikulti (a konečně sjednocené
pod jedním velením) Evropy to ovšem zapadá dokonale.

idiotronic
idiotronic
16. 1. 2019 13:54
Botičky od Diora
Botičky od Diora
16. 1. 2019 14:43

Tzv. liberalismus coby označení pro novodobou ideologii (jakási new-internacionála) je poměrně nepřesné označení reality. Podobně jako u termínů svoboda a demokracie. Správně bychom měli mluvit o selektivním liberalismu, svobodě či demokracii, kde se lid dělí na jakési novodobé patricije (elity) a většinové plebejce s omezenými právy cokoliv ovlivnit. Je svoboda, která končí tam, kde začíná svoboda vyvolených. Demokracie platí jen pro vyvolený lid. Ti dole v potravinovém řetězci jsou odstaveni na vedlejší kolej. Jsou jednoduše vytěsnění. Personálně, mocensky. Vytěsněni z klíčových pozic politiky, médií, kultury apod. křivými lidmi bez svědomí či intelektu popř. lidmi kombinujícími obě vlastnosti. Skutečnou realitu odkrývá… Číst vice »

zedd II.
zedd II.
16. 1. 2019 16:40

Botičky od Diora napsal Prezident prý označením “čučkaři” podrývá autoritu BIS. BIS má jasně vymezenou působnost A ROZHODNĚ nemá mandát pro ovlivňování učebních osnov nebo ovlivňování veřejné soutěže útoky na výrobce HW o jejichž rizikovosti nemá žádné důkazy. Spolu s Navrátilem a hlupáky v bezpečnostním výboru zadělali na arbitráž proti ČR, která může daňové poplatníky stát desítky miliard. Bohužel je skutečností, že míra prolobbování NUKIB nebo BIS je už sama o sobě bezpečnostní hrozbou a měl by ji někdo začít řešit. Dokud je ještě čas. Díky stavu našich zpravodajských služeb nemá prezident co podrývat. To již udělali poskoci Koudelka s… Číst vice »

senil666
senil666
17. 1. 2019 8:05

Totalita teď přichází ze západu a EU. EU přichází k tvrdé akci a bude cenzurovat sociální sítě. Svoji úlohu v tom hraje i naše Jourová. Je mi z toho nablití.

http://www.epshark.cz/clanek/1088/eu-cenzura-internetu

Punta
Punta
17. 1. 2019 10:37

Bety napsal On je značný rozdíl mezi akcentováním něčeho a přebarvením bílé na černou. Pokud vám nevadí, že z našich dětí chtějí vychovávat další „svidomé“, ovšem s tím, že se budou hanbit za svou národnost a staletou snahu o její zachování považovat za nebetyčný omyl… do plánované multikulti (a konečně sjednocené pod jedním velením) Evropy to ovšem zapadá dokonale. To mně vadí velmi. Ještě více mně ale vadí, že tu máme dvě viditelné a slyšitelné party, které se předvádějí na téma: východ, západ, plus a mínus. S využitím absolutní hodnoty je to stejně jedno, plus nebo mínus. Ale jsem s… Číst vice »

Irena
17. 1. 2019 12:42

Dvě skupiny východ versus západ? No jestli ono to nebude kvůli tomu, že západ vede s východem válku. To je totiž potom nutné si vybrat stranu. Někdo to udělá, někdo ne a dál si lebedí v tom bahně, ve kterém jsme teď uvázli. Někomu se z toho bahna chce vylézt a někomu ne. Blbé je, že je to takříkajíc jeden za všechny a všichni za jednoho. Buď z něho vylezeme všichni, nebo nikdo.

idiotronic
idiotronic
17. 1. 2019 14:26

Irena napsal To je totiž potom nutné si vybrat stranu. Někdo to udělá, někdo ne a dál si lebedí v tom bahně, ve kterém jsme teď To bahno je projevem vnitřního konfliktu. Některé názory jsou placené a zdají se proto důležitější , znějí hlasitěji. Ale i za Protektorátu byla v Plzni Dobrovského ulice, ačkoliv to byl Dobrovský, kdo zavedl do češtiny několik výrazů, převzatých z ruštiny (vzduch). Že ji nakonec přeci přejmenovali na třídu Vítězství a že to stihli zrovna v době Stalingradu, to už je ironie dějin. Dnes se jmenuje Americká a má už čtvrtý pomník armádě USA. (První… Číst vice »

PPK
PPK
17. 1. 2019 14:42

Irena napsal No jestli ono to nebude kvůli tomu, že západ vede s východem válku. Ano, vede a má to opožděnou logiku euroatlantických „stratégů“. Důvod je totiž podle mého v nyní tak překvapivé a mohutné síle armády Ruska. Armády, která povstala jak Fénix z jelcinovského popela morálního a velitelského rozkladu. A jak to ten gosudar Putin vlastně zařídil? Samozřejmě především dobře utajil bankovní zafinancování toho úkolu. No a potom jednoduše najmenoval na velitelský kádrový úklid civilního občanského manažera Serďjukova s minulostí obchodníka s nábytkem, přičemž vlastní hlubokou odbornou reformu a dozbrojení vojsk provedl v režimu nejpřísnějšího utajení ten nejschopnější soudobý… Číst vice »

Bety
Bety
17. 1. 2019 14:47

Ireno, moc pěkné.
Diskutujme tam kde to jde? No Punto, tohle Overtonovo okno se už otevírá hezky dlouho- nebo jinak – žába už je skoro uvařená, a napadá mě, jestli tohle ostré
píchnutí s přepólováním nejen II. světové není takové zkoušení vidličkou, jestli
už se dají ta žabí stehýnka sežrat.

Punta
Punta
17. 1. 2019 15:29

Bety napsal Ireno, moc pěkné. Diskutujmetam kde to jde? No Punto, tohle Overtonovo okno se už otevírá hezky dlouho- nebo jinak – žába už je skoro uvařená, a napadá mě, jestli tohle ostré píchnutí s přepólováním nejen II. světové není takové zkoušení vidličkou, jestli už se dají ta žabí stehýnka sežrat. No ta válka a jiné války se vedou co paměť pamatuje. My máme všichni malý problém. Jsme lidé a délka našeho života nás nutí se na dějiny dívat očima krátce žijícího organismu a momentálního prožitku. A ač s s Pjakinem v mnohém nesouhlasím a Putina (a Rusko) rozhodně nepovažuji… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 1. 2019 12:56

Taky jedna, která by se nad svou „východní ideologizací“ případně nad svým „přepólováním“ měla zamyslet… https://www.youtube.com/watch?v=rYO4ap76gEs Vždy když se i nepřímo dostanu do kontaktu se zcela ideologicky uvažujícími lidmi mne jejich dojemná snaha o udržení „názorové čistoty“ ostatních rozesměje… Žijeme tady pod -OHLUPUJÍCÍ- vše deformující anglofonizací dnes a denně 24 hodin – chrlenou „zcela bez ideologických záměrů“ ze všech stran 365 dní v roce- nyní i v rrrrapppovém provedení – ale na „Východ“ máme zapomenout… Kulový! Velký kulový! Po 30 let se přece mohl Západ předvést… A nejen u nás – ale v celém světě se -pár století- „předváděl“… Třeba… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 1. 2019 14:29

Jedna skutečně RYZE Evropská…
:-)
Hvorostovsky & Kaufmann – O Sole Mio
https://www.youtube.com/watch?v=xmKUZeJB_Nw

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 1. 2019 15:11

Národ není rozdělen, spíše se jen opět neúčastní
http://casopisargument.cz/2019/01/17/narod-neni-rozdelen-spise-se-jen-opet-neucastni/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 1. 2019 15:39

„Rozpustí“ se i tato naděje některých obyvatel USA??
Boj o Bílý dům se rozhořívá. Kdo je a co nabízí senátorka Elizabeth Warrenová?
http://casopisargument.cz/2019/01/18/boj-o-bily-dum-se-rozhoriva-kdo-je-a-co-nabizi-senatorka-elizabeth-warrenova/
Většinou ale do domácích problémů zahleděná osoba často mívá nedostatek zkušenosti ze zahraničí… ale kdo ví??
Kdo dnes ví??
Ne Evropa- ale USA je dnes skutečně rozdělená…
„Ev“ropu dnes USA mnohem spíše sjednocují…
(Mimo Londýnského Mínotaura za jedním kanálem)…
Nejspíše nemálo – více a více „kontinentálních“ Evropanů si přeje, aby zbytky imperiálního NEmyšlení zůstaly už navždy – „za KANÁLEM“…
http://casopisargument.cz/2019/01/18/brexit-chce-neoliberalismus-dovest-na-vyssi-uroven/

Botičky od Diora
Botičky od Diora
19. 1. 2019 12:14

Martinovi: Samo impérium známky kolapsu sice nevykazuje, ale zuří v něm boj o jeho další směřování. Dvě hlavní strany boje jsou liberálové a nacisti. To si zasluhuje upřesnění: 1. Liberálové hrnou do Západu černou špínu, propagují nejen sexuální zvrácenosti, rozbíjejí rodiny a národy, bojují proti prokreaci domorodého obyvatelstva. Jsou to jak ateisté, tak křesťané – od Halíka až po hlavu. 2. Nacisti (t. j. nacionální socialisti), nemusejí být jen nacionální (tzv. ukrajinští banderovci, ale tendence jsou i u Chorvatů, Poláků), ale i internacionální (čeští, adorující USA, viz případ Huawei, internacionální socialismus – zase adorace USA – je i u Poláků),… Číst vice »

Bety
Bety
19. 1. 2019 12:20

Martin (už bez taky m) napsal A Střední Evropa byla vždy dle „měřítek“ „Západu“ „tak nějak příliš svá“… Je to trochu mimo, ale ne zas tolik, v každém případě se to týká výchovy dětí: ANGLICKÁ UKOLÉBAVKA (motto jedné drsné detektivky) Dítě jedno neposlušné, Nezmlkneš-li, povídám, nastanou ti chvíle krušné, přijede Bonapart sám. Dítě, on je černý obr , vyšší než věž kostelní, takového nezvedence každý den i noc si sní. Dítě, jestli uslyší tě, až přicválá k domu blíž, rozčtvrtí tě, moje dítě, jako kočka trhá myš. Dítě, ze tvých drobných kostí kaše sobě nadělá, tebe v ní on bez… Číst vice »