Prezidentské volby v USA – svobodné a demokratické?

Dvě krátké zprávy – a nejsou jediné svého druhu – dokreslují situaci kolem prezidentských voleb v USA. Vyznění těchto zpráv je znepokojivé: USA, které tak rády jiné poučují o svobodných a demokratických volbách, mají samy vážné problémy a udělaly by nejlépe, kdyby na průběh voleb nechaly dohlížet mezinárodní pozorovatele.

 

Pronásledování voličů v USA

Do hlavních amerických voleb zbývají stále skoro dva týdny, ale v mnoha státech již začala první hlasovaní a s nimi se objevují zprávy o pronásledování voličů. Demokratický guvernér amerického státu Ohio Ted Strickland obvinil místní Republikány, že se pokoušejí zastrašit voliče žádostí o hromadné soudní řízení, které by zpochybnilo jejich způsobilost. Republikánská strana podala větší počet žádostí o právní spor zpochybňující status okolo 200 000 nově zaregistrovaných voličů v Ohiu a obviňují je z volebního podvodu. Guvernér Strickland uvedl, že Republikánská strana se snaží tyto voliče zastrašit. Mezitím v neděli v Severní Karolíně skupina republikánských stoupenců během prvního hlasování pokřikovala a zesměšňovala skupinu převážně černošských příznivců  Baracka Obamy.

 

Americké hlasovací přístroje přepínají hlasy ve  prospěch Republikánů

Také v amerických hlasovacích místnostech se již objevují technické problémy. V Západní Virginii  nejméně ve dvou volebních okrscích někteří voliči používající elektronické hlasovací přístroje prohlašují, že jejich hlasy byly změněny z volby pro demokraty na volbu pro republikány. V obou obvodech jsou to republikáni, kteří dohlížejí na průběh voleb. Jedna volička, bývalá zdravotní sestra Shelba Ketchum, tvrdí: “Klikla jsem na Obamu a na počítači se ukázalo “McCain”. To mě opravdu znepokojuje. Jestli McCain vyhraje volby, bude asi nějaká chyba v těch přístrojích.” Volební administrátoři dávají vinu voličům a říkají, že jsou nepozorní. Oba tyto volební obvody  používají přístroje vyrobené firmou Election Systems & Software.

 

Převzato z 57. vydání Akt-Info.

 

 

Viz též:

 Chystají se volební podvody v USA?

 Expert na digitální bezpečnost: Hackeři plánují uloupit volby pro McCaina

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments