Příčinou radikalismu je nezodpovědné zveřejňování pravdy

V dnešním pátečním Metru vyšel sloupek s názvem Radikalismus – podněcují ho i arabská média:

Podle něj arabské televize rády ukazují zmrzačené děti a raněné civilisty: „Lidé vidí, co páchají americké bomby nebo izraelská střelba na Blízkém Východě,“ řekl k motivaci muslimů k odchodu z Evropy na Blízký Východ, kde se pak z nich stávají radikálové.

Protože ten někdo byl Břetislav Tureček, vždy chytrý a příčetný člověk s nadstandardní orientací v problematice Blízkého Východu, tak předpokládám, že tento arogantní cynický blábol z toho udělala redakce vytržením z kontextu. Takhle to totiž vypadá, že problém není v těch mrtvých a zmrzačených, ale v tom, že se o nich nemlčí.

Nedokážu posoudit, nakolik si arabská média v zobrazování utrpení libují, ale myslím, že se v tom nebudou příliš lišit od těch našich. Rozdíl je v tom, že naše média ukazují raněné Evropany, ale raněné civilisty z Blízkého Východu ignorují, jako kdyby neexistovali a neexistovala ani žádnou souvislost mezi jejich utrpením a politikou tzv. Západu. Pak není žádný div, že Evropané muslimský radikalismus nechápou a vidí v něm iracionální zlo bez příčiny.

Vyčítat arabským médiím, že nemlčí a povražděných Palestincích je stejné, jako vyčítat těm evropským, že nemlčí o povražděných Francouzích. Přičinou radikalismu není zveřejňování pravdy, ale naopak její ignorování, a lékem nemůže být mlčení, ale naopak mluvení; čím víc spolu budeme mluvit a zajímat se jeden o druhého, tím bude těžší se navzájem vraždit.

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 8 komentářů