Příjmení a rovnoprávnost

V posledních letech se objevuje řada žen, hlavně v kultuře či podnikání, které používají mužský tvar příjmení. Zdůvodňovalo se to hlavně tím, že mluvnice řady cizích jazyků nezná příponu příjmení označující v češtině ženský rod a že manželům v puritánských zemích vznikaly problémy společného ubytování jako osob s různým příjmením.  Možné bylo u manželky i užití rodného příjmení jako druhého. Naše zákony změnu příjmení povolují především pokud původní příjmení vyznívá hanlivě (divím se, že se to neuplatňuje i u názvů obcí – Řitka nebo Postoloprty jsou příkladem). 

Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.

Novela zákona o matrikách zrušila původní podmínky, takže i při uzavření manželství či registrovaného partnerství bude na základě pouhé žádosti ženy možné v matriční knize uvést příjmení v mužském tvaru.

Tady je zajímavá formulace, že u „registrovaného partnerství“ to lze na základě pouhé žádosti ženy, to může u registrovaného partnerství dvou mužů působit potíže, ne?

Podívejme se na další ustanovení:

Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu na jméno ženské.

Tolik  se mluví o rovnoprávnosti pohlaví a i naše ústava nám říká:

Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.

A tady máme výraznou nerovnost – žena si může změnit příjmení na mužské, ale muž na ženské nikoliv!

V cizině by jméno Josef Nováková, nijak nevadilo, holt by to byli manželé stejného jména. Zdá se, že v myšlení našich úředníků převládá česká mluvnice nad ústavou!

Divím se, že se proti této diskriminaci mužů zatím nikdo nepostavil. A přitom hnutí za rovnoprávnost sexuálních vztahů LGBT má takovou podporu. Ale třeba katolická církev taky rovnoprávnost nezná a jak je tu dlouho. Žena se může stát nejvýše abatyší, ale muži i biskupy, arcibiskupy, kardinály i papežem. A ještě musí držet celibát, aby manželkám nesvěřili nějaké svaté tajemství.

5 7 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
14. 11. 2022 15:20

V progresivním BioTOPickem bidetismu královnu ženské krásy vyhrál obludný tlustý man s kulichem a bludnými kulkami jen proto, že se prohlásil ženou!! Ochmatyka Bidet znovu ochmataval a pusinkoval dítě a ta jeho rašple ani nezvlhla. Spolu pak na dýňový horror rozdávali prosby s brčky, aby je Franta cloumak vyslyšel. I stalo se v Jižní Koreji. Dav dynovych kriplu ušlapal kolem 150ti dynovych nadšenců včetně několika turistických salámů.
Když se daří, tak se daří. Takové buceni celého stadinou proti první dame USA snad Baba Jaga ještě nezažila. Snad proto si na horror dýní pripnula Los Angeles Wings.

Last edited 11 dní před by orinoko
orinoko
orinoko
14. 11. 2022 17:07

České vánoční ozdoby zaplakaly….
Někdejší pokus o instalaci Dědy Mráze nebyl jaxi dotažen, pokud nebudeme počítat tezkotonazni českou oblibu ruského Mrazíka. Ovšem letos prý nebude. To by tak hrálo!
Svoje právě teď do jurské co co tLINE ale na vánočních ozdobach maluje ho ho, opilec Santa Klus. Tzv. střední klasa má velmi nastraZENO. Nákupem Santy Kluse masivně obklíčí vánoční stromek a žádná jurska kronika NATO nezapomene. A Greta seKUNDARNI? Ta hodlá obcovat s Noelem. Říká se totiž – čím starší bejk, tím tvrdší roh. Popř. ani parohy nejsou mimo hru.

PPK
PPK
16. 11. 2022 17:24

Protože jsou všechny zákony (včetně těch největších výmyslů a nesmyslů) vždy jen a jen výsledkem vůle elit, co bude pokládáno za o.k. a co za „fuj“, pak je ztrátou času se nad těmi nesmyslnými rozčilovat, ale naopak má smysl odhalovat jejich příčinu: Proč byly ty zákony zformulovány a vyhlášeny právě tak a ne jinak? A pak zjistíme: Buď umetají cestičku těm, které elita má (nebo musí mít) v lásce, anebo odvádějí pozornost od věcí zásadnějších, které elita řešit nechce a nikdy nebude. Dokud ovšem, ta elita nebude vyměněna za elitu jinou.