Princezna z Tapiti

Že mohu pro změnu napsat také něco rozumného, ukazuje právě vyšlá kniha Princezna z Tapiti. Možná nejsou čtenáři mých esejů přesně její cílovou skupinou, tou jsou děti od šesti let, ale možná takové v okolí máte. Navíc jsem zatím nejvíce pozitivních ohlasů obdržel od dospělých. Přikládám stručnou synopsi:

Šestiletá Madlenka se chce za každou cenu stát princeznou. Z náhodné známosti vysvitne možnost, že by se tatínek mohl stát králem a ona princeznou na ostrůvku na opačném konci světa. Skeptičtí rodiče nakonec svolí, že si udělají dlouhou dovolenou, při které se uvidí.

První kulturní šok prožívá Madlenka ihned po příjezdu při konfrontaci dětských představ s realitou tradiční tichomořské vesnice s minimem civilizačních vymožeností. Teprve časem navazuje nové sociální vztahy a objevuje polynézskou kulturu i přírodu.

Tradiční polynézská kultura kooperativnosti, altruismu, zodpovědnosti a spojení s přírodou je protipólem západního způsobu života. Madlenka je zprvu nedůvěřivá, postupně se s ní však začíná identifikovat a po čase si již v mnohém rozumí lépe s místními než s rodiči. Z prvotního spontánního chci se vrátit teď hned se stává vědomé ale zůstaneme tady, sen o princezně a služebnictvu vystřídá sen podle polynézské báje o žralokovi, který pomáhá lidem.

Také rodiče se úspěšně integrují, snaží se s něčím jim pomoci a něco se od nich naučit, ne naopak. Postupem doby si získávají uznání i v okolních vesnicích, takže možnost, že by byl tatínek zvolen králem ostrova, se stává reálnou. Jsou však sami nerozhodní, nejspíše by se raději vrátili, jenže Madlence by se už těžko odjíždělo.

Celý text je zcela realistický, rešeršovaný až po detaily leteckého spojení. Popisy přírody, vesnice, zvyků, způsobu života, kultury i technik vycházejí z autentických zdrojů. Stejně autentické jsou písničky, popěvky, legendy a báje, nejspíše poprvé přeložené do češtiny. Vedle vymyšleného ostrova je v něm pohádková pouze absence jazykové bariéry.

V textu se dynamicky střídá více rovin. Vnější instrumentální rámec tvoří popisy domorodých technik i těch západních, které ostrovu zprostředkovávají Madlenčini rodiče. Další rovinu tvoří interkulturní konfrontace a problematika, od oboustranných překvapení a nedorozumění přes odchod mladých lidí za lepším standardem až po dilema turismu a jeho destruktivního vlivu na  tradiční hodnotový systém. Obejdou se ovšem bez teoretických rozborů, pouze jakoby mimoděk vyplývají z konkrétních dějů, situací a rozhovorů, formou, jazykem i kontextem přiměřených šestiletým dětem.

Hlavni rovinou je však Madlenčin vývoj jedináčka rozmazlovaného v individualistické velkoměstské společnosti k sociální participaci a zodpovědnosti v rámci přehledného sociálního prostředí domorodé vesnice. Bohaté kontakty s vrstevníky, dospělými i turisty se neobejdou bez dramatických a emocionálně vypjatých situací. Text je nikterak nehodnotí, pouze je zaznamenává a ponechává na Madlence a čtenářích, aby se s nimi vypořádali sami.

Text vznikl jako dárek k šestým narozeninám s cílem nabídnout čtivý, emocionálně silný exotický příběh, poskytující zároveň impulsy k vlastnímu přemýšlení, ke kterému se bude čtenář vracet i později. Dosavadní zkušenosti ukazují, že i později může znamenat až do pokročilé dospělosti.

Knihu s bohatými ilustracemi Lucie Raškové vydalo vydavatelství Brkola v říjnu 2019.

JANÝR, Přemysl. Princezna z Tapiti. Praha: Brkola, 2019. ISBN 978-80-88151-10-4.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Patrik
Patrik
9. 10. 2019 20:05

Trump vyvedl USA ze Sýrie a Kurdy nechal napospas, ač přesnější je, že je nechal vytvořit obdobu ISIL. Turecko v Sýrii dnes zahájilo vojenské tažení. Turecko akci spustilo ve svátek Jom kipur, který v letošním roce připadá na 8.-9. říjen. Téhož dne došlo v německém Halle k antisemitskému útoku
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2946770-utocnik-pred-synagogou-v-nemecku-zastrelil-dva-lidi-a-je-na-uteku

Při vší úctě k článku i knize autora, toto je realita, se kterou je nutné se vypořádat. Někdo/“Někdo“ má v plánu s vaničkou vylít i dítě.

Patrik
Patrik
9. 10. 2019 20:08
Patrik
Patrik
9. 10. 2019 20:40

Dění je dále nutné spojit s tím, co se jako aktuální zpráva objevilo v diskusi jinde, cituji: „USA : v Kalifornii je panika, pretože približne v polovici okresov Kalifornie prestala spoločnosť PG&E dnes v noci dodávať elektrickú energiu. Vypadok sa dotkne cca 1 milióna ľudí hlavne vo vidieckych okresoch. Ako dôvod uviedli prevenciu pred poškodením silným vetrom a poziarmi. Vypadok má trvať 5 DNÍ!!! Spolocnost PG&E patrí do portfólia rodiny Rotsch. Test??? http://www.vodaksb.eu/diskuse/comment-page-68/#comment-257351 Nejde o žádný test, jde o pokračování souvislostí, které lze dohledat zde: V Kalifornii je jedna z hlavních poboček Chabadu, dále šéf Calexitu žije v Moskvě a… Číst vice »

jb
jb
9. 10. 2019 21:55

Patrik napsal Někdo/“Někdo“ má v plánu s vaničkou vylít i dítě. Ze strany Ruska a Putina se zdá být operace Turecka schválena, podle toho co jsem se dočetl – viz: Z iniciativy turecké strany se uskutečnil telefonický rozhovor Vladimíra Putina s tureckým prezidentem Recepem Tayipem Erdoganem: (zápis události) Bude pokračovat výměna názorů o syrské problematice, včetně s ohledem na dohody dosažené v září v Ankaře během setkání vůdců členských garantů Astanského procesu. Ve světle oznámených plánů Tureckem na provedení vojenské operace na severovýchodě Sýrie Vladimir Putin vyzval turecké partnery pečlivě zvážit situaci, aby nepoškodil společné úsilí o vyřešení syrské krize.… Číst vice »

jb
jb
9. 10. 2019 22:28

jb napsal provedení vojenské operace na severovýchodě Sýrie …předcházelo, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu uskutečnil telefonní rozhovory se svým americkým protějškem Markem Esperem. Francie vyzvala Turecko, aby opustilo od operace v Sýrii https://russian.rt.com/world/news/674997-franciya-turciya-operaciya-siriya …zničím turecké hospodářství https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2945111-totalne-znicim-a-vymazu-tureckou-ekonomiku-varoval-trump-ankaru-pred-neadekvatnim „Totálně zničím a vymažu tureckou ekonomiku,“ varoval Trump Ankaru před zásahem v Sýrii…Íránský ministr zahraničí Mohammad Zaríf, jehož země je velkým spojencem Damašku, Spojené státy označil za „irelevantního okupanta v Sýrii“ …Peskov uvedl, že Moskva rozumí potřebě Ankary zajistit bezpečnost země, ale zároveň je potřeba respektovat územní a politickou celistvost Sýrie“. Resumé jsem si z tohoto udělal, že „Moskva rozumí“ – Rusko… Číst vice »

jb
jb
9. 10. 2019 22:31

jb napsal
Trump dává od Kurdů ruce pryč. Co s nimi udělá Erdogan? https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/trump-dava-od-kurdu-ruce-pryc-co-s-nimi-udela-erdogan

…píše zde Tereza Spencerová:
Turecko brzy převezme iniciativu a podnikne dlouho očekávanou operaci na severu Sýrie. Spojené státy americké, které se již začaly z oblasti stahovat, se nebudou této operace účastnit, potvrdil to Bílý dům. Osud Kurdů, kteří v oblasti dosud s americkými spojenci operovali a společně bojovali proti Islámskému státu, tak zůstává nejasný. Bílý dům také potvrdil, že Turecko spolu s tím přebírá automatickou zodpovědnost za zajatce, které měli dosud v držení Američané společně s Kurdy.

jb
jb
9. 10. 2019 22:41

Patrik napsal co se právě děje v Iráku Během protestů v Iráku 7.10.2019 se Lavrov setkal s hlavou iráckého Kurdistánu. Ruský Ministr Zahraničí Sergej Lavrov se setkali v Erbile s premiérem Kurdské autonomní oblasti Masrourim Barzanim. https://russian.rt.com/world/news/675022-lavrov-premyer-irakskogo-kurdistana Ministr Lavrov přijel do Erbilu z Bagdádu – z naplánovaného setkání s nejvyšším vedením země. Na této cestě šéfa ruského ministra zahraničních věcí doprovázeli zástupci „Gazpromu“ a „Lukoilu“, kteří mají zájmy v této republice. Jedná se o vývoj situace ohledně ložiska Маnsuri na východě Iráku s velkými zásobami zemního plynu, nejméně 90 miliardami kubických metrů. Předpokládá se, že na nalezišti jsou tam i… Číst vice »

Patrik
Patrik
10. 10. 2019 7:42

jb napsal: „„Totálně zničím a vymažu tureckou ekonomiku,“ varoval Trump Ankaru před zásahem v Sýrii…Íránský ministr zahraničí Mohammad Zaríf, jehož země je velkým spojencem Damašku, Spojené státy označil za „irelevantního okupanta v Sýrii“ …Peskov uvedl, že Moskva rozumí potřebě Ankary zajistit bezpečnost země, ale zároveň je potřeba respektovat územní a politickou celistvost Sýrie“. Nedávno v OSN Erdogan předváděl mapu Izraele https://www.youtube.com/watch?v=Imquh3Wwqs8 a to ladí s íránskými zájmy v oblasti, naopak už ale neladí se zájmy USA, ale ani Ruska. To ale nic nemění na tom, že Trump jedno říká a jiné činí a dále na tom, že o trubky jde… Číst vice »

jb
jb
12. 10. 2019 16:10

Patrik napsal
střípek všech dalších, a mnohem širších, souvislostí

Arabské země nazvaly operaci Turecka v Sýrii invazí a agresí
http://zakonvremeni.ru/news/16-6-/41443-arabskie-strany-nazvali-operatsiyu-turtsii-v-sirii-vtorzheniem-i-agressiej.html

Vojenské operace Turecka na severovýchodě Sýrie je „invazí na území arabského státu a agresi proti jeho suverenitě“.
Toto prohlášení učinil generální tajemník Ligy arabských států (LAG) https://cs.wikipedia.org/wiki/Liga_arabských_států Ahmed Abul Gate, informuje Reuters.

S odsouzením akčních Ankary v Sýrii vystoupil také vedoucí současného zasedání Rady LAG irácký ministr zahraničí Mohamed Ali Al-Hakim.

Tato prohlášení zazněla na mimořádném zasedání LAG sezvané z iniciativy Egypta na pozadí operace Turecka v Sýrii.
Zprávu vydalo i ČTK https://www.lidovky.cz/svet/las-odsoudila-tureckou-invazi-na-severovychode-syrie-jako-agresi.A191012_160825_ln_zahranici_ele , jak právě vidím

jb
jb
13. 10. 2019 11:01

jb napsal Arabské země nazvaly operaci Turecka v Sýrii invazí a agresí Putin dorazí v pondělí do Saúdské Arábie, než v úterý odjede do SAE. Před svou návštěvou SA poskytl rozsáhlý rozhovor pro Al-Arabíja. „Považujeme SA za přátelský národ. Mám velmi dobré vztahy jak s králem [Salman Bin Abdulaziz], tak s korunním princem [Mohammed Bin Salman],“ řekl Putin. „Pokročili jsme prakticky ve všech oblastech,“ dodal s odkazem na pokrok v Saúdsko-ruských vazbách a společných ekonomických projektech. Putin také odsoudil útoky na Saudi Aramco a řekl, že zablokování tankerů a útoky na ropné infrastruktury by neměly narušit pozitivní saúdsko-ruské vztahy. „Pokud… Číst vice »

jb
jb
13. 10. 2019 11:45

jb napsal
Saúdská Arábie a SAE

Řekl bych – vzhledem k tomu, jak říkává Pjakin, že Putin vždy na návštěvách řeší více zadání a úkolů najednou, pokud si dobře pamatuji…
Tak v rámci této „cesty“ usuzuji, že sledujeme Putinovo řízení a řešení procecu „Zdroj míru“ a zároveň probíhající proces GCC comment image v zájmu Ruska a s naplánovanými cíli.