Přituhuje: „Svobodu slova“ nahrazuje „boj s podvodnými zprávami“

Jak poznat fake news? Poradí nová kniha studentů Muni

16. 1. 2018

Obsah knihy odpovídá na to, na co se lidé nejčastěji ptali na přednáškách projektu Zvol si info.
Obsah knihy odpovídá na to, na co se lidé nejčastěji ptali na přednáškách projektu Zvol si info.

Publikace není odborná, ale napsaná běžným jazykem tak, aby si ji mohl přečíst opravdu každý. Autoři v ní na konkrétních případech ale ukazují, čím vším se lidé v minulosti nechali nachytat a proč  manipulaci podlehli.

S fenoménem, o kterém se hodně mluví, ale zdaleka ne každý mu rozumí, seznamuje čtenáře nová kniha vzniklá na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Jmenuje se Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!. Pod vedením svých pedagogů Miloše GregoraPetry Vejvodové ji napsali studenti sdružení v projektu Zvol si info. Publikace ukazuje, jak nepodlehnout manipulacím, které se denně objevují v médiích a na sociálních sítích.

Celý článek: Masarykova univerzita

***

Trump vyhlásil ‚ceny‘ za fake news. Polský prezident mu za to poděkoval

18. 1. 2018

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něho přinášejí lživé zprávy. Mezi držiteli cen za falešné zprávy (Fake News Awards) se objevily například televize CNN či deníky The New York Times či The Washington Post, které dlouhodobě přinášejí kritické materiály o šéfovi Bílého domu a Trump se o nich vyjadřuje nelichotivě.

Celý článek: Lidovky.cz

***

Italové bojují proti podvodným zprávám, lidé je mohou nahlásit na webu

20. 1. 2018

Italská policie spustila necelé dva měsíce před parlamentními volbami web commissariatodips.it, kde mohou občané nahlásit podezření na „fake news”, tedy záměrně šířené nepravdivé informace. Informovala o tom agentura AFP. Policejní složka, do jejíž gesce spadá dohled nad internetem a telekomunikacemi, každé nahlášené podezření „v mezích možného” vyšetří, sdělila tisku šéfka útvaru Nunzia Ciardiová.

Prostřednictvím těchto stránek mohou lidé nahlásit podvodné zprávy.

Prostřednictvím těchto stránek mohou lidé nahlásit podvodné zprávy. FOTO: commissariatodips.it

Při vyšetřování policie „identifikuje zdroje“ zprávy a pokusí se dohledat takové informace, které by ji vyvrátily. Prokáže-li se, že je zpráva skutečně lživá, policie tuto skutečnost zveřejní na svém webu a na sociálních sítích, informoval ministr vnitra Marco Minniti. Pokud falešná zpráva bude pomlouvačná, anebo z jiného důvodu trestně postižitelná, policie bude moci přistoupit k trestnímu stíhání, dodal Minniti.

Celý článek: Novinky

***

Mladí vývojáři hledali nástroje proti fake news. Vyhrála aplikace do prohlížeče

20. 1. 2018

Vítězem soutěže FakeHacks.cz, která si dala za cíl pomoci uživatelům internetu odhalit nedůvěryhodné zdroje, se v sobotu stala aplikace do internetového prohlížeče Google Chrome s názvem MindBrella.

Její autoři ji naprogramovali tak, aby vyhodnocovala důvěryhodnost facebookových stránek nebo skupin podle toho, zda čerpají informace z dezinformačních webů či na podobné weby odkazují.

Celý článek na Aktuálně.cz

***

Facebook zostřuje boj proti fake news, bude zvýhodňovat kvalitní zpravodajství

22. 1. 2018

Rok 2018 by mohl pro Facebook znamenat rok výrazných změn. Před týdnem představil Zuckerbeg svoji vizi sociální sítě, která se od virálního balastu alespoň z částí vrátí zpět ke svým kořenům, kde větší část tvořil uživatelský obsah. Nyní k tomu představuje další důležitou novinkuzdroje zpráv budou hodnoceny podle jejich důvěryhodnosti.

Ačkoliv ještě neznáme technické podrobnosti celého procesu, každý zpravodajský zdroj by měl být hodnocen čtenáři. A to jak těmi, kteří dané médium přímo sledují, tak uživateli, kteří nejsou jeho fanoušky/čtenáři. Facebook následně bude tvořit celkové skóre, které bude brát v potaz poměry hodnocení v obou skupinách. Výsledkem by měla být média, která jsou nejdůvěryhodnější (či chcete-li, budí nejméně kontroverze).

Celý článek: Živě.cz

***

Stanův komentář: Mám špatnou paměť, ale není to tak, že nám v roce 1989 vůdcové Sametové revoluce k našemu velkému nadšení tvrdili, že svoboda slova musí být absolutní a že jakákoli cenzura je nepřípustná?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
senil
senil
23. 1. 2018 6:53

Abychom neskončili jako v Německu. Z Německa se už stala autoritářská země podobně jako Rusko a Čína. Kritizovat oficiální vládní linii se neoplatí. Hrozí vám tresty. Nedávno tam schválili náhubkový zákon pro google, twitter a facebook. Do 24 hodin je nutné mazat nenávistné příspěvky.

http://www.epshark.cz/clanek/200/nemecko-uplna-cenzura-je-nyni-oficialni

fajt
fajt
23. 1. 2018 8:16

Orwel by měl dneska asi záchvat méněcennosti, protože jeho fikce jenom lehce lízla dnešní realitu , kdo mohl taky předpokládat, že člověk se nechá tak lehce zlomit tak obludným svinstvem jakým je dnešní fašistický liberalismus bez ksichtu a ještě si nechá preparovat mozek celoplanetárními czuráky na poslušnou veverku, která jim bude shánět buráky a přitom se bude muset tvářit vesele, optimisticky a pravidelně jim s radostí oblízne chorý konečník. ..)