Proč chudé děti nejedí zdravě

Dovolil jsem si pořídit neumělý překlad klíčové pasáže z článku Why Rich Kids Like the Taste of Health Food:

Vyhozené jídlo jsou vyhozené peníze a rodiny s napjatým rozpočtem pocítí, když dítě zdravé jídlo nedojí. Nová studie ukazuje, že nízkopříjmové rodiny s větší pravděpodobností vzdají snahu krmit své děti zdravě a raději dají dětem co, o čem vědí, že to děti snědí, zatímco bohatší si mohou dovolit krmit děti zdravě tak dlouho, až se děti na zdravé jídlo naučí.

Za sebe k tomu dodám, že právě toto je důvod, proč si myslím, že by školní jídelny měly vařit zdravě a pestře, aby se chudé děti měly možnost seznámit i s jiným jídlem, než je chutný (protože sladký a tučný) krmný odpad, proč do škol patří ovoce a mléko a naopak nepatří automaty na brambůrky, čokoládu a kokakolu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
6. 2. 2016 6:35

100% souhlas. Navíc by vůbec nezaškodila na školách osvěta. Vysvětlit jim, jaké látky tělo potřebuje, co mu prospívá a co škodí, co mu při určité stravě přebývá a co chybí. Takové přednášky by měly být nabízeny i rodičům, osvěta v tomto směru je téměř nulová. Platit by to měl bez diskuse stát, nikoli všelijací sponzoři.
Znalým angličtiny doporučím :
https://cronometer.com/
český ekvivalent
http://www.kaloricketabulky.cz/
Jde o to sledovat nejen kalorie, ale také strukturu přijatých potravin, tj, % bílkovin, tuků, sacharidů, základní druhy vitamínů a minerálních látek.

Dolmen
Dolmen
6. 2. 2016 8:21

Myslím, že automaty na různé škodlivé pokrutiny ve školách chtěl zrušit minulý ministr Chládek….a podívejte se, jak dopadl. Kdepak, čurat proti větru se nevyplácí.

lubajs
lubajs
6. 2. 2016 12:26

Dolmen napsal

Myslím, že automaty na různé škodlivé pokrutiny ve školách chtěl zrušit minulý ministr Chládek….a podívejte se, jak dopadl. Kdepak, čurat proti větru se nevyplácí.

Chládek byl také proti tzv. inkluzi a navíc poslal indického šéfa Amnesty international do řiti s kritikou, že prý u nás mají cikáni omezený přístup ke vzdělání. Myslím, že Chládek byl za posledních 25 let nejrozumnější ministr školství a zřejmě proto byl i odstraněn.

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
6. 2. 2016 12:34

jak píše Dolmen, proti obchodu se těžko bojuje…pamatuji dobu, kdy základní škola nabízela žákům „mléko, pečivo, a samozřejmě oběd jak bylo tehdy zvykem každý den něco jiného“ nechci nikoho zesměšňovat leč pravda je taková „většina současných školáků by mne zřejmě přeprala, ale když ve svém věku vylezu na strom, cítím se před nimi bezpečně:-)

Alena
Alena
6. 2. 2016 13:52

levicové strany by se měly zasadit o to, aby děti rodičů s nízkým příjmem dostávaly ve školních zařízeních svačiny a obědy zadarmo
je to tak prý v Americe a v Rusku, jak jsem se dočetla

Bety
Bety
6. 2. 2016 17:59

Problém je, že si děti stěžují, že jídlo ve školních jídelnách je nechutné.
Nevím, jestli to ještě platí, ale zhruba před deseti lety mi moje známá, učitelka na ZŠ řekla, že jejich kuchyně dostala rozkaz z ministerstva používat na vaření z minimálně padesáti procent polotovary. Polotovary většinou skutečně nechutné jsou a to ani nemluvím o obsahu potřebných živin.
Teď se možná školní jídelny chlubí, že děti mají výběr ze dvou jídel – ovšem pokud jsou obě nechutná, tak to asi děti od nákupů různých baget a tyčinek asi neodradí.

Sio
Sio
6. 2. 2016 18:28

Ibrahim Ag Alhabib napsal

jak píše Dolmen, proti obchodu se těžko bojuje…pamatuji dobu, kdy základní škola nabízela žákům „mléko, pečivo, a samozřejmě oběd jak bylo tehdy zvykem každý den něco jiného“ nechci nikoho zesměšňovat leč pravda je taková „většina současných školáků by mne zřejmě přeprala, ale když ve svém věku vylezu na strom, cítím se před nimi bezpečně:-)

Oceňuji vtipnost komentáře.

Sio
Sio
6. 2. 2016 18:30

Bety napsal Problém je, že si děti stěžují, že jídlo ve školních jídelnách je nechutné. Nevím, jestli to ještě platí, ale zhruba před deseti lety mi moje známá, učitelka na ZŠ řekla, že jejich kuchyně dostala rozkaz z ministerstva používat na vaření z minimálně padesáti procent polotovary. Polotovary většinou skutečně nechutné jsou a to ani nemluvím o obsahu potřebných živin. Teď se možná školní jídelny chlubí, že děti mají výběr ze dvou jídel – ovšem pokud jsou obě nechutná, tak to asi děti od nákupů různých baget a tyčinek asi neodradí. Na druhé straně – pokud jsou děti navyklé na… Číst vice »

Sio
Sio
6. 2. 2016 18:33

Což je mimochodem řešení celého problému. Nedávat dětem peníze. Nebudou mít na cigára ani na tyčinky. Raději jim čas od času (podle zásluh) něco koupit. Učit děti doma pomáhat, řeknu to nekorektně, v Norsku bych o ně přišel – PRACOVAT.

Bety
Bety
6. 2. 2016 19:07

Sio, máte pravdu. Já ale chtěla upozornit na to, že začátek problému je zřejmě ve školních jídelnách, tam by v prvé řadě mělo být jídlo chutné a dobře vyvážené – jak by vám řekl každý kuchař, vařit z polotovarů je zhovadilost.

peter.
6. 2. 2016 19:14

Jednoduchá odpoveď na otázku v hlavičke článku je,že zdravé potraviny sú dnes pre chudobné deti (pre ich rodičov)drahé.A vo všeobecnosti platí,že to čo dnes konzumujeme,zabíja najviac ľudí na svete.Za posledných 10 rokov na Slovensku neuveriteľne vzrástol počet úmrtí na rakovinu.Odborníci tvrdia, že nárast bude pokračovať.A to aj napriek tomu,že v tomto období významne klesol počet fajčiarov a vzhľadom na likvidáciu dymiacich fabrík sa zlepšilo životné prostredie.Kvalitné a zdravé potraviny sú pre väčšinu národa nedostupné.Tak sa tá väčšina stravuje tým,na čo jej postačí peňaženka.A deti na to doplácajú tiež.Hranolky,bagetka,hamburger,cola.V USA trpí obezitou a civilizačnými chorobami od výmyslu sveta, najmä chudoba.V r.1989… Číst vice »

peter.
6. 2. 2016 19:28

peter. napsal
Jednoduchá odpoveď na otázku v hlavičke článku

Čo sa odkazu týka,tak s viacerými tvrdeniami odborníka na výživu nesúhlasím.Človek je všežravec a tak by mal konzumovať nie len zeleninu a ovocie,ale aj mäso.Najmä pre deti je to dôležité,lebo bielkoviny mäsa majú optimálne aminokyselinové zloženie,ktoré sa v čisto vegetariánskej strave zabezpečiť nedá,ak sa chceme vyhnúť GMO sóji.

Sio
Sio
6. 2. 2016 20:14

Bety napsal Sio, máte pravdu. Já ale chtěla upozornit na to, že začátek problému je zřejmě ve školních jídelnách, tam by v prvé řadě mělo být jídlo chutné a dobře vyvážené – jak by vám řekl každý kuchař, vařit z polotovarů je zhovadilost. Samozřejmě, máte pravdu. Vůbec nechápu, proč by svačinu a oběd ve školní jídelně zaplatit částkou 100 Kč/denně stát. A vůbec by nebyl problém, aby děti měly jednotný jídelníček naplánovaný centrálně špičkovými dietology. Měl by být ve čtyřech verzích – 4-5 let (MŠ, možnost přijít si do MŠ i těch matek, co jsou s dětmi doma), 6-10 let,… Číst vice »

Nerevar
Nerevar
7. 2. 2016 8:09

Bylo by humorné, že si autor článku právě v době, kdy se mainstream zabývá hladovějícími dětmi v Sýrii (se svolením a s přímým přispěním nejmenovaného zlého politika) vezme na mušku právě tento megaproblém.

On to ale nejspíš myslí vážně, a mě smích už dávno přešel.

Bety
Bety
7. 2. 2016 11:49

Nerevare, tento problém, nebo jiný.
Skutečným problémem je to, že se ŽÁDNÉ problémy opravdu neřeší, a jejich počet neúměrně narůstá.

Nerevar
Nerevar
7. 2. 2016 14:34

… s o to větším nasazením se však bojuje „za práva velryb, žen a homosexuálů“ [http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Utok-na-Zemana-se-dlouho-pripravoval-o-kalasnikov-vubec-nejde-Renomovany-pozorovatel-odkryva-karty-Bohuslava-Sobotky-420102].