Proč nepodepsat TTIP a nepřijmout euro

Mezinárodně uznaná studie o konkurenceschopnosti potvrzuje trvalý úpadek USA a EU-zemí propojených eurem.

Mezinárodní institut pro rozvoj managementu (IMD) je známý ústav pro ekonomické analýzy v Lausanne ve Švýcarsku a vznikl sloučením různých institutů v roce 1990. Dnes je to nezávislá vysoká škola, kde pracuje 60 profesorů na plný úvazek. Klíčová je každoroční studie o schopnosti konkurence. Nedávno vyšlo další číslo klíčové ročenky IMD World Competitiveness Yearbook za rok 2016. Podívejme se na obrázek prvních 10 zemí. Celkové pořadí celkem 61 vyhodnocených zemí najdete kliknutím na horní odkaz.

Podívejme se stručně na význam této mezinárodně uznávané studie, protože má mnoho co říci do naší současné politiky. Za prvé: jasný a trvalý úpadek USA. Jsou překvapivě až na třetím místě, první je Hongkong, a skrze něj i Čína. A protože Čína už předstihla USA v celkové průmyslové výrobě, tak to znamená, že USA nejsou schopny této zajímavé dvojzemi v současném stavu ekonomicky konkurovat. Proto musí vyhlásit studenou válku i Číně, nejen Rusku. Pro nás to znamená, že podpis smlouvy TTIP bude proveden s globálním lúzrem, který bude potřebovat kolonie všechno druhu, aby alespoň na chvíli mohl vzdorovat rusko-čínské spolupráci a bloku zemí BRICS. Možná by bylo dobré vzít rozum do hrsti, ale to naštěstí udělal prezident Zeman. Klíčový článek k tomuto trendu jsme publikovali již v roce 2014 pod názvem Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem .

Za druhé. Evropské země mimo EU a mimo euro jsou na tom statisticky významně lépe než členské státy EU a eurozóny. Porovnání 2016 ukazuje, že seznam deseti nejvíce konkurenceschopných ekonomik na světě obsahuje 6 evropských zemí. Dvě z nich nejsou členy EU (Norsko a Švýcarsko) a další dvě nejsou členy eurozóny (Švédsko a Dánsko). V následné dvacítce jsou to celkem 3 země, jež nepřijaly euro (Švédsko, Dánsko, Velká Británie). V top 20 žebříčku je pouze 8 z 26 členských států EU. To znamená, že vstup do eura negarantuje postup na žebříčku konkurenceschopnosti.

Za třetí. Všechny země jižní EU a bývalých východní zemí figurují až ve druhé polovině a jejich postavení se nijak nezlepšuje. Důvod je jednoduchý: zavedení eura. Na euro udělané podle německého standardu tyto země nemají, a pokud bude tato linie pokračovat, dopadnou jako Řecko.

Navíc je zajímavé, že ty nejúspěšnější země jsou malé a výkonné. Asi nejsou montovnami pro Německo za minimální mzdu, ale dělají něco jiného. Možná by stálo za to, abychom se nad touto tabulkou trochu hlouběji zamysleli.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
8. 6. 2016 16:38

http://ria.ru/world/20160608/1444535527.html
Захарченко: благодаря ДНР удалось предотвратить покушение на Савченко

peter.
8. 6. 2016 20:54

Bilderberg toho roku v Drážďanoch.Zliezajú sa ako šváby na pivo,aby nám naordinovali ďalšie dávky svojej medicíny.Vôbec im nezáleží na tom,či je niekto z nich socialista,konzervatívec liberál alebo neomarxista(Barroso).Všetky tie -izmy vymysleli len pre nás(Tribun by povedal – pre vidlákov) a oni sa potom ohromne bavia na našich ohnivých hádkach o podstate marxizmu,socializmu atp.Len sa v tých Drážďanoch vyvalia do kresiel, držiac v ruke čašu koňaku,v hube cigaru a lenivo konverzujú -„tak čo,koľko tých vidlákov toho roku zlikvidujeme? A ako to urobíme,aby tí Rusáci už neotravovali a odovzdali nám to,na čo máme právo my – výnimoční a vyvolení,nie nejakí ruský mužíci?“… Číst vice »

peter.
8. 6. 2016 21:48

peter. napsal
Bilderberg toho roku v Drážďanoch

Čo môže kovaný socialista a neomarxista Barroso robiť v spoločnosti najbohatších ľudí sveta,členov kráľovských rodín,rôznych Schwarzenbergov,bankárov a šéfov korporácií?Veď oni by mali byť tými,ktorých majú socialisti zvrhnúť a nastoliť rovnosť bratstvo a slobodu!Alebo sa mýlim?
Asi to bude tak,že táto banda nás naozaj s posmechom odrbáva a smeje sa ako sa im podarilo rozdeliť „plebs“ na ľavicu a pravicu. Na socialistov,komunistov,kresťanských demokratov,liberálov aj konzervatívcov.Vedia,že kým sme takto rozdelení,tak sa budeme medzi sebou ruvať,a nebudeme mať žiadnu možnosť vyhnať ich do čertovej matere.

Sio
Sio
8. 6. 2016 22:34

peter. napsal
Čo môže kovaný socialista a neomarxista Barroso robiť v spoločnosti najbohatších ľudí sveta,členov kráľovských rodín,rôznych Schwarzenbergov,bankárov a šéfov korporácií?Veď oni by mali byť tými,ktorých majú socialisti zvrhnúť a nastoliť rovnosť bratstvo a slobodu!Alebo sa mýlim?
Asi to bude tak,že táto banda nás naozaj s posmechom odrbáva a smeje sa ako sa im podarilo rozdeliť „plebs“ na ľavicu a pravicu. Na socialistov,komunistov,kresťanských demokratov,liberálov aj konzervatívcov.Vedia,že kým sme takto rozdelení,tak sa budeme medzi sebou ruvať,a nebudeme mať žiadnu možnosť vyhnať ich do čertovej matere.

No jo, o to tady jde …

Rado Miko
9. 6. 2016 9:39

Chtěl bych se vrátit k tématu v diskusi a upozornit na jednu věc. Zahraniční dluh ČR je okolo 3.1 bilionů korun. Tento dluh je naštěstí 99% v korunách. (Při krizi a devalvaci koruny zapláčou věřitelé, ne dlužníci). Máto ale jedno úskalí. Při přijetí € se tento dluh přepočítá dle daného nějakého úředního kurzu na €. Při případném odchodu EU, rozpadu čí jiné události v EU a zpětném zavedení koruny by se tento dluh přepočítával v horším kurzu, protože by to bylo v době nějaké krize, spekulací a chaosu. Zadlužení tzv. „nových korunách“ by mohlo být rázem 4 bilionů korun při… Číst vice »

PPK
PPK
9. 6. 2016 14:49

Všechny diktáty, které se tváří jako mezinárodní smlouvy a které politicky silnější země AKTIVNĚ VNUCUJÍ těm politicky slabším zemím pod legendou výhodnosti pro ty slabé, jsou smlouvy falešné a vždy jen výhodné pro ty silné země. Proto rozumní politici slabých zemí musí vždy jen tzv. „hrát při zdi“ a své národy nesmí korupčně a vyděračsky zaprodávat cizákům. Anebo ti politici musí s pořádným prásknutím dveří od Strakovky odstoupit a přitom říci velmi nahlas tak, aby to všichni v té jejich zemi slyšeli: Ne, na tom a tom podrazu se já podílet nehodlám! Kdo se ale naopak aktivně rozhodne jen škodit… Číst vice »

Sio
Sio
10. 6. 2016 18:49

Rado Miko napsal Chtěl bych se vrátit k tématu v diskusi a upozornit na jednu věc. Zahraniční dluh ČR je okolo 3.1 bilionů korun. Tento dluh je naštěstí 99% v korunách. (Při krizi a devalvaci koruny zapláčou věřitelé, ne dlužníci). Máto ale jedno úskalí. Při přijetí € se tento dluh přepočítá dle daného nějakého úředního kurzu na €. Při případném odchodu EU, rozpadu čí jiné události v EU a zpětném zavedení koruny by se tento dluh přepočítával v horším kurzu, protože by to bylo v době nějaké krize, spekulací a chaosu. Zadlužení tzv. „nových korunách“ by mohlo být rázem 4… Číst vice »

peter.
14. 6. 2016 5:21

Jasné zdôvodnenie odmietnutia TTIP.Jasnejšie sa to už vysvetliť nedá :
https://www.youtube.com/watch?v=VWWNnvKfVOU&feature=em-share_video_user