Proč nevyhrála slušnost

Proč nevyhrála slušnost?

Krátka odpověď: Protože vůbec nebyla ve hře.

Dlouhá odpověď: Protože pouhá absence vulgarismů ještě není slušnost a volební kampaň nejsou jen kandidáti, ale i jejich podporovatelé. Nestačí vynechávat v řeči vulgarismy, aby byl člověk slušný, takhle chápou slušnost jen maloměšťáci. Slušnost, to je především úcta k druhým. Ke všem druhým, i k těm nesympatickým, i k těm, kterým nerozumíme. Slušnost je úcta k odlišné životní zkušenosti a odlišným prioritám. A nic takového v kampani nebylo, a ze všeho nejméně na straně těch, kteří se návratem ke slušnosti nejvíce zaklínali. Těm totiž nebylo zároveň žinantní psát a mluvit o idiotech a ovarech, smát se tělesným handicapům, přát si něčí (víme čí) brzkou smrt, chlubit se svojí vzdělaností a příslušností k centru a posmívat se těm, kteří mají formální vzdělání nižší a kterým je, ať již volbou či osudem, domovem periferie. A to není slušné, stejně jako vydávat svoje názory za pravdu a výsledek lepšího vzdělání, lepšího intelektu a lepší morálky. Toho všeho ale byla předvolební kampaň plná, tak plná, že v ní pro slušnost nezbylo místo.

A stejně tak, žiji-li v demokracii a prohlašuji-li se za demokrata, je vrcholem neslušnosti odmítat výsledky voleb, prohlašovat, že kandidát, kterého jsem nevolil, není můj prezident, a plédovat za omezení volebního práva pro ty, kdo volili jinak, nebo jim alespoň nadávat a posmívat se jim, že jsou blbí a navedení zároveň. Je-li po mém, není to demokracie, ale diktatura. Demokracie nastává až s úctou k takovým výsledkům voleb, které nejsou podle mého gusta.

I kdyby se nakrásně stal novým prezidentem Drahoš, národ by byl pořád rozdělený a slušnost aby hledal s lupou v kupce sena. Jen by to navenek vypadalo decentněji. Ale jaký to má smysl, žít v přetvářce? Sprosťáci budou mít za prezidenta sprosťáka právě proto, že jsou sami sprosťáci. Čím dřív to pochopí, tím lépe pro všechny.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
31. 1. 2018 7:08

Jaký je rozdíl mezi „demokratickými“ a „autoritářskými“ státy? V těch prvních se osnování vymyšlených kauz proti svým politickým nepřátelům považuje za samozřejmou politickou práci a praxi souboje mezi politickými stranami, po jejich provalení se na veřejnost ta zůstává rozdělena na „věřící“ a „nevěřící“ protože být účasten na moci a požívat díky tomu nezasloužené prebendy je tak lákavé že člověk přestane používat rozum a ztratí cit pro základní spravedlnost, a protože ti kterým je spravedlnost upírána nemají ani silové státní složky, ani peníze, ani média, ani žaludek na otevřený a nelítostný boj, jen sílu svého přesvědčení, a to je v tomto… Číst vice »

Admirál
Admirál
31. 1. 2018 7:35

Tribun – palec nahoru – podepisuji.

senil
senil
31. 1. 2018 7:42

Myslím si, že Zeman vyhrál ne proto, že by byl oblíbený a neporazitelný. Vyhrál proto, že Drahoš byl velice slabý protikandidát. Bez charismatu, bez originálních názorů. V debatách slabý. Jakýkoliv alespoň trochu charismatickým osobitý a rétorický zdatný kandidát by Zemana porazil. Ale protizemanovské elity nebyli schopny během 5 let vybrat zmysluplného kandidáta, tak mají co si zasloužili.
Možná se báli, že kandidát s vlastním názorem by je naslovo neposlouchal.

http://www.epshark.cz/clanek/395/povolebni-premitani

Jan Kristek
Jan Kristek
31. 1. 2018 7:51

Vzhledem k tomu, že na straně těch, co vytýkají Zemanovi neslušnost, je i Banga, nemluvil bych ani o vynechání vulgarismů. O slušnosti Jandovy roztažené ani nemluvě.

Bety
Bety
31. 1. 2018 8:26

Já bych řekla, že slušnost právě stála na Zemanově straně. U všech lidí, kteří mají cit pro podpásovky, okopávání kotníků a vůbec křivárny všeho druhu to právě zapůsobilo opačně, než si jejich autoři přáli. Neustále vnucované „ruské stopy“ už
také lezou lidem pěkně krkem. Kdyby ta Drahošova kampaň byla skutečně založená na korektnosti a slušnosti, tak by zapůsobila víc.

fajt
31. 1. 2018 8:28

comment image?oh=67ac6dfda396886cd6098f99451c0c5d&oe=5ADFF5BB Dubček se Sorošem a Janouchem, proč si dal rande zrovna s nimi. ..

tatar
tatar
31. 1. 2018 9:19

fajt napsal

comment image?oh=67ac6dfda396886cd6098f99451c0c5d&oe=5ADFF5BB Dubček se Sorošem a Janouchem, proč si dal rande zrovna s nimi. ..

Protože v 80. letech pilně pracoval na „otevírání“ socialistické společnosti. Soros má vizi otevřené společnosti, která může podléhat krizím a náhlým změnám, ale ve výsledku je podle něj zdravější než uzavřený systém, proto se v 80. letech a vlastně dodnes spojuje se všemi, kdo vlastně tu uzavřenost a stálost podrývají. On se se svou vizí nikdy netajil, naopak je ve svých projevech, textech apod. velmi otevřený. Více např. https://www.amazon.com/Opening-Soviet-System-George-Soros/dp/0297820559/
Hmm, oni to prodávají za skoro 50 doláčů, koukám, že jsem před léty správně investoval…

Jura11
Jura11
31. 1. 2018 10:02

senil napsal Myslím si, že Zeman vyhrál ne proto, že by byl oblíbený a neporazitelný. Vyhrál proto, že Drahoš byl velice slabý protikandidát. Bez charismatu, bez originálních názorů. V debatách slabý. Jakýkoliv alespoň trochu charismatickým osobitý a rétorický zdatný kandidát by Zemana porazil. Ale protizemanovské elity nebyli schopny během 5 let vybrat zmysluplného kandidáta, tak mají co si zasloužili. Možná se báli, že kandidát s vlastním názorem by je naslovo neposlouchal. http://www.epshark.cz/clanek/395/povolebni-premitani No on v tom předvýběru vypadal nejschopněji a jediný další schopný porazit Zemana (Drahoš o 1%) byl Horáček (vyrovnaný výsledek) …. ostatní by s ním prohráli. Takže ten… Číst vice »

zajoch
31. 1. 2018 10:10

Po první přímé volbě prezidenta, kdy také vyhrál Miloš, jsem se od režižéra (podle stařečka Pagáče – Jozefa Krónera) Hřebejka dozvěděla, že jsem prase, protože jsem nevolila Schw. Nadávka od takového člověka asi nikoho nerozhodí, jenom poukáže na „slušnost“ dotyčného. Hlavně, že akademika volili ti „slušní“ nóbl lidi a ti kteří mezi ně chtějí patřit. Líbí se mi jak „slušnost“ vyzyvatele a jeho týmu okomentovala Bety a Jan Kristek.

peter.
31. 1. 2018 10:18

Necyklopédia o slušnosti: Termín slušnosť, najmä v tvare „slušný človek“ sa začal využívať v dobách tesne po „Víťaznom novembri 1989“. Na začiatku slúžil len na to,aby sme o nových „hrdinoch doby“mohli povedať niečo pozitívne.Keď sa už o niekom nedalo povedať že je veľký vedec,spisovateľ,filozof alebo niečo podobné,tak sa povedalo,že je to „slušný človek“. No viacerí z tých „slušných ľudí“mali problém,že nespĺňali zastaranú no vždy „komunistickú“predstavu o slušnosti.Mnohí z nich sa ožierali,brali drogy,neumývali sa pričasto.podvádzali svoje manželky,vulgárne sa vyjadrovali,udávali svojich priateľov…budili dojem ľudí,ktorí sa zrazu dostali z krčmy rovno pred mikrofón. Dnes sa človek stane „slušným“vtedy ak má ako tak čistý… Číst vice »

fajt
31. 1. 2018 10:34

tatar napsal
Hmm, oni to prodávají za skoro 50 doláčů, koukám, že jsem před léty správně investoval…

to jenom potvrzuje, že kdo má peníze může plácat kdejaké blbosti a nakonec ty kraviny může i realizovat, pravda je ve světě lidí tak relativní věc. ..)

fajt
31. 1. 2018 17:54

https://archiv.ihned.cz/c1-66033980-studenti-vyrazi-pomahat-na-sever-moravy-strachu-tamnich-lidi-vyuzil-zeman – další tunel, však soroš má zelených papírků dost, sociální inženýři jen vpřed, za císaře pána a jeho hnědou korunu . ..)

Gatta
Gatta
31. 1. 2018 18:36

fajt napsal

https://archiv.ihned.cz/c1-66033980-studenti-vyrazi-pomahat-na-sever-moravy-strachu-tamnich-lidi-vyuzil-zeman–další tunel, však soroš má zelených papírků dost, sociální inženýři jen vpřed, za císaře pána a jeho hnědou korunu . ..)

Re fajt – to měli svazáci pomáhat aspoň rok před volbama … co teď …?

Jinak je poučné, jak (obrazně) taková jedna „volební“ po čuni dovede rozsvítit v kebuli i vysokoškolským profesorům. Tohoto receptu bych se tedy držel i nadále.

fajt
31. 1. 2018 20:12

Gatta napsal Re fajt – to měli svazáci pomáhat aspoň rok před volbama … co teď …? Jinak je poučné, jak(obrazně) taková jedna „volební“po čunidovede rozsvítit v kebuli i vysokoškolským profesorům. Tohoto receptu bych se tedy držel i nadále. to by měl zbytečnou zpětnou vazbu, tu si ale vůbec nezaslouží, potkat ho, tak se mu vyhnu a hlavně ode mne nic seriozního neuslyší – ať se vrátí do Práglu a šetři ( krade) svému potěru na nějakou novou kůču ( m2 bratru za sto tisíc klausokaček ), za kterou by se bývali komunisté hluboce styděli, krom toho české vysoké školství… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
1. 2. 2018 7:02

Nežli bych byl „slušný“ s mentálním úchylem Jakubem Jandou a jeho ještě úchylnějšími „šéfy“ – to raději budu neslušný s Milošem Zemanem – coby „alkoholikem, senilním starcem, belhavým rusofilem antievropského ovarovitého ražení „- jak zaručeně pravdivě a „demo“kraticky píší zástupci našeho „Syndikátu hovninářů“… Tady se již opravdu někdo zbláznil! Po vrcholně sprostých útocích na prezidentovo zdraví a jeho „strkání do rakve“ tady někdo chce prosím mluvit či psát o SLUŠNOSTI??! Zeptám se tedy slušně: tomu idiotovi J. Jandovi – a všem Mitrofanovům a Klvaňům a jiným „pussy…“ Kalouskoidům dá pár facek kdo?? Opravdu bude muset jet do „naší matičky“ Prahy… Číst vice »

Gatta
Gatta
1. 2. 2018 8:47

fajt napsal https://archiv.ihned.cz/c1-66033980-studenti-vyrazi-pomahat-na-sever-moravy-strachu-tamnich-lidi-vyuzil-zeman–další tunel, však soroš má zelených papírků dost, sociální inženýři jen vpřed, za císaře pána a jeho hnědou korunu . ..) 2. Re fajt – ono to bude ještě jinak … Škola vypíše sociologické studijní téma – získá na to grant od pana Soroše, nebo od daňových poplatníků – „dorovolníci “ budou mít výlet se stravou a s ubytováním a k tomu jistý zápočet, no a pan rektor si bude moci vyplnit do všech možných kolonek další zásluhy … a vplatit si nějaké ty prémie. A co z toho budou mít ti sociálně potřební v MS kraji …… Číst vice »

fajt
1. 2. 2018 10:10

Gatta napsal 2. Re fajt – ono to bude ještě jinak … Škola vypíše sociologické studijní téma – získá na to grant od pana Soroše, nebo od daňových poplatníků – „dorovolníci “ budou mít výlet se stravou a s ubytováním a k tomujistý zápočet, no a pan rektor si bude moci vyplnit do všech možných kolonek další zásluhy… a vplatit si nějaké ty prémie. A co z toho budou mít ti sociálně potřebnív MS kraji … ??? To bych tedy opravdu chtěl vidět … moc chytrej nebude , mazanější nikam nejezdí, jenom si nechaj přistát na účtu prašule a některá… Číst vice »

Admirál
Admirál
1. 2. 2018 10:45

Gatta „A co z toho budou mít ti sociálně potřební v MS kraji … ???“

Mám na to odpovědět?

Béda
1. 2. 2018 11:13

Elitní Slušňáci nazávají své politické oponenty „rudými a hnědými prasaty“ (režisér Hřebejk) , zesměšňují prezidentovo zdraví a přejí prezidentovi smrt

A tak je to správné, tak to má být, protože pražská kavárenská pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Aleš
Aleš
1. 2. 2018 11:44

Raději budu za hulváta s kalašnikovem než za samozvaného slušného šiřitele demokracie, pravdy a lásky, tak, jak je učí pánové Halík a Jakub Janda z Evropských hodnot.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tereza-Spencerova-Mam-slusnosti-plne-kecky-Drahosovci-byli-slusni-jak-kanal-Pane-Pehe-bude-tu-za-5-let-jeste-EU-Ukrajine-hrozi-nedostatek-jidla-522602

fajt
1. 2. 2018 12:25

https://www.youtube.com/watch?v=AmuYBpY1QC4 – takových tady není málo, ti nakonec zahoří jako papír. ..)

Sofie
Sofie
1. 2. 2018 15:16

Opět jsem zabloudila na OM a pročítám si příspěvky v diskuzi….
A chci Vám říct, přátelé, že mi mluvíte z duše. Jsem tak ráda, že jste! Pocit sounáležitosti je k nezaplacení, proto díky za Vás a Vaše vidění světa.

Gatta
Gatta
1. 2. 2018 16:29

Admirál napsal

Gatta „A co z toho budou mít ti sociálně potřební v MS kraji … ???“

Mám na to odpovědět?

Zkuste – jestli projdete přes filtr :-)

Vaska
Vaska
1. 2. 2018 17:51

no jestli se dá věřit tomuhle tak jsme (aspoň prozatím) v poslední vteřině utekli hrobníkoj z lopaty a zároveň by to mohlo vysvětlovat ten řev fašizoidních havlojdů — http://tadesco.cz/spiknuti-odhaleno/

koloděj
koloděj
1. 2. 2018 18:04

Vaska napsal

no jestli se dá věřit tomuhle tak jsme (aspoň prozatím) v poslední vteřiněutekli hrobníkoj z lopaty a zároveň by to mohlo vysvětlovat ten řev fašizoidních havlojdů — http://tadesco.cz/spiknuti-odhaleno/

Je to bez odkazů na zdroje, a popravdě není to moc důvěryhodné.

Kalousek by těžko dělal předsedu sněmovny, pokud bylo v plánu, aby šel opět na minfin. Tam se točí prachy, a moc, ne v poslaneckém křesle

Aleš
Aleš
2. 2. 2018 6:20

Martin (už bez taky m) napsal http://www.novarepublika.cz/2018/01/ilona-svihlikova-zeman-porazil.html Proč se profesor Oskar Krejčí naštěstí zmýlil v odhadech? Voliči Zemana skutečně zcela dobrovolně neorganizovaně přesvědčili některé nerozhodnuté či nevoliče, aby šli k volbám. Někteří nevoliči vyslyšeli apel, jít k volbám. Mladí rádoby z „intelektuálnějšího“ prostředí jistě v takovém případě volili Drahoše. Ale mobilizační potenciál i mladých voličů číra a jeho pokračovatelů je vyčerpán a pokud tu nově příchozí muslimáci či Ukrové nebudou rodit o sto šest, tak jen zvolna budou Drahoušové těžit z toho, že generace lidí s nepřeformátovaným myšlením pomalu odchází do věčných lovišť stářím, či v mladším věku uštvání hnusem… Číst vice »

Aleš
Aleš
2. 2. 2018 7:04

Drahošova arogance a nadutost se ovšem může honosit jednou věcí. Pan Miroslav Kalousek má tak 3 % podporu ve společnosti, s celou TOP kou tak 4%. A jestliže jednoznačně je Drahoš jeho kůň a na 99% by Drahoš na hradě razil jeho politiku, povedl se mu neskutečný marketingový tah. 44% všech voličů a to je 92% voličů Drahoše volila, protože jim nedošlo, že si volí Kalouska na Hrad!!! Dokud je on, či jeho politická strana ve sněmovně, nelze je brát za politické mrtvoly. Vliv jim uniká, ale ještě ho mají větší, než si myslíme. Přesnější termín pro ně je ZOMBIE.… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
2. 2. 2018 8:33

Humanismus a slušnost Drahoušova ražení je NELIDSKOST, PŘETVÁŘKA a VRCHOLNÁ SPROSTOTA. Tentokráte jsem chtěl také věřit, že se Oskar plete. Není ale dlouhodobě možné ignorovat ten bordel ve „veřejnobezprávních“ institucích, dělat že je vždy „přepereme“… Velice se bavím tím, jak „Babooligarchovi“ hnízdícímu v „jejich kapíku“ budou „bránit coby obviněnému“ vládnout… Nejspíše z titulu toho, že je se nikdy nikdo obvinit pořádně nepokusil, a když, tak si svoje „prostituce“ ještě stihli schválit, aby si to „tam nahoře“ také „posichrovali“. ČSSD se dopracovala k naprosté neviditelnosti a bezvýznamnosti, ani Hamáček, ani Chovanec z ústavu úpících Bohušů už nikoho zajímat nebudou. Soudě podle… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
2. 2. 2018 8:42

Ani jeden z „velké dvojky“ není v ničem „IN-OVÁTOR“ (AČKOLIV NĚKTEŘÍ PRÝ TAKÉ „HNÍZDÍ“). „Jdem-okrást-i je-cká“ sPDOVODa se nyní děsí, co by tito „rodičové“ mohli vysedět… Ne, nezrodí se nový druh čestných a spravedlivých… Ale… Může se sbírat materiál na skutečné „hnízdo“, a z něj už něco lepšího časem -PŘI NEZBYTNÉ MINIMÁLNÍ SPOJITOSTI A AKTIVITĚ občanů vylétnout jednou může… Teď je tedy nutné „dohlédnout“ co a jak a čím budou oba „rodičové“ krmit, jak budou „zahřívat“, případně jakými „křídly“ chránit před úpalem… Aby to nakonec nebyla „veleKUKAČKA“… Věřme, že v tom obřím hnízdě se podaří vyhnízdit i spoustě drobnějších, ale… Číst vice »

Aleš
Aleš
2. 2. 2018 9:10

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pan-Pithart-ma-asi-pocit-ze-lidi-jsou-tupa-hovada-Drahos-nabizel-multikulturni-pokusy-na-lidech-desi-se-poslanec-Foldyna-A-jako-boxer-nabidl-zcela-prevratny-pohled-na-incident-mezi-novinari-u-Zemana-522498 Nechtěl jsem si kazit chuť snídaně, tak jsem byl vůči Drahošovi a jeho podpoře nekritický a žádný ostrý výraz jsem proto raději nepoužil… Svatá pravda, Martine, jen ještě existuje šance, že se Foldynovi zadaří chirurgický řez v pravý čas, do sjezdu má málo času a on kandiduje jen na místopředsedu. Co se týče velké dvojky, velké B zatím dokazuje sklon k obstrukcím, protože zatvrzele trvá na euroatlantských zhovadilostech, které papouškuje, když dostane příležitost. Nicméně jestli je ve hře striktní DODRŽOVÁNÍ 1. článku WASHINGTONSKÉ SMLOUVY aspoň Českou republikou, i tak by při konsenzu v sociálních otázkách, národním bohatství, zdravotnictví, školství,… Číst vice »