Proč (už) nejsem sionistka: má cesta tam a zase zpátky

Přinášíme osobní výpověď reflektující hledání vlastní židovské identity – cestu, na jejímž konci bylo odmítnutí sionismu a politiky Státu Izrael.

Současná izraelská vláda sice může deklarovat, že jí jde vytvoření dvou států a pokojné soužití s Palestinci, ale většina jejích kroků, především výstavba osad na Západním břehu Jordánu, ukazují, že ve skutečnosti dělá všechno proto, aby mírové řešení bojkotovala. Izraelská armáda má neuvěřitelnou technologickou převahu a měla by si být vědoma všech závazků, které z toho vyplývají. Přesto je často používána na (přinejmenším) šikanování palestinských civilistů. Náboženští sionisté, mimochodem nejčastější obyvatelé osad, kteří dávají typickému nacionalismu devatenáctého století rozměr náboženské války, jsou nebezpečným faktorem, stejně radikálním jako tak propíraný „politický islám“. Veřejná debata je ale nastavena jako „buď–anebo“. Za bezmeznou a nekritickou americkou podporou Izraele nestojí ani tak židovská menšina, jako spíš poměrně vlivní republikánští evangelikálové, kteří doufají, že příchod všech Židů do země izraelské urychlí příchod Ježíše.

Podzim 2009

Začínám studovat antropologii. Ve spoustě ohledů změna mého pohledu na svět. Dozvídám se pojmy jako nacionalismus, politika paměti, narativ. Specializuji se na studia holocaustu ve spojení s obsahovou a narativní analýzou. Jak to, že ve všech vyprávěních přeživších nacházím podobné události, podobné zápletky, nebo dokonce úplně stejná použitá slova? Dostane se mi do ruky kniha Normana Finkelsteina Průmysl holocaustu (2000, česky 2006) a dochází mi, jak je možné události holocaustu zneužít a použít k podpoření vlastních zájmů. Poprvé slyším slovo „Nakba“ a dozvídám se, co znamená. Na katedře začínám pracovat jako tajemnice a můj šéf je Palestinec. Na náš židovsko-palestinský kancl děláme spoustu vtípků. Trochu mě šokuje, že on nemůže do Izraele ani na návštěvu. Proč já mám právo žít v zemi, kde jeho rodina žila staletí, a on ne?

Zima 2017

Sedíme s partou kamarádů v čajovně. Jeden z nich má palestinského tatínka a českou maminku. Do Ramalláhu čas od času jezdí za rodinou. Vypráví mi, že na něj na checkpointu mířili izraelští vojáci nabitou puškou a nutili ho tancovat. Udělá se mi v ten moment úplně zle. Před očima se mi promítnou obrázky Židů ponižovaných nacistickými vojáky. Sakra, nebudeme si jednou my Židé vyčítat, že jsme dělali jinému národu prakticky to samé, co nacisti nám?

Celý článek najdete na A2larmu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
23. 5. 2018 17:52

Zidovska aktivistka Z.S.: „Jsem skutečně sama? Nebo by mohlo mé prohlášení přimět i ostatní k tomu, aby se také ozvali?“ Tak ja se tedy s dovolenim ozvu, i kdyz se to tyka Ameriky jen okrajove. Prvne jsem si prohledla clanky na Alarmu a zjistila, ze je to hnizdo humanitarnich posuku, v Cesku nazyvanych „slunickari“ a u nas liberalni progresiviste. My tuhle kastu zde mame take, je to soucast moderni levice. Skoro vzdycky tihle aktiviste obhajuji pofiderni palestinsky lid, protoze globalni idea socialnich statu dle nich nema hranice a statni hranice jsou prezitek..Pry: „Osvobodte Gazu !“ . Kazdemu je jasne, jak… Číst vice »

PPK
PPK
23. 5. 2018 18:04

Dana napsal
pofiderni palestinsky lid

No jo, když čert nemůže uškodit, tak alespoň zasmrdí. hhh …

Bety
Bety
23. 5. 2018 18:23

Proti papírovým drakům s hořícím ocasem se nedá použít nic jiného než tříštivé
kulky a drony shazující slzný plyn, že Dano?
Zatím co uřezávačům hlav je třeba dodat pořádné zbraně a instruktory, aby
se poučili jak na to správně jít, aby to bylo podle moderních humanitárních
pravidel, že?

PPK
PPK
23. 5. 2018 21:07

Dodatek pro sionistu Daníčka: Vidím, že jste nic nepochopil a tak Vám to rád úplně polopaticky vysvětlím: Víte, ono mezi židovskou diasporou ve světě existuje stejně rozporná SOCIÁLNÍ OTÁZKA, jako ve všech národech. Všude jsou bohatí finanční a další buržoové na jedné straně a na druhé straně jejich zaměstnanci, čili (zde) židovská pracující chudoba. Protože však židovská chudina v diaspoře občas proti elitám protestuje a kazí jednotu, tak ovšem svým soukmenovcům v elitách vadí. Elitáři proto vymysleli ideologii biblického sionismu a založili Izrael, aby tu pracující chudobu dostali pryč např. z Londýna, z Basileje či z NY v USA. Slovy… Číst vice »

Dana
Dana
23. 5. 2018 21:53

…… Sionista je politický žid, který za peníze finančního žida posílá věřícího a chudého třetího žida do Izraele…. To je ale zalezitost ciste mezi Zidy, nemyslite, kdyby tomu tak bylo.. Oni miluji svou zem, to je take duvod, proc se stehuji do Israele uz 70 let, aby z pouste vybudovali zahradu a urodna pole. Prave na ty sucha pole pred sklizni vypousteji Arabove ohnive draky. Meli byste se ptat, co s temi milardami, co uz Palestinci dostali od humanitarni pomoce, co s nimi udelali. Palestinsky lid neexistuje.. Existuji vyhosteni a uteceni Arabove, kteri se formalne spojili v PLO. Arafat byl… Číst vice »

PPK
PPK
24. 5. 2018 0:07

Dana napsal To je ale zalezitost ciste mezi Zidy, KDO a ODKUD předisponoval (nejen) peníze jako „humanitární pomoc“ Arabům tak, aby se v Izraeli do nekonečna válčilo? KDO má zájem na všech válkách na Blízkém Východě a na zničení lidí v Izraeli a na zničení toho státu za každou cenu a jakýmkoliv způsobem? A i kdyby se to náhodou podařilo, vyvraždit Židy i židy v Izraeli, KDO potom shrábne na dalších sto let ZISK z tohoto úžasného vražedného byznysu všech těchto válek – tu DĚDIČNOU POLITICKOU A MOCENSKOU NEDOTKNUTELNOST potomků vyvoleného a pak téměř opět vyvražděného národa ve druhém holokaustu?… Číst vice »

peter.
24. 5. 2018 4:17

Dana napsal
Palestinsky lid neexistuje.. Existuji vyhosteni a uteceni Arabove, kteri se formalne spojili v PLO.

http://www.noveslovo.sk/c/Slomo_Sand_Ako_bol_vynajdeny_zidovsky_narod

peter.
24. 5. 2018 16:12

http://www.rukojmi.cz/clanky/6220-zeman-necouvne-nepritel-izraele-ministrem-zahranici-nebude-zahrmelo-z-hradu
Ále čo!
Ten náš prezident zase na návšteve Izraela v Knessete vyhlásil,že v mladosti túžil stať sa židom.
Nuž kvalifikačné predpoklady na to má.Je úžerník,daňový podvodník a kšeftár s lukratívnymi pozemkami pod V.Tatrami.

peter.
24. 5. 2018 16:18

Ten Poche…to tiež nebude žiadny lúmen.Niečo podobné ako Dienstbier jn.,Valachová alebo Marksová.Alebo sa mýlim?

Dana
Dana
24. 5. 2018 17:34

Spekulace o nejakych Chazarech z 8.stoleti jsou naprosto bezpredmetne, to je asi jako kdyz nejaky historik tvrdi, ze Premysl Orac byl Kelt a ne Slovan, tudiz ze Cesi nemaji narok zit v keltskem prostoru. Navic, kazdy clovek , ktery prejde na judaismus, se stava automaticky zidem, jedno, jake narodnosti ci ethnika. Klidne to mohli byt Chazari ci Bulhari, kteri se pravoplatne stali zidy. Ivanka Trump-Kushner take konvertovala na judaismus, navic v te orthodoxni forme a jeji deti jsou nasledne pravi zide. Americti zide. Staty ale nejsou zakladany na pokrevni linii, ale na sounalezitosti ke specificke pravni authorite. Vecna skoda a… Číst vice »

peter.
24. 5. 2018 18:20

Dana napsal
Spekulace o nejakych Chazarech z 8.stoleti jsou naprosto bezpredmetne,

Tak ešte niečo o profesorovi Tel-Avivskej univerzity Šlomo Sandovi :
https://pospolitost.wordpress.com/2008/10/22/zidia-a-ich-povod-izraelsky-bestseller-lame-narodne-tabu/

Dana
Dana
24. 5. 2018 20:30

Jo, pred 10 lety byl take jeste profesor Slomo fesak. Jeho bestseller jen umoznil rozsahlou diskusi o zidovske identite a Shlomo, komunisticky aktivista, co se zidem neciti, byl v diskusich porazen faktickymi argumenty. V poradku, mnozi Zide miluji dialog a verbalni handrkovani se. V Cechach je prislovi o hlasitem domlouvani se : “ To je kriku, vzdyt to tady je jako v zidovske skole“.. S israelskou politikou Slomova hypotheza samozrejme vubec nehnula, stejne si zvolili uvedomeleho zida , (Chazara ci Rusa) A.Liebermana, pro dulezitou funkci ministra obrany. Ruskych zidu-Zidu, co emigrovali ze Sovetskeho Svazu zije v Israeli pres jeden milion,-… Číst vice »

peter.
24. 5. 2018 20:53

Dana napsal stejne si zvolili uvedomeleho zida , (Chazara ci Rusa) A.Liebermana, pro dulezitou funkci ministra obrany. V Kišineve robil barového vyhadzovača.Dnes je z neho uvedomelý žid,minister obrany Izraela.Spolu s Bibim môžu začať vojnu s kým sa im zachce, kedy sa im zachce a nemusia mať k tomu ani súhlas Knessetu.Taký zákon si nedávno presadil Bibi.Kariéru v Izraeli robia židovskí zlodeji a mafiáni,ktorí si nakradli v Rusku miliardy a museli z Ruska zdrhnúť pred zákonom.(napr.Gusinskij).A kam inam majú títo židovskí zlodeji utekať keď nie do „zemi zasľúbenej“?Izraelský pas majú vo vrecku všetci ruskí aj ukrajinskí židovskí oligarchovia,mafiáni a zlodeji lebo… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 5. 2018 7:59

Není žid jako žid. Jsou i soudní a normální. Nežli kdokoliv odsoudí, poslechněte si prosím a popřemýšlejte proč ten člověk tohle takhle přesně říká, proč nyní a proč tak přesně. Co asi může ještě „získat“ či zda je „nesoudný“… Trošku o britském, francouzském, nizozemském imperiálním fašismu, o možnosti vraždit jiné národy – pokud jde o „nelidi“… Мощнейшее выступление Якова Кедми. Империя наоборот https://www.youtube.com/watch?v=DDWLJup3AOw O preferencích všech neruských území v SSSR, SSSR byla „Империя наоборот“… Яков Кедми: Горбачёв- ничтожество и аутист! https://www.youtube.com/watch?v=LI1vsYtLcXM J. K. upřímně o tom, jak „Západ“ touží zničit a VYKRÁST RF… O tom kdo se stal v 90-tých… Číst vice »

peter.
25. 5. 2018 9:50

Martin (už bez taky m) napsal
Nenechejte se zaslepit nenávistí, hněvem a nesoudností,

Ak to má byť odpoveď na môj príspevok,tak ďakujem za mravné poučenie.Ale ja som odpovedal Dane!

Amenre
Amenre
25. 5. 2018 12:20
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 5. 2018 14:03

peter. napsal
Ak to má byť odpoveď na môj príspevok,tak ďakujem za mravnépoučenie.Ale ja som odpovedal Dane!

Vysvětlení:
byla to jen má osobní reakce na diskutéry J.K. v mnou odkazovaných sekvencích „vystřižených“ z různých pořadů (většinou Solovjova).
Nebyla to žádná odpověď na váš příspěvek, ani to nebyla to snaha o žádné mravní poučování kohokoliv.
Byl to jen apel, prostá výzva k tomu abychom si všímali lumpů „ve vlastních řadách“ a nechtěli je vidět jen a pouze v některých skupinách – i když zřetelně „profláknutých“.
Vsjo.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 5. 2018 14:18

Gorbačov toho jistě „podělal“ mnoho. Ale naprosto souhlasím s JK, že SSSR by se nerozpadl jen kvůli jeho chybám, naivitě či tomu co zejména mnozí Rusové logicky vnímají jako zradu. Kdo si ale ještě dobu konce osmdesátých vzpomíná, tu prohnilost tehdejšího systému musel vnímat. Tehdy nešlo srovnávat s dneškem. Tehdejší systém odešel na plošné selhání elit, ne pouhé zrady několika málo lidí. Pokud něco zradilo, tak celé „vrstvy“ – a o dost dříve, někteří do těch funkcí šli již předem s tím, že jim šlo JEN O VÝHODY PRO SEBE, „jejich lidi“. Logicky i náprava je o oněch „kádrech“ a… Číst vice »

peter.
26. 5. 2018 5:39

Stan napsal

Tipuju to na podvrh KGB, na základě kterého začal hon na židy za Stalina poté, co se přes masivní podporu východního bloku Izrael odvrátil od socialismu k US imperialismu.

Asi áno.Sú tam aj viaceré nepresnosti napr.tá,že Stalin dostal po otrave Gottwalda strach…atď.
Gottwald zomrel po návrate z pohrebu Stalina.

Amenre
Amenre
26. 5. 2018 9:16

peter. napsal
Asi áno.Sú tam aj viaceré nepresnosti napr.tá,že Stalin dostal po otrave Gottwalda strach…atď.
Gottwald zomrel po návrate z pohrebu Stalina.

To jsem si tam taky všiml.
Spíš mi jde o ten text. Když se podíváte na některé ne zcela dávné výroky některých vysoce postavených rabínů a izraelských představitelů, tak jsou v podstatě myšlenkově totožné.
Takže i když je to dávný sovětský podvrh, tak je to současný návod na jejich chování vůči ostatním. Něco jako toto : https://imgflip.com/i/13jto0

peter.
26. 5. 2018 10:35

Amenre napsal
To jsem si tam taky všiml.
Spíš mi jde o ten text.Když se podíváte na některé ne zcela dávné výroky některých vysoce postavených rabínů a izraelských představitelů, tak jsou v podstatě myšlenkově totožné.
Takže i když je to dávný sovětský podvrh, tak je to současný návod na jejich chování vůči ostatním. Něco jako toto : https://imgflip.com/i/13jto0

Text môže byť odvodený od Protokolov.A kto si protokoly prečítal,tak či chce alebo nie musí priznať,že všetky ciele v nich vytýčené sa plnia,alebo sa už splnili

Bety
Bety
26. 5. 2018 21:46

Mě to celé připadá jako výplod chorého mozku. Navíc historická data nesedí, ani nechápu, jak mohli být v Moskvě izraelští diplomaté bez imunity, pokud stát Izrael ještě nebyl vyhlášen a uznán. Rovněž mi připadá jako nesmysl „odklon od socialismu k imperialismu a to z téhož důvodu. Jestli mi to něco připomíná tak spíš nacistické bláboly o podřadnosti Slovanů. „Stalin se lekl a pogromy nepovolil“ – no v roce 1946 asi neměl jiné starosti, než pořádat pogromy – další blábol. Nemohu tvrdit, že v židovské komunitě nemohou být magoři tohoto typu, ale ten text je vyloženě štvavý pamflet a Stalin rozhodně… Číst vice »