Proč vyhrajeme válku proti Západu tím, že si budeme brát peníze navzájem

Куда деваются деньги

Západ vlastní 40 % Gazpromu a od plynárenského gigantu pobírá zisky a vysoké dividendy. Kapitalizace Gazpromu v lednu činila 8,14 bilionu rublů, tedy 107 miliard dolarů. Zákonem o zmrazení majetku, který jsme uvalili na Západ, jsme tak prakticky zmrazili 40 miliard.


Zatímco se na světové scéně vyměňují hrozby kvůli speciální operace na Ukrajině, v zákulisí a ve skryté podobě probíhá zcela jiná válka mezi Západem a Ruskem. Je to válka o peníze. Kdo si od koho vezme víc. A právě to USA a Evropu rozzuřilo. Zase uslyšíte, že Západ opět zesílí rétoriku a spustí nový pokřik o ubohé Ukrajině, která je samozřejmě nezajímá. To víte, mají nové finanční zprávy z Ruska. A ty způsobují, že aktiva a pasiva se vůbec nerovnají.

Všechno to začalo poměrně jednoduše a pro nás bohužel špatně. V noci 27. února šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila zmrazení prostředků ruské centrální banky. Vzhledem k tomu, jaké prostředky naše centrální banka uchovávala v zemích západní koalice (země Evropy, Spojené státy a Japonsko), byla prý výše ruských ztrát astronomická – 300 miliard dolarů. Pro srovnání, Citibank kdysi zablokovala íránská aktiva ve výši 1,9 miliardy dolarů.

V době zablokování měla centrální banka aktiva v celkové hodnotě 643 miliard dolarů. Jinými slovy, podařilo se nám zachránit něco přes polovinu. Proč se my, Rusové, v tuto chvíli tolik obáváme a lezeme státu do kapes? Z těchto peněz musíme žít pravděpodobně deset let a ztráta poloviny z nich je samozřejmě rána. Ale… nedopadlo to tak hrozně. A možná to vůbec není tak hrozné. A zaprvé proto, že nikdo konkrétně neříká (a ani neřekne) celé finanční vypořádání. A za druhé, spory pokračují a budou pokračovat ještě dlouho. Jak jsem řekl, peníze jsou to hlavní, co Západ nyní zajímá.

Z mála uniklých informací můžeme dělat jen první odhady. Ale něco se udělat dá. Takže 150 miliard – to je částka, kterou jsme si my a naše společnosti půjčili od západních bank. Zdálo se, že to nemůžeme splatit. Ale Vladimír Putin nedávno podepsal dekret, že je můžeme vrátit, pokud někdo chce, ale v rublech. Podle mého názoru to znamená, že za současného stavu je nevrátíme. Takže 300 miliard minus 150 a máme v mínusu ještě 150 miliard, které nám byly odebrány.

Jenže se neradujme předčasně. Podle odhadů některých finančních analytiků by odčerpání finančních prostředků z Ruska a Rusů, včetně majetku a soukromé hotovosti, mohlo dosáhnout 600 (!) miliard dolarů. Ale zase se příliš neděsme. Podle některých analytiků může Rusko uplatněním zrcadlových opatření připravit Západ, západní podniky a jejich investory až o 900 miliard. Dovedete si představit, co je to za peníze a jaká válka se o ně teď vede! To, co Západ přidělil Ukrajině, jsou pouze provozní náklady.

A teď to nejzajímavější. Odkud můžeme takové prostředky získat, tedy zabavit a zmrazit účty? Tedy kromě finančních zákonů, které Vladimír Putin již zavedl a pravděpodobně ještě zavede. Ty všechny mají za cíl vážně omezit odliv peněz ze Západu z Ruska. Proto se podívejme na burzu jako na hlavní příklad.

Pro začátek si samozřejmě vezměme Gazprom. Kdo jsou jeho akcionáři? Celkem 25,2 % jsou vlastníci ADR. ADR jsou americké depozitní certifikáty a Gazprom je z velké části nejméně z jedné čtvrtiny vlastněn různými západními fondy. Nejméně čtvrtinu, protože dalších 24,57 % Gazpromu vlastní „jiné registrované osoby“. Ve větší míře se jedná také o západní investiční fondy investující na rozvíjejících se trzích. Západ tedy vlastní 40 % Gazpromu a od plynárenského gigantu pobírá zisky a vysoké dividendy. Kapitalizace Gazpromu v lednu činila 8,14 bilionu rublů, tedy 107 miliard dolarů. Zákonem o zmrazení majetku, který jsme uvalili na Západ, jsme tak prakticky zmrazili 40 miliard jejich aktiv v Rusku.

Nyní si vezměme Rosněfť. Rashan Investments Limited (BP) – 19,75 %. QH Oil Investments LLK, 18,93 %. Ukázalo se, že cizinci mají 38,67 %. Kapitalizace Rosněfti v lednu činila 5,86 bilionu rublů, tedy 75 miliard dolarů. Nyní činí zmrazené „zahraniční“ peníze Rosněfti 29 miliard dolarů. A podobně jsou na tom další společnosti. To je tucet tzv. blue chips a nejméně dalších 30 až 40 největších ruských společností. Proto se říká, že Rusko může Západ oškubat zhruba o bilion dolarů.

A jaký tah udělal Putin s ruskými akciemi obchodovanými na londýnské a dalších burzách! Když se na protest přiblížily nule, naše fondy je prostě všechny koupily. Údajně jde o 20 miliard dolarů, které Rusko ukradlo rozzlobené Evropě přímo před nosem. Vypadá to, že jsme získali zpět asi 30 % akcií našich podniků. Je skoro neuvěřitelné, že jsme během několika minut skoupili za babku akcie, které vynášejí miliardy dolarů.

Dnes se obecně říká, že 300 miliard dolarů uložených v západních bankách byla naše návnada. Tím, že ji Západ spolkl, nás přiměl k tomu, abychom odpověděli stejnou mincí. A my jsme odpověděli.

Každopádně, je opravdu těžké nás dostat na kolena. Podívejte se na to zblízka. Vezměme si například Gazprom jako naši vlajkovou loď, ze které máme největší příjmy. Vezmeme-li za 100 % objem plynu dodaný Gazpromem v loňském roce. Za smluvní cenu 380 USD za metr krychlový. Nyní se cena plynu pohybuje mezi 2 000 a 4 000 dolary. Pokud nám bude Evropa uzavřena (ať už z její nebo z naší vůle), začneme náš plyn vozit jinam. Například do Číny. Za cenu řekněme 800 dolarů, což bude dvakrát více než loni, ale několikanásobně nižší než tržní cena. Ukazuje se, že abychom dosáhli stejného příjmu, budeme muset dodat pouze 50 % loňského objemu.

Pojďme dál. Pokud nás přivedou na buben, tak znárodníme! A Západem opuštěné podniky v Rusku a Gazprom také! Tak pojďme na to. Pak řekneme těm 40 % západních investorů Gazpromu, že je nám líto, ale nyní žijeme v době vyvlastňování na příkaz USA. Pokud nám vše rozmrazí, hned vám to dáme, ale do té doby se ještě jednou omlouváme! Nyní tedy zisk Ruska z Gazpromu nebude činit 60 % jako dříve, ale 100 %. Abychom tedy měli stejný zisk jako v roce 2021, budeme muset prodávat ne 50 procent plynu, ale jen 30 procent.

Pojďme tedy dál. Dříve jsme prodávali tolik, abychom mohli za každou cenu doplnit náš státní investiční fond. Centrální banka díky tomu nashromáždila 643 miliard dolarů. Nyní nemusíme nic šetřit, máme kasičku, jen musíme zajistit, aby výdaje odpovídaly příjmům. A nyní od Gazpromu do Fondu národního bohatství nic navíc nepotřebujeme. To znamená, že aby se příjmy vyrovnaly příjmům z roku 2021, může Gazprom prodat ještě méně – ne 30 %, ale 20 % podle roku 2021.

Mohlo by to jít ještě dál. Vezmeme-li například v úvahu, že příjmy Gazpromu plynou ve skokově zvýšených dolarech, zatímco stát musí plnit sociální závazky ze zisku v rublech. Dalo by se dokonce říci, že zisky z 10-15 % objemu prodaného v roce 2022 by mohly být srovnatelné se zisky Ruska za celý rok 2021. Až na to, že Čína a stejné Turecko budou pravděpodobně platit za náš plyn v rublech (souhlas!), a pak bude požadovaný ukazatel stále roven 20 %. Ale to, jak jistě uznáte, také není špatné. Takový objem zisku jistě budeme schopni vytvořit.

Rusko je mimo dosah! Vzhledem k současné blokádě naší země světovým společenstvím se však pravděpodobně teprve v budoucnu dozvíme, jak se věci skutečně měly a kdo měl z těchto sankcí větší prospěch. Doufejme, že to nakonec budeme my.


Originál článku: https://kremll.info/pochemu-my-vyigraem-vojnu-u-zapada-po-otboru-deneg-drug-u-druga/


PS. To vysvětluje, proč Nabulinina jako šéfka Ruské státní banky dostala další funkční období a proč Čubajs jako hlavní agent Západu teď utekl z Ruska.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

4.8 16 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
26. 3. 2022 7:21

To nejsou jediné novinky. Problémy začínají opět doutnat na Balkáně. Srbsku s výročím bombardování a zároveň do pekla vzetim balkánské reznice, a s ruským vystoupením proti haličským banderovcům narůstají křídla. Red Bullu přitom netřeba. Albánský emo hulibrk provokuje a.dzo cikáda poté, co se veřejně rozkaslal, sdělil, že to je následek kurby dýmky míru. Prostě to na Balkáně doutná a do NATO už se tam nepřihlásí nikdo. Jen fialový divočák dneska neví, co se vůbec děje a jurska Hollywood fabrika na info prefabrikáty už vůbec ne. Ani bolševik za ukro dedka Brežněva nebyl tak pitomý. Jen tak na okraj: V emerice… Číst vice »

Gatta
Gatta
26. 3. 2022 7:36

Zcela vážně míněný dotaz a výzva !!! Už poněkolikáté … Mohl by mi někdo vysvětlit – nejlépe nějaký otitulovaný finsnčni a ekonomický odborník – jakými zákony a pravidly se řídí tak zvané „SANKCE (mimo ty schválené OSN a RB), ZMRAZOVÁNÍ FINANČNÍCH KONT, ZADRŽOVÁNÍ MAJETKU, UVALOVÁNÍ EMBARG ….“. Moc by mě opravdu potěšilo, že v podstatě o nic nejde a že to jsou jem běžné finanční a ekonomické operace, tak jak se všichni politici a ekonomové dosud tváří. Jinak bych mohl získat dojem, že to je BEZOHLEDNÁ TOTÁLNÍ OBCHODNÍ a FINANČNÍ VÁLKA BEZ PRAVIDEL Já jen abych se v tom správně… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
26. 3. 2022 7:40

Osobně to nazývám galaktickou sukackou dle kyborga Švába. Ten přede dvěma dny veřejně obhajoval chip do každé palice.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
26. 3. 2022 8:44

To mi prřipomnělo Landu a jeho „9 mm argumentů“.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Gatta
26. 3. 2022 14:02

Shrnul bych to takhle:

comment image

:-)))

Hudryperman
Hudryperman
26. 3. 2022 7:42

Není to poprvé,co Rusko nakoupilo své akcie v okamžiku vrcholící paniky investorů za pakatel .Podíl západních fondů na Gaspromu a dalších ruských megafirmách byl totiž předtím ještě vyšší,než tomu bylo před v článku pojednávané spekulaci. Po výborné zkušenosti s uplatněním „Rotschildovského principu“ /kupujte,když na ulici teče krev/ z minula,připravili Rusové svým finančním „partnerům“ repete,jenže řádově větší ! Podle mého názoru odhadli Rusové ještě dávno před svou vojenskou aktivitou na Ukrajině,že hloupí poliici rozhádaného západu zareagují tak,jak zareagovali a vyšlo jim to perfektně. Vedlejším efektem těchto závažných ekonomických událostí je počátek znárodňování v kapitalistickém Rusku,které se určitě nezastaví jenom u vývozců… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Hudryperman
26. 3. 2022 8:42

Re – „… chybí ideologie …“

To co oficiálně není, to se nedá zpochybňovat ani proti tomu bojovat, Ale děj probíhá …!

To plati obecně pro každý záměr. I u nás.

kolokol
kolokol
26. 3. 2022 8:39

Sice jsem to nečetl kromě první a poslední věty, ale ta poslední mě přece jen zaujala. Pochopil tedy někdo, proč Nabulinina jako šéfka Ruské státní banky dostala další funkční období?
A pokud ano, bude tak hodný a vysvětlí mi to prostě v několika málo větách?

Last edited 2 měsíců před by kolokol
Hudryperman
Hudryperman
Reply to  kolokol
26. 3. 2022 9:06

Také mi to vrtalo hlavou,když jsem se přes veškeré křiky pana Pjakina dočetl z ruských zdrojů,že tu podivnou ženskou Nabulinovou navrhnul Putin,aby i nadále ničila Rusko.No a výborné vysvětlení je obsaženo v článku,který ovšem je třeba přečíst celý ! Nejmenování,nebo nenavržení této rotschildovské stvůrky by byl i pro natvrdlé politiky západního ritu alarmující signál,že se něco bude zásadně měnit a už by svou zlodějnu,s kterou Putin a jeho tým počítal,udělali mnohem opatrněji,což by v celkovém výsledku bylo v neprospěch zamýšlenému zisku.Tímto odpovídám na otázku p.Gatty nikoliv proto, že bych se snad považoval za finančně ekonomického odborníka.Putin zná své partňory tak… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Hudryperman
26. 3. 2022 9:36

Ještě bude veselo. Osobně mám pocit, že současný vývoj jaksi rozložil Pjakinovu stavbu pyramidálních prijoriti. Respektive, že špička pyramidy v osobě Putina se ocitla dole a rozkývala celou základnu na hoře Sinaj.
Ze scény mizí postupně včerejší celeBRITy jako třeba Cubajs, IzraHELL hledá zázemí u Arabů, Indie řekla Malé Kretenii – nicevo, když Buran Honzíkov hodlal navštívit Tygra z Mompracemu a Dzo cikáda kyjevskemu banderovi sdělil, že může Rusovi odevzdat kus Haliče, aniž by to soudruha Ramba nějak bolelo.

kolokol
kolokol
Reply to  Hudryperman
27. 3. 2022 7:13

Číst nebudu, potřebuju od světa víc odstupu. Ostatně přečetl a vyposlechl jsem toho v poslední době spousty. Vysvětlení s Nabiulinou je tedy v tom duchu, co jsem zaznamenal u Chazina – manévruje se. Výměna ředitelky (za Putinova člověka) by mohla být nyní příliš výbušným momentem. 20.4. bude víc jasno. To bude o nominaci hlasovat Duma.

orinoko
orinoko
26. 3. 2022 11:51