Projev Lenky Procházkové na protiválečné demonstraci 18. 4. 2018 na Václavském náměstí

Po vojenském útoku USA, Velké Británie a Francie proti Sýrii svolal Martin Stropnický tiskovou konferenci. Někteří se naivně domnívali, že ministr uvede důkazy proti pachatelům údajného chemického útoku na civilisty v oblasti Dúmy. Jeho vystoupení před mikrofonem však zřejmě mělo pracovní název: Braňme naši cenzuru!

Komparzisté v rolích novinářů vyslechli výzvu k ostražitosti, neboť terén, ve kterém se pohybují, když dělají svou práci, je prý plný nástrah. Muž v roli ministra zahraničí úpěnlivě varoval před tím, že veřejný prostor bude otráven necenzurovanými zprávami a žádal novináře, aby se ujali funkce čističů a chránili tak obyvatele ČR před nákazou.

Ke konci projevu se řečník do své role vžil natolik, že sám působil jako morový sloup.

Na rozdíl od této zkameněliny, která se setrvačně domnívá, že pravdy je třeba se bát, prezident naší republiky naopak občany povzbuzuje ke statečnosti při hledání pravdy.

Podstatné podle prezidenta je čerpat informace z různých zdrojů včetně internetových a poté si na základě zdravého rozumu utvořit vlastní názor.

Schopnost kritického myšlení má v naší zemi dlouhou tradici.

Naděje, že pravda vítězí, je i heslem na prezidentské vlajce. Vlajka může být ukradena a rozstříhána, ale pravda tím nezanikne.

A tak se ani z agresivního útoku proti suverénnímu státu nemůže stát apoštolská mírová mise. K odsouzení agrese už vyšly do ulic evropských měst zástupy rozhořčených lidí. Dnes i v Praze. A to je teprve začátek! Věřím, že brzy se k nám přidají i někteří novináři. Budou k tomu potřebovat odvahu změnit se z poslušných mopslíků na skutečné hlídací psy demokracie. Odvaha je schopnost, ke které člověk dorůstá. Není to přidělená role, ale výsledek sepětí naší vůle s naším svědomím a rozumem.

Informační válka, kterou dnes prožíváme, má, tak jako každá válka, své hrdiny i své zbabělce a samozřejmě i své generály. Pan Stropnický, který už selhal v roli ministra obrany a jako podměrečný působí i v roli ministra zahraničí, si na sobotní tiskové konferenci zkusil i roli maršálka, když dirigoval štáb novinářů do útoku proti pravdě. Uvidíme, kdo z novinářů tuto roli pokrytecky přijme a kdo ji maršálkovi hodí pod nohy.

My, kteří jsme se tu dnes sešli a odsoudili agresi proti suverénnímu státu, nejsme herci žádných rolí, ale dobrovolní pěšáci. Jediné rozkazy, které posloucháme, nám diktuje naše svědomí. Když selhává mezinárodní právo, zbývá jediný zákon, a ten zní: Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu, drž pravdu, braň pravdu až do smrti!

Zdroj: Nová republika

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
20. 4. 2018 13:13
zajoch
20. 4. 2018 14:39

Připomíná. Hledala jsem v článku, zda EU pozvala i zástupce Ruska (příp. USA), nenašla jsem. Možná jsem to přehlédla, ale zpráva je krátká, tak snad ne. V době Mnichova byl Beneš přímo svými spojenci zrazen, Asad má alespoň skutečného spojence v Moskvě, který nezradil a v Teheránu a asi i určité sympatizanty. Jestli je na tom v tuto chvíli Asad lépe než tehdy Beneš, tak to si netroufnu odhadnout. Výsledky té konference mohou být zajímavé a něco sdělit, snad.

Irena
20. 4. 2018 16:53

No, ono mi ani tak nešlo o výsledky této konkrétní konference, spíš o ten Západní přístup obecně :-)

Dana
Dana
20. 4. 2018 20:03

Demonstrace u kone proti valce mi pripomnela davne casy socialismu, akorat, ze v dnesni dobe se tam dostavili opravdovi soudruzi. Coz je ale dosti slabota, odhadla jsem ten hloucek asi na dve stovky Ono je az komicke, to rozhorceni nad bombardovanim syrskych objektu, kdyz na druhe strane Rusko ma na bombardovani v Syrii primat a hazi bomby hlava nehlava. Soudruzi by se meli probudit do nove ery, kde uz neexistuje Sovetsky Svaz, ale kapitalisticka Ruska Federace. A ze se tento rusky kapitalismus rve s kapitalistickym zapadem, kdo urve vice. :-) Na konferenci v Bruselu se o Syrii jen diplomaticky zvanilo,… Číst vice »

Suchec
Suchec
22. 4. 2018 10:32

Dana napsal Demonstrace u kone proti valcemi pripomnela davne casy socialismu, akorat, ze v dnesni dobe se tam dostaviliopravdovi soudruzi.Coz je ale dosti slabota,odhadla jsem ten hloucekasi na dve stovky Ono je az komicke, to rozhorceni nad bombardovanim syrskych objektu, kdyz na druhe strane Rusko ma na bombardovani v Syriiprimat a hazi bomby hlava nehlava.Soudruzi by se meli probudit do nove ery, kde uz neexistuje Sovetsky Svaz,ale kapitalisticka Ruska Federace.A ze se tento rusky kapitalismusrve s kapitalistickym zapadem,kdourve vice. Na konferenciv Bruselu se o Syriijen diplomaticky zvanilo, takze bezzuba akce, tam nic nevyresi, i kdyby tam recnili assadovci.Za daleko dulezitejsi… Číst vice »