Prokletí Olympiády

Čtyři města se přetahují o právo „obšťastnit“ své obyvatele vyššími daněmi, paralyzujícími dopravními problémy a hektary předražených a do budoucna nevyužitelných stavebních projektů, které budou hyzdit krajinu celá desetiletí. Nechť pochodeň hoří plamenem jasným!

Politici, vlivní byznysmeni a státní úředníci se rádi chvástají pracovními místy a zisky, které s sebou pořadatelství Olympiády přináší. A mají pravdu. Olympiáda znamená opravdu značné zisky – pro politiky, vlivné byznysmeny a státní úředníky. Pro všechny ostatní je to víceméně pořádný bolehlav. Lidé jsou hnáni před soud kvůli sporům o věcná břemena, musejí trpět všechen ten dopravní a stavební zmatek a na oplátku dostanou krámky se suvenýry a tři týdny sportovních akcí, na které si nemohou dovolit lístky. Leč jejich městští konšelé se mohou přetrhnout, aby toho dosáhli. Rychleji, výš, dál, občane!

Kdo se tedy zhostí pořádání Letních olympijských her roku 2016? A kdo by si jej nejvíc zasloužil? A jak by s ním měl naložit? Podívejme se na rivaly, v obráceném pořadí dle pravděpodobnosti, s níž pořadatelství získají.


Madrid: Zřejmě nejlepší ze všech čtyř uchazečů. Madrid je nádherné starobylé město s moderním nádechem, většině zemí a fanoušků nabízí snadný přístup, a hlavně – kdo by neměl rád sangriu, že ano. Většina voličů MOV si jej bohužel nejspíš splete s Barcelonou a řekne si, že v tomhle městě Olympiáda už jednou byla (navíc příští hry jsou taky v Evropě), takže smůla.


Tokio: Doufám, že Japonci vytáhnou svůj největší trumf – supermoderní záchodky na stadionech – jelikož to je zřejmě jediný pádný důvod, proč u nich pořádat Olympiádu znovu. V Japonsku je všechno nové a báječné, jenže je to pravděpodobně nejpřelidněnější kus zeměkoule vůbec. Navíc je Tokyo minimálně 22 hodin letu prakticky odkudkoli (fakt, věřte mi!). To poslední, co obyvatelé Tokya potřebují, jsou čtyři miliony bělochů pobíhajících po obchodech s anime pornem. Další.


Chicago: Větrné město je oficiálním favoritem na vítěze a Chicagané si zřejmě myslí, že Olympiáda je vynese mezi světovou městskou elitu. Nevynese. (Připadá vám snad Atlanta jako kosmopolitní světová metropole?). A proč by se vůbec někdo chtěl stát světovou městskou elitou? Jediné pozitivum, které by z toho eventuálně mohlo vzejít, je zbrusu nové metro, což je jen další zbytečný cíl pro teroristy. Snad si to náš prezident, který pro Chicago tak vehementně lobuje, uvědomuje. Ne díky.


Rio de Janeiro: Chicagu to ale nepřiklepnou, protože Rio je černým koněm tohohle dostihu. Proč? Zaprvé USA všichni nenávidí. Za druhé – na Jižní polokouli se konala Olympiáda jen dvakrát, z toho pokaždé v Austrálii. Za třetí – byla by to první Olympiáda v Jižní Americe, kontinentu ostudně přehlíženému všemi, kdo nejsou závislí na kokainu. A za čtvrté – z budoucího olympijského stadionu by mohlo být po skončení her alespoň užitečné bydlení pro chudé.

Ovšem, ukrutně násilné války gangů a drtivá chudoba jsou drobnou vadou na kráse brazilské reklamní kampaně, ale to pro Jižní Afriku platí taky a nikomu ve FIFA to nevadilo. Zbývá tedy jediná otázka – která ze čtyř skupinek zkorumpovaných a bezskrupulózních úředníků a byznysmenů nabídne členům MOV víc peněz a dárků?


xxx


Daniel Bennett je přispěvatelem internetového deníku Deadspin, což je dnes nejnavštěvovanější sportovní portál na světě.


Převzato z blogu Aleše Drobka na www.aktualne.centrum.cz


Přesná předpověď – gratulujeme autorovi!


Stanův komentář: Ať žije Praha olympijská v roce 2020!

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments