Putin: Rána do zad, letadlo bylo sestřeleno nad Sýrií

Na setkání s jordánským králem Abdalláhem II. okomentoval ruský prezident Vladimír Putin sestřelení ruského SU-24 tureckou stíhačkou F-16. Mimo jiné označil Turecko za komplice teroristů.

Překlad a titulky: V. Kostik

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
99 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
M.C.
24. 11. 2015 19:35

Uvědomují si ti vygumované palice, jaký zas vyrobili precedent???
To bude řevu až Rusové podle stejné logiky začnou sestřelovat všechny letadla která v syrském vzdušném prostoru nemají co dělat.

Oni o naštěstí neudělají, jsou to dobří šachisté a přemýšlejí několik tahů dopředu.

fajt
24. 11. 2015 19:53

no a protože se NATO okamžitě postavilo za Turecko, tak by to mělo platit i pro tuto válečnickou organizaci. ..

fajt
24. 11. 2015 20:09

tak Rusko může poslat Turecko do doby kamenné ( jak politicky, ekonomicky i podporou frakcí a sektářů ) jak to udělali spojené státy v Iráku a Afghánistánu, pak se ho pustí i NATO a nakonec i samotný ISIL. ..)

hudryper
hudryper
24. 11. 2015 20:34

fajt napsal
Rusko může poslat Turecko do doby kamenné

Zapomněl jste fajte že je schopno poslat je tam i vojensky ? Nezapomněl,viďte ? Jen si to člověk
radši nepřipouští,protože má dost přesnou představu,co by to znamenalo pro nás všechny\. Rusko
nemělo váhat a hned po prvním fixlu s plynovodem a podporou Krymských Tatarů mělo přistoupit
k aktivitám,které by nevedly k volebnímu vítězství Erdogana,nýbrž naopak k vnitropolitickým potížím jak o tom píšete. Za postup vůči Turecku bude Putin právem doma kritizován.

fajt
24. 11. 2015 20:49

hudryper napsal Zapomněl jste fajte že je schopno poslat je tam i vojensky ? Nezapomněl,viďte ? Jen si to člověk radši nepřipouští,protože má dost přesnou představu,co by to znamenalo pro nás všechny\. Rusko nemělo váhat a hned po prvním fixlu s plynovodem a podporou Krymských Tatarů mělo přistoupit k aktivitám,které by nevedly k volebnímu vítězství Erdogana,nýbrž naopak k vnitropolitickým potížím jak o tom píšete. Za postup vůči Turecku bude Putin právem doma kritizován. dnešní ránem si to turecký paša docela posral, a osobně – před pár dny ( G20 ) šel Putinovi podlézavě na ruku a vlastně ( jak se… Číst vice »

abx
abx
24. 11. 2015 21:25

Turecko sa tymto otvorene pridalo na stranu islamskych teroristov a NATO ich podporilo. v skutocnosti bol naruseny vzdusny priestor Syrie tureckou F16…
http://c.lifenewscontent.ru/static/posts/2015/11/171620/81361d06b53baaac02738a9b4b1fdeef__660x.png

abx
abx
24. 11. 2015 21:34

neviem ci sem chodia aj nejaki povercivi ludia, keby ano, nieco pre nich. pravdepodobne jadrova apokalypsa – nie je dobre mat zakladne NATO v blizkosti svojho byvania…

„Z východu prichádza strašná búrka, od západu zas hrozný vietor; beda
tomu kto sa medzi ne dostane. Tróny tisíc rokov staré padnú z výšky …
Medzi riekami Rýn, Labe a Dunaj (centrálne Nemecko a západné Čechy,) bude obrovská márnica, supy a havrany si prídu na svoje.
Keď sa znamenie ohňa objaví na nebi, ten čas kedy budú ľudia pohltení sa
priblíži. Ale deň, kedy sa toto znamenie udeje, nebude žiaden smrteľník
poznať.“

peter.
24. 11. 2015 21:53

abx napsal neviem ci sem chodia aj nejaki povercivi ludia, keby ano, nieco pre nich. pravdepodobne jadrova apokalypsa – nie je dobre mat zakladne NATO v blizkosti svojho byvania… „Z východu prichádza strašná búrka, od západu zas hrozný vietor; beda tomu kto sa medzi ne dostane. Tróny tisíc rokov staré padnú z výšky … Medzi riekami Rýn, Labe a Dunaj (centrálne Nemecko a západné Čechy,) bude obrovská márnica, supy a havrany si prídu na svoje. Keď sa znamenie ohňa objaví na nebi, ten čas kedy budú ľudia pohltení sa priblíži. Ale deň, kedy sa toto znamenie udeje, nebude žiaden smrteľník… Číst vice »

racek
racek
24. 11. 2015 21:54

Samozřejmě, víme dosud málo, ale tohle byla podle mě dlouhodobě připravená provokačka turecké armády, kterou nemá Erdogan zcela v ruce a nemůže mu zapomenout, že jí odstavil od moci. Někdo prostě zvenku má na armádu vliv a tuhle past společně připravili. Takhle mu nezbývá, než zatloukat, zatloukat, zatloukat. Takže ho dostali a jeho politika hrdé samostatnosti a hraní na všechny strany je vniveč. A od teď bude ze strachu před tím, co by mu mohli vyvést vystupovat jak zkrocený a vykastrovaný vůl a papouškovat, co mu z NATO a USA řeknou. No, že Obama a spol. bude vystupovat jako naprostý… Číst vice »

fajt
24. 11. 2015 21:59

tak Hollande je v bíle chýši a už Obamovi odklepává všechno, tedy že bez SSA nepůjde Francie do koalice s Ruskem no a amerika si nárokuje vůdčí místo v koalici proti ISIL, kterou zatím táhlo jenom Rusko a které má být zítra odstaveno ( kdyby náhodou ne, tak turecký paša bude zase zlobit a NATO mu poskytne plné krytí, tedy ukrýt) – tak to jsem zvědavý, jak se z toho Kreml vysouká, aniž by nemáchlo po užitečných idiotech packou. ..)

fajt
24. 11. 2015 22:15

je to potvrzeno, američané přebírají iniciativu a chtějí obsadit Sýrii vlastní koalicí ( Rusko tam může hrát podružnou servisní roli na místech, kde by to bylo pro americké zájmy nebezpečné) – tihle bobani se jen tak nevzdaj. ..)

fajt
24. 11. 2015 22:16

fajt napsal

je to potvrzeno, američané přebírají iniciativu a chtějí obsadit Sýrii vlastní koalicí ( Rusko tam může hrát podružnou servisní roli na místech, kde by to bylo pro americké zájmy nebezpečné) – tihle bobani se jen tak nevzdaj. ..)

aneb buď Sýrie a nebo třetí světová. ..)

M.C.
24. 11. 2015 22:26

fajt napsal tak Rusko může poslat Turecko do doby kamenné ( jak politicky, ekonomicky i podporou frakcí a sektářů ) jak to udělali spojené státy v Iráku a Afghánistánu, pak se ho pustí i NATO a nakonec i samotný ISIL. ..) Rusové je nikam odesílat nebudou, alespoň oficiálně ne, protože je na leccos potřebují, ale nezapomenou jim to a nezůstanou jim to dlužni. Tak nasraného Putina, jako je na tomto videu, jsem ještě neviděl. Za takovýchto okolností se po letounech-narušitelích nestřílelo ani za komančů. Se sestřelem tureckého letadla před pár lety se to srovnat nedá, ten Turek úmyslně opakovaně nalétával… Číst vice »

peter.
24. 11. 2015 23:31

Ruský vrtulník Mi-8,ktorý sa zúčastnil vyhľadávanie posádky zostreleného Su-24,bol zostrelený streľbou palných zbraní zo zeme.Oznámil to náčelník hlavného operatívneho centra gen.štábu OS RF,generál poručík Sergej Rudskoj.Cieľom vyhľadávacej a záchrannej operácie bolo za účasti dvoch vrtuľníkov Mi-8 vyhľadať a zachrániť posádku zostreleného Su-24.V priebehu operácie bol jeden z vrtuľníkov poškodený streľbou zo strelných zbraní a a bol donútený ukončiť operáciu a premiestniť posádku na neutrálne územie.Jeden príslušník morskej pechoty-kontraktor zahynul.Povedal Rucký.V súčasnej dobe je posádka vrtulníka už v bezpečí na leteckej základni.Vrtuľník bol potom zničený minometnou paľboou vedenou z územia pod kontrolou formácií banditov.Vyhľadávacia a záchranná akcia na nájdenie posádky zostreleného… Číst vice »

Béda
25. 11. 2015 1:28

Tak to vypadá, že to bylo přesně naopak. Turci vlétli do syrského prostoru, sestřelili ruský tryskový vojenský letoun a po sestřelu se okamžitě vrátili do Turecka. Ani se nepokusili o viditelný kontakt. V případech porušení hranice stihači obvykle vyzvou narušutele, provodou výstražné výstřely a vytlačí jej ze vzdušného prostoru státu anebo jej donutí k přistání na svém území. Zachovali se jako sprostí vrazi, prý to osobně schválil Davutoglu. Cítím v tom typický americký zápach.

Béda
25. 11. 2015 1:30

Béda napsal

Tak to vypadá, že to bylo přesně naopak. Turci vlétli do syrského prostoru, sestřelili ruský tryskový vojenský letoun a po sestřelu se okamžitě vrátili do Turecka. Ani se nepokusili o viditelný kontakt. V případech porušení hranice stihačiobvykle vyzvou narušutele, provodou výstražné výstřely a vytlačí jej ze vzdušného prostoru státu anebo jej donutí k přistánína svém území. Zachovali se jako sprostí vrazi, prý to osobně schválil Davutoglu. Cítím v tom typický americký zápach.

Byla to téměř jistě jenom jedna z dalších pečlivě připravených ami válečných konspirací. Sám Turek by si nikdy nic takového nemohl vůči Rusku dovolit.

Béda
25. 11. 2015 2:16

vyhIasenie-MO ruska-https://ww w.youtube.com/w atch?v=Y30buv5X uRU

Béda
25. 11. 2015 2:18

Béda napsal
https://ww w.youtube.com/w atch?v=Y30buv5X uRU

špatný odkaz – správný je https://www.youtube.com/watch?v=Y30buv5XuRU

Béda
25. 11. 2015 2:33

GENERÁLNÍ ŠTÁB RF SDĚLIL OPATŘENÍ, KTERÁ PŘIJAL PO SESTŘELENÍ SU 24
1/ Každá účast bombardérů již bude chráněna stíhačkami
2/ Budou přijata opatření k protivzdušné obraně. Křižník Moskva, který je vybaven systémem PVO , analogií S -300, pokryje oblast pobřeží Latakie. Každý cíl, který se vyhodnotí jako potencionálně nebezpečný, bude zlikvidován
3/ Vojenské kontakty s Tureckem budou přerušeny

leho
leho
25. 11. 2015 2:48

Bédo, mohu vás ujistit, že súčko bylo 100% zajištěno a přesto bylo sestřeleno. Holt ruský mužik je totálně neschopný. Turkům jenom došla trpělivost, ruské provokace totiž byly na denním pořádku a mužici si mysleli, že jejich zbraně jsou lepší tudíž se na ně nikdo neodváží. Omyl. Nejsou. Je to všechno šrot. A ještě k tomu ten zbabraný pokus o záchranů pilotů. Je mi vás, rusofilů, docela líto…

Alena
Alena
25. 11. 2015 5:32

opět Rusko jako za 2.světové- proti NATO- proti všem.
A to ještě chce rozpoutat Amerika konflikt na Ukrajině.
Postavení Turecka po válce nebude určovat spravedlnost, ale výsledek války. Pokud vyhrají Rusové, Kurdové si odkrojí velký kus tureckého území

fajt
25. 11. 2015 5:38

Béda napsal GENERÁLNÍ ŠTÁB RF SDĚLIL OPATŘENÍ, KTERÁ PŘIJAL PO SESTŘELENÍ SU 24 1/ Každá účast bombardérů již bude chráněna stíhačkami 2/ Budou přijata opatření k protivzdušné obraně. Křižník Moskva, který je vybaven systémem PVO, analogií S -300, pokryje oblast pobřeží Latakie. Každý cíl, který se vyhodnotí jako potencionálně nebezpečný, bude zlikvidován 3/ Vojenské kontakty s Tureckem budou přerušeny trochu pozdě, Putin musel spěšně opustit Jordánsko ve stavu, který si bude jordánský král ( a jeho podřízení ) dlouho pamatovat, v podstatě všichni vládci na BV, tady se už bude kvalitní a spolehlivý spojenec hledat těžko, tady to asi nevyžehlí… Číst vice »

fajt
25. 11. 2015 5:41

M.C. napsal
Tak nasraného Putina, jako je na tomto videu, jsem ještě neviděl.

taky ne – ale ruku na srdce, byla to i Putinova chyba, začal více spoléhat na vysokou politiku s mafiánským uskupením místo toho, aby raději stále věřil svým zpravodajským instinktům ( na kterých vyrostl a posílil dnešní Rusko ) a dobře mířeným radám svých podřízených, kolegů z branže a armády. ..

fajt
25. 11. 2015 6:36

měl by si Putin uvědomit, s kým chce ve velkém světě dělat dohody – s nesvéprávnými a gaunery – a s nimi se nedá slušně, korektně, poctivě, či jinak politicky dohodnout na žádných pravidlech – musí je prostě upozadit a nahradit, dát šanci jiným, kteří dneska v korporátním systému žádnou nemají a mít nebudou ( a to bez skrupulí ), a kteří budou mít povědomí o odpovědností za planetu a za skutečné lidi na ní. ..)

Viky
Viky
25. 11. 2015 7:18

leho-„“ …mohu vás ujistit, že súčko bylo 100% zajištěno a přesto bylo sestřeleno. Holt ruský mužik je totálně neschopný. …““ aaa …. že se tak ptám, informovaného, jak že to byl ruský letoun zajištěn? Tedy kromě toho že na sto procent? Chovají-li Rusové vůči svoloči korektně a zdrženlivě, vyvozuje z toho svoloč, že ruský mužik je totálně neschopný, absolutně hloupý, navíc permanentně opilý. Svoloč totiž pohledem svoloči hodnotí i ty ostatní. Narušení státní hranice? Ne, to tvrdí pouze turecká strana. Dokonce ani sedmilháři v Pentagonu se neangažují naplno. Musí nejdříve satelitní údaje studovat… Co je na tom k studování? buď… Číst vice »

fajt
25. 11. 2015 7:27

http://politikus.ru/v-rossii/63806-rossiya-predupredila-katar-i-turciyu.html – každá špatná věc MŮŽE být nakonec i k něčemu dobrá. ..)

Bety
Bety
25. 11. 2015 7:27

Nova dnes ráno: ruské letadlo bylo sestřeleno kilometr od hranic na tureckém
území.(Čekám až se dozvíme, že je slunce zelené.)
Další zpráva: kvůli situaci ve světě by mohla mít česká armáda do TŘÍ let o 5000 vojáků víc. ( No to nás tedy vytrhne.)
leho se raduje. (I tak nám bylo jasné, kdo za tím stojí.)
Jinak stejně jako Merlin bojim, bojim. Pokusy o třetí světovou neslábnou, naopak.

Sio
Sio
25. 11. 2015 7:44

M.C. napsal

Uvědomují si ti vygumované palice, jaký zas vyrobili precedent???
To bude řevu až Rusové podle stejné logiky začnou sestřelovat všechny letadla která v syrském vzdušném prostoru nemají co dělat.

Oni o naštěstí neudělají, jsou to dobří šachisté a přemýšlejí několik tahů dopředu.

Pokud budou turecká, nejsem si tím jist.

peter.
25. 11. 2015 7:49

peter. napsal
za účasti dvoch vrtuľníkov Mi-8 vyhľadať a zachrániť posádku zostreleného Su-24.V priebehu operácie bol jeden z vrtuľníkov

http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=110356

Sio
Sio
25. 11. 2015 7:55

hudryper napsal Zapomněl jste fajte že je schopno poslat je tam i vojensky ? Nezapomněl,viďte ? Jen si to člověk radši nepřipouští,protože má dost přesnou představu,co by to znamenalo pro nás všechny\. Rusko nemělo váhat a hned po prvním fixlu s plynovodem a podporou Krymských Tatarů mělo přistoupit k aktivitám,které by nevedly k volebnímu vítězství Erdogana,nýbrž naopak k vnitropolitickým potížím jak o tom píšete. Za postup vůči Turecku bude Putin právem doma kritizován. Ne všechno se dá předvídat a ne všechno se podaří. Také ne ke všemu se dá v Rusku najít podpora. Putin tancuje mezi vejci. Kdoví, zda má… Číst vice »

Sio
Sio
25. 11. 2015 8:00

fajt napsal

je to potvrzeno, američané přebírají iniciativu a chtějí obsadit Sýrii vlastní koalicí ( Rusko tam může hrát podružnou servisní roli na místech, kde by to bylo pro americké zájmy nebezpečné) – tihle bobani se jen tak nevzdaj. ..)

A proč si myslíte, že je tam Rusové pustí? Teď mohou sestřelovat JAKÉKOLI letadlo, co se bez jejich dovolení objeví nad Sýrií, mají mandát od Asada.

M.C.
25. 11. 2015 8:27

Béda napsal Tak to vypadá, že to bylo přesně naopak. Turci vlétli do syrského prostoru, sestřelili ruský tryskový vojenský letoun a po sestřelu se okamžitě vrátili do Turecka. Ani se nepokusili o viditelný kontakt. V případech porušení hranice stihačiobvykle vyzvou narušutele, provodou výstražné výstřely a vytlačí jej ze vzdušného prostoru státu anebo jej donutí k přistánína svém území. Zachovali se jako sprostí vrazi, prý to osobně schválil Davutoglu. Cítím v tom typický americký zápach. Turci ani nemuseli hranici přeletět. Ruský pilot zřejmě nepovažoval tureckou stíhačku na druhé straně hranice za bezprostřední ohrožení, jestliže nějaké vojenské letadlo operuje v těsné blízkosti… Číst vice »

Viky
Viky
25. 11. 2015 8:30

Když už jsem začal, ještě cosi dodám. Letadla jsou vybavena zařízením pro rozpoznávání Svůj x Cizí. Tak ten cizí je všechno ostatní bez ohledu na to kdo. (no a co, jako?) Jako nic. Pokud bylo vyjednáno prostředí pro operace v Sýrii Američany, bylo vlastně vyjednáno pro všechny „NATOvce“. tedy i Turecko. A obsahem dohody je způsob nekonfliktní koexistence v Sýrijských oblacích. Poruší jeden – mění se status i těch ostatních. Správně by „zemní doga“, nebo nějaký jeho pacholek měl zvednout telefon a zavolat horkou linkou do Moskvy. Ta linka byla zřízena, a právě pro konfliktní a sporné události. Místo toho… Číst vice »

fajt
25. 11. 2015 8:44

Sio napsal A proč si myslíte, že je tam Rusové pustí? Teď mohou sestřelovat JAKÉKOLI letadlo, co se bez jejich dovolení objeví nad Sýrií, mají mandát od Asada. to mohli i před zákeřným útokem a neudělali to – včera na večer Hollande s Obamou něco ukutili, jak mi řekl můj známý za mořem, tak si i podělili vliv v nové koalici proti ISIL, která včera asi ( oficiálně ) vznikla v bílé chýši – resumé je takové, že Rusko nezvládlo situaci na syrské frontě a nepatřičně vyprovokovalo partnera v NATO k obranné reakci, která naprosto zbytečně ještě více vyhrotila špatnou… Číst vice »

fajt
25. 11. 2015 8:51

od včerejšího útoku zezadu mají rusové obranu proti turkům legalizovanou i vlastní krví – jsem opravdu zvědavý, jestli toho využijí, Erdogan už nemá co ztratit, je odepsaný jak na ruské , tak i na americké straně, už dobře ví, že od včerejška ( jedno jestli dal pokyn a nebo byl zneužit a pak mu ješitnost a jeho povaha nedovolily projevit mocenskou slabost ) je pouhá statistická ztráta v geopolitickém boji velmocí, takže bude tentokrát zcela záměrně posílat své lidi do konfliktních a konfrontačních situací v tomto regionu, no a rusáci je budou muset začít likvidovat jako králíky ( což si… Číst vice »

M.C.
25. 11. 2015 9:19

fajt napsal to mohli i před zákeřným útokem a neudělali to – včera na večerHollande s Obamou něco ukutili, jak mi řekl můj známý za mořem, tak si i podělili vliv v nové koalici proti ISIL, která včera asi ( oficiálně ) vznikla v bílé chýši – resumé je takové, že Rusko nezvládlo situaci na syrské frontě a nepatřičněvyprovokovalo partnera v NATO k obranné reakci, která naprosto zbytečně ještě více vyhrotila špatnou situaci v tomto regionu – Turecko prý požádalo spojené státy o řešení vzniklého stavua ty se usnesly( s dalšími západními partnery ) na vyslání skutečné bezpečnostní aliance, kterou… Číst vice »

fajt
25. 11. 2015 9:32

Rusko vypnulo Ukrajině plyn, pustí ho, až Ukrajina zaplatí. ..)

asym
asym
25. 11. 2015 10:02

Šojgu informoval, že Rusko přesune do Sýrie komplex S400: http://cz.sputniknews.com/svet/20151125/1761297/rusko-komplex-s-400-syrie-hmeimim.html

M.C.
25. 11. 2015 10:04

peter. napsal

http://medzicas.sk/vysledky-utoku-tureckej-armady-na-ruske-lietadlo-su-24/

V dalším článku je víc podrobností.
http://medzicas.sk/zahada-tureckej-vyslovnosti/
Střelba byla provedena ze vzdálenosti okolo 50 km střelou AIM-120 AMRAAM.
Předpokládaná doba přeletu 4km tureckého území při nízké rychlosti bombardéru je 16-20 sekund.
AMRAAM je rychlejší než Sidewinder, ale ani při rychlosti 1,36 km/sec (dle Wiki) neuletí 50 km za 20 sekund, ale za 37. Za dalších 17 sekund uletí sůčko další 4 km. To znamená, že Turci stříleli ještě před tím, než pilot do tureckého vzdušného prostoru vletěl. Protože letadlo ještě po zásahu nějakou chvíli letělo a spadlo asi 3-4 km od hranice.

fajt
25. 11. 2015 10:07

Rusko v Sýrii instaluje protivzdušný systém S 400, který je schopen sestřelit řízené a nízko letící nadzvukové střely a ve své třídě nemá konkurenci … jenom očekávám převzetí Bosporu RČF, čečenské specnaz u tureckých hranic a masové rozdání Igel ( a jiných přenosných PV střel ) Kurdům a jiným proti erdoganským frakcím v Turecku. ..)

fajt
25. 11. 2015 10:28

http://cz.sputniknews.com/byznys/20151125/1760914/kreml-tvrda-opatreni-vuci-turecko.html – a je to tady, Rusko očekává uzavření Bosporu, pak by to byl válečný akt se všemi důsledky pro Turecko. ..

M.C.
25. 11. 2015 12:05

Ruská verze události:
Rusové tvrdí, že oni hranici ani nepřekročili a naopak turecký letoun přeletěl přes čáru.

http://warfiles.ru/show-101052-minoborony-rf-obnarodovalo-shemu-traektorii-poleta-su-24.html

Prostor odkud stříleli na pilota, už údajně ,,začistili“.
http://warfiles.ru/show-101068-vks-rf-zachistili-rayon-gde-byl-sbit-su-24-turkomany-poplatilis-za-rasstrel-nashego-letchiki.html