Radši na to nemysli

Aleš Macháček

V roce 2012 Světová banka, sotva radikální ekologická organizace, vypracovala rozsáhlou zprávu s názvem „Proč je třeba se vyhnout oteplení světa o 4 °C“. V jejím úvodu prezident banky Dr. Jim Yong Kim prohlásil, že zajistí, aby „veškerá naše práce, veškeré naše myšlení bylo koncipováno s ohledem na hrozbu oteplení světa o 4 °C“.


Marshall (1)

knize George Marshalla s podtitulem „Proč jsou naše mozky nastaveny tak, aby ignorovaly změnu klimatu“ deklaruje autor teorii, že náš mozek prostě není stavěn na pochopení hrozby změny podnebí a proto ji ignoruje. Tuto teorii rozpitvává ve 42 kapitolách s tisíce referencemi, citáty a příběhy lidí, kteří prožili katastrofy, které jsou jednoznačně vyvolané touto změnou. Rozsáhlost záběru vede k podezření, že autor na své knize chce dokázat nemožnost pochopit dané téma spolu s nemožností plně pochopit, co se v knize popisuje. Zůstává však nutnost tuto knihu nějak uchopit a jak jinak než tím, že se s ní poperete stránku po stránce. Doporučuji všem a zde jen něco jako upoutávka.

Kniha začíná citací:

V roce 1942 podal polský odbojář Jan Karski před soudcem Nejvyššího soudu Felixem Frankfurterem očité svědectví o vyklízení varšavského ghetta a systematickém vyvražďování polských Židů v koncentračním táboře Belzec. Když ho Frankfurter, sám Žid a jeden z vynikajících právnických mozků své generace, vyslechl, odpověděl: „Musím být upřímný. Nejsem schopen mu uvěřit.“ Dodal: „Neřekl jsem, že tento mladý muž lže. Řekl jsem, že mu nejsem schopen uvěřit. V tom je rozdíl.“

Kde je hranice mezi vírou a poznáním? Může nám někdo z církve, sociolog nebo vědec odpovědět? Myslím si, že nikoliv. Každý z nás si musí toto rozhraní najít a vyzkoušet. Není v našich silách všechny poznatky lidstva znovu a znovu individuálně ověřovat a je třeba si přiznat, že jsou pravdy, které zůstanou pravdou, i když jim nevěříme. Proč konstatování „Změna podnebí lidskou činností je fakt“ nemůže do našeho poznávacího systému vniknout a vyvolat potřebnou odezvu? Je to proto, že dovedeme reagovat pouze na aktuální nedostatek plynu nebo ropy, ale ne na poněkud vzdálený problém změn, i když obojí spolu souvisí? Jsme ta příslovečná žába ve stále teplejší vodě a nedovedeme si představit, že už brzy se budeme vařit?

V roce 2012 Světová banka, sotva radikální ekologická organizace, vypracovala rozsáhlou zprávu s názvem „Proč je třeba se vyhnout oteplení světa o 4 °C“. V jejím úvodu prezident banky Dr. Jim Yong Kim prohlásil, že zajistí, aby „veškerá naše práce, veškeré naše myšlení bylo koncipováno s ohledem na hrozbu oteplení světa o 4 °C“.“

Co tedy znamenají čtyři stupně? Vědci, kteří jsou jako skupina extrémně opatrní na přehánění, používají stále stejné slovo: Katastrofa. Profesor Steven Sherwood, meteorolog z Univerzity Nového Jižního Walesu v Austrálii, říká, že by to byla „katastrofa, která by ztížila, ne-li znemožnila život ve většině tropických oblastí“. Profesor Kevin Anderson, bývalý ředitel Tyndallova centra pro výzkum klimatických změn, říká, že je těžké najít vědce, který by čtyři stupně považoval „za něco jiného než katastrofu pro lidskou společnost i ekosystémy“.

Víme, že jsme civilizace odkázaná na spotřebu energie z fosilních zdrojů, která umožňuje naši lenost a poskytuje blahobyt. Jako vždy precizní Ilona Švihlíková v brilantním podcastu Drahé energie jsou pro českou ekonomiku likvidační. Jak na zelenou tranzici? uvádí čas jako jeden z prvků úspěšné změny dosavadní hospodářské politiky. Je v něm jen jediný bod se kterým nesouhlasím, a to je právě její požadavek na dostatek času. Ten čas už není, ten jsme měli od první energetické krize v sedmdesátých letech minulého století. Měli jsme například dost času rozvinout dokonalejší nukleární elektrárny, nikoli dokonalejší jaderné bomby. Časové okno se zavřelo.

Představte si, že tvůrci politiky USA vědí, že lidmi způsobená změna podnebí je zde. V žádném případě nepůjde o omezení spotřeby té velmoci, ale upne pozornost na spotřebu ostatní části světa. Koho tedy vrátíme do doby kamenné teď? Po Lybii a dalších? Kdo se zahřívá až nepřístojně a prdí nepřístojně moc. No přece Evropané a jejich krávy. Když Evropa přestane svítit, topit a jezdit auty, může světová velmoc ještě nějaký čas dělat to, co druhým znemožní. Ze známé rovnice komunismus je elektrifikace a sověty nám nejdříve ubrali Sověty, teď nám berou elektrifikaci. Bylo nám určeno dělat bomby a válku, proto je teď jediné slušné východisko malá nuklearná zima v místě průmyslové a vysoce spotřební Evropy. Tam logicky spějeme. Tam nás vede ten scénář stále eskalující války pod vedením našich politiků. V jejich mysli je již království zelené říše pro zemi zaslíbenou a věřím, že netuší předurčený konec od svých voličů.

Vyhnout se sociálním bouřím nepůjde, ale přesto přese všechno musíme vybudovat program na poskytnutí informací důvěryhodným místním komunikátorům, aby mohli otevřít konverzaci o dlouhodobé připravenosti. Důležitost faktoru důvěryhodnosti nositele informace či kohokoliv chtějícího dosáhnout změny, podpory či zastavení zkázonosného směru je naprosto základní. Dlouholetým úsilím sdělovacích prostředků v žoldu korporací se podařilo znehodnotit svědectví „vědců“.

Pořád jsme poučováni, kterého vědce máme či nemáme poslouchat, a přitom neposloucháme, co říkají. Nedostatek peněz ve státním sektoru pro kvalitní vysoké školy a nedostatek peněz pro skutečně nezávislé vědecké práce a jejich kontrolu je nedílnou součástí ztráty důvěry v obec „vědců“. Teprve revoluce nám přidělí budoucí vládce, ale pro mne už jsou zde, ti důvěrohodní nositelé informací, ať je to Vidlák či Drulák a naštěstí i řada dalších.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.ch

2.6 8 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
29. 9. 2022 9:02

Měla bych jednu připomínku.
Když něco prohlásí Světová banka, jak sám autor říká „sotva radikální ekologická organizace“, tak už jen z toho důvodu bych byla velmi, velmi skeptická k tomu, co
nám vnucuje. Vždyť banky a korporace jsou jedna ruka.
Podle mého názoru „přijatelný udržitelný rozvoj“ má prostě v plánu jenom celý svět
okrást a grantová ekologie je jen jeden z nástrojů vedoucích k cíli.
A pes není zakopaný v tom, že nejsme schopni uvěřit v budoucí možnou katastrofu.
Je v tom, že místo abychom se starali o skutečnou ochranu přírody, necháme
se nutit věřit ve lži a bláboly.

Alva
Alva
Reply to  Bety
29. 9. 2022 9:31

Myslím, že autoři všelijakých novodobých teorií o přírodě a správném ekologickém chování se svým současným konáním střelili ne do vlatní nohy, ale přímo do hlavy a to minimiálně kulometnou dávkou. Najednou ta vražedná lidská činnost je odsunuta přímo do nedozírné dálky. Nebo si dokonce příroda lebedí, když v Polsku podle našich zpráv, je povoleno spalovat cokoliv, co hoří, plyn soustavně převážený min. 2x přes moře a oceány (jednou z Kataru aj. do USA, pak z USA do Evropy) nejspíš neprodukuje žádné škodliviny v ovzduší na rozdíl od plynu, tekoucího potrubím apod. Jo – nejlepší je „nakupovat u odborníků“. Ti nám… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Alva
29. 9. 2022 10:22

Jen americký plyn sestává z molekul Svobody a Demokracie!

comment image

Gatta
Gatta
Reply to  Alva
29. 9. 2022 11:25

Samozřejmě exhalace trápí zvláště všechna megaměsta a je žádoucí to řešit.

Ale je třeba už pochopit, že celý ten boj s CO2 je ideologie na oblbováni lidí a následně bič na jejich ovládáni.

Ve skutečnosti jde o suroviny – a právě o ty fosilni. Aby byly skoro zadarmo – a aby byly alespoň nějaké.

Alespoň pro USA …

Alva
Alva
Reply to  Gatta
29. 9. 2022 12:04

Tak je to správně. Ještě bych to upřesnila:
Alespoň hlavně pro USA ….

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
29. 9. 2022 11:13

RE Bety – neměl jsem ráno čas psát – o dobře tak – lépe než Vy bych to nenapsal.

Jen bych přidal, že dnes už je třeba být obezřetný i ke všem organizacím pod křídly OSN.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Organizace_spojen%C3%BDch_n%C3%A1rod%C5%AF

PPK
PPK
29. 9. 2022 11:37

Jakmile bankéř začne politicky mluvit o dějích z oboru termodynamiky, tak je vždy stoprocentně jisté, že má na mysli jen finanční zisk a ještě větší skrytě politickou moc, kterou těmi řečmi hodlá v budoucnu dosáhnout. Aby však s těmi jeho pseudo – fyzikálními bláboly souhlasili i vědci, tak přitom vždy předem kalkuluje, kolik ho to bude stát, aby je pomocí grantů k souhlasu podplatil. Souhlasu laiků netřeba, ten zajistí „investice“ politikům do zhoršení úrovně školství a konceptuální politické gramotnosti. Ostatně, otestoval si to vše už nedávnou agendou Covid v oboru zdravotnictví – a byl velmi úspěšný. Tak proč nepokračovat?

Irena
1. 10. 2022 9:15

https://kob-forum.eu/2022/10/01/obchod-s-plynem-jako-dilci-kaminek-globalni-rizeni/

Obchod s plynem jako dílčí kamínek globálního řízení