Recenze: Hrdinné selhání

Heroic Failure Je neobyčejně zajímavé podobná hesla a identické myšlení sledovat u našich czexiterů a rusofobů. Tu neochotu vidět změny kolem nás po více než 70 poválečných letech a neschopnost rozpoznání těch hrozeb, které skutečně přicházejí, to otevření prostoru pro skutečné válečnické štváče a rasisty.


Heroic failure, nová kniha literárního kritika a politického komentátora F. O´Tooleho, je spíše o národní psychologii než o politice, která vedla k Brexitu. Národní psychologie však ovlivňuje politiku a naopak je politickými akty ovlivňována.

Autor se zabývá sebelítostí nikoliv jako projevem nízkého sebevědomí, ale jako přáním být sám, hýčkat si křivdu, které se nám dostalo. Na četných příkladech dokládá používání hesel a titulků z druhé světové války jako prostředků k povzbuzení postojů „opouštění“ a cituje H. Spencera „Principy psychologie“ kde mluví o „luxusu truchlení“.

Pocit ponížení z chudoby po válce byl schválně hýčkán, protože se zdálo, že ve válce poražení jsou na tom hospodářsky lépe než vlastní vítězové a mnoho aktů spolupráce Evropského hospodářského společenství a později EU byla vnímána jako křivda a násilí, jako pokračující pokusy o okupaci Británie, která se nepovedla během války. Příkladně po britském vnitrostátním snížení kontroly kvality výroby hovězího masa a následovném zákazu dovozu masa z Británie do Německa byl tento zákaz přímo spojován s Hitlerovým pokusem kolonizace Británie a politici před kamerou krmili své děti anglickým hovězím na důkaz jeho nezávadnosti. Nyní již není tajemstvím, že k BSE došlo snížením teploty při zpracování ovčích zbytků na krmivo pro krávy. Bohaté podniky zbohatly, o mrtvé a nemocné se staral stát. Projekty od nové kolonizace Afriky, po výstavbu vojenských základen kolem celé zeměkoule, přestavění a přezbrojení nukleárních ponorek, to všechno jsou jen zbytkové atributy myšlení z 2. světové války.

Je neobyčejně zajímavé podobná hesla a identické myšlení sledovat u našich czexiterů a rusofobů. Tu neochotu vidět změny kolem nás po více než 70 poválečných letech a neschopnost rozpoznání těch hrozeb, které skutečně přicházejí, to otevření prostoru pro skutečné válečnické štváče a rasisty.

Autor zajímavě charakterizuje vznik národního zdravotního pojištění (NHS) jako jiný druh využití energie Británie k potlačení a podmanění nemocí a bídy. To byl skutečně pozitivní krok pro obyvatele britských ostrovů, mnohem působivější než zabírání kolonií. Vyvolávání strachu o tento výdobytek byl leitmotiv skupiny „Leave“. Této skupině nikdy o sociální stát nešlo. Ale věděli, že jejich příznivcům o něj jde, proto ty lži o více penězích pro NHS mimo EU, proto ty obavy z přílivu emigrantů, kteří by ochromili chod zdravotních organizací.

Další zajímavý vztah je mezi nejvíce prodávanou knihou „50 odstínů šedi“ s jejím hluboce byrokratickým až příliš nudným popisem vztahu mezi ovládajícím a ovládaným v masochistickém vztahu. Podobný směr je daný v dalších kulturních fenoménech, viz TV seriál SS-GB.

Kniha definitivně patří mezi ty, které vysvětlují často nevysvětlitelné pohyby nejen na šachovnici Brexitu.

O’TOOLE, Fintan. Heroic failure. London: Apollo Library, 2018. ISBN 9781789540987.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
3. 2. 2019 21:47

Propaganda Nadnárodní Americké Teroristické Organizace vyvolává nechutné třenice mezi euxitáři a eurohujery, padesát odstínů hnědi… Fialový hnus, valí na nás Klus. Fobie na mnoho způsobů, nejvýraznější je však motiv pochodu lumíků na východ na bratrovražednou řež. 20 let od hlubokého pádu do dějinné nejsmrdutější žumpy, společnosti přátel žehu, nejkomplexnější teroristické organizace všech dob, bychom měli, a to je jasný úkol pro pána na Hradě, přehodnotit těchto 20 let a vykročit ven z téhle žumpy. Na věčné časy a nikdy jinak s SS americkými už totiž bere vážně jen pár kavárenských fanatiků.

racek
racek
4. 2. 2019 0:36

No jistě, NATO je smluvně určeno k obraně. Zatím ovšem nikoho nebránilo, ovšem útočilo už mnohokrát. Nejhorší je ovšem současný trend hledání nepřítele. Naprosto nesmyslný a slabomyslně zdůvodňovaný. A strašně nebezpečný. Nové zbraně totiž mají strašně blízko se vymknout z rukou. Nedávno jsen viděl někde video s útokem hejna několika tisíc dronů, vzájemně spolupracujících. Šílený pohled. A čí to byly drony? To neuhádnete. Čínské.

Aleš
Aleš
4. 2. 2019 9:33

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/A-ted-se-ta-hovna-vylila-na-povrch-Stepan-Kotrba-vytahl-zasadni-informace-Jde-o-Zemana-569237 Oslavy 20. výročí vlastního dějinného selhání je plivnutím do ksichtu dolním 10 milionů, pokud Zeman neměl nůž na krku a nehrozilo, že nevstoupením nedopadneme jako Jugoslávie. Sice u komplexní teroristické organizace to vyloučit nelze, ale nebylo to tenkrát moc pravděpodobné. 1. článek Washingtonské smlouvy byl uplatňován jen zcela výjimečně. Při nejvýraznějším uplatnění byl hlavní aktér, J. F. Kennedy, za to brutálně zavražděn CIA, v přímém přenosu všem Američanům na očích, aby si už nikdo nedovolil takovou věc. 1. článek je jediný závazný. O oblíbeně citovaném 5 článku se tu rozpovídal pan Kotrba. Ten má pro nás menší cenu než… Číst vice »

Admirál
Admirál
5. 2. 2019 10:40

Ňák se v Americe novinářum ta propaganda zadrhává:
http://petr-kubac.blog.cz/1902/kdo-jinemu-jamu-kopa-nauc-se-programovat