Řecká tragédie

Toto píše Tereza Spencerová ve svém komentáři Budoucnost v řeckých rukou v dnešní tištěné E15:

Většina miliard na pomoc Řecku se zemi obloukem vyhnula a skončila u soukromých věřitelů, tedy vesměs u německých a francouzských bank. Jinými slovy, Řekové faktickým rozvalem svého státu draze zaplatili za udržení bankovního systému těchto zemí. (…) Starší lidé podle průzkumů mohou hlasovat pro Trojku. Bez ohledu na vše kolem totiž stále ještě mají své penze a alespoň nějaké jistoty. Zatímco mladí jsou už beztak chudí a nezaměstnaní a tak nemají co ztratit. (…) První spekulace opatrně naznačují, že pokud se výsledek [referenda, poz. red.] nebude západním věřitelům líbit, může zasáhnout armáda.

A do toho přicházejí další „optimistické“ zprávy, jako že v Řecku docházejí léky. Řecku – přesněji řečeno Řekům – reálně hrozí humanitární katastrofa. A to se prosím neděje někde daleko od Evropy, nebo na jejím prahu, ale přímo v Evropě. Jako kdyby se Evropa vracela k tradici vnitřní kolonizace. Kolébka demokracie Řecko zřejmě již brzy na vlastní kůži pozná, jak chutná demokracie ve variantě NATO, tedy nikoliv volby, parlamenty a dělba moci, ale úroky, jistiny, spekulace a banky. Řecká tragédie bude ovšem nevyhnutelně i naší tragédií, protože i my jsme Evropané.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
81 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
2. 7. 2015 15:44

Řecká tragédie bude ovšem nevyhnutelně i naší tragédií, protože i my jsme Evropané. – ne, my jsme pouzí otroci vlastníků Evropy ( tedy pokud někdo nepatří mezí padesátku vyvolených rodin, které jedou lichvu od dob Ježíše Krista Nazaretského). ..)

Béda
2. 7. 2015 15:48

Taky není zcela vyloučena v krajním případě bratrská „internacionální“ vojenská „pomoc“ zemí NATO Řecku.

Gatta
Gatta
2. 7. 2015 16:03

Jediné co my teď můžeme dělat, je čekat – čekat jak dopadne referendum – čekat co se bude dít potom. Ale každé referendum, ať dopadne jakkoliv a ať přinese cokoliv je kolektivní historickou zkušeností danné společnosti. A nejen řecké, ale i evropské.

A potom? – vzít si z toho poučení. Správná a pro další dny použitelná poučení.
První je nasnadě už dnes: „Žádné peníze v bankách“.

Béda
2. 7. 2015 16:08

Gatta napsal

Jediné co my teď můžeme dělat,je čekat – čekat jak dopadne referendum – čekat co se bude dít potom.Ale každé referendum, ať dopadne jakkoliv a ať přinese cokoliv je kolektivní historickou zkušeností danné společnosti. A nejen řecké, ale i evropské.

A potom? – vzít si z toho poučení.Správná a pro další dny použitelná poučení.
První je nasnadě už dnes:„Žádné peníze v bankách“.

A poučení korporátek? Všechny peníze povinně v bankách a všechny finanční operace povinně skrze elektronické karty! Žádné materializované peníze! Tak budou mít zajištěn trvalý zisk, všeobsáhlou kontrolu.

fajt
2. 7. 2015 16:19

fajt napsal

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/374031-evropske-mocnosti-tlaci-na-zmenu-rezimu-v-recku-tvrdi-the-guardian.html

a teď MMF nabízí řeckým referendistům, že odloží splátky řeckého dluhu o dvacet let, když tedy zůstanou v eurosajuzu. ..)

Gatta
Gatta
2. 7. 2015 16:25

Béda napsal A poučení korporátek? Všechny peníze povinně v bankách a všechny finanční operace povinně skrze elektronické karty! Žádné materializované peníze! Tak budou mít zajištěn trvalý zisk, všeobsáhlou kontrolu. Korporátky to tlačí naprosto nestydatě už dlouho, to víme přeci oba. Jen ovečky se radují (třeba) z bezkontaktních platebních karet – vždyť je to tak sladké – tak pohodlné – jen to pípne … a o nic víc se nemusím starat … Snad to pár dosud ještě nezdegenerovaným jedincům dojde. Za všechno se platí a pohodlí je velmi drahá věc. A zvláště pohodlí „nemyslet a nestarat se“ !!! Takže znovu: „Žádné… Číst vice »

Magnus Maximus
Magnus Maximus
2. 7. 2015 16:39

Co se týká peněz v bankách, tak zde by mohla být k užitku aplikace hawaly, tedy převody peněz mimo bankovní systém.

abx
abx
2. 7. 2015 16:44

hop a je tu „grecka cesta“…

„Buď sa hromadne zbláznili laureáti nobeloviek za ekonómiu, ako aj najvýznamnejší sociálnodemokratickí teoretici na svete, ktorí všetci podporujú grécku Syrizu v jej boji proti neoliberálnym reformám, ktoré absolútne nikam nevedú, len ďalej ožobračujú Grékov… alebo proste ‘soudruzi z EÚ někde udelali chybu’,“ uvádza na záver slovenský poslanec.

http://www.hlavnespravy.sk/blaha-bud-sa-hromadne-zblaznili-laureati-nobeloviek-za-ekonomiu-alebo-proste-soudruzi-z-eu-nekde-udelali-chybu/640720

pozn: vsimajte si Lubosa Blahu, vystrieda Roberta Fica. na kandidatke v poslednych volbach bol na nezvolitelnom 73. mieste – a predsa sa dostal a rozprava si svoje, aspon vacsinou…

zedd
zedd
2. 7. 2015 16:49

Je zarážející, že společnost, která se před 25 lety etablovala mimo jiné právě na maximě, že šmírování je špatné, tak jednoduše vlezla do myší pastičky jménem Facebook a bezhotovostní platební styk. Služeb inet bankovnictví sice užívám (tam, kde se dřív platilo složenkou), ale platby kartou v maloobchodě provozuji jen v nejnutnějších případech. Prostě nechci aby existoval záznam, že jsem si koupil to a to, tehdy a tehdy, v tom a tom obchodě. Když jsem se tohle kdysi snažil vysvětlit své starší sestře, které je nyní bez mála 50 let a měla by mít už k***a rozum, setkal jsem se s… Číst vice »

Sio
Sio
2. 7. 2015 17:14

Ale Zedde, nejste trochu iracionální? Proč by mělo být pro někoho důležité, kolik jste dnes snědl rohlíků? Možná, minimálně. Pokud ale chcete být chráněn před relevantním šmírováním, tak přestaňte přispívat na alternativní weby. Vůbec nepochybuji, že jsme všichni na nějakém seznamu a to s plnými jmény a adresami. K tomu i všechny diskusní příspěvky. Tomu Stan nezabrání ani kdyby chtěl. Bezkontaktní karta a internetové bankovnictví jsou fajn. Ovšem ne jako jediná možnost, pouze jako jedna z možností, to je zásadní fakt. Řekl bych, že kdyby připustili tok Kč jen přes karty a účty, lidi by hledali jiná platidla, buď měny… Číst vice »

Béda
2. 7. 2015 17:22

Bezhotovostní platby mají ještě další „kouzlo“ pro světové lichváře a úžerníky. Plně podřizují měnový systém zemí světovému kartelu úžerníků a lichvářů , omezují vliv států na finanční systém, centrální banky států jsou prakticky k ničemu, omezují možnosti runů na banky, ty si natisknou virtuálních peněz dle libosti a zcela podřizují občany i státy banksterskému kartelu. Tyto se na nich stávají zcela závislými.

ducatista
ducatista
2. 7. 2015 17:40

zedd napsal Je zarážející, že společnost, která se před 25 lety etablovala mimo jiné právě na maximě, že šmírování je špatné, tak jednoduše vlezla do myší pastičky jménem Facebook a bezhotovostní platební styk. Služeb inet bankovnictví sice užívám (tam, kde se dřív platilo složenkou), ale platby kartou v maloobchodě provozuji jen v nejnutnějších případech. Prostě nechci aby existoval záznam, že jsem si koupil to a to, tehdy a tehdy, v tom a tom obchodě. Když jsem se tohle kdysi snažil vysvětlit své starší sestře, které je nyní bez mála 50 let a měla by mít už k***a rozum, setkal jsem… Číst vice »

ducatista
ducatista
2. 7. 2015 17:44

K Řecku – tlaky ze strany bruselských šašků musí být šílené, absolutně chápu Tsiprase, že sáhl po možnosti referenda.

Bety
Bety
2. 7. 2015 18:07

Naši ovčané si bez ohledu na fakta stejně povedou svou: Řecko je v pytli, protože Řekové jsou líní a mají příliš vysoké důchody, přesně jak jim to naše média vtloukla do hlav. A k tomu budou mumlat: Nám se to nemůže stát, protože my líní nejsme. Že už teď mají zadlužená i nenarozená vnoučata jim prostě nevysvětlíte.

brankoslav
brankoslav
2. 7. 2015 19:52

Teď nějaký hnusák z Brusle (Kokotlajnen, nebo tak nějank) vypráví o tom, že oni se už budou bavit jenom s novými vyjednavači, s novou vládou.
Takže žádné konspirační konstrukce, Kokotblbové to říkaj na pnou maulu.

brankoslav
brankoslav
2. 7. 2015 19:52

To vyprávění probíhalo na ČT24.

Béda
2. 7. 2015 19:58

brankoslav,

To je ta pravá demokracie. V Irsku, na Ukrajině, nyní v Řecku… A tak to má být. Demokracie není žádný holubník!

orinoko
2. 7. 2015 20:11

Nebudte maloverni. V Praze jsem dneska nakupoval potrebne. Zakecal jsem se s dalsi zenou a domu se vracim uplne blbe. Pres Jihlavu. Tolik ochotnych lidi jsem uz dlouho nezazil. V hospode u Lobkowitze jsem nahrnul tema migrantu. Pry – ani nemluv. Nam se sem vraceji cikani, ktere po letech nakopala do jejich cernych prdeli Britanie, Kanada … a dalsi a dalsi demokratury. To je pry ted jihlavska aktualni problematika.
Rekove preziji. To , co zvladli do teto chvile, je katapultuje na Olymp dejePISSnosti. At uz to dopadne jakkoli.
Miluju Prahu, miluju JiHLAVU, a miluju Reky.
To jsou dnesni evropsti Husite.

cnemo
2. 7. 2015 20:27

Podle mého je to referendum geniální tah. V budoucnu by bylo možné zpochybnit legitimitu kroků současné řecké vlády či dokonce vládu samu. S referendem to půjde výrazně hůře. Tsipras ale riskuje. Referendum je referendum a může dopadnout jakkoli, zvláště, když EU může okamžitě zablokovat banka (jak i učinila). Takže druhý geniální tah – Tsipras veřejně přistoupí na všechny podmínky, čím naplní obsahem odpověď ANO! Ale tento obsah je pro Řeky naprosto nepřijatelný a to mu umožní s vysokou pravděpodobností dosáhnout odpovědi NE! Ale i kdyby bylo ANO, s tím katastrofickým břemenem se bude potýkat někdo jiný a dříve či později… Číst vice »

moje jméno
moje jméno
2. 7. 2015 20:32

doporučuji Šéfka MMF, vyzývající Řeky, aby platili daně, musela přiznat, že sama daně neplatí Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu, která vyvolala zuřivou reakci od Řeků, když jim doporučila, aby platili daně, neplatí sama daně vůbec žádné. Musela to přiznat na Facebooku, poté, co urazila Řeky tvrzením, že krize v Řecku je „částečně způsobena tolika Řeky, kteří se snaží vyhýbat placení daní“. Byla posléze sama donucena přiznat, že svůj plat ve výši 467 940 amerických dolarů ročně a její další příplatky ve výši 83 760 dolarů ročně dostává zcela nezdaněný. Lagardeová vydělává více než americký prezident Barack Obama a britský… Číst vice »

Béda
3. 7. 2015 2:41

Ilona Švihlíková http://www.blisty.cz/art/78021.html Pokračující zoufalství nebo strach z neznámého?

Starý doktor
3. 7. 2015 4:45

Byly to především vojenské náklady, které se Řecku nepodařilo snížit, a vedly zemi k ekonomické krizi, poukazuje publicista. A je podezřelé, že se o této skutečnosti média nijak nezmiňují. Podle některých odhadů je současný řecký dluh ve výši přes 300 miliard euro tvořen z poloviny – tedy 150 miliardami eur – právě vojenskými výdaji! Řecká vojenská extravagance po mnoho let byla absolutně zlatým dolem pro německý, francouzský a americký zbrojní průmysl. Ze 150 miliard dolarů na vojenské výdaje Řecka během několika let až do roku 2010, bylo 25 procent nákupů z Německa, 13 procent z Francie a 42 procent z… Číst vice »

Starý doktor
3. 7. 2015 4:49

Navzdory nepříznivým okolnostem se 261 159 Rakušanů ve všelidovém hlasování podepsalo za vystoupení z EU. Výsledkem hlasování se nyní musí zabývat Národní rada. Jak s lidovým hlasováním budou zacházet, podle toho se budou politici porovnávat.
http://www.nwoo.org/2015/07/02/261-159-hlasu-pro-vystoupeni-z-eu-ve-vselidovem-hlasovani/

Starý doktor
3. 7. 2015 5:06

„Mainstream“ čte z pysku těm, kdo si na Řecku namastili kapsy. Za trest, že má té loupeže po krk, mu prorokuje peklo na Zemi. Tak děravý bubák je k smíchu i Georgi Friedmanovi. Je to šéf STRATFOR („nevládní CIA“, jak se jí říká v branži). Řecko – píše v poslední z týdenních analýz – je totiž „přehradní hrází Německa“. „Co leží za ní, mu známo není. Riskovat její protržení si nemůže dovolit.“ Všelijak sice hořekuje. Tak, jak to je, mu však vyhovuje. Řecké trápení ukončí jen „default“. Berlínu ovšem nevoní právě ten. Vedl by, „tak jako na Kypru, ke kontrole… Číst vice »

zedd
zedd
3. 7. 2015 6:45

Ještě ke šmírování: Dělám pro středně velkého ISP správu aplikačních serverů. Jsem si tedy velmi dobře vědom toho, co a za jakých podmínek lze zjistit z online komunikace. Dokonce i vím, v jakém rozsahu a jakým způsobem užívá PČR zákonem danou povinost uchovávat a předávat poziční data (moc to neužívají, protože tomu nerozumí). Dohlédnu někam k peeringu a tam se začínají dít zajímavé věci. OK, tohle všichni víme a adekvátně se na netu chováme. Nechť si orgáni vydolují mé politické smýšlení a sexuální preference – příjemné to není, ale už jsem se smířil. Mobil lze vypnout, případně někde nechat zapnutý… Číst vice »

Sio
Sio
3. 7. 2015 6:46

Béda napsal

Ilona Švihlíková http://www.blisty.cz/art/78021.html Pokračující zoufalství nebo strach z neznámého?

„Strach je to, co nás může paralyzovat, co z nás může smýt slupku toho, čemu se říká civilizace. Nejlepší obranou proti strachu je proto poznání…“
Dávám Švihlíkové lajk :-)

zedd
zedd
3. 7. 2015 6:58

A ještěm jinak. Z mé online komunikace (až dosud :-) ) by bylo velmi těžké odvodit, že jsem nikotinista a alkoholik. Pokud bych tyhle komodity platil kartou, obrázek mého života by se rychle vybarvil. Ve slovní komunikaci lze lhát, zastírat a mást. To, co kupujete, o vás vypovídá daleko víc, než to, co říkáte.

Béda
3. 7. 2015 7:16

zedd napsal A ještěm jinak. Z mé online komunikace (až dosud ) by bylo velmi těžké odvodit, že jsem nikotinista a alkoholik. Pokud bych tyhle komodity platil kartou, obrázek mého života by se rychle vybarvil. Ve slovní komunikaci lze lhát, zastírat a mást. To, co kupujete, o vás vypovídá daleko víc, než to, co říkáte. A což teprv nákupy léků, potravin – z toho se dá nepřímo dovodit v jaké jste zdravotní, sociální situaci, v jakém stavu je váš plechový miláček, podle toho jaké šaty a boty nakupujete odvodí váš sociální status… jestli jste zralý na bombardování obtížným reklamním hmyzem,… Číst vice »

Gatta
Gatta
3. 7. 2015 7:41

Ještě k: „Žádné peníze v bankách“. Pochopitelně je to princip – postoj k problému, ne o 100% dogma. Každý má jiné možnosti a jinou míru prostředků. Vše ale začíná v myšlence a prostředky se nakonec vždy najdou. Tedy nemít všechny prostředky jen v jedné bance, nenechávat ležet peníze na účtech a raději platit hotově, dále držet doma hotovost na (třeba) 2 měsíce života, bankovní schránka je jen částečné řešení – nekrmíte sice dluhový systém, ale v krizi bude banka zavřená i s tou schránkou, něco do zlata ? – také není bez problémů, trezor, či skrýš ? – vše má… Číst vice »

Béda
3. 7. 2015 7:43

Jen by mě zajímalo, jaké řešení mají banksteři připravené pro další „Řecka“, které se již houfují v pořadí za Řeckem. A jaké řešení mají pro Řecko. Budou ho chtít dovést k blahobytu dalšími půjčkami vázanými na povinný hladomor a „exekuci“ celého státu za babku? Ať to beru z jakékoliv strany vychází mi pouze že na konci bude buďto fašistická diktatura, revoluce, občanská válka anebo válka států. Úroky totiž mají jednu zvláštní vlastnost. Při platební prodlevě rostou jako metastázující rakovina bez ohledu na stav „hostitelského“ organismu až do smrti svého „hostitele“. A co teprv, kdy že začne vyrážet klín klínem –… Číst vice »

fajt
3. 7. 2015 7:46

ať se řekové podívají do Libye, aby konečně pochopili, jak dokáže být ke svým oponentům EU krutá. ..

Gatta
Gatta
3. 7. 2015 7:49

zedd napsal

A ještěm jinak. Z mé online komunikace (až dosud ) by bylo velmi těžké odvodit, že jsem nikotinista a alkoholik. Pokud bych tyhle komodity platil kartou, obrázek mého života by se rychle vybarvil. Ve slovní komunikaci lze lhát, zastírat a mást. To, co kupujete, o vás vypovídá daleko víc, než to, co říkáte.

Ty „online Babišovi pokladny“ další příprava na pouze bezhotovostní platby – a po šestém pivu si pro vás nějací „tušitelé“ přijdou rovnou do hospody.

fajt
3. 7. 2015 7:49

Béda napsal Jen by mě zajímalo, jaké řešení mají banksteři připravené pro další „Řecka“, které se již houfují v pořadí za Řeckem. A jaké řešení mají pro Řecko. Budou ho chtít dovést k blahobytu dalšími půjčkami vázanými na povinný hladomor a „exekuci“ celého státu za babku? Ať to beru z jakékoliv strany vychází mi pouze že na konci bude buďto fašistická diktatura, revoluce, občanská válka anebo válka států. Úroky totiž mají jednu zvláštní vlastnost. Při platební prodlevě rostou jako metastázující rakovina bez ohledu na stav „hostitelského“ organismu až do smrti svého „hostitele“. A co teprv, kdy že začne vyrážet klín… Číst vice »

Béda
3. 7. 2015 7:52

Gatta napsal Ještě k: „Žádné peníze v bankách“. Pochopitelně je to princip – postoj k problému,ne o 100% dogma. Každý má jiné možnosti a jinou míru prostředků. Vše ale začíná v myšlence a prostředky se nakonec vždy najdou. Tedy nemít všechny prostředky jen v jedné bance, nenechávat ležet peníze na účtech a raději platit hotově, dáledržet doma hotovost na (třeba) 2 měsíce života, bankovní schránka je jen částečné řešení – nekrmíte sice dluhový systém, ale v krizi bude banka zavřená i s tou schránkou, něco do zlata ? – také není bez problémů, trezor, či skrýš ? – vše má… Číst vice »

Gatta
Gatta
3. 7. 2015 7:59

Re Béda
„Jenže světový parazit si chce …“ A co chcete Vy , nebo my ??
Síly a možnosti jsou velmi nerovné, ale je to jako v každém vztahu, třeba i při výchově dětí.

„Vůle proti vůli – síla proti síle“.

A vše začíná v myšlence – z ní se rodí vůle – a je-li vůle, tak se hledají prostředky a ty nakonec plodí i sílu.

Gatta
Gatta
3. 7. 2015 8:03

fajt napsal
doporučil bych řekům, aby tiskli místo starýchdrachem nové eura – tahle měna není ničím pořádným krytá a tiskne si je banda totálních psychopatů – když dorazit tento špatný projekt neoconů, tak proč ne v jejich stylu. ..)

Máte bod :-)
Možná by to dalo i na Nobelovku za ekonomii. Ale to byste to musel nějak vědecky zakamuflovat.

Béda
3. 7. 2015 8:09

fajt napsal
doporučil bych řekům, aby tiskli místo starýchdrachem nové eura – tahle měna není ničím pořádným krytá a tiskne si je banda totálních psychopatů – když dorazit tento špatný projekt neoconů, tak proč ne v jejich stylu. ..)

To je zajímavý nápad. Chtělo by to poslat Tsiprasovi. Andělku z „Reichstagu“, bruselské poskoky a slovutné bankstery od Goldmana by z něj asi rozbolela hlava.

fajt
3. 7. 2015 8:14

Gatta napsal
Máte bod
Možná by to dalo i na Nobelovku za ekonomii. Ale to byste to musel nějak vědecky zakamuflovat.

a co takhle pověřit celou akcí nějakého už provařeného nobelistu , za nějaké procento z tisku barevných euro losů by to přeci už nějak vědecky vysvětlil a mainstream by mohl zase souhlasně rozkákat ovčany, kteří do té doby řeckým důchodcům, prý beroucích tisíce euráčů měsíčně nemohli přijít na jméno. ..)

vittta
vittta
3. 7. 2015 8:16

Zrušení oběživa a pouze on-line platby je svázáno se zablokováním alternativních platidel-tedy zřejmě především zlata a stříbra. Asi by to nebyl problém, resp. nebude to problém v době,kdy se on-line svět rozjede. Další zádrhel je v mezinárodních platidlech, v mnoha zemích se běžně platí dolary nebo eury, aniž by tam ty měny oficiálně platily. Však i kolonisté platí své cestovné do Evropy v dolarech či eurech, že? Vezměme si třeba klasický dolar. V USA se zavede on-line svět, jenže na světě je tolik papírových dolarů, že je fakticky nemožné, nějak ty prachy stáhnout do USA. Podle mě na tom USA… Číst vice »

vittta
vittta
3. 7. 2015 8:20

Ještě upřesním tu nelegální činnost, jedná se JAKOUKOLIV nelegální činnost, tedy i státní zločiny, takže on-line svět by omezil i státní terorismus, takže může být ze strany organizovaného zločinu určitý protitlak.
A organizovaný zločin není jen prostituce v Praze, třeba napadení Iráku či Lybie je klasický organizovaný zločin, normální souboj gangterů ve velkém.

Béda
3. 7. 2015 8:23

Problém s tiskem eura v Řecku bude asi v tom, že na měnu nedohlíží stát ale „nezávislá“ (globálními bankstery kontrolovaná a banksterům odpovědná) centrální banka.