Řekněte mi, k čemu to NATO je

NATO je zdrojem napětí v Evropě, prohlásil v minulých dnech Lavrov, a v kostce tak vyjádřil, proč zde tato ošuntělá organizace (jak ji charakterizoval Trump), stále ještě přetrvává. Samozřejmě, američtí a další západní jestřábi založili NATO nejpřednostněji k útoku na Rusko a hlavně pak k útoku na jeho přírodní bohatství, ale s tím, jak Rusko vojensky posiluje, jeví se toto naplánované tažení na východ i jeho plánovačům stále méně zrealizovatelné. Což ošem není jediná potíž. Současně totiž ubývá i lidí ochotných věřit pohádkám o ruské hrozbě, čímž se samozřejmě i vedoucím představitelům NATO jeví dnes nepohodlné zdůvodńovat přetrvávající existenci NATO jen a jen ruskou hrozbou. A tak zareagovali čistě konjunkturálně a do portfolia prostě přibrali i boj proti uprchlické vlně. Jsou politikové, kteří právě tuto vlnu kladou dnes při zdůvodňování důležitosti NATO před ruskou hrozbu, a našli se v nejposlednějších dnech dokonce i takoví – jak se ukázalo na právě proběhlé 53. bezpečnostní konferenci v Mnichově – kteří při obraně NATO mluví už jen o hrozbě uprchlické a hrozbu ruskou prostě vynechávají.

To všechno dokazuje zmatek v hlavách vedoucích představitelů Evropy i USA, pokoušejících se smysl existence NATO jaksi nově nalézt či zdůvodnit. A pokud tedy nejsou jeden a určující raison d’etre této organizace schopni najít a jasně vyjádřit ti, kteří jsou s touto organizací politicky či dokonce existenčně spojeni, pak lze říct, že jejím skutečným důvodem bytí je nejspíš opravdu jen ten, který vyjádřil Lavrov: Být zdrojem napětí v Evropě. Nu a pokud se nám nebude zdát takovýto smysl bytí biliony požírající a současně též hodně zločinné organizace dost nosný, musíme dojít k závěru, že nejprospěšnější by bylo hodit instituci s takovýmto raison d’etre a s takovou minulostí do starého haraburdí. Zvlášť když vezmeme do úvahy, že využitelnost NATO pro boj proti přívalu uprchlíků, v Mnichově tak často proklamovaná, se až dosud prokázala být chimérou, a že generální tajemník NATO Stoltenberg loňského roku dokonce povýšeně prohlásil, že od toho, aby řešilo uprchlíky, zde NATO rozhodně není.

Češi bývali realisty, schopnými pohlédnout pod povrch věci a objevit tam její jádro, ale jako bychom právě v posuzování užitečnosti NATO pro naši zem a pro naše lidi byli zrovna tak slepí, jako jsou ostatní Evropané (možná s výjimkou Maďarů).

Na podzim budou volby. Po nich by bylo možné ustavit koaliční vládu složenou z ČSSD, komunistů, Úsvitu a strany SPD Tomio Nokamury. Čili vládu skutečně levicovou, která by sloužila víc lidem a méně našemu jednomu procentu. Předseda Sobotka v tomto duchu dokonce uvažuje o zrušení bohumínského usnesení ČSSD, podle něhož vládní spolupráce sociálních demokratů s komunisty nebyla až dosud možná.

Ale vyslovuje při tom směrem ke komunistům tuto podmínku: Strany, které by do této koalice chtěly vstoupit, by stejně jako ČSSD musely brát naše členství jak v EU tak v NATO za jednou dané a neměnitelné.

Nu a protože je jasné, že komunisté a nejspíš i další strany zamýšlené koalice, nechtějí-li popřít sebe sama a především svůj zdravý rozum, nemohou tuto podmínku – hlavně pokud jde o NATO – nikdy přijmout, je idea levicové koaliční vlády u nás, Sobotkou zamýšlená, už předem mrtva.

A to pro organizaci, která sama dobře neví, proč zde je, a pokud to i ví, nikdy se s tím slušným a spravedlivým lidem nepochlubí.

Ale pro spravedlivou ČSSD je to stanice, přes kterou, jak se v parlamentní hantýrce říká, vlak nejede. Možná i proto, že víc než spravedlivá je dnes slouhovská, shrbená a zvyklá poslouchat hlas svého pána.

Zatím. Ale snad přijde čas, kdy, třeba i vzdor pánovi, zvedne hlavu. Doufejme v to!

Stanův komentář: Koaliční vláda podle autora je nemyslitelná. Osobně jsem přesvědčen, že Sobotkova poznámka o zrušení bohumínského usnesení a možné koalici s komunisty pro něj znamená začátek konce politické kariéry. Pokud ho do voleb nepotopí jeho spolustraníci, postarají se o to média, tajné služby a americké velvyslanectví (to hned poté, co nastoupí nový velvyslanec).

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
19. 2. 2017 20:48

http://www.armadninoviny.cz/injekce-400-miliard-dolaru-pro-americky-jaderny-arzenal.html Podle Rozpočtového úřadu amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) modernizace amerického jaderného arzenálu v příštích deseti letech (2017 až 2026) přijde na 400 miliard dolarů. Odhad je o 15 % větší, než pro roky 2015 až 2024 (348 miliard dolarů)… Modernizace jaderného arzenálu má silnou podporu v podobě nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po svém nástupu uvedl, že Spojené státy “musí výrazně posílit a rozšířit svůj jaderný arzenál až do té doby, než svět přijde v otázce jaderných zbraní k rozumu.” V pořadu Morning Joe se televizní hlasatelka Mika Brzezinski zeptala Trumpa, zda se nebojí, že posilování jaderného… Číst vice »

Vlastimil
Vlastimil
19. 2. 2017 21:05

Lubomíre, co jste pil? ČSSD a levicová strana? Komunisti krčící se u zdi a bděle hájící jen svá korýtka? Úsvit, který do sněmovny neproleze? Tenhle článek se vám opravdu nepovedl. Zbyl „japonec“ Tomio. Koho k němu, pokud rozumný člověk nebude volit staré profláknuté a zkorumpované partaje?

Aleš
Aleš
20. 2. 2017 7:07

Stane: Pokud je Sobotka aspoň kapku sociálním demokratem a nejen sprostým kariérním politikem, tohle musí risknout. Mééédia si na něm smlsnou tak či tak, takže už tolik neriskuje a s koncem Schapirátu by se nemusel tolik obávat i té složky tajných služeb. Navíc přeci vystoupení z NATO nutně nemusí znamenat špatné vztahy s USA. V USA probíhají rozsáhlé čistky: http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9889-ministVáclav A je šance, že pokračovat budou: http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9887-agent-cia-sokuje-pefogil-washington A tady je otázka, zda se to Trumpovi podaří, či ne. A to dopředu nevíme. Bez ohledu NA TO, jsou USA momentálně slabé, aby nám mohly diktovat náš postoj k bezpečnosti a zahraniční… Číst vice »

Bety
Bety
20. 2. 2017 9:49

ČSSD měla ve svém volebním programu, že je bezpodmínečně proti vstupu do NATO, aby nás tam hned po svém nástupu k moci bez jakýchkoli skrupulí šoupla. Výběr je opravdu neradostný, ale bylo by opravdu zajímavé, kdyby většinu získali komunisté, no dejme tomu s Okamurou. Už jen při představě, jak by se z toho dnešní špičky a média osypaly se mi vnucuje na tvář úsměv. Nemyslím, že by toho zmohli mnoho, majetkové poměry jsou dané, o to se samet postaral. Nakonec by jim stejně bylo vyčítáno, že neudělali tohle a tamto. Ale z NATO by nás dostat mohli, mohli by přispět… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
20. 2. 2017 10:08

Obávám se, že v řadách ČSSD je řada populistů populističtějších než nejpopulističtější populisti okolo, navíc už „dokázali že nedokážou“ (parafráze Zemanova voleb. výroku cca r.97/98). Takže mám -li to psát za sebe, po hořkém zklamání je již víc roků nevolím a na jejich „obrodu“ už nevěřím… A Sobotkovi už nelze věřit vůbec, jen za OKD by měl jít na doživotí do basy… Klausovci a Kalouskovci by mu tam měli dělat společnost. Pak by se ukázalo, že tupý populismus je nejsilnějším „politickým směrem“ v soudobé kolonii s soucitným názvem ČR. Předání celých kusů republiky církvím jen ukazuje na to, že v… Číst vice »

Aleš
Aleš
20. 2. 2017 11:42

I díky působení alternativních médií lze pozorovat pozitivní posun v KSČM, a ač jisté zklamání po jejich volbě v minulých obdobích nastalo, jsou v celorepublikové a krajské úrovni tím lepším, mezi kterým lze vybírat a tak také v rámci vyššího principu mravního a zároveň v souladu se zájmy dolních deseti milionů dělám. A doufám, že v případě podílu na vládě se nevzdají nejzásadnější priority jejich programu a to vystoupení z NATO.

peter.
20. 2. 2017 13:37

Akože na čo NATO!? Na toto:
https://cont.ws/@politpuzzle/531902

Bety
Bety
20. 2. 2017 16:15

peter. napsal
Akože na čo NATO!? Na toto:
https://cont.ws/@politpuzzle/531902

No to je vážně skvělé! Vypadá to, že čeští žoldáci se už od Američanů naučili opravdu hodně.

Bety
Bety
20. 2. 2017 16:58

Aleš napsal

I díky působení alternativních médií lze pozorovat pozitivní posun v KSČM, a ač jisté zklamání po jejich volbě v minulých obdobích nastalo, jsou v celorepublikové a krajské úrovni tím lepším, mezi kterým lze vybírat a tak také v rámci vyššího principu mravního a zároveň v souladu se zájmy dolních deseti milionů dělám. A doufám, že v případě podílu na vládě se nevzdají nejzásadnější priority jejich programu a to vystoupení z NATO.

Aleši, to záleží také na nás, jestli a jaký podíl na vládě budou mít. Doteď byl nulový.

Starý doktor
20. 2. 2017 19:08

PZ: Někdo by mohl říci, že si protiřečíte. Říkáte, že se důvěra mezi Ruskem a Západem vytratila, a zároveň zpochybňujete zvýšení vojenských výdajů evropských států NATO. A někdo by mohl namítnout, že v době nejistoty jiná opora než armáda neexistuje. Dobrá, vraťme se tedy k nejnovějším údajům IISS. Tento institut pracuje podle stejné metodiky, jakou používá NATO, údaje jsou tedy srovnatelné. IISS uvádí, že v roce 2016 činily vojenské výdaje USA 604,5 miliard a Ruska 58,9 miliard dolarů (Čína 145,0 miliard). Porovnejme si to s oficiálními čísly NATO z poloviny loňského roku: Severoatlantická aliance měla pro rok 2016 vojenské výdaje… Číst vice »

Béda
20. 2. 2017 19:17

Starý doktor:

Klíčová otázka ve vztahu k armádě zní: K čemu armádu? K čemu je českému občanovi armáda, která nemá nic společného s jeho zájmy? Tzv. „česká“ armáda prosazuje ve světě zájmy nadnárodních vlastnícků papírově České republiky. Není určena k obraně ČR. V reálu je to tak, že pomáhá generovat islámské radikály a nepřátele ČR a přitom vůbec nic nepodniká k ochraně obyvatel ČR proti nim. Taková armáda je ZADARMO DRAHÁ.

Béda
20. 2. 2017 19:26

Taky je otázkou, proč se to ministerstvo jmenuje ministerstvo obrany ČR, když nemá téměř nic společného s obranou (pouze s útokem) a s ČR má společné pouze to, že ho musejí povinně financovat občané ČR ve prospěch cizích zájmů a že má sídlo v ČR?

Starý doktor
20. 2. 2017 20:37

Béďo s Vašimi oběma dovětky naprostý souhlas. Ale nejde jen o navyšování financí do ministerstva „obrany“ ale například i „nalití“ cca 16 miliard za minulý rok, ze všech rozpočtů, do neziskovek. Při tom jak jsem zaslechl hlasy z minsterstva „zdraví“ do cca 5 let bude zdravotním pojišťovnám hrozit insolvence a bude tedy snaha výrazně omezit zdravotní péči. Nebude poskytována péče „lége artis“, ale dostupná! Zatím se mluví především o dostupnosti léků a drahých výkonů….

Béda
20. 2. 2017 21:00

Starý doktor,

a to se ještě chystá milovaná Mutti všech migrantů do ČR a jiných evropských zemí (jakým právem – je snad KanzlersaktPremierin také v ČR?) dovalit nasílu k obohacení tisíce prácechtivých inženýrů, lékařů, VŠ pedagogů, jaderných inženýrů, vynálezců… z Afriky (za kterými posléze přijdou na jeden furt početní členové jejich rodin), kteří zatoužili po západních hodnotách. Tito obvykle trpí „lehčími“ zdravotními potížemi a krapítek zatěžují kromě zdravotního také sociální, důchodové, vzdělávací, vnitrácké … rozpočty.

Jinak velice doporučuji shlédnout https://www.youtube.com/watch?v=cjG0KIXNLgQ