Retro: Antraxové útoky 2001 – vyšetřování skončilo, zapomeňte!

21. února 2010

Na internetových stránkách FBI se v pátek objevila zpráva o ukončení vyšetřování kauzy Amerithrax, největšího útoku biologickou zbraní v historii Spojených států. FBI potvrzuje své oznámení ze srpna 2008 a za pachatele označuje mikrobiologa Dr. Bruce Ivinse, zaměstnance armádní laboratoře ve Fort Detrick. FBI uvádí, že Dr. Bruce Ivins tyto útoky naplánoval a provedl sám bez spolupachatelů.

Podle FBI je tedy Dr. Bruce Ivins definitivně tím mužem, který vyrobil a 18. září 2001 odeslal 1. dávku dopisů s antraxem. Následující den, 19. září 2001, byl americkému Kongresu předložen k hlasování první návrh Vlasteneckého zákona (Patriot Act) omezujícího občanské svobody v zájmu boje proti terorismu. Tento první návrh zákona nebyl přijat a další návrh zákona Patriot Act byl předložen 2. října. Mezi 6. a 9. říjnem byly odeslány další dva dopisy s antraxovým práškem kongresmanům Daschlemu a Leahymu, kteří měli k Vlasteneckému zákonu výhrady a snažili se jeho přijetí pozdržet.

Vůdce demokratické většiny v Senátu Tom Daschle poté souhlasil se čtyřletou platností Patriot Actu, i když předtím navrhoval platnost omezit na dva roky. 26. října byl Patriot Act schválen. Tento dekret čítá 342 stran a upravuje více než 15 federálních zákonů.

Při útocích antraxem bylo zabito 5 lidí a 17 onemocnělo. Obálky byly zaslány také do New York Post, ABC News, CBS News, NBC News a National Enquirer. Celkové náklady na dekontaminaci zasažených budov přesáhly 1 miliardu dolarů. Například pošta Hamilton v New Jersey byla uzavřena až do března 2005 a její vyčištění stálo 65 milionů dolarů. Dekontaminace vládních budov ve Washingtonu stála 41,7 milionu dolarů.

Údajný pachatel Dr. Bruce Ivins byl 27. července 2008 ráno nalezen doma v bezvědomí. O dva dny později zemřel v nemocnici na předávkování Tylenolem, podle policie v důsledku zřejmé sebevraždy. Pitva nebyla nařízena, protože krevní testy to prokázaly jasně. Policejní zpráva hovoří o selhání ledvin a jater a cituje nákup 2 balení Tylenolu PM.

Týden po Ivinsově sebevraždě, 6. srpna 2008 FBI oznámila, že právě on byl pachatelem.

FBI původně podezřívala Dr. Stevena J. Hatfilla, Ivinsova dřívějšího kolegu z Fort Detrick. Tento expert na biologické zbraně vysoudil v roce 2008 na ministerstvu spravedlnosti 4,6 milionu dolarů odškodného za nezákonné spojování svého jména s antraxovými útoky.

Zdroje:

Mojmír Babáček, Dittmar Chmelař: Vyšetřování antraxových útoků ve Spojených Státech

Mojmír Babáček: Vyšetřování antraxových útoků – konflikt vědecké pravdy s mocí

Idnes.cz: Mr. Antrax spáchal sebevraždu. A FBI se musí hájit

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments