Retro: Assange – Máte iPhone? Používáte Gmail? Jste v pr*eli

15. 12. 2011

Mobilní telefony nebo internet se stále častěji stávají pro mnoho zájmových skupin otevřeným oknem do našich životů. A my o tom, v naprosté většině případů, nemáme ani tušení. Tvrdí to několik organizací, které společně s WikiLeaks nedávno zveřejnily nový web Spy Files.

Julian Assange si při prezentaci nového projektu skupiny WikiLeaks dovolil drobný vtip. „Kdo máte iPhone?“ zeptal se. „Kdo máte BlackBerry? Používáte Gmail?“ Těm, kteří na otázky zareagovali souhlasně zdviženou paží, pak suše oznámil: „Tak to jste v pr*eli.“

Na začátku prosince začala skupina WikiLeaks zveřejňovat stovky dokumentů o globálním průmyslu na sledování osob. Materiály nám přibližují výrobce telefonů, které zaznamenají každý pohyb uživatelů a fotí bez jejich vědomí, nebo GPS, která vás najde kdekoli na světě.

Námět: Martin Kopecký

Celý článek zde

Stanův komentář: Taky jste už psali v soukromém mailu o tom, jak se vám včera běhalo a druhý den jste měli na všech webových reklamách nabídky běžeckého vybavení? Taky se Vám už stalo, že jste šli v noci dvakrát na záchod a druhý den jste na nich měli léky proti prostatě? Taky jste se doma se ženou bavili o tom, kam pojedete na dovolenou, a druhý den jste na nich měli nabídky cestovních kanceláří? Taky máte před domem kameru se záběrem 360°? Víte, že všechny procesory Intel Pentium mají v sobě zabudovanou úmyslnou bezpečnostní chybu? Víte, že váš iPhone neustále sleduje každý váš krok? Tak si hlavně nekupujte čínské mobily.

Přejít do diskuze k článku 4 komentáře