Retro: Česká levice – hledání třetí cesty?

7. července 2010

Řekněme si to na rovinu. Hledat účinné recepty na řešení naší finanční, ekonomické a morální krize na pravé straně politického spektra je hledáním jehly v kupce sena. Když budeme dlouho a trpělivě hledat, najdeme několik osvěžujících libertariánských myšlenek u malých neparlamentních stran, poté vyhrabeme hrstku křesťanských demokratů, kteří vážně a upřímně přemýšlejí o „soucitném kapitalismu“ a potřebnosti sociálního smíru, přičemž se budeme prodírat celými stády neoliberálních paviánů, kteří vřeští o škodlivosti sociálního státu a svobodných jedincích, směňujících statky na nikým neregulovaném volném trhu, což je podle nich jediná cesta ke „kapitalistickému ráji bez přívlastků“.

Zkusme se tedy podívat na levou stranu politického spektra, zda objevíme někoho, kdo má reálný projekt. Na jedné straně jsou komunističtí (a bohužel mnohdy i stalinističtí) nostalgici, kteří oplakávají to, že už jim nepatří média a neovládají armádu a vnitro, a vidí cestu z krize v návratu ke zkrachovalému modelu reálného socialismu, na druhé straně sociální demokraté, kteří lpějí na kapitalismu, opětovně si nabíhají na past jeho „reforem“ a skryté či otevřené spolupráce s neoliberály, čímž jenom zhoršují neutěšený stav věcí veřejných a ještě při tom ztrácejí svoji voličskou základnu.

Přitom Jan Keller, Václav Bělohradský, Jiří Pehe i další tvůrci nového diskursu na levici začínají mít jasno v tom, že současný model kapitalismu se přežil a je nereformovatelný, a pokud připustíme návrat zpět, nebude to návrat k reálnému socialismu nebo „welfare state“, ale návrat k feudalismu či ještě něčemu horšímu.

Dozrál čas, aby levice odložila „brýle mámení“ a začala promýšlet, nabízet a uskutečňovat nové či již zapomenuté společenské koncepty typu všeobecného základního příjmu, stoprocentní dědické daně, zaměstnaneckých samospráv. A pokud toho nebudou schopny současné levicové strany, nezbude nám, kteří tento diskurs pomáháme vytvářet, nic jiného, než založit stranu novou…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
13. 7. 2017 20:03

> Dozrál čas, aby levice odložila „brýle mámení“ a začala promýšlet, nabízet a uskutečňovat nové či již zapomenuté společenské koncepty typu všeobecného základního příjmu, stoprocentní dědické daně, zaměstnaneckých samospráv. Nepodmíněný základní příjem buhužel již existuje a vede k množení parazitů na úkor spořádaných občanů, ale dobře. Zaměstnanecká samospráva povede většinově jen k likvidaci firem a ekonomické katastrofě. Už vidím vrátného, jak tvoří strategii firmy. Ale 100% dědická daň, to je na okamžitou fyzickou likvidaci takových dobytků. Člověk z velké části tvoří pro své potomky. Je málo věcí, za něž jsem ochoten bojovat (zabíjet), ale tohle mezi ně patří. Za tohle… Číst vice »

cnemo
13. 7. 2017 20:47

Myslím doslova, co jsem napsal. Domníváte se, že když někdo rozhodně o mé likvidaci, či okradení, že se nebudu bránit jen proto, že rozhodnutí bylo „demokratické“?:) Pud sebezáchovy je vyšší zákon. BTW, není pravděpodobné, že by v civilizované společnosti bylo učiněno samovolně podobné rozhodnutí. Dopadlo by to totiž na všechny. Už vidím mladého voliče ČSSD, jak se těší, že si musí koupit dům po rodičích! A teď, jak to bude, kdyby to někdo dokázal prosadit (pravděpodobně násilím): – zlikviduje současnou vrstvu vlastníků – po nějakém čase vznikne vrstva, která bude mít o něco víc, než ostatní – ta to bude… Číst vice »

peter.
13. 7. 2017 20:59

Nechcelo sa mi reagovať,lebo na túto tému sa tu nazbieralo za 4 roky čo na OM chodím už toľko príspevkov,že je prakticky nemožné prísť s niečim novým.No ak napriek tomu tu odznie,že cit. „Na jednej strane sú komunistickí(a bohužiaľ mnohokrát stalinistickí) nostalgici ktorí oplakávajú to,že už im nepatria médiá,neovládajú armádu a vnútro a vidia cestu v návrate ku zkrachovanému modelu reálneho socializmu“.koniec citátu,tak mi to nedalo. Ja na Slovensku takých „nostalgikov“ktorí by túžili po vlastníctve médií a ovládaní armády a vnútra,nepoznám ani medzi bývalými komunistami,ani medzi nestraníkmi.Ale poznám ľudí,dnes osemdesiatnikov,ktorí sa so smútkom pozerajú na to,ako bolo vyrabované všetko to,čo… Číst vice »

fajt
13. 7. 2017 21:20

pro některé kapitalistické úderníky je snad málo i čistě despotický feudalismus, je zajímavé, že nejvíce pokřivenou společnost obhajují ti , kteří v ní mají v podstatě hovno, ale tak o trochu větší kupu sraček než jejich soused ( kterého mají klidně i za parazita – při tom třídním boji je přeci jenom potřeba nějakých obětí, že ). ..)

fajt
14. 7. 2017 5:19

je zajímavý, že přibývá lidí, kteří si myslí, že dnešní závadový stav nelze změnit poklidnou cestou, mají za to, že radikalizace je více než nutností a reálná změna k nápravě bude velmi dramatická a velmi násilná ( pro narovnání společenských pravidel drastickým způsobem dokonce prahnou), sami se do toho děje ale zapojovat nechtějí a tento ( pro ně už naprosto nevyhnutelný ) proces nechávají na další generace. ..)

Gatta
Gatta
14. 7. 2017 5:33

Re cnemo – SOUHLAS ve všech bodech.

Dědická daň by měla být zásadně nulová, protože jen dále komplikuje věci spojené s úmrtím v rodině. A taky proto, že vše už bylo minimálně jednou řádně zdaněno.

Rovnat pokřivené majetkové podmínky lze mnohem jednodušeji a flexibilněji například progresivní daní z nemovitostí …

fajt
14. 7. 2017 6:07

kdyby se řádně zdanilo to jedno promile vládnoucích psychopatů a k tomu jedno procento jejich vrcholných poskoků, kteří pouze tyjí z jimi obhospodařovaného obludného systému, tak by to bylo daleko spravedlivější a ve výsledku ve všech směrech přínosnější než dnešní obchodní války a likvidace kolonií za účelem ještě nemravnějšího zisku pro chamtivce, kteří nikdy nebudou mít dost. ..)

peter.
14. 7. 2017 6:15

Len málokto dnes verí tomu,že súčasný vývoj smeruje k pozitívnym zmenám.A málokto verí tomu,že práve takto nasmerovaný vývoj nie je riadený k prospechu úzkej skupiny najbohatších.Ja osobne som presvedčený o tom,že na konci tohoto vývoja dôjde ku krvipreliatiu doposiaľ nevídaných rozmerov.(Bill Gates a jeho sen o redukcii ľudstva pomocou vakcinácií na pol miliardy).Takže mi pripadá rozumnejšie snažiť sa o rýchly a podľa možnosti pokojný odchod z takto nasmerovaného systému, ako sa márne snažiť o záchranu celého ľudstva. Bohužiaľ,aby pre „odchod zo systému“ nastali podmienky(marxisti hovorili o revolučnej situácii),musí dôjsť k nejakej katastrofe veľkého rozsahu.(vojna alebo ekonomická kríza).Ale ani to nebude… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
14. 7. 2017 6:41

Stan napsal
Jedni na komunismus vzpomínají s nostalgií, druzí na něj svádějí své současné neúspěchy.

Stane, kdyby u nás existoval komunismus, tak ho zevnitř nevyvrátí ani milion Havlů. Jestli se k němu někdy lidstvo dopracuje, tak už ho nikdo nikdy nezničí. Je chybou kopírovat propagandisty pažravého kapitalismu, kteří se snaží komunismus, jako společenský systém zdiskreditovat na generace dopředu zejména u těch, kteří o něm absolutně nic neví a je to pro ně jenom slovo. Označovat komunismem systém, v němž hlavní slovo měla strana, která sama sebe, bůhví proč, nazývala komunistickou, je jenom naivní skok na návnadu zákeřných hajzlíků nejhrubšího kalibru.

Martin (už bez taky m)
14. 7. 2017 7:25

fajt napsal kdyby se řádně zdanilo to jedno promilevládnoucích psychopatů a k tomu jedno procento jejich vrcholných poskoků, kteří pouze tyjí z jimi obhospodařovanéhoobludného systému, tak by to bylo daleko spravedlivějšía ve výsledku ve všech směrech přínosnější než dnešní obchodní války a likvidace kolonií za účelem ještě nemravnějšího zisku pro chamtivce, kteří nikdy nebudou mít dost. ..) Naprosto souhlas. Již proto, že s ohledem na jejich faktické fyzické chování by jste „danil“ nelidi ve prospěch lidí. Rovněž bych plédoval za to nenásilné řešení co jen to půjde. Potíž je, že mírumilovnější lidé bývají vydáváni za slabochy či ty co nesnesou… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
14. 7. 2017 7:35

Tak jako nyní to dále jít nemůže, nikdo nejsme neomylný, každý jsme v životě udělali chyby, i větší či menší hromadu užitečného. Tak proč se „žrát“, i na velmi přínosných a užitečných fórech jako je toto. Když už jsme ochotni diskutovat, „veřejně sdíleně přemýšlet“, proč to otáčet v „žranice“ mezi sebou?? Kolik je konstruktivních, obohacujících diskusních prostor?? Jistěže mezi námi budou i zásadní rozdíly, nemusí ale vyústit do SPORŮ, a když tak ty mohou být i konstruktivní. Pro ty co přijdou po nás by jistě většina chtěla lepší – a nemusí to být vždy jen přímí potomci. Vlastnictví čehokoliv je… Číst vice »

Gatta
Gatta
14. 7. 2017 7:44

Re Martin:

„Vlastnictví čehokoliv“ – krásný pojem – ale vždyť to všechno cokoliv máme stejně jen dočasně půjčené.
Kolika vlastníkům už patřila ta která půda, budova nebo umělecký předmět … kolik lidí těm předmětům už říkalo „moje“ … ?

Martin (už bez taky m)
14. 7. 2017 7:46

Kdykoliv jsem vysadil pěknou kytku či se mi urodilo ovoce na keři či stromě, vždy to upřímně přeji i těm kolem, byť jsem samozřejmě jako každý trošku hrdý, že se mi to či ono povedlo. Pro mne jedním z principů skutečné LEVICE (v politickém slova smyslu dnešního vnímání) zůstane SOLIDARITA. Nezdá se Vám vážení prosím, že se nám jaXi vytrácí či již mnohde vytratila?? Vždyť kolik by například bylo užitečné a poctivé práce v zemích oněch „uprchlíků“ aby ti lidé poznali také radost z díla, poctivé a užitečné práce – a nenechali se zneužít k „útěku“ jinam (třebas do Evropy).… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
14. 7. 2017 7:47

Někdy i napsané z „pomezí smrti“ dovede být plné ŽIVOTA…

hudryper
hudryper
14. 7. 2017 8:35

Dolmen napsal Označovat komunismem systém, v němž hlavní slovo měla strana, která sama sebe, bůhví proč, nazývala komunistickou, je jenom naivní skok na návnadu zákeřných hajzlíků nejhrubšího kalibru. Přesně tak ! Z politického hlediska šlo v případě SSSR a v první polovině padesátých let o více či méně kasárenský režim s obludnou nivelizaci příjmů a v důsledku příprav na obrannou válku též naprosto nefunkční distribucí předmětů denní spotřeby,jídla atd. Ekonomicky zůstal celý systém na pokusu reglementovat sebemenší výrobní,nebo spotřební proces s cílem maximální podpory těžkého průmyslu,protože poslední válka se stala válkou těžkých mechanismů,tanků atd. Plánování a pojetí tohoto systému nemělo… Číst vice »

Admirál
Admirál
14. 7. 2017 8:35

Levice, třetí cesta? Co a jak má hájit levice?

Hlavně by neměla opakovat chyby z minulosti. Což se právě v podání soc. dem děje. Vojáci před 100 lety pochodovali do zákopů za souhlasného přikyvování tehdejších so. demokratů. Dnes zažívame deja vu.

Tudíž jediná lavicivá strana na naší politické scéně jsou komunisti. Komunisti názvem, s programem rovnajícím se umírněné soc. dem.

Aleš
Aleš
14. 7. 2017 8:50

fajte: a tohle by navíc stačilo při současném technologickém pokroku na vymýcení chudoby globálně
cnemo: Součástí ústavy musí být znovu ukotveno právo na domov, čili tak hloupý nápad jako odkup vlastního domova by nehrozil. Stejně tak rozumné nastavení hranice této logicky progresivní daně by vyloučilo něco takového. Mamon je však choroba, obtížně léčitelná.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/151215-o-princezne-na-klicek/28635033113/titulky
od 7. minuty je pěkná písnička

peter.
14. 7. 2017 9:24

Dolmen napsal
kdyby u nás existoval komunismus, tak ho zevnitř nevyvrátí ani milion Havlů. J

+++++!

cnemo
14. 7. 2017 12:12

Stan napsal Teď jen upřesnit detaily. Budete ty lidi s jiným názorem na daňový mix upalovat ve stodolách, střílet u zdi hřbitova, likvidovat v pracovních lágrech, nebo házet z vrtulníků do moře? Má představa je například 99% dědická daň ze všeho majetku nad 1 – 10 mega EUR (přesná hranice by se musela demokraticky vydiskutovat). To by mohlo být někdy v budoucnosti politicky průchodné a zachránit to kapitalismus na několik generací. Pokud se to totiž neudělá, zničí se během několika desetiletí sám svými vlastními vnitřními mechanismy. I Vaši potomci o ten majetek přijdou, jen jiným způsobem. Vždycky se najde nějaká… Číst vice »

cnemo
14. 7. 2017 12:27

Aleš napsal cnemo: Součástí ústavy musí být znovu ukotveno právo na domov, čili tak hloupý nápad jako odkup vlastního domova by nehrozil. Stejně tak rozumné nastavení hranice této logicky progresivní daně by vyloučilo něco takového. Mamon je však choroba, obtížně léčitelná. Typicky levičácký přístup. Navržený postup je totální hovadina, protože např. rodinný dům, tak uděláme výjímku. Co pak? Sbírka známek? Porcelán po babičce? A když bude výjímka na dům, koupím koupím zámeček za 20e6 a syn ho zdědí a prodá => obrovská soustava výjímek, v nichž se nakonec ani prase nevyzná jen proto, aby zakryla nekřiklavější absurdity nesmyslného řešení. Systém… Číst vice »

Gatta
Gatta
14. 7. 2017 15:08

Celá ta dědická daň mi připadne jako nějaký relikt feudalismu – nebo možná ješttě spíš jako normální hyenismus.
no a daň darovací jako naprostá nehoráznot.

Bety
Bety
14. 7. 2017 16:54

Martin (už bez taky m) napsal Kdykoliv jsem vysadil pěknou kytku či se mi urodilo ovoce na keři či stromě, vždy to upřímně přeji i těm kolem, byť jsem samozřejmě jako každý trošku hrdý, že se mi to či ono povedlo. Pro mne jedním z principů skutečné LEVICE (v politickém slova smyslu dnešního vnímání) zůstane SOLIDARITA. Nezdá se Vám vážení prosím, že se nám jaXi vytrácí či již mnohde vytratila?? Vždyť kolik by například bylo užitečné a poctivé práce v zemích oněch „uprchlíků“ aby ti lidé poznali také radost z díla, poctivé a užitečné práce – a nenechali se zneužít… Číst vice »

idiotronic
14. 7. 2017 23:26

Asi jsem něco špatně pochopil, ale zaměstnat lidi není problém. Když napadl sníh – konstruktéři vypomohli, když bylo potřeba protlačit vysokonapěťový kabel pod terénem a nebyli dělníci – pomohli konstruktéři a vězňové (obě skupiny dojížděly na pracoviště autobusem, ale vězňové nemuseli mít jízdenku a všichni seděli). I se sklizní brambor pomohli studenti a konstruktéři, ovšem zmíněné práce byly už projevem poruchy. A pension v Alpách nikoho neuživí, dokud nebudou zaplaceni napřed jeho hosté. Teprve pak to funguje.Někdo tedy musí obhospodařovat hlavní zdroje -vodu, půdu,zemědělství…a když tam pracuje jen 3% obyvatel, tak to vypadá, jako že tam může pracovat nula. Ale… Číst vice »

peter.
15. 7. 2017 6:59
dixi
15. 7. 2017 7:00

Bety napsal Jen taková levice má smysl (vypadlo mi to). Souhlas Martine. Zatracovat socialismu a komunismus jen proto, že se v důsledku mizivé společenské kontroly dostala k moci majetkuchtivá užvaněnábyrokracie je to obligátní vylévání vaničky i s dítětem. Co daně takové či makové – vyžírky se vždycky nějak vytočí. Zestátnit velké, pro stát důležité podniky, dát jim schopné vedení a vyžadovat odpovědnost za výsledky. Nechat malé výroby a neházet jim klacky pod nohy, protože obohacují nabídku a mohou být i zdrojem skutečněschopných manažerů. Sebrat Babišovi a spol. zemědělství a obnovit družstva, abychom se nemuseli krmit náhražkami opravdového jídla. Vrátit se… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 7. 2017 7:11

idiotronic napsal Asi jsem něco špatně pochopil, ale zaměstnat lidi není problém. Když napadl sníh – konstruktéřivypomohli, když bylo potřeba protlačitvysokonapěťový kabel pod terénem a nebyli dělníci – pomohli konstruktéři a vězňové (obě skupiny dojížděly na pracoviště autobusem, ale vězňové nemuseli mít jízdenku a všichni seděli). I se sklizníbramborpomohli studenti a konstruktéři, ovšem zmíněnéprácebylyužprojevem poruchy. A pension v Alpách nikoho neuživí, dokud nebudouzaplaceninapřed jeho hosté. Teprve pak to funguje.Někdo tedy musí obhospodařovathlavní zdroje-vodu, půdu,zemědělství…a když tam pracuje jen 3% obyvatel, tak to vypadá, jako že tam může pracovat nula. Ale to je omyl.Ano, mohly by exportovat firmy, ale po rozmělnění… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 7. 2017 7:25

Je zapotřebí podporovat lidi co toto propagují, provést nějaký modelový pokus a vyhodnocovat. Našla by se kupa nápadů a zlepšení, na venkově i v městských či příměstských oblastech. O tom jak přesměrovat ony toky financí už také bylo napsáno dost a dost. Tak proč to nejde?? Výmluva na „to zlé v lidech“ je nesmyslná. V lidech není jen zlé… Všichni kdo propagovali, prezentovali a popularizovali, prosazovali skutečnou změnu v mém okolí zmizeli, skončili či zemřeli… přeživší (vč. mne) jsme za blázny a čeká se až skončíme i my podobně… Respektive nečeká se, ale „aktivně koná“… A pak se volá a… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 7. 2017 7:41

Měl -li by toto být základ programu pro zlepšení života lidí ve společnosti všeobecně, měl by to být program pro skutečnou LEVICI podporovaný i rozumovými centry jiných. Tak kdepak jsou?? Současná „Pravice“ i „Levice“ jsou vykastrované pojmy bez skutečného „obsahu“ na politické scéně která se stala trapnou fraškou, kulisou pro ty „loutkovodiče“. Tak ať již alespoň nežvaní o „svobodě“, „pravdě a lásce“, „demokracii“ a podobných bez aktivně prosazujících je lidí vyhaslých pojmech… Společnost je na hraně úplného rozpadu a spoléhat se na „setrvačnost“ přežitků z MINULÝCH období donekonečna nepůjde. Stačit by například mohly ony rizikové ukradinské JE. Pak by se… Číst vice »

Bety
Bety
15. 7. 2017 10:19

Když budeme pořád fňukat – pravice nestojí za nic, levice neexistuje – tak se asi sotva co změní. Co takhle dát KSČM šanci? Ale takovou, aby nemuseli jít do koalice s pravicí? Konečně museli by uzákonit referendum, mají to v programu, odchod z NATO tam mají taky. Jestli zpohodlněli, tak je zavalit prací, aby nevěděli kam dřív skočit. A zásadní otázky řešit referendem, aby lidé konečně začali cítit, že na jejich názoru záleží, že nejsou jen anonymní „lidské zdroje“. Jistě by nám to způsobilo problémy – banky, miliardáři, západní svět, privilegovaní otroci …., ale nebylo by to snad poprvé? Všichni,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 7. 2017 12:10

Museli by se Komunisté spojit s Okamurou a dalšími „vyděděnci“ (pokud projdou). Základ obrody – ustavení nějaké síly ale je: VYHÁZET Z Parlamentu VŠECHNY ostatní MAFIE (strany to dávno nejsou, v případě mnohých nikdy ani nebyly – leda „vlivové agentury“)- krom dejme tomu těch Komunistů – nekomunistů. Budiž, dosud se na vládní úrovni nezapojili do té totální frustrace z ostatních „slibotechen“… Mají-li lidé mozek, nenechají opět rozhodovat ony mafiánská párprocenta za úplatu (jedno zda ideovým žvástem, slzící pravdoláskou či koblihou). Mělo by rozhodovat sotva pár bodů (samozřejmě neslibovaných typy jako Zadolárek, Kraďousek, Benda či Langšádlová). 1. REFERENDUM ve funkční podobě… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 7. 2017 12:24

Pokud tam někomu chybí společností hrazené zdravotnictví a státem placené vzdělání, toto mám za samozřejmé stejně jako jejich rozvoj. Bez tohoto neexistuje SPOLEČNOST, jen stádo… Snad mi ještě vypadlo prosazování obrany státu jako základu po vzoru dejme tomu Švýcarska a neutralita, a min. 6 měsíční základní vojenská či civilní služba (ta v délce 1 rok u „odpíračů“). KAŽDÝ občan by měl POZNAT BEZ „ÚNIKU“, že EXISTUJE SITUACE A EXISTUJE NUTNOST CHÁPAT CELOSPOLEČENSKY PROSPĚŠNOU ČINNOST. Kdo nezažil, neuvěří… Jo a na okraj: VĚTŠINOVÝ VOLEBNÍ SYSTÉM změnit na POMĚRNÝ. Základem dohody je její nutnost. Revizi zákonů a předpisů a la Trump (jak… Číst vice »

peter.
15. 7. 2017 13:00

Bety napsal Co takhle dát KSČM šanci? Ale takovou, aby nemuseli jít do koalice s pravicí? Bety: Nechcem vám protirečiť. Len si myslím,že v deň,keď KSČM získa takú voličskú podporu aby mohla zostaviť vládu bez podpory pravice,začne jej agónia.Pravdepodobne nedožije ani celé volebné obdobie.Už počujem ten zúrivý rev z prava,ľava,zo stredu z Bruselu aj z Washingtonu.Sankcie a demarše.Vidím ako na čele postpubertálnych študentov vedených výkvetom českej kultúry kráča Prahou ako nejaká „Marianne s obnaženými kozami a frýgickou čiapkou na hlave“ revúca Bára Štěpánová mávajúca (teraz už len českou)zástavou.Márne bude Filip vysvetľovať,že oni s komunistami z minulosti nemajú nič spoločné.Darmo bude… Číst vice »

Admirál
Admirál
15. 7. 2017 15:22

Martin – „Museli by se Komunisté spojit s Okamurou a dalšími „vyděděnci“ (pokud projdou).“ Souhlas. Musel by se stanovit nejmenší společný jmenovatel, předpokládám že by to mělo být zabránění zatažení Česka do válečného tažení na východ a zničení našeho prostoru přívalem imigrantů a boj proti ovládnutí politiky oligarchií (to považuji osobně za nejaktuálnější hrozby, jejichž naplnění by se dotklo všech). Komunisti jsou u nás jediní disponující organizační základnou mimo mainstrém. Mimo nich je zde spousta skupin a jednotlivců upozorňujících na mnou označené hrozby vč. Okamury, z nichž jedině on má reálnou šanci dostat se do parlamentu. Bylo by tedy dobré,… Číst vice »

peter.
15. 7. 2017 17:46

Posmech voči bezmocným ľuďom sa u Putina nevypláca. Priama linka s prezidentom Putinom nesie svoje ovocie aj po jej ukončení.Niekoľko mesiacov vedenie továrne na výrobky pre tepelnú izoláciu v Nižnom Tagile nevyplácala svojim zamestnancom ich zaslúžené mzdy.Tí sa už zo zúfalstva posťažovali prezidentovi.Aj keď sa sťažnosť nedostala na obrazovku,mohli sa dvaja najvyšší členovia fabriky presvedčiť,že s ľuďmi ani s prezidentom si neradno zahrávať. V rámci predbežného opatrenia súd pozastavil právo nakladať s majetkom fabriky dvom riaditeľom(vlastníkom).Tí hneď po zablokovaní majetku,naraz „bleskurýchlo“ našli niekoľko miliónov rubľov a začali vyplácať dĺžne čiastky svojim zamestnancom.Jeden previedol na účet podniku 2,5 milióna a druhý… Číst vice »

peter.
15. 7. 2017 17:53

peter. napsal
A ujsť z Ruska už v tejto chvíli nemôžu.

pokračovanie:
Na Slovensku by sme sa niečoho podobného nedočkali.Prezident SR sa stal oteckom a tak musí teraz vymieňať pokakané plienky,prípadne si odskočiť na festival politickej piesne „Pohoda“na ktorý ho podľa jeho slov vyslala sama jeho manželka so slovami: „Prosím ťa choď na tú Pohodu,nesklam ich dôveru“.No povedzte.Nie je ten náš prezident aj tak filantrop?
zdroj:
http://voltaire.netkosice.sk/ini.html#page0

Gatta
Gatta
15. 7. 2017 19:46

K titulnímu Stanovu článku: „Třetí cesta“… to je ten věčný lidský sen … soucitný křesťanský feudalismus, sociální kapitalismus, socialismus s lidskou tváří … … a vždycky se z toho nakonec vyklube ohyzdná obluda s nějakou tou velkou válkou na konci. Je to v moci peněz ? v obecné koncentraci moci ? ve složitosti vyspělých společností? může za to povaha homo sapiens a Sedm hlavních hříchů … ? Téma k diskuzi … k nekonečné diskuzi. Podstaná je taková ta prvotní rozhodovací, čistě politická, otázka: „Co chceme ?“ Od toho se vše odvíjí. Lidstvo se dějinami dopracovalo k představě ideálu – blahobytné,… Číst vice »

Bety
Bety
15. 7. 2017 20:54

Peter, myslím, že jsem se zmínila, že by to neprošlo zrovna lehce. Ale proto jsem také uvedla důležitost okamžitého uzákonění referenda. Pokud by lidé dostali možnost s pomocí referenda opravdu rozhodovat životně důležité otázky a ozval se vámi zmíněný „zúrivý rev“ odkudkoli, myslím, že by tu byla reálná možnost, že by to KSČM a jiní vyděděnci mohli ustát, stejně jako to při přímé volbě ustál Zeman, protože za ním byla většina. Myslím, že spousta lidí už má dost toho, že je dobrá jenom k volbám, a pak kdyby chtěli proti něčemu protestovat jsou obratem z voličů přejmenováni na lůzu která… Číst vice »

peter.
16. 7. 2017 7:18

Bety: Veď ja ČR prajem len to najlepšie. No sú v Európe príklady,ako sa dokážu USA pomocou CIA vysporiadať s hrozbou komunizmu.V Taliansku je obdobie 60 – 80-tich rokov označované ako „roky olova“(olověná léta).Išlo o to,že v 60 – tich rokoch nastal v Taliansku úpadok kresťanských demokratov a veľký nárast preferencií komunistov.Hrozilo,že komunisti postavia vládu a USA sa dokonca obávali toho,že Taliansko prejde k socbloku.Prišla na radu akcia pod cudzou vlajkou.Začala séria teroristických akcií a atentátov,výbuchov,vrážd policajtov a politikov.Všetko bolo pripisované na vrub ľavicových extrémistov a teda komunizmu.V skutočnosti to bolo naplánované CIA a atentáty boli z väčšej časti dielom… Číst vice »

Bety
Bety
16. 7. 2017 8:54

Peter, nejsem naiva. Chápu, že zaprvé KSČM tolik hlasů nezíská, zadruhé pokud by je získali, měli by velké problémy svůj program uskutečnit. ALE šlo o to, kde najít nějakou levici. A kdyby získali o významné procento víc hlasů než měli doposud, tak by společně s ostatními otloukánky měli možnost prosadit alespoň něco. Navíc by snad došlo těm ostatním stranám, že by měly trochu myslet na to, že žádný strom neroste do nebe, a že voličům konečně došlo, že nehájí jejich, ale jen své zájmy, a navíc nás všechny ponižují tím, jak naším jménem lezou kdekomu do zadku. Možná, že by… Číst vice »