Retro: Jak šlapou české noviny

27. 8. 2012

Je to hloupost, ale rozčílila mne jedna aféra z cyklistiky. Jak víte, americký cyklista Lance Armstrong dopoval po celou dobu své sportovní kariéry. To bylo nyní oficiálně prokázáno, načež mu americká antidopingová agentura (USADA) po dvouletém zkoumání soudně odebrala všechny sportovní tituly, včetně sedminásobného vítězství v Tour de France. Tady je odkaz na článek z Washington Post o celé zprávě, která je pro Armstronga zcela zdrcující. Kvůli českým novinářům uvádím kompletní odkazy, aby se nemohli vymlouvat.

http://www.washingtonpost.com/sports/othersports/lance-armstrong-faces-fresh-doping-charges-from-usada/2012/06/13/gJQAefnPaV_story.html

Důkazy byly natolik silné, že kolař-dopař se rozhodl vzdát marný boj o rehabilitaci. Nyní se čeká na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru. Ten si Armstrong a jeho sponzoři získávali na svou stranu různými sponzorskými dary, takže jeho rozhodnutí nemusí být tak jednoznačné jako u odvážné, a zatím nezávislé americké asociace. Celý postup Armstrongova systému dopování podrobně popsal činovník francouzské antidopingové agentury, který asistoval na Tour de France. Rozhovor s ním zveřejnil Le Monde, který o tomto způsobu dopingu kolem vrcholné cyklistiky píše už několik let. Celý rozhovor najdede zde:

http://www.lemonde.fr/sport/article/2012/08/25/lance-armstrong-a-ete-prevenu-avant-tous-les-controles_1751361_3242.html

Je to otřesné čtení o tom, jak probíhaly u Armstronga dopingové kontroly: Vše bylo pečlivě naaranžováno a zmanipulováno. Asistoval o toho celý tým odborníků a špičkový lékař. Navíc panuje podezření, že pracovníci organizující antidopingové kontroly byli nepřímo zkorumpováni nebo přinejmenším byli zcela laxní v případě slavného kolaře-dopaře. On už byl oficiálním ideologickým vzorem pro mládež v USA i ve Francii, takže to bylo fakt těžké.

A teď k českému tisku, který dělá z Armstronga málem oběť nešťastného spiknutí. Typický článek najdete zde:

http://sport.lidovky.cz/armstrong-uz-neni-sampion-kvuli-dopingu-prisel-o-vsechny-tituly-phr-/ln-sport-ostatni.asp?c=A120824_071953_ln-sport-ostatni_ogo

Nikde se nedočtete o tom, jak vlastně cyklista dopoval a jaké byly důkazy. Místo toho najdete k celému rozhodnutí USADA pouze jednostranný článek, který dává slovo jenom a pouze kolaři-dopaři:

http://sport.lidovky.cz/experti-se-zastavaji-armstronga-trestaji-ho-bez-dukazu-piy-/ln-sport-ostatni.asp?c=A120824_210828_ln-sport-ostatni_vlh

Všimněte si nejprve nadpisu: „Experti se zastávají Armstronga: Trestají ho bez důkazů“. Tímto orámováním čtenář dostane základní informaci o tom, jak má číst článek. Z klobouku se vytáhne typická karta „expertů“ na cokoliv, kterými se zpochybní oficiální a soudní rozhodnutí. Podobně pracuje Idnes.cz, viz titul článku, kde se dopař srovnává s ukřižovaným Ježíšem:

http://sport.idnes.cz/ohlasy-zahranicnich-novin-na-armstrongovu-kauzu-fbu-/cyklistika.aspx?c=A120824_152654_cyklistika_fil

Tady vidíte další formu manipulace. Vybere se „řecký sportovní web“ a jeho afektivní kecy se prezentují jako objektivní fakt. Web Mladé fronty je dnes prostě nejlepší, takto ji nikdo nemůže obvinit z podvodu. A nyní začne placená práce české novinařiny, protože je třeba dopsat příběh o chudákovi, kterému „sebrali tituly“. Fakt o vyloučení nelze pominout, ale musíte ho správně orámovat, abyste lidi obelhal a zavedl je na jiné myšlenky. Říká se tomu agenda-setting, viz náš starší sloupek. Totéž se provozuje u nás zcela masivně a zejména v politických kauzách.

Nastolování agendy v případě kolaře-dopaře vypadá takto. Napíšete, že vlastně dopují všichni cyklisté, a že je to docela normální (zde). Pak napíšete, že zvěst je nepodložená, viz ti experti a ukřižovaný Ježíš k tomu. Navíc toto neexistující zlo i tak způsobilo dobro, protože nepodložená fáma pomohla nadaci pro boj proti rakovině, kterou Armstrong podporuje (zde). Web Mladé fronty má totéž v bleděmodrém zde. Takže pilní čtenáři Lidovek, Idnes.cz a jiného novinářského braku dostanou pocit, že je vlastně všechno v pořádku. Dopují všichni a oni „experti“ v případě Armstronga-Ježíše navíc zpochybňují rozhodnutí USADA. A i kdyby to bylo náhodou pravdivé, tak co na tom? Beztak to všem pomohlo a ti chudáčci s rakovinou dostali víc peněz na léky.  Pochopitelně, o článcích, které jsem zmínil nahoře, zatím v českých main-streamových internetových médiích nepadlo ani slovo. Proč asi? Odpověď najdete zde:

http://www.lemonde.fr/sport/article/2012/08/25/les-sponsors-font-front-derriere-lance-amstrong_1751397_3242.html

V tomto článku se analyzují dosavadní mediální aktivity Armstrongových sponzorů jako Niké a spol, které i přes rozhodnutí o dopingu stále drží cyklistu na svých reklamních plochách. Jmenovaná firma sponzorsky podržela jako jediná i golfistu Tigera Wooda po jeho skandálu. Zde najdete odpověď na české mediální mlčení a lhaní. Jmenované firmy investovaly do Armstronga milióny kvůli reklamě. Nyní je jejich investice slušně řečeno v háji a je třeba z prozatímního stavu věcí vytřískat, co se dá. V novinářsky zkorumpovaném Česku je to zcela snadné. Prostě si zaplatíte pár článků jako skrytou sponzorskou reklamu a šikovně utajíte skutečný stav věcí. Pak se za týden nebo dva objeví „překvapující“ článek, že to vlastně bylo jinak a že hrdinné Lidovky či MF dnes zjistily skutečný příběh, viz horní odkazy. A tomuto se říká mediální spinning.

V citovaném případě jde o hloupost, ale nebezpečnou. Náš web už několikrát psal o podobných praktikách českého tisku, který se za prachy zprostituoval a slouží každému, kdo na něj houkne nebo kdo otevře prkenici. Prodejní novináři dále prodávají naše uši, oči a částečně i hloupé hlavy. Za to je platí ti, kteří oblbování potřebují jako mazivo, aby hladce fungovala mašina jejich zájmů. Česká média, dnes i ta veřejnoprávní, tj. placená z našich přímých koncesionářských poplatků, jsou na prodej. Může si je zaplatit každý, kdo to potřebuje nebo kdo disponuje patřičným politickým vlivem. Pomáhá k tomu i monopolní vlastnictví českých médií, které v podstatě ovládá pět zahraničních skupin. Viz tato starší studie a hlavně výsledné grafy.

Pak si ale musíme uvědomit, že žijeme ve světě zdání nebo za závojem buddhistické máji. A vezměte si mocenské zájmy ideologického charakteru, kde jde o volební výsledky. V případě miliardových zlodějen legálně prováděných skrze zákony a skrze předivo politických machinací potřebujete oblbnout celý národ. Proto se svět českého mediálního zdání pilně buduje už aspoň deset let, viz současný mediální spinning kolem kauzy poslance Ratha. A tato struktura je dávno kompletní a funguje jako gumová klec v blázinci. Můžete si v ní poskakovat, jak chcete, nic se vám nestane. Proto je tak těžké někomu vysvětlovat, jak na tom skutečně jsme, naposledy jsem to dělal včera. Nikdo vám nevěří. Normální lidi přece čtou noviny a dívají se na telku. Tam to nebylo, nebo to bylo úplně jinak. Vskutku.

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
22. 9. 2019 12:25

Na ten článek si vzpominam. I na českou medyjalni agendu. CykloArm byl geroj. V určitě době chodil se Sheryl Crow, která když do Česka dorazila na svuj koncert, tak byla šokovaná , že CykloArm je tu větsi medyjalni hvězda než ona. Njn, CykloArm byl postižen rakovinou, přišel pokud vím o jednu kulku, a tak medyjalni cirkus mohl být spusten. Zastánce afrických nabuzenych bezencu směr Eurosojuz, takto Richard Gere, jednou prohlasil, že film jako takový je podvod. Ale nerozebiral to. Asi radeji. Slavná filmová ikona /sic/ řekla svoje tehdy, a teď zase znovu. Prý má Evropa ty chudák prijmout. Ze si… Číst vice »

racek
racek
27. 9. 2019 9:06

Špičkoví sportovci se tradičně dělí na dve skupiny. Ty co chytli a ty co ještě ne. No a vyjimky, kteri maji povoleno dopovat lekari, vetsinou z USA, viz sestry Wiliamsovy atd. Na tom nic nezmění. Objevuje se nově jeste dalsi skupina, chlapi co se prohlasili za ženské….
Ostatni sportovci v tom nehraji roli. Nejsou špičkoví.

Bety
Bety
27. 9. 2019 12:45

„Ty co chytli a ty co ještě ne“. Nemluví Umlauf mimo jiné také o téhle argumentaci jako způsobu vyvinění?
Některé chytli, s důkazy nelze hnout, a jsou to ublížení chudinkové.
Některé masově obvinili, důkazy jsou pofidérní a ti chudinkové nejsou,
ty je třeba co nejpřísněji odsoudit a naplivat jim do ksichtu.
Jakmile se do sportu nahrnuly ve velkém prachy a ještě se do něj zamíchala
politika, tak se fair play nenávratně přemístil do malých a mediálně nezajímavých okrajových sportů.