Retro: Jen si tak trochu uhořet

27. 10. 201

Po poklidné noci mne ráno mne šokovala zpráva, že při požáru v Praze na Florenci uhořelo 8 lidí. To je hodně hnusná smrt a tolik obětí! Na incidenty takového rozsahu nejsme (díkybohu) u nás v Čechách zvyklí. Čekal jsem proto mediální pozdvižení živené nejenom honbou za senzací, ale i prostým lidským soucitem. Nestalo se, informování o události se děje víceméně v rovině konstatování faktů. Asi proto, že „šlo zřejmě o bezdomovce, kteří v opuštěné budově přespávali.“ Tedy „odpad společnosti“*), kterého přece není žádná škoda, protože si svůj životní styl dobrovolně zvolil a libuje si v něm. O to ještě můžeme být rádi, že šlo zřejmě o nešťastnou náhodu, a ne bojovou operaci „hrdinů vítkovského ritu

Příliš se tentokrát nevyznamenali ani hasiči, kteří se v tiskové zprávě především chlubí, že se jim „podařilo uchránit okolní objekty, účetní hodnota shořelého objektu je nulová, škoda způsobená požárem je zatím vyčíslená na 20 tisíc Kč za ohořelé stromy a porost.“ Mrtví jsou zmíněni až v poslední řadě jako div ne zajímavý nález na požářišti. Přitom hasiči od počátku od dvou přeživších věděli, že v objektu jsou lidé. Netroufám si soudit, zda se mohli o jejich záchranu pokusit, nebo to bylo skutečně beznadějné, ale myslím si, že alespoň jedno „bohužel“ či jiné vyjádření lítosti nad oběťmi by se do tiskové zprávy vešlo a tiskový odbor by proto neubylo. Přece to i pro hasiče nebyli „jen bezdomovci“!?

Korunu tomu ovšem nasadil na iDnes, který neopomněl hned v titulku zdůraznit, že byli v budově, kde neměli co dělat, snad aby bylo jasné, že si za to mohou sami a žádný soucit si nezaslouží (přitom ještě ráno byl ten titulek normální, bez toho agitačního zabarvení). Už chybí jen dodat, že se tím vyřešilo osm problémů najednou.

Jeden aspekt mediálního pokrytí události je přitom do očí bijící svojí nepřítomnosti: je to jedna jediná otázka, stejně banální, jako kruciální: „Proč?“ Proč tam ti lidé byli? Proč museli hledat přístřeší v opuštěné stavbě? Proč nemají kde bydlet? Proč se z nich stali bezdomovci?

Přitom bezdomovcem se může stát každý, snadno a rychle a bez zvláštního vlastního přičinění. Ale snad právě proto se takovým otázkám masmédia vyhýbají.

Nejvíce soucitu tak nakonec prokázali „obyčejní lidé“ v diskusích, kde se vedle obligátních psychopatů, kteří by si rádi šli přiložit polínko, kdyby věděli, že to hoří, našlo překvapivě mnoho takových, kteří nejenom že projevili soucit, ale dokázali připomenout i to, že bezdomovectví je závažný sociálně-patologické fenomén, který má své příčiny v současném (údajně nejlepším možném) uspořádání společnosti s jejím důrazem na sebeprosazování se, bezohlednost, redukci člověka na objekt trhu a kult úspěchu, jehož odvrácenou stranou je stigma neúspěchu, jinými slovy že ti mrtví – pokud to byli skutečně bezdomovci či jiní „vytěsněnci“ – nejsou spravedlivě potrestaní pachatelé hnusného zločinu bezdomovectví, ale oběti.

*) Autentický výraz jednoho přispěvatele z diskuse o matce-bezdomovkyni, která si „ukradla“ vlastní dítě z ústavu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
28. 10. 2017 21:06

Tribune, nejsem neznalcem vašich názorů, nejsem ani znalcem, jen něco málo o nich vím.
Ale co nevím určitě je to jak byste si odpověděl sám na svou otázku: Proč tam byli? Proč jsou bezdomovci? Zkuste to!
Já jsem si sám odpověď na tuto, a tisíce podobných otázek na věci které nejen že nejsou teď řešeny, ale jsou teď neřešitelné beze změny systému-režimu, po lopotném hledání a zkušenostech ve svém věku našel : přál bych si vrátit se do socialismu 1989 a pokračovat v jeho rozvoji. Já vím, bohapustá teorie. Věřím že bychom byli dále v cestě k snesitelnější společnosti.

Aleš
Aleš
28. 10. 2017 22:11

Nevracel bych se do roku 89, ale jako mladší ročník, který 89 zažil, mne láká rok 68, který jsem nezažil. Současnost má však jednu velkou výhodu. Slušní lidé a slušnější systém mají dnes na rozdíl od 68 spojence a ironií osudu sedí mj. v Kremlu.

navstevnik
navstevnik
28. 10. 2017 22:31

já 68 rok zažil a tím holt budu postižen až do smrti…

fajt
29. 10. 2017 5:42

někdo je upálil , asi řešil nějaký korporatně fašistický problém . ..)

Dolmen
Dolmen
29. 10. 2017 7:16

Bezdomovectví a jeho příčiny, to je velké téma, které měly již dávno nastolit a nastolovat stále znovu a znovu ty tzv, „levicové“ strany – socdemáci a komunisti – slušní a empatičtí lidé, kterých je mimochodem ve společnosti většina by takový počin ocenili, mj. i ve volbách. Místo toho jen „levicoví“ parlamentní obročníci mlátí prázdnou slámu a přežvykují dávno vyčichlé fráze… a voliči tuhle jejich impotenci po právu „ocenili“. Jediné téma, které se podařilo – lithium – komanče už nezachránilo. Pozdě soudruzi, pozdě.

navstevnik
navstevnik
29. 10. 2017 7:47

Tribune, děkuji.
@miloslav_pop

Petrpavel
Petrpavel
29. 10. 2017 8:09

Tribun mlčí – neví. Hlavně že popisuje…to nepomůže. Bezdomovectví může odstranit jenom zavedení povinné pracovní povinnosti (buď budeš pracovat a mít na nájem nebo si to odsedíš v lochu, ale na ulici se válet nebudeš) a k tomu samozřejmě patří i zabezpečení pracovních míst pro každého, tak jak tomu bylo před 28 léty. Jak ? Není nutno aby se část populace která má to „štěstí“ že je zaměstnána honila od rána do večera, zavést zkrácenou pracovní dobu a dodržovat ji, ne jako teď kdy se nedodržuje vůbec nic. Jenomže to je „totalita“, takže se bude dál zbytečně a marně diskutovat,… Číst vice »

fajt
29. 10. 2017 9:16

Petrpavel napsal
Petrpavel

v korporátním fašismu chcete nezaměstnanost a sociální slabost ještě kriminalizovat ?? v topce a dalších podobně morbidních partajích Vás budou milovat . ..)

PPK
PPK
29. 10. 2017 10:11

Je bez debaty, že bezdomovectví je ostudou kapitalismu. Nejvyšší elity impérií neokolonialistického kapitalismu však nikdy systémově neléčí vnitřní domovské problémy sociální, ale vždy řeší pouze svou vlastní světovou strategii technologie moci budoucnosti = realizaci jednotlivých etap NWO. Takže jak to nyní tady vypadá? Právě jsou politicky „řešeny“ důsledky záměrných válek na BV a jejich záměrný důsledek – transfer tzv. spontánních muslimských uprchlíků do EU. No jo, ale to jsou přece další poteciální budoucí bezdomovci! Divné, že? Takže, co udělají ty elity, jestliže víme, že elity nikdy nic nedělají bezúčelně? Zavedou zdánlivě humanistické, ba přímo charitativní řešení = tzv. Základní nepodmíněný… Číst vice »

Aleš
Aleš
29. 10. 2017 13:57

89 si pamatuju, byl to fialový hnus, po kterém se zbortily i ty poslední záchranné pásy byť jen elementární spravedlnosti

navstevnik
navstevnik
29. 10. 2017 19:56

to PPK
nevím jak Aleš, ale já na rok 68 zapomenout nemohu, jak již jsem ostatně napsal

Aleš
Aleš
29. 10. 2017 22:41

https://cz.sputniknews.com/foto/201710276191686-100-vyroci-revoluce-1917-SSSR/ V TV již zcela vážně rozebírali možnosti znárodnění rozhlasu a televize či zrušení senátu, který byl neoliberály používán jako pojistka, když volná ruka trhu náhodou neovládla myšlení a rozhodování lidí a poslanců. Uvidíme i na účasti na oslavách, jak moc si lidé změnu systému přejí. Válečné konflikty u muslimáků jsou utlumovány, regiony postupně stabilizovány, v Evropě dochází k posilování sil jako je Okamurova SPD. Dokonce i Babišovo ANO nepatří mezi notorické vítače… Zdroje a síly Sorosům a podobným grázlům dojdou, naopak vojenská podpora jejich servisní globální teroristické organizace NATO slábne, jak sílí armády jiných zemí. Došlo na má slova,… Číst vice »

idiotronic
30. 10. 2017 3:46

Kdyby už na PL nebylo to video s kravičkou Smetánkou dostupné, tak je s krávou Smetanou na
http://www.youtube.com

Martin (už bez taky m)
30. 10. 2017 7:40

idiotronic napsal

Kdyby už na PL nebylo to video s kravičkou Smetánkou dostupné, tak je s krávou Smetanou na
http://www.youtube.com

Videa smazána s odvoláním na autorská „p/K/ráva“.

fajt
30. 10. 2017 8:54

https://www.novinky.cz/domaci/453294-novym-sefem-moravskoslezske-cssd-je-poslanec-a-primator-karvine-tomas-hanzel.html#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=hint&utm_content=freshnews&utm_term=čssd%20karviná – oranžový smrtonoš, nejhorší oranžáda kterou mohli socani hodit do čela své zmrvené partaje, milionář, který své město naprosto zlikvidoval – asi to tak má být, na co něco zachraňovat, co má navždy chcípnout. ..)

fajt
30. 10. 2017 16:32

https://www.lidovky.cz/znalkyne-duricko-muze-byt-nebezpecny-pokud-bude-pit-alkohol-pl8-/zpravy-domov.aspx?c=A171030_111207_ln_domov_ele – další adept na vysokou politiku v české kolonii ( tedy pokud ho v Práglu nerošmalcuje lochneska) . ..)

navstevnik
navstevnik
31. 10. 2017 7:17

Aleši,
mě by se více líbilo přesedlání Stropinického na zamini

idiotronic
31. 10. 2017 10:52

Martin (už bez taky m) napsal
smazána

11hod 47min
přes vyhledavač youtube: emma smetana aleš brichta
se objeví záznam DVTV na
http://www.youtube.com

Petrpavel
Petrpavel
3. 11. 2017 8:54

„fajt • 29. října 2017
Petrpavel napsal
Petrpavel
v korporátním fašismu chcete nezaměstnanost a sociální slabost ještě kriminalizovat ?? v topce a dalších podobně morbidních partajích Vás budou milovat . ..)“

Fajte, vaše reakce je úplně mimo mísu.Myslíte si snad že v tomto mafiokapitalismukteré nazýváte správně korporátním fašismem po vedením nejen TOP, ale i ČSSD, ODS, KDU, ANO atp. jsou uvedená řešení myslitelná? Mluvím o jiném režimu! (socialismu) No nic, ve svatém rozhořčení jste si nevšiml…