Retro: Kořeny krize

1. 12. 2011

K tomuto zamyšlení mě dovedl tento článek bankovního filosofa Tomáše Sedláčka, ve kterém dle mého mínění vcelku správně postihuje, že „euro za krizi nemůže, není její příčinou, ale jen její obětí.“ Dále píše, že „…není to JEN krize dluhová, ale je to krize ZEJMÉNA dluhová. A tady je možná jádro nedorozumění: jedná se o krizi dluhovou v tom nejširším slova smyslu. Tedy nejen na úrovni států, ale i bank a jiných finančních institucí. Pokud se dobře pamatuji, tak krize nezačala v Evropě, ale v USA, kde se eurem moc neplatí. Krize také nezačala v „přeregulovaných“ zemích Evropy, ale v relativně liberálních USA. Krize nezačala ve státech blahobytu severského typu ani ve Franci, ani v Řecku…“

A pokračuje:

„Není to v tomto smyslu krize evropská nebo krize eura, jak je příliš jednoduché a populisticky pohodlné tvrdit. Ono to pak vypadá tak, že když se zbavíme eura (nebo rovnou hned EU?), tak bude problém vyřešen a bude po krizi. I kdybychom se stokrát rozpadli, krize bude řídit dál; a bude mnohem, mnohem horší. Nebo si snad někdo opravdu vážně myslí, že nebýt eura, krize by se nám vyhnula?

Tuto banální chybu zopakoval Daniel Kaiser V LN – prý by si Řecko půjčovalo méně, kdyby euro nemělo, anebo kdyby mělo vyšší úrokovou sazbu. Hm, škoda, že to samé se nedá říci o Španělsku, Slovensku nebo Finsku, kde měli díky euru též nízké úrokové sazby. Ale oni se nezadlužovali, nýbrž naopak své dluhy (ač měli nízké úroky) spláceli. A škoda, že Maďarsko zbankrotovalo, i když euro nemělo. Stejně jako Island. Stejně jako Kalifornie. Takto jednoduché čtení je skutečně mimo. Euro za krizi nemůže, jen musí řešit dopady.

Ještě mi nikdo nevysvětlil, jak by nám to pomohlo, kdyby se euro rozpadlo. Nebo v čem by byla ‘evropská krize’ mírnější, kdybychom euro vůbec nikdy neměli. Řecko by nezkrachovalo, ale devalvovalo? Tak proč nedevalvovalo Maďarsko? Proč Švýcaři navázali svůj silný frank na euro – místo toho, aby jej (jak prosté!) devalvovali? A proč jsme dávno uměle nezdevalvovali českou korunu, když je to dle euroskeptiků tak snadný, levný a všemocný lék na všechny problémy světa? Prostě proto, že to za prvé není tak snadné, a za druhé to vůbec není všelék.

Kdyby Evropa neměla euro, vedli bychom obchodní války, devalvovali vůči sobě navzájem, zaváděli či zvedali cla, omezovali dovozy a podporovali vývozy. Tak jako pokaždé v minulosti…“

Tolik Sedláček.

A já na to: Souhlas. V tomto punktu člen bankovní kasty vcelku realisticky postihnul situaci. Akorát bych to malinko upřesnil. Krize začala V BANKÁCH USA – Sedláčkovo konstatování, že krize začala v USA, je poměrně široké a neurčité. Jádrem této dluhové krize je spekulace, která vyhnala ceny do stratosféry, aby pak spekulovala na jejich pád a nechala splasknout bubliny, gambling na burzách a tvorba virtuálních „hodnot“ doslova z ničeho, pákování cen, finanční balíčky s cedulí AA, které obsahovaly „vatu“.

Druhou příčinou krize je nenažranost velkých kapitálových vlastníků, kteří prosadili již před desetiletími u amerického politického vedení možnost volně přelévat kapitál, know how a práci světem do daňových a nákladových „rájů“.

Třetím kořenem krize je neoliberální ideologie, která se stala univerzálně vládnoucím politickým standardem. Vlády podstrojují velkým kapitálovým vlastníkům v daňové oblasti a v oblasti odvodových povinností, tito vyvádějí prostředky z mateřských zemí, potažmo je jako právnické osoby evidované mimo mateřskou zemi investují do nákupu státních dluhopisů, resp. v předražených „veřejných“ zakázkách k maximalizaci svého zisku a v nákupech majetkové podstaty mateřských států. Nepodílejí se na inovacích v mateřské zemi ke prospěchu celku, nevkládají nabytý kapitál do tržního koloběhu v zemi původu… Nepodílejí se na sanaci ekonomických potíží, nesolidarizují se s ostatními, naopak systémy solidarity coby jisté penězotoky privatizují s aktivní účastí „zasponzorované“ vlády mateřského státu.

Bez ohledu na rostoucí produktivitu jsou vytvořené hodnoty stále nerovnoměrněji distribuovány tak, že jedna část společnosti extrémně rychle bohatne a zadlužuje stát a zbytek obyvatel společnosti. Hodnoty, které by lehce dokázaly uspokojit všechny a ještě by zůstal nadbytek, konzumuje stále menší část společnosti a ostatní jsou tlačeni do pozice života na dluh. Podíl pauperizované části společnosti na nákladech státu, obsluze státního dluhu se přitom zvyšuje, přičemž podíl bohatnoucí části společnosti naopak snižuje. Jde to tak daleko, že pauperizovaná část obyvatel dokonce sanuje náklady privátních investorů, kteří blahobytnějí, ať je krize, anebo konjunktura, a přidělují si královské odměny a zlaté padáky dokonce i v těch případech, kdy poškozují zájmy státu, akcionářů, potažmo pauperizované části jako celku.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
12. 12. 2018 13:04

Zvědavec: Proč Němci dali přednost Rusku před Amerikou?
http://www.zvedavec.org/komentare/2018/12/7773-proc-nemci-dali-prednost-rusku-pred-amerikou.htm
Na Zvědavci v poslední době vůbec řada pěkného čtení…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
12. 12. 2018 13:14

Kamínky, zrnka písku i kusy skal se skládají do mozaiky.
„Pohled krasohledem“ to ale není…
Hlavní položka agendy na summitu G20: Sbohem, americké impérium
http://www.zvedavec.org/komentare/2018/12/7776-hlavni-polozka-agendy-na-summitu-g20-sbohem-americke-imperium.htm

Irena
12. 12. 2018 15:28

https://www.youtube.com/watch?v=EE1piUkN2oU
Брифинг НГШ ВС РФ Валерия Герасимова для иностранных военных атташе (5.12.2018)

Irena
12. 12. 2018 15:51

Z toho brífinku jsou asi od 7:30 zajímavé údaje o USA a koalici, o nezákonné americké základně v Al-Tanfu a táboru běženců 10 km od ní, kde pod jejich dohledem probíhá mezi jiným obchod s lidmi a je praktikováno otroctví…. Jak se na území pod americkým dohledem opět množí buňky ISIL – jak překvapivé, že? Atd. atd. atd. Vůbec se mi zdá ten brífink dost zajímavý. Mohli by si ho poslechnout naši vojáci, aby měli představu o tom, jak má vypadat armáda…

Gatta
Gatta
12. 12. 2018 17:06

K článku – většinou se mi nechce komentovat Retro články, ale tento Tribunův je moc dobrý – tak jen takovou delší poznámku o dnešku. Bez nároku na komplexní rozbor problematiky – jen poznámku. Dnes „ekonomika šlape“ – nejsou zaměstnaci – rostou mzdy – „nikdy jsme se tak neměli“ … … Mnoho podnikatelů a zaměstnavatelů lidem platí i víc, než by při poledu na své příjmy chtěli a kolik dlouhodobě můžou, ale říkají, že prostě musí lidi udržet a že „tak to dlouho nepůjde, že toto období dlouho nevdrží“ – „že se něco stane“. Ale CO ??? Co se může stát,… Číst vice »

Gatta
Gatta
12. 12. 2018 17:31

… pokračování. Ale nic neroste do nebe a ani lidský optimismus není věčný … objeví se špatná zpráva … a nebo – NĚKDO začne prodávat – zbavovat se akcií. A pak to začne … Akcie při poklasu kurzu a přavaze nabídky zlevňují – to vyvolá obavy či paniku a další lidé začnou prodávat. Spousta prodejů je nastavena automaticky na stop kurz – tady při poklesu jsou automaticky ukonřeny (prodány) bez zásahu člověka. U pákových investic je to obvykle hodnota vlastní investice – tedy ve chvíli, kdy by měl tratit věřitel jsou akcie prodány – věřitel dostane svých 90% – spekulant… Číst vice »

racek
racek
12. 12. 2018 20:40

No, pěkná úvaha, pane Gatta. Jen bych chápal poslední větu ve smyslu někteří a dopnil bych ji přívlastkem .. stále ti samí. Už několik století.

Bety
Bety
12. 12. 2018 20:45

Je to virtuální svět, celý ten svět financí.
A bohužel vládne reálnému světu.

Gatta
Gatta
20. 12. 2018 16:18

Doporučuji i diskuzi pod článkem – je potěšitelné, že už spousta lidí má jasno …

https://ekonomika.idnes.cz/burza-vyprodej-akcie-greenspan-fed-usa-recese-stagflace-piv-/eko-zahranicni.aspx?c=A181219_180604_eko-zahranicni_mato

racek
racek
20. 12. 2018 18:40

Gatta napsal

Doporučuji i diskuzi pod článkem – je potěšitelné, že už spousta lidí má jasno …

https://ekonomika.idnes.cz/burza-vyprodej-akcie-greenspan-fed-usa-recese-stagflace-piv-/eko-zahranicni.aspx?c=A181219_180604_eko-zahranicni_mato

Analogii s rokem 2000 když se nafoukly akcie softwarových firem (i náš Jarda Jágr tehdy přišel skoro o všechno, tak musel pak hrát do 45) je dnešní boom obrovitými dotacemi podporované tzv. „čisté“ či „obnovitelné“ zdroje a investice do elektromobilů, které nemají ani logiku ani surovinové, technologické ani logistické zázemí. Předpokládám, že lavinu strhne pád TESLY, která nedrží snad už ani silou vůle, spíš uhlířskou vírou fandů a propagandou ekologických šarlatánů. Tím nechci nijak pomlouvat ekologii jako vědu a životní vzor .

Gatta
Gatta
20. 12. 2018 18:46

Tesla Motors v grafu – jen je třeba si zvolit délku období …denní pohyby až celou historii. Dole na liště – červeně prodeje / zeleně nákupy. Docela poučné …

https://www.boerse-stuttgart.de/de/boersenportal/wertpapiere-und-maerkte/aktien/factsheet/chart/?ID_NOTATION=37304555

Gatta
Gatta
20. 12. 2018 19:01

Re racek – pokud byste se chtěl bavit, tak zde burzovní náhledy na kde co.

Nahoře přepínač US – Evropa – Asie a jejich hlavní akciové indexy.
Po rozkliku do prostředního okna a zvolit období – zajímavé je rok, nebo 3 roky – tam je pěkně vidět ten růst od konce roku 2016 a nynější zlom.
Dajímavý je třeba hlavní německý index DAX – zatímco jinde šly akcie 3/4 roku nahoru, tak DAX stále klesal a letos zatím uděla skoro – 20%. Dolary a procenta se dají přepnout vedle přepínání období.

https://www.marketwatch.com/investing/index/dax?countrycode=dx