Retro: Koupená politika v USA

11. 6. 2012

Katastrofa smysluplné politiky zákonitě nastane, pokud volně tekoucí peníze mohou neregulovaně ovlivňovat volby. Je to soumrak demokracie, protože do voleb vstupuje absolutně nedemokratický prvek.

PAC- Politický akční výbor

V USA, když chcete něco v politice změnit, založíte PAC- Politický akční výbor a dáte se do práce. Hájíte svého kandidáta nebo napadáte opozici. K tomu ovšem potřebujete peníze. Financování těchto uskupení podléhalo přísným pravidlům, protože tyto peníze mohly zásadně měnit sílu hráčů na politickém kolbišti. Pravidla se změnila v USA v roce 2010, když Nejvyšší soud rozhodl, že příspěvky do PAC od právnických osob by neměly být omezeny ani množstvím, ani možností využití. Vznikly tzv. „super-PAC“. Důsledky tohoto rozhodnutí rozebereme na příkladu guvernérských voleb ve státě Wisconsin. Zde byla silně vyhrocená politická atmosféra. Protesty ve Wisconsinu vrcholily začátkem roku 2011 a příčiny jsou stále stejné. Drastické škrty ve veřejných výdajích a omezování práv odborů. Protesty překvapily svou intenzitou a šířily se i do ostatních států amerického středozápadu. Zaujala mne demagogická interpretace událostí v českých oficiálních mediích. Právě o tom jsme psali v článku Hledání pravdy v čajových lístcích. Podrobný popis volby guvernéra najdete zde. Proti sobě stáli nakonec dva kandidáti. Obhajující republikánský guvernér Scott Walker a demokratický Thomas Mark Barrett, starosta z města Milwaukee.

Politická a finanční podpora kandidátů

Demokratická strana měla zpackané primárky. Potřebovala až osm kol výběru a konečné rozhodnutí padlo v květnu 2012, sotva měsíc před volbami. Až do poslední chvíle ve hře byli dva proti sobě stojící silní kandidáti. Republikánská strana měla jasno od samého počátku. Favorizovaný guvernér Scott Walker měl standardních 97 % hlasů a žádné pochybnosti neexistovaly. Všichni kandidáti měli finanční dary od svých stran, od svých starých PAC, a také měly zajištěnu individuální podporu příznivců. Demokraté tradičně spoléhají na velký počet drobných dárců. Limit státu je 10 tis. dolarů na jednotlivého individuálního dárce. Velcí hráči podporující demokraty jsou odborové svazy. U republikánů je velkým hráčem Americká obchodní komora. Na scénu přišly nové formy financování. Milionáři akcelerovali kampaň guvernéra Walkera přes nové tzv. super-PAC.

Právo státu povoluje neomezené příspěvky na kampaň přes federální PAC, takže ke konci kampaně to vypadalo následovně. Republikánský guvernér Walker nasadil pro akceleraci kampaně 30 500 000 dolarů a podíl darů od dárců mimo Wisconsin byl 2/3. Demokratický Tom Barrett nasadil pro akceleraci kampaně 3 900 000 dolarů (tj. cca 8x méně) a podíl od dárců mimo Wisconsinu byl 1/4. Takže volby byly koupené zvnějšku.

Politické hodnocení průběhu kampaně

Richard Trumka, prezident AFL-CIO, řekl novinářům ve středu, že výsledky ve Wisconsinu podtrhují obavy Unie odborových svazů. Do politiky se nechaly proudit neomezené peníze: „Občané USA, toto byla předzvěst nové éry voleb, a není to hezký obrázek.“ Odboráři by možná vyrovnali Obchodní komoru republikánů, ale v žádném případě neměli na to, aby mohli ovlivnit média uplacená miliardáři typu bratrů Kochů. Celoplošná a dlouhodobá reklama ovlivnila voliče. David Axelrod, Obamův stratég kampaně, k tomu řekl následující: „Je skutečností, že máme hrst sobeckých miliardářů, kteří nechávají svými penězi ovlivňovat celou zemi.“

Zdroje:

PAC- Politický akční výbor – Political action committee

Volba guvernéra státu Wisconsin červen 2012

Obhajující republikánský guvernér Scott Walker a protikandidát demokratické strany Thomas Mark „Tom“ Barrett, starosta z města Milwaukee.

Československá anarchistická federácia (ČSAF), popis událostí jaro 2011 – Solidaritu s pracujícími ve Wisconsinu

Tisk USA:

The Dark Money Behind the Wisconsin Recall

Looking at Recall Vote as Drawing Lines for Fall

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
19. 6. 2019 14:06

Nejlepsi na tom je, ze progresivni kridlo Demokratu, rozumej demokraticti socialiste jako Alexandria Cortez, broji proti korporatkam, vyhlasuji, ze si nevezmou ani cent od kapitalistu a na druhe strane ohybaji pravo a donace berou. Jak ? Ve velkych firmach jsou jejich souputnici, vyssi liga zamestnancu, kteri poradaji „sbirky“ na jejich kandidaty mezi zamestnanci, kde se castky nemohou spolehlive proverit- a tak se snazi vyhnout narceni, ze berou penize od skupin, proti kterym bojuji. Je to pokrytectvi. Taky zhruba od roku 2017 se zavedla praxe, ze penize pro demokraty se nejprve daji nejakym socialistickym neziskovkam a ty pak putuji na opozicni… Číst vice »

orinoko
orinoko
19. 6. 2019 21:30

To je jaksi émerický problem. Tam se klidně úplně zes……. Émerika jako cecek … pardon … celek… potřebuje konečně několik menších vyprasku. A už je na ně nastradano. Soudruh trumpifajksl o ničem nerozhoduje, leda tak o svoji kampani na druhé zvoleni. A právě tu mu můžou totálně posrath demograticti soudruzi , kteří mají na vrcholné válečné emericke stvace svoje vlastní červi diry. Už pamatuju hodne: busisty a jeho warlordy, alabamu a jeho mírové drony, toho pitomce , co hral českému morálním relativistovi na sago v pražské Redute, pročež se musel kvuliva rovnováze nechat vyhulit ve White Helmet, aby mohl rozhazovat… Číst vice »