Retro: Krize v OKD

5. 4. 2014

Ostravskem hýbe kausa dolu Paskov. Majitelé dolu se rozhodli důl zavřít – prý je prodělečný. A naše vláda hledá řešení. Špatné řešení, jak jinak. Jinak to vlastně neumí nebo nechce. OKD je soukromá společnost, kterou pan Bakala koupil velice výhodně. Z informací, které jsou nyní k dispozici z médií, vyplývá, že tehdejší ministr financí Sobotka z ČSSD pochybil a připravil Českou republiku o miliardy korun…

Za balík akcií získal stát 4,1 miliardy korun. Podle závěrů auditorů mohla přitom tehdejší vláda dostat od soukromé firmy Karbon Invest šestkrát víc. Zástupci Ernst & Young v roce 2005 ocenili tržní hodnotu státního podílu v OKD na 24 miliard korun. Posudek, na jehož základě stát prodával, byl natolik vadný, že s jeho autory je dnes vedeno trestní stíhání. A Sobotkovo jednání prý už prošetřuje policie taky. Ještě v letech 2010 a 2011 firma vykázala zisk 6,3, respektive 6,1 miliardy korun. Původní kupní cenu dostal kupující zpátky na výplatě dividend zpět hned v prvních dvou letech. Tak se u nás privatizuje. Rakouská Erste bank koupila Českou spořitelnu za 10 miliard a hned první rok vydělala 7 a půl miliardy. Za takovou privatizaci by měli naši privatizátoři viset. Návrh dotovat dnes OKD je pokračováním šíleného příběhu, kdy se pod cenou prodá majetek státu soukromé firmě, aby pak stát ještě dotoval hospodářské výsledky této firmy. Horníci přitom hrají v tomto příběhu roli rukojmích.

Uzavření dolu by bylo velkým zásahem do hospodářství regionu. Práci by ztratilo asi 2000 horníků. Stát proto uvažuje o dotaci cca 1,3 miliardy pro majitele. Za to by mohl podnik pracovat ještě dva roky. To je vynikající řešení. Plně v intencích našeho kapitalistického státu. Proti nejsou ani komunisté. „Vláda musí především zvážit velkou nezaměstnanost v regionu a pomoci najít řešení ve spolupráci s úřady práce a dalšími státními institucemi působícími v Moravskoslezském kraji.“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip. Za dotaci bude příští dva roky důl ještě pracovat. Generální ředitel bude dál pobírat svůj plat cca 700 tisíc měsíčně. Ředitelé odborů budou dál dostávat svých půl milionu. Další manažeři budou dál dostávat desítky tisíc měsíčně. Možná dokonce zbude něco i pro horníky. Ani majitel nepřijde zkrátka – zisk z práce horníků mu půjde dál do jeho kapes. A všichni budou spokojení. Nikoho nenapadne, že by to mohlo být taky jinak. Proč cpát peníze zlodějským darebákům. Jednoduchým výpočtem (1,3 miliardy korun děleno 2000 horníky a děleno 24 měsíci) by suma dostačovala na podporu ve výši 27 tisíc pro propuštěné horníky po dobu těch dvou let. Nebo taky 18 tisíc po dobu tří let. Nebo 13 tisíc na 4 roky. Jenže to přece nejde. Kde by hledali tak dobře placenou práci ti chudáci ředitelé a manažeři? Kde by byl zisk pro pana majitele? Takhle to v kapitalismu nechodí.

Mluví se, že zavření dolu by mělo za následek ztrátu zaměstnání v navazujících firmách. Ale to by nemělo vadit, horníci z Paskova nepotřebují 27 tisíc, můžou se rozdělit. Takže uvažovat o dalších alternativách nemá cenu. Je absolutně nemožné dát důl do správy horníkům. To tak! Zavádět tady nějaký komunismus. Toho jsme se zaplaťpánbůh zbavili. Jediná správná alternativa je dát peníze panu majiteli – ten už si s nimi ňák poradí. A nám občanům zůstanou jen oči pro pláč.


A jak to dopadlo?

  • Červen 2014. Byla podepsána dohoda mezi zástupci vlády a společností NWR o prodloužení těžby do roku 2017. OKD se zavázalo prodloužit těžbu do roku 2017. Stát se poté zavázal zaplatit 600 milionů korun na sociální program pro horníky, veškerý útlum šachty provede OKD ve vlastní režii. Vláda tak za OKD v podstatě zaplatila „odchodné“ horníkům, kteří v OKD po uzavření Dolu Paskov skončí.
  • Listopad 2016. Věřitelský výbor rozhodl o uzavření dolu Paskov kvůli ztrátě téměř 400 milionů korun za půlrok.
  • 31. března 2017. Těžba černého uhlí v Dole Paskov byla v ranních hodinách ukončena vyfáráním poslední noční směny.

K tématu: Já, horník!

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
7. 4. 2021 12:36

Další miliardové tunely modré zlodějské mafie – jak zavraždili Česko: Salzmann – Česká spořitelna, Soudek – Škodovka, sponzor Lájosz Bács, sponzor Radživ SInha, Pepa z Hong-Kongu a miliony v igelitové tašce, Václav Klaus – kuponová privatizace, Viktor Kožený – harvardské fondy, Ruml, Čermák – Helbig, mercedesy, Česká Lotynka, Česká námořní plavba, Procházka – IPB, Motoinvest – Tykač, CS Fondy, Kreditní banka ,Češka – Fond národního majetku, LTO, obrana – zakázky, padáky, švýcarské konto, privatizace Telecomu, Macek – „poradce“ při privatizaci spořitelny, LIbor Novák – manažer ODS, Koukal – primátor Prahy, Mach – stadion Sparty, IZIP – poslanci ODS Cabrnoch a… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Botičky od Diora
7. 4. 2021 15:20

Velmi cenný seznam!

idiotronic
idiotronic
Reply to  Botičky od Diora
7. 4. 2021 21:02

Na téma LTO vydala Jana Lorencová knihu Krvavé oleje. Můžete si ji koupit od autorky s podpisem, podívejte se kolik stojí v antikvariátech a podívejte se které veřejné knihovny ji vedou. Sledujte krajská města a Prahu, kterak se nám svobodně šíří informace.

krvavé  oleje.jpg
malymax
malymax
7. 4. 2021 16:15

Připomenu
už dávno zapomenuté, tzv. „rodinné stříbro“ , které se v žádném případě nemělo prodávat, natož privatizovat. Jedním z mnoha byla karlovarská Becherovka a parta kolem K.Schwarzenberga.