Retro: Megachucpe

23. 12. 2011

Co je to chucpe? Chucpe, slovo původem z hebrejštiny, znamená „drzost, troufalost, cynismus, aroganci apod. v nebývalé míře, výsměšné chování, které se ovšem formálně zdá být korektní.“ Co je megachucpe? Megachucpe je totéž, co chucpe, ale mnohem, mnohem větší. Tak jako tzv. církevní restituce.

Ekonomika zpomaluje, výběr daní vázne, státní rozpočet se potýká s nezanedbatelným schodkem, který je záminkou k citelným škrtům na straně jedné a zvyšování daní na straně druhé. Situace je údajně až tak vážná, že je nutné omezovat výdaje na bezpečnost, vzdělávání, zdravotnictví a sociální zabezpečení, nebo, to alespoň tvrdí politici, kterým strašení zadlužením pomohlo vyhrát volby.

A najednou není problém v tom těžce zkoušeném státním rozpočtu, poznamenaném tím, že jsme si údajně žili nad poměry, najít desítky miliard na tzv. církevní restituce. Ne, že jsme si žili nad poměry – my si nad ně teprve žít budeme. Všichni se budeme skládat na to, aby církvím mohl být vydán státní, tedy náš společný, majetek. Církvím, které reprezentují jen marginální a stále se zmenšující část občanů. Většina se bude skládat na požitky vyvolené menšině.

A proč? Kvůli gestu, kterým má být odčiněna křivda, která se nikdy nestala, protože majetek nebyl církvím ukraden, ale zkonfiskován. Církve na něj nemají žádný morální nárok!

Pokud chce vláda přesto udělat vstřícné gesto a přenechat církvím majetek, který dříve spravovaly, může, ale až pro to budou vhodné podmínky. Až klesne nezaměstnanost, až bude zajištěno vyplácení důchodů a financování zdravotnictví, až ekonomika dlouhodobě a výrazně poroste, až bude sanován rozpočtový deficit a státní dluh.

A ne že si staří, slabí, nemocní a matky samoživitelky budou utrhovat od úst, aby se církve měly dobře.

Ze strany vlády je chucpe tváří v tvář rozpočtovým a ekonomickým problémům rozdávat miliardový majetek vyvoleným zájmovým sdružením.

Ze strany církví je chucpe tváří v tvář rozpočtovým a ekonomickým problémům a jejich dopadům na občany, zejména ty nejslabší a nejzranitelnější, ten majetek vůbec přijmout, natožpak na jeho vydání trvat.

A z obou stran je chucpe odmítat přesné specifikovaní a vymezení předmětného majetku, bez kterého není jisté, kdy a zda vůbec tzv. vyrovnání skončí a jaký bude konečný účet.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
amore
amore
6. 1. 2019 20:56

A úplně megamegachucpe je takovýto žvást. Stát, který církvím sebral všechny kulturní památky, které byly odjakživa jediným motivem, lákající sem turisty a vytvářející z naší země docela atraktivní historické místo, profitoval z turistického ruchu, ačkoli většinu těchto vzácných památek nechával bezohledně chátrat, plno z nich zmizelo úplně, společně se stovkami zavražděných a umučených kněží, řeholníků a řeholnic, se poté rozhodl konečně alespoň minimálně kompenzovat tyto ztráty a je to podle autora chucpe? Není to příliš? A když už je řeč o ubohých samoživitelkách, které chudinky budou trpět kvůli restitucím, bylo by třeba dodat, že tyto samoživitelky, ale i senioři, hendikepovaní,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
7. 1. 2019 8:23

Asi mnoho lidí přálo církvím návrat určitého majetku. Ale ne PROSTITUCE ve smyslu toho co bylo úplatnými zkorumpovanými vlastizrádci provedeno.
Co dostali nikdy mnohdy neměli, plus absolutizace soukromého majetku – samo že jen u vyvolených, ne u „jen“ prostých lidí…
Mimochodem násilná rekatolizace po Bílé Hoře je historicky ověřený fakt.
Lichnštejnům či Řádu něm. rytířů cokoliv vydat by znamenalo naprosto popřít existenci státnosti.
A opakuji: co dostali neprávem, o to právem nepochybně přijdou.

idiotronic
idiotronic
8. 1. 2019 1:10

amore napsal Stát, který církvím sebral všechny kulturní památky, které byly odjakživa jediným motivem, lákající sem turisty a vytvářející z naší země docela atraktivní historické místo, profitoval z turistického ruchu, ačkoli většinu těchto vzácných památek nechával bezohledně chátrat, plno z nich zmizelo úplně, společně se stovkami zavražděných Přečtěte si na Googlu články na téma Jindřich Lemon. Nejde o stovky zavražděných, jde jen o jednoho hochštaplera, který se vyučil kovářem a měl kontakty na mocné za reálného socialismu. Píše (a mluví ve videích) jen o transferu starožitností do zahraničí v objemu, který se právě podařilo prokázat. V 90. létech (to už… Číst vice »

Aleš
Aleš
8. 1. 2019 7:06

Je to jednoduché. Za žvásty považuje dolních 10 milionů chorobné výplody podobné, jako tady zatrollil amore. A je nebetyčné chucpe, když se nějaký neoliberální poskok zavděčí svým páníčkům tím, že analýzy i názory neodpovídající jejich konspiracím označí za žvásty či bláboly. To, že páníčci nebohého trolla jsou sami blbí a nepochopí, že jim ta debillita kamuflovaná sprostotou a desinformacemi nepomůže, však trollovi nevadí, a o to úporněji bude šířit propagandu papouškovanou naším výqětem z demobloku a jim spřátelené mediální ŽUMPĚ. A to, že církevní prostituce má přesah až k např. lichtenštejnským hybridním hrozbám a základům naší státnosti je nesporné. Nicméně… Číst vice »

amore
amore
9. 1. 2019 20:14

idiotronic napsal Přečtěte si na Googlu články na téma Jindřich Lemon. Nejde o stovky zavražděných, jde jen o jednoho hochštaplera, který se vyučil kovářem a měl kontakty na mocné za reálného socialismu. Píše (a mluví ve videích)jen otransferu starožitností do zahraničív objemu, kterýseprávěpodařilo prokázat. V 90. létech (to už jsem s jmenovaným shodou okolnostípřišel do styku, nabízel dům)jsempo kostelíchnabízel zabezpečení dražších částíinteriéru proti odcizení.Církevní správci neměli zájem.Nešlo náhodou o tichý souhlas?To už nám ,,Jindra“ , jak jej nazývali sousedé, neřekne…Na půdě domu byly zlacené rámy s vyřezanými plátny ačervotočem poškozenýbarokní nábytek, kterýzřejměnešel prodat. Jindřicha hledala policieřadu let (viz Google).Kolik takových… Číst vice »

amore
amore
9. 1. 2019 20:24

Martin (už bez taky m) napsal Asi mnoho lidí přálo církvím návrat určitého majetku. Ale ne PROSTITUCE ve smyslu toho co bylo úplatnými zkorumpovanými vlastizrádci provedeno. Co dostali nikdy mnohdy neměli, plus absolutizace soukromého majetku – samo že jen u vyvolených, ne u „jen“ prostých lidí… Mimochodem násilná rekatolizace po Bílé Hoře je historicky ověřený fakt. Lichnštejnům či Řádu něm. rytířů cokoliv vydat by znamenalo naprosto popřít existenci státnosti. A opakuji: co dostali neprávem, o to právem nepochybně přijdou. Asi mnoha lidem nedošlo a nedochází, že církevní restituce znamenají současně odluku církví od státu. Pakliže by k nim nedošlo, platili… Číst vice »

amore
amore
9. 1. 2019 20:26

idiotronic napsal Přečtěte si na Googlu články na téma Jindřich Lemon. Nejde o stovky zavražděných, jde jen o jednoho hochštaplera, který se vyučil kovářem a měl kontakty na mocné za reálného socialismu. Píše (a mluví ve videích)jen otransferu starožitností do zahraničív objemu, kterýseprávěpodařilo prokázat. V 90. létech (to už jsem s jmenovaným shodou okolnostípřišel do styku, nabízel dům)jsempo kostelíchnabízel zabezpečení dražších částíinteriéru proti odcizení.Církevní správci neměli zájem.Nešlo náhodou o tichý souhlas?To už nám ,,Jindra“ , jak jej nazývali sousedé, neřekne…Na půdě domu byly zlacené rámy s vyřezanými plátny ačervotočem poškozenýbarokní nábytek, kterýzřejměnešel prodat. Jindřicha hledala policieřadu let (viz Google).Kolik takových… Číst vice »

amore
amore
9. 1. 2019 20:28

Aleš napsal Je to jednoduché. Za žvásty považuje dolních 10 milionů chorobné výplody podobné, jako tady zatrollil amore. A je nebetyčné chucpe, když se nějaký neoliberální poskok zavděčí svým páníčkům tím, že analýzy i názory neodpovídající jejich konspiracím označí za žvásty či bláboly. To, že páníčci nebohého trolla jsou sami blbí a nepochopí, že jim ta debillita kamuflovaná sprostotou a desinformacemi nepomůže, však trollovi nevadí, a o to úporněji bude šířit propagandu papouškovanou naším výqětem z demobloku a jim spřátelené mediální ŽUMPĚ. A to, že církevní prostituce má přesah až k např. lichtenštejnským hybridním hrozbám a základům naší státnosti je… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
9. 1. 2019 21:01

amore napsal Jinak nějak nechápu, proč číst o nějakém starožitníkovi Lemonov Přehlédl jste svou vlastní první větu. Hovořil jste o památkách. Rychlé cesty jsem (kromě občasných zpráv ve sdělovacích prostředcích ) viděl v době po převratu, kdy se otevřely hranice a v Německu a Rakousku šlo zpeněžit leccos ( ve Furth in Waldu, Vohenstraussu , Zwieselu jsem viděl i poptávky po starožitnostech v češtině). Památky v kostelích byly za vědomí církve rozprodány do zahraničí. Že krádeže organizovali lidé s kriminální vlohou jste si už přečetl v odkazech. Restituce se církev za kardinála Tomáška nedomáhala, trvalo čtvrt století, než si vzpomněla.… Číst vice »

Aleš
Aleš
10. 1. 2019 9:10

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201901108902461-cesko-kalousek-cina-pravo-gay-lesba/
Brzy bude třeba i Kalousek označen za prokremelského agenta. Amore obhajující euroatlantské práva a hodnoty se bude i v tu dobu ptát, v čem lže a když vytrhne z kontextu nebo i převrátí na ruby text na který reaguje, zase bude jako neviňátko a ptát se v čem vytrhává z kontextu. Amore, nemyslel jsem samozřejmě vaše konspirace, ty jsou mi upřímně ukradené, nýbrž konspirace těch, kteří rozhodují za druhé a řídí jejich životy, případně konspirace těch, kteří vytváří fake news v jejich zájmu. A papoušci zpravidla tolik „tvůrčí“ invence nemají…