Retro: Novičok. To je přece plyn, který se maže na kliky nebo na chleba!

O látce zvané novičok toho již víme opravdu hodně. Její vlastnosti nejpregnantněji vystihl bezpečnostní analytik Jan Schneider na webu Prvnizpravy.cz, píše Jan Keller.

 • Je prý sovětské provenience, ale novičokem ji nazvali na Západě.
 • Prý je dvousložková, ale občas prý také funguje z jednoho flakónku.
 • Je to prý nervový plyn, který se prý ale dá také namazat na kliku.
 • Je prý prchavý, ale občas prý vydrží hodiny, dny – ba týdny.
 • Účinkuje prý okamžitě, ale někdy prý také s prodlevou.
 • Prý má obrovský smrtící účinek již v malém množství, ale prý dá se též přežít (pouze to má ten důsledek, že přeživší osoba zmizí – jako se to stalo Sergeji Skripalovi).
 • Nikdo na světě ho prý nemá, kromě Ruska, ale v nejednom státě jsou prý schopni novičokem zasažené léčit, k čemuž potřebují mít vzorek novičoku. (Ten byl vyráběn do roku 1992 v uzbekistánském Nukusu, pak vývojoví pracovníci i s dokumentací a laboratořemi odjeli do Spojených států, kde se od té doby věnují zřejmě vývoji dětských pudrů proti opruzení, nebo co.)
 • Co se účinného rozptylu týče, v Salisbury prý novičok vážně zasáhl i zasahujícího policistu, v případě prý novičokem zasaženého Alexeje Navalného se desítkám lidí kolem něj v Rusku nic nestalo (je však možné, že byl něčím otráven až v Německu).

A Jan Keller charakteristiku novičoku rozšiřuje:

 • Je to látka dvojsložková, k její účinnosti však není zapotřebí vždy obou složek.
 • Je to plyn, který se dá dobře mazat na kliky.
 • Je tak extrémně prchavý, že vydrží na tomtéž místě působit celé týdny.
 • Účinkuje vždy okamžitě s výjimkou těch případů, kdy účinkuje až po nějaké době.
 • V malém množství působí automaticky smrt, v množství větším se však dá přežít.
 • Pozná se zcela bezpečně podle toho, že v některých případech zasahuje i osoby, které po něm pátrají, jindy je pro všechny, kdo se vyskytnou v okolí, naprosto neškodný.

K této analýze můžeme dodat snad ještě jeden poznatek. Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

 • Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
 • Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
 • Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos. V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Na mysl přichází temná předtucha, určená běloruským aktivistům – zdá se, že je jen otázkou času, než se novičok objeví něco vyřešit v Bělorusku. Nebude-li totiž vývoj situace splňovat očekávání Západu, dávejte si pozor, kdo vám nese kelímek s čajem! Putin opravdu nemůže ohlídat zdraví a životy všech, kteří mu sice pilně utrhají na cti, ale když je jejich snažení marné, mohou posloužit ještě jednou, nakonec, jako oběti, píše Jan Schneider.

Jestliže o novičoku zcela spolehlivě toto všechno víme, měli bychom být s předstihem připraveni na to, že ho Rusové opět použijí, aby se vyřadili z možné účasti na dostavbě Dukovan. Otázka je, jak jim v tom zabránit, upozorňuje Jan Keller.

Zdroj: První zprávy


Stanův komentář: Jan Keller to tentokrát úplně netrefil, co se týče použité látky a mechanismu působení, ale přesto si myslím, že to byla, s ohledem na současné dění, dokonalá trefa.

4.8 17 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
20. 4. 2021 18:22

ZaJÍMAVÝ příspěvek jinde: „Tuto kauzu znám detajlně. V roce 2014 jsem pracoval jako agent-operativec a do hledáčku se mi tehdy dostal Roman Pymula, známý míchač a prodejce směsi toluenu a efedrinu v policejních kruzích známý jako „Svařák“. Před zatčením ho tehdy zachránil slib, že mi bude dělat informátora. V současné době jmenovaný vyvařuje miliony na vyšším levelu, myslím že zůstal věrný medicíně. V roce 2015 mi jmenovaný prozradil, že se s kámošema Humáčkem, Bubišem, a nějakým Pražským obnažovačem Jundou ožrali. Výše jmenovaní potom z frustrace, že nebyli přijati do ozbrojených složek ČR pro duševní nedostatečnost rozhodli, že to tak nenechají… Číst vice »

Irena
21. 4. 2021 5:08

Dnes mne ráno vzbudilo rádio a hned jsem musela poslouchat Hamáčka, jaká prý to byla fenomenální akce ty Vrbětice… Tak co disidenti, jak se vám líbí naše demokratická politická reprezentace? Třeba byste mohli sepsat nějaký další disidentský elaborát… Klaus prý musel bouchat do stolu když to slyšel. No já bouchala do stolu, když jsem musela v devadesátkách posluchat Klause a také mi to bylo k h…u

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
21. 4. 2021 7:43

Není disident jako disident. Ti tehdy – v žoldu a ješitné nadřazenosti – jsou dneska DISIDENTISTY! A bez těch druhých se neobejde žádný systém. – Věční pochybovači. I takový Solzenicyn musel prožít kus života ve vyBEHU zachudu , aby došel k věčnému poznání, se doma dobře, tak co tady. Jak praví proslulý sexuální vtip dvou při souloži: Vezmeš si mě? Ne. Tak slez! I Solzenicyn slezl. Neb emericka slečna se proměnila na starou , jetou rašpli. To není nic osobního. Dneska už mi ruské zdroje zase nabízejí seznámení s ruskými ženskými a to jen proto, že jsem si na ruském… Číst vice »

Irena
Reply to  orinoko
21. 4. 2021 8:35

Já to tak nevidím. Buď má někdo zdravý rozum a dokáže zhodnotit pro a proti, nebo je to prostě debil hrající si na inteligenta. Ti fašisté se tu vyrojili hned pro roce 89. Takový Klaus není nic jiného, s tou svojí slavnou privatizací a popíráním všeho, co bylo za socialismu. Sám tu kaši navařil a teď se diví? Je to s prominutím boží h… Pokrytec non plus ultra, nic jiného.