Retro: Připosraní novináři

5. června 2010

Představme si takovou situaci. Naši novináři by vyjeli dělat svoji práci do výbušného kavkazského regionu, například do pohraničí takové Gruzie. Tam by je ale přepadli ruští vojáci, násilím odvlekli do Ruska a po cestě by pár svědků dostalo sérii kulek z bezprostřední blízkosti do hlavy. V Rusku by je únosci s porušením veškerých zásad a práv civilizovaných lidí (i když co vlastně čekat od kriminálníků) zavřeli do vězení, pár jejich známých by ztloukli a teprve po menším mezinárodním závaru by je okradené vyhostili ze země.

Myslím si, že pokud by se stalo něco podobného, tak od prvního dne by všechny naše noviny byly plné apelů o propuštění. Také by docházelo k naprosto jednoznačnému odsouzení ruského agresora. Budiž, ať se tluče s Gruzínci, konec konců je to jejich věc (ale Gruzínci jsou hrdinové a ruský medvěd je přerostlá zrůda). Ale občané všech zemí mají právo na nezávislé zpravodajství a svoboda médií je jedním ze základů demokracie. Novináře pronásledují jen totalitní zrůdy. A materiály jim kradou pouze ti, co se bojí zveřejnit pravdu. Noviny, politici, všichni by stáli v jednotné frontě hájící naše žurnalisty.

Rusko by šlo ještě zaměnit například za Kubu či Čínu či nějakou jinou zemi, kterou nemáme rádi. Situace by mohly být také různé, ale u našich ne příliš přátel či přímo nepřátel by reakce byla naprosto jednoznačná. Pokud ale jde o naše skoro spojence, či přesněji stát, který podle některých užitečných idiotů v Gaze bojuje za Prahu, najednou novináři se omezují pouze na strohé informování o celé situaci. Případně vychválí nějaký blog či komentář, který se nezabývá podstatou problému, ale rozepisuje se na téma, jak Palestinci nebo Turci trhají muškám křidélka a dokonce se ozývají i hlasy žádající kruté potrestání novinářů, kteří chtěli přinést občanům přesné zprávy. Svoboda slova a svobodný přístup k informacím najednou jsou jakýmsi nežádoucím dodatkem ke složité mezinárodní situaci.

A nakonec si představme situaci, že by ve flotile byli pouze aktivisté, kterým by žádný novinář ze zásady nevěřil (stejně by šlo vlastně o teroristy). Co bychom se dozvěděli z novin?

Hrdinské izraelské námožnictvo zastavilo konvoj naložený zbraněmi hromadného ničení. Flotila se pokusila zaútočit na vojenské lodi, speciálním silám se ale podařilo tento útok odrazit a nepřátelská plavidla obsadit. Během abordáže bohužel bylo nutno zastřelit několik po zuby ozbrojených sebevražedných atentátníků, ale s naprostou většinou pasážérů se zacházelo v rukavičkách. Izraelští vojáci jim poté uvařili kávu, odehráli několik divadelních scének pro zkrácení času a po příjezdu na pevninu byli všichni zúčastnění odvezeni do lázní, aby se mohli vzpamatovat z prožitého šoku.

Převzato z Modré Šance

Článek se vztahuje k této události z května 2010.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments