Retro: Tchaj-wan zastavil výstavbu nové jaderné elektrárny, její dokončení je nejisté

28. 4. 2014

Tchajwanský premiér Ťiang I-chua 21. dubna, po schůzce s vůdcem opozice Su Ceng-čangem, oznámil, že zastaví výstavbu jaderné elektrárny Lungmen a uspořádá celostátní referendum o dalším osudu jaderné energetiky na Tchaj-wanu. Stalo se tak po rozsáhlých protijaderných protestech, při nichž ulice hlavního města zaplavily desetitisíce demonstrantů.

Dohoda znamená, že dostavěný první blok se nebude spouštět, dokud nebudou zcela dokončeny bezpečnostní kontroly. Výstavba takřka dokončeného druhého bloku bude zastavena. To, jestli bude elektrárna spuštěna, se stane otázkou celostátního referenda, tchajwanští politici pokračují ve vyjednávání o lhůtě, ve které referendum proběhne, a o požadované účasti a kvóru.

JE Lungmen obsahuje dva horkovodní reaktory 3. generace GE-Hitachi. Jejich výstavba začala v roce 1999 a značně se protáhla, na čemž se podílelo i pozastavení výstavby minulou vládou v době, kdy byly dokončeny z jedné třetiny. V září mělo začít plnění paliva do prvního bloku JE.

Protijaderné nálady na Tchaj-wanu významně vzrostly od roku 2011, po havárii JE Fukušima.

Zdroje: Taiwan Today,  Nuclear Street


A jak to prozatím dopadlo?

  • Referendum v roce 2018 rozhodlo o zachování jaderné energetiky na Tchaj-wanu. (Více o tchajwanské jaderné energetice ZDE)
  • 28. srpna t. r. proběhne na Tchaj-wanu referendum, které bude mimo jiné rozhodovat i o dostavbě JE Lungmen.
  • Demokratická pokroková strana, která na Tchaj-wanu vládne od roku 2016, plánuje uzavřít všechny jaderné elektrárny na Tchaj-wanu do roku 2025.
2 4 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments