Retro: Těšíte se na důchod? Netěšte se!

28. června 2008

Tento týden naši poslanci schválili prodloužení odchodu do důchodu na 65 let, prodloužení doby pojištění z 25 na 35 let a nezapočítání doby studia do nároku na důchod. Poškozeni jsou všichni. Horníci, hutníci a další manuální pracovníci, kteří se nemají šanci důchodu dožít, i inteligence, která bude muset v některých případech i přesluhovat, aby na důchod vůbec dosáhla.

Všimněme si také toho, kdo a jakým způsobem komentoval přijatý zákon. Komunisté zdůvodnili své hlasování proti tím, že vláda nesdělila skutečný cíl reformy (měli pravdu), sociální demokraté označili zákon za nedostatečně propracovaný (a pravdu neměli). Přesto byl přijat díky tomu, že v parlamentu absentovalo nejméně pět opozičních poslanců (a to nepočítám přeběhlíky!). Symptomatické pro naši současnou situaci je to, že ve veřejnoprávních médiích nové zákony obsáhleji komentují jednostranně tzv. ekonomičtí experti, jako je Jiří Rusnok (předseda asociace penzijních fondů) nebo Tomáš Sedláček (hlavní analytik ČSOB), kteří se už těší na zisky z povinného pojištěn u penzijních fondů, které má být schváleno v další etapě reformy.

Zvláště Jiří Rusnok, bývalý sociálně-demokratický(!) ministr financí vládu na jedné straně chválil za její zodpovědnost a na druhé straně kritizoval za to, že nepřijala zároveň další část reformy, která má spočívat ve vyvedení části peněz ze sociálního pojištění do povinného připojištění u soukromých penzijních fondů. Současně bezelstně přiznal, že tyto peníze nebudou nijak garantovány a omlouval to tím, že ani stát negarantuje dobu pojištění a výslednou výši penzí. Bohužel má pravdu. Oba systémy, jak státní, tak soukromý, totiž ze všeho nejvíce připomínají pyramidální podvodný systém, tzv. letadlo.

A na závěr několik informací, o kterých se v rámci diskuse o přijatých změnách vůbec nemluvilo:

  • Důchodový systém byl v několika posledních letech v přebytku, který byl převeden do státního rozpočtu a spotřebován
  • Poměr pracujících a důchodců se v posledních letech zvyšoval (ve prospěch pracujících) díky nižší nezaměstnanosti, imigraci a prodlužování věku odchodu do důchodu
  • Poměr mezi důchodem a průměrnou hrubou mzdou se neustále snižuje
  • Valorizace důchodů v posledních dvou letech zaostávají nejen za zvyšováním produktivity práce, ale i za zvyšováním životních nákladů důchodců
  • Kvůli stanovení stropu na SZP došlo k propadu v příjmech důchodového pojištění odhadem o 2 – 4 %
  • Podle mínění čtyř pětin Čechů jsou důchody nepřiměřeně nízké a neumožňují prožít důstojné stáří
  • Snížení sociálního pojištění o 1,5 % navrhované vládou udělá další díru do příjmů důchodového pojištění
  • Připravovaný out-put, tedy vyvedení části plateb do soukromých PF ještě dále sníží velikost vyplácených důchodů
  • Od nového roku mají stoupnout „regulované nájmy“ o dalších 35 – 50 % v závislosti na regionu

Shrňme si tedy postup naší vládní koalice:

Nejprve udělají díru v důchodovém systému stropem na SZP, pak řeknou, že na důchodovém účtu bude málo peněz na budoucí důchody, pak prodlouží odchod do důchodu a nakonec zase sníží odvody! Při této politice lze očekávat ten výsledek, že ta hrstka šťastlivců, která se svého důchodu dožije, obdrží symbolickou almužnu, která nebude stačit ani na nájem.

Přejít do diskuze k článku 10 komentářů