Retro: Věděl někdo, jak všechno dopadne?

14. listopadu 2009

Motto I: Jeden falešný krok, a jsi u cíle jiných. (Stanislaw Jerzy Lec)

Otázka obsažená v titulu by mohla být celkem rychle a jednoduše zodpovězena – ano. Ale taková odpověď jen provokuje k otázkám dalším: Kdo jmenovitě a co konkrétního řekl? A kdy a kde? A proč a za jakých okolností? A pokud vše, co dnes ve „zpropadené voliéře Čech“ máme, bylo předpovězeno, tak proč se u dotyčného netrhnou dveře s novináři? Proč ho dnes není všude plno a mediální scéna nevytvoří svojí horkou celebritu? Takový vizionářský duch v daleko konkrétnějších obrazech, než v jakých viděl budoucnost sám veliký Nostradamus, zůstal naprosto nepovšimnut? Jak se to mohlo stát?

Lehce a jednoduše. Protože vše souvisí se vším, jedno podmiňuje druhé a akce nikdy nezůstává bez následného děje. Tak jako Cheopsova pyramida přesahuje oblouk námi poznaného času, tak neúprosná logika v rámci dialektického zkoumání strhává dříve či později formální fasádu každému systému. A mediální hmyz nemůže překročit svůj vlastní stín. Ztratil by totiž úplně v takové konfrontaci jeden ze svých proklamovaných hodnotových cílů – poctivou informaci.

Motto II: Nevolejte: „Král je nahý!“ teprve až když vám ukáže zadek. (Stanislaw Jerzy Lec)

„… Myšlenky a potřeby si nacházejí už lidi mladší a nevinnější. Svět nebude můj. Ale nerad se zabývám otázkou, čí bude a kdo si u nás dobude největšího vlivu na něj. Vidím možné hrůzy výroby, obchodu a dopravy. Bojím se plevele časopisů plných inzerátů. Nenávidím světla vytlačující z města zbytky noční tmy. Už zuřím nad planýrujícím přílivem turistů sem a nad ohlupující turistikou ven. Předem se pošklebuji nesmyslnému výtvarnu z ješitnosti i té příští, pod světlem slunka zbytečné svobodě projevu a shromažďování kdejakého dreku. Bojím se prostě – ale pak si uvědomím, že mne už to asi nezastihne – toho času, kdy nejsvobodnější budou zas jako dnes hlupáci a chytráci, jenže na rozdíl ode dneška se proti tomu nebude moci bojovat za svobodu, protože to bude přeci ona! Jak dnešní podzemníci postoupí blíž k „estališmentu“, který umolousají, aniž ho zušlechtí, a s nimi nastoupí další, ještě nedbalejší kritika, a tak dále a dále a níže. Tak toto přijde samo, i beze mne na Škroupově plácku. Proto jsem tam nebyl. …“

Motto III: Krev poražených mění často barvu vitězů. (Stanislaw Jerzy Lec) 

„…Poslední listopadovou sobotu, kdy se na Letenské pláni konal tábor lidu, požádal jsem organizátory také o slovo. Řekli mi, ať v poledne přijdu na místo. Tam jsem se dozvěděl, že s mým slovem se nepočítá, že však můžu jít na tribunu. Řekl jsem, že u věci, do které nesmím mluvit, nebudu dělat parádu. ‚O čem chcete mluvit?,‘ zeptali se. ‚Takto se mě neptala ani stranická organizace před sjezdem spisovatelů v roce 1967,‘ řekl jsem a šel.“

Motto IV: Často je nutno posunout se stranou, aby byl vidět profil epochy. (Stanislaw Jerzy Lec)

Citace mezi mottem II až IV jsou z knihy, kterou jsem vzal po létech do rukou zcela podvědomě. Autorem je známý spisovatel. Pavel Kohout ho oslovoval „Ludvíče“.

Motto V: Jedině vtip nás může smířit s groteskou života. (Stanislaw Jerzy Lec)

Máme dnes, co jsme chtěli? Nikoli. Jen šmíra protagonistů, cizí zájmy a mediokracie se nám rukou společnou a nedílnou pokoušejí infikovat mysl, že současný stav je „reálná svoboda, reálná demokracie a reálná prosperita“. Nablýskaná fasáda nikoli ve své podstatě nepodobná fasádě „reálného socialismu“ má ale zakrýt reálný aušusový obsah.

Na počátku byl podvod. Systémy, jak známo, drží při životě ideje, na nichž tyto systémy vznikly. V případě Sametové revoluce byla původní idea rychle vytěsněna reálným podvodem na úplném počátku. Podvod a lež jsou nesmazatelné stigma reálného třicetikorunového sametu. Jeho protagonisté nikdy nedovolí opravdu kritické zkoumání podvodu a lži, ke kterým nakonec ještě přiřadili manipulaci.

Na počátku bylo slovo. Na úplném konci jednou bude také slovo. Doufejme jen, že snad i pravdivé.

Amen.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
18. 11. 2016 8:45

Stále aktuálnější „retro“… V „zeleni“ (ZVS) jsem byl ušetřen jakýchkoliv tribun a tribunů obhajoby zatuchlého v k/lidu… Nikoliv však zážitků ohledně toho, zda „to“ proběhne „v klidu“… Nevím zda je to zaoceánským zvolením „jednoho z vrubozobých“, ale při pohledu na xichty nomenklaturních kádrů sametu zveřejňované v merdiích a „reklamované k opravě“ v titulcích „článků“ vypadávajících na prostého uživatele internetu ihned po otevření „při…poslušných“ webů mám ten pocit jisté „ponikavecké nejistoty“ u oněch neomylných kádrů pravdy a lásky… Možná se pletu, ale před branami „Perstrojky na americký způsob“ opravdu nějak nejsou „v pohodě“ která pro ně byla tak příznačná předchozích cca… Číst vice »

K. J.
K. J.
18. 11. 2016 10:54

Na počátku byl podvod, na konci bude průser. Vezmeme-li to po filozofické stránce do důsledku, tak lidský (a ne jenom lidský) život jsou jedny velká jatka oslavující kanibalismus (u lidí dnes již snad jen ten ekonomický).
17 listopad je mimochodem skvělá moderní mašina na výrobu depresí…

vymylimimozek
vymylimimozek
18. 11. 2016 12:01

Ani kavárna, ani žumpa, obojí je potřebné. Pátá kolona je to. Ďábel je pátá kolona všech dob a národů.

Janika
Janika
18. 11. 2016 17:09

Výborně, Orinoko, moc pěkné zamyšlení, skvěle vybrané citace.

„nejsvobodnější budou zas jako dnes hlupáci a chytráci, jenže na rozdíl ode dneška se proti tomu nebude moci bojovat za svobodu, protože to bude přeci ona! “ – z toho až mrazí..

„Na počátku byl podvod“ – tak to bere řeč, co na to taky říct… Leda že bych chtěla ještě pokračování, po těch znepokojujících slovech.

Alena
Alena
18. 11. 2016 18:18

Výborně, nejsvobodnější jsou sluníčkáři a jiní bezmozci, viz lejno s hlavou Zemana na demonstranci 28.10. či arabské melodie překřikující státní hymnu 17.11. Zdá se, že sluníčkáři mají vždy poslední slovo, a ti nedovtipní s vymytým mozkem zvláště

Sio
Sio
18. 11. 2016 18:52

Z toho by jeden nabyl dojmu, že Husákův socík byl lepší. Já bych to negeneralizoval, ale co se týče rozkrádaček a podvodů, tak si myslím, že ano. Ta zdivočelá věrchuška se přesto všechno jenom bála dělat velké zlodějny. Kolik miliard nebo aspoň miliónů si odnesli Jakeš, Husák nebo Novotný? Novotný prý měl plat 10000 Kčs.
Jinak samozřejmě sviňáren bylo taky dost.

peter.
18. 11. 2016 19:36

Sio napsal
Husákův socík byl lepší.

V Husákovom režime sa rodili deti,stavali sa jasle,materské škôlky a školy.Stále ich bolo málo a dostať decko do škôlky bol problém.Dnes sa jasle, škôlky aj školy likvidujú pre nedostatok detí.Husákov režim nepotreboval riešiť svoju demografickú situáciu imigrantami.Navyše sa ten režim vyvíjal,nestagnoval ani ekonomicky ani ideologicky.Keby nič iné,tak toto aspoň mne stačí,aby som mohol s kľudným svedomím prehlásiť:Áno,bol lepší!

peter.
18. 11. 2016 19:45

Sio napsal
Z toho by jeden nabyl dojmu, že Husákův socík byl lepší

A Sio:
Vy tu bojujete proti kapitalizmu,vygumoval ste leha.
Preto mi dovoľte otázku.Bol Husákov režim lepší ako kapitalizmus?

Dolmen
Dolmen
18. 11. 2016 21:54

Sio napsal
Novotný prý měl plat 10000 Kčs.

Poté co byl odejit z prezidentování, vrátil Novotný 10 mil. tehdejších peněz do státní kasy s poznámkou, že ty peníze nepotřebuje. Neví někdo náhodou, kolik vrátil nejslavnější česko-slovenský a později jen český prezident V.H.?

Dolmen
Dolmen
18. 11. 2016 21:56

Ještě k předešlé mojí poznámce. Ono i jen takové nepatrné gesto o něčem vypovídá. Že by o poctivosti?

Aleš
Aleš
24. 11. 2016 6:59

Orinoko: Nadčasové, jako voda veletoků