Retro: Vše pro vodárenskou firmu

Český stát už neví, jak by soukromým vodárenským monopolům vyšel vstříc, a tak vymyslel, že opravy přípojek budou platit vlastníci domů, ke kterými přípojky vedou. Přesněji tedy vlastníci těch přípojek, které jim stát přidělil zákonem již  v roce 2001, ale o nichž vzhledem k tomu, že daně se z nich neplatí, zisky z nich nejsou a do katastru se nezapisují, nemá zřejmě naprostá většina majitelů nemovitostí ani potuchu, že jim de iure patří.

Tak teď se to asi dost nekompromisně dozví. Ač nemá majitel nemovitosti (přípojky) sebemenší možnost ovlivnit její stav, nebo ji udržovat, zejména vede-li pod veřejnou komunikací, čili cizím(!) majetkem, má být teď finančně plně odpovědný za její opravy a údržbu. A protože vodárenské korporace mají provádět údržbu přípojek na účet majitelů zjevně podle svého uvážení, nebudou mít jejich majitelé ani valnou možnost případné opravy a náklady na ně ovlivňovat. Ale platit budou muset, a to částky jistě ne malé, takže si troufám tvrdit, že pro řadu domkářů to bude znamenat reálné riziko, že zůstanou bez přístupu k pitné vodě, protože na opravy prostě mát nebudou. V 21. století ve Střední Evropě, v rozvinuté zemi z relativně solidní vodovodní sítí!

A vodárenské společnosti? Ty budou spokojeně inkasovat. Vodné roste, stočné roste a zisky, ty také utěšeně rostou. A teď navíc bude náklady platit někdo jiný. Co víc si přát? Princip vodárenských korporací náš zisk je nedotknutelný a když vy začnete šetřit, protože my jsme zdražili, tak my zdražíme ještě víc, se tak dostává do nové dimenze.

A proč to všechno? Kvůli obyčejné blbosti, kvůli ideologické zaslepenosti, v jejím důsledku byla strategická vitální vodovodní infrastruktura  zprivatizována. Tady vidíte, jak “lepší” je soukromý vlastník. Když se to, co má být veřejnou službou, stane soukromým byznysem, nemůže to nikdy dopadnou dobře.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jigael
jigael
30. 4. 2020 8:49

Tribune, myslím, že tímto článkem se do vkusu zdejšího diskuzního fóra netrefíte. Zdejší diskutéři také nekomentují články pana Radka Novotného o jeho boji s zahraničními vlastníky naší vody. Raději komentují příspěvky trolla Dana nebo dada Orinoka.

idiotronic
30. 4. 2020 12:20

Ta situace už tu jednou byla přeci s plynem. V obci se zavedl ( se státním příspěvkem) plyn a v rámci ekonomického vývoje se občané zase vrátili k fosilním palivům. Plyn se ukázal jako neperspektivní. V obci, kde se většina odpojí od veřejného vodovodu a přejde na vlastní studnu (čerpanou přes dotovanou FVE) bude nakonec údržba ze zbývajících tržeb také neudržitelná. Železnice s malým provozem už se ruší taky. Sešrotováním kolejnic lze rychle vydělat. Ještě poznámka : místní název Modřany pochází od modrajících (dusících se ) kojenců, kteří vodu s vyšším obsahem dusičnanů ( dusitanů) nemohou pít.

karel rudolf
karel rudolf
30. 4. 2020 21:12

Považovat privatizaci vodárenského prodeje vody dokonce bez části povinosti starat se o vodárenskou infrastukturu ( ta zůstala na zbytkových státních vodárnách) je naprostým majstršikem našich kapitalistických věrozvěstů tj. Klaus a spol. Vůbec nejde o blbost a ideologickou zaslapenost, to ani v nejmenším, ale o zcela konkrétní úmysl darovat zahraničním firmám peníze za naši vodu. Je to ale mnohem horší, protože voda je z principu demokratického právního státu pouze a jedině majetkem státu a nemůže být privatizována,a u nás byla zprivatizována pouze zločinci ve státních funkcích, kteří jednali protiústavně. Jenže to se jedné o veškeré nerostné bohatství, půdu, vzduch i slunce.… Číst vice »