Reverend Wright: Nelituji přerušených vztahů s Obamou
Červen 10, 2009

HAMPTON – Reverend Jeremiah Wright říká, že necítí žádnou lítost nad přerušenými vztahy s presidentem Barackem Obamou, bývalým členem chicagské farnosti, v níž je Wright již mnoho let pastorem. Wright také řekl, že od té chvíle, kdy se Obama stal presidentem, tak s bývalým členem své farnosti nemluvil, přičemž naznačil, že Bílý dům nenechá Obamu, aby s ním hovořil. Neuvedl, jestli se pokoušel setkat se s Obamou.

 

„Lítost nad tím… že média šla pět, sedm, deset let zpátky, a utratila čtyři tisíce dolarů, aby koupila dvacet let záznamů mých kázání, aby si poslechli, co jsem kázal celých dvacet let? Lítost z toho, že kážu to, co jsem kázal po celých padesát let? Naprosto žádná,“ řekl Wright. Řekl také, že když šel volit, nebyla v něm žádná zášť vůči Obamovi. „Samozřejmě, že jsem pro něj hlasoval; je to můj syn. Jsem na něj pyšný,“ řekl Wright. „Mám pět svých vlastních dětí. Všechny dělají chyby a špatná rozhodnutí. A přesto jsem žádné  z nich  nepřestal milovat. „Udělal chyby. Udělal špatná rozhodnutí.  Mám děti, které naslouchají svým přátelům. On také naslouchá těm, kteří jsou kolem něj. S tím nic nenadělám.“

 

Když se ho ptali, jestli hovořil s presidentem, Wright řekl: „Ti židé ho nenechají se mnou hovořit. Řekl jsem své holčičce, že se mnou bude hovořit do pěti let, pokud neuspěje, nebo do osmi let, poté až odejde ze svého úřadu… „Oni ho nenechají mluvit s nikým, kdo se vrtá v těchhle věcech … řekl jsem to na začátku: "On je politik a já jsem pastor. Musí dělat to, co politici obvykle dělají.“  Wright také řekl, že Obama měl poslat americkou delegaci na světovou konferenci o rasismu, která se konala v Ženevě, ale že to neudělal, protože měl tak trochu hrůzu z urážek Židů a Izraele. „V Gaze probíhají etnické čistky. Tyto etnické čistky jsou hříchem sionistů a jejich zločinem proti lidskosti, a oni nechtějí, aby Barack takto hovořil, protože je to protiizraelské,“ řekl Wright, který se tento týden účastní 95. výroční konference duchovních v Hamptonu.

 

Pastorův syn řekl, že se této konference zúčastňoval už jako dítě – i když nebyl spatřen na konferenci v roce 2008, během ohnivé debaty nad Wrightovy názory, jež média považovala za rasistické. Bez této kontroverze by se rasová problematika nestala součástí presidentské kampaně v roce 2008. Po její počátční fázi Obama pronesl svůj význačný projev ve Philadelphii o rasové otázce, v níž řekl, že by raději zapřel Wrighta než svoji vlastní babičku. Debata o tomto tématu se opět dostala do obrátek po dalších Wrightových vyjádřeních v National Press Clubu a také po vystoupeních dalších kontroverzních řečníků ve Wrightově církvi Trinity United Church of Christ v Chicagu. Obama se nakonec od této církve distancoval.

 

Zdroj, video: www.dailypress.com

 

Překlad: Stan

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments