Ron Paul: Federální vláda je jedno velké toxické aktivumZáří 15, 2009


Americká ekonomika se ještě doopravdy nezotavila z finanční krize minulého roku, ale politika americké centrální banky (FED), nám dává jistotu, že útrapy budou pokračovat mnohem déle, než by bylo nezbytně nutné, řekl televizi CNN kongresman Ron Paul v pondělí.


„Tvrdí nám, že nastalo oživení, ovšem takové oživení by se mělo být vidět na vyšší zaměstnanosti lidí. Skutečná nezaměstnanost je nyní na šestnácti procentech, a lidé, kteří přišli o peníze, je nemají šanci znova vydělat. Lidé, kteří ztratili své domy, je nemají šanci dostat zpět. Žádné oživení se nekoná.“ řekl Paul.


Oficiálně udávaná míra nezaměstnanosti v srpnu byla 9,7 procenta, ale Paul hovořil o šířeji chápaném ukazateli nezaměstnanosti, známém jako „U-6“, jež zahrnuje nejen množství lidí, kteří hledají práci, ale také ty, kteří to už vzdali.


V srpnu se tato U-6 nezaměstnanost vyšplhala na závratných 16,8 procenta, o 2,5 procentního bodu výše, než byla při recesi v roce 1982, jež byla tou nejhorší od velké hospodářské krize ve třicátých letech.


Tomu se nedá říkat oživení, ale spíše velké překrucování,“ řekl Paul redaktorovi CNN Kieranu Chetlymu.


Paul na CNN představoval svoji novou knihu Konec FEDu (End the Fed), v níž dokazuje, že pomoc, kterou vláda poskytla Wall Streetu, vedla k jejímu zadlužení do takové míry, že vláda sama je teď „jedním gigantickým toxickým aktivem“.


Chetly se ptal Paula, jaký má názor na tvrzení mnoha prominentních ekonomů, včetně nositele Nobelovy ceny a sloupkaře New York Times Paula Krugmana, kteří říkají, že FED v minulém roce zachránil globální ekonomiku od velké hospodářské krize.


A odpověď? „Myslím si, že FED udělal báječnou práci pro Wall Street, ale … obyčejní lidé ztratili mnoho peněz. Oni (FED) přišli s více úvěry, a potom je napumpovali a rozdali všem těm nadutým chlápkům, a tak se stalo, že tato individua, jež měla správně zkrachovat, si rozdala bonusy – tak tomu se říká oživení.“


A Paul k tomu dodal: „Potřebujeme prosadit zákony o kontraktech … tedy, že když uděláš něco hloupého, měl bys zkrachovat. Neměli bychom chránit tyhle lidi.“


„Nemyslím, že směřujeme k oživení,“ pokračoval. „Nezaměstnaných je více, než kdy předtím. … Děláme všechno špatně, tak jak jsme to dělali při krizi v třicátých letech, děláme to, co dělali Japonci v devadesátých letech, kteří tím jenom podpořili špatné investice.


Když podporujeme špatné úvěry a ceny … prodlužujeme agónii. Nevidím dobrý výhled při takové strategii."


Zdroj: Raw Story


Překlad: Stan


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments