Ruská propaganda v českém kyberprostoru ve 4. čtvrtletí 2018

Cílem analýzy bylo mapovat zdroje a časovou stopu šíření těchto čtyř nejtypičtějších narativů proruské propagandy:

1) Proti NATO: tendenční obsah zaměřený proti Severoatlantické alianci, vykreslování NATO jako světového agresora, který chce zničit Ruskou federaci.
2) Proti EU: obsah podporující protievropské nálady, líčící ztrátu suverenity ČR v rámci EU, vnucování migrantů, diktát Německa, nesmyslná bruselská byrokracie, EU jako úpadková organizace podporující homosexualismus a zvrácenosti, apod.
3) Proti USA: líčení našeho spojence a garanta evropské bezpečnosti jako imperialistickou mocnost, nepřátelskou nejen Rusku, ale i skutečným zájmům ČR.

4) Proruský: podporuje vidění světa optikou současného ruského vedení – Rusko jako oběť, které nezbývá než se bránit, Rusko jako poslední bašta ochrany křesťanských a konzervativních hodnot a protipól dekadence Západu, glorifikace Vladimira Putina jako osvíceného a silného vůdce, apod.

Výsledkem pokročilé jazykové a obsahové analýzy několika tisíc informačních zdrojů českého internetu je skupina 22 webů, které se podílí na šíření těchto čtyřech narativů plnými 60 %. Jsou to tyto portály:

01. novarepublika.cz
02. almanach.cz
03. parlamentnilisty.cz
04. czechfreepress.cz
05. svobodnenoviny.eu
06. ceskoaktualne.cz
07. vlasteneckenoviny.cz
08. sputniknews.com
09. aeronet.cz
10. outsidermedia.cz
11. zvedavec.org
12. ac24.cz
13. bezpolitickekorektnosti.cz
14. nwoo.org
15. eurozpravy.cz16. e-republika.cz
17. ragauian.cz
18. lajkit.cz
19. casopis-sifra.cz
20. megazine.cz
21. prvnizpravy.cz
22. protiproud.cz

Celý článek najdete na Britských listech.


Stanův komentář: Podle zcela vědecké analýzy „českých elfů“, která neanalyzovala faktickou správnost, ale „narativy“, jsme obsadili pěkné 10. místo v seznamu šiřitelů „narativů proruské propagandy“. Hluboce se kajeme a v rámci tohoto pokání doporučujeme našim čtenářům, aby uvedený článek co nejvíce rozšířili řetězovými maily. Žádám také naše čtenáře, kteří mají přístup ke zdrojové analýze „českých elfů“, aby ji zaslali redakci. Rádi bychom odkaz na ni přidali do tohoto článku, případně ji zveřejnili a okomentovali.

Přejít do diskuze k článku 2 komentáře