Rusko a USA bojuje o Kubu

Začněme situací na Kubě po rozpadu SSSR v roce 1992. Kuba ztratila přes noc roční pomoc ve výši 4,5 miliardy dolarů. Kalorický příjem Kubánců při špatně fungujícím zemědělství klesl o 30 % a ekonomika spadla během půl roku v exportu o 80 %.

Normální člověk by řekl, že po 50 letech naprosto devastující diplomacie USA otočí a místo blokád pomůže zemi, která nevěděla kudy kam. Ale US-foreign policy v posledních letech neřídí zdravý rozum ani v nejmenším. Takže USA přitvrdila a vydala Cuba Democracy Act(external link), který embargo za republikánských Bushovců ještě přitvrdil. Zkrátka, na svém dvorečku se Američané ohánějí pořádně velkým klackem. A Kuba vydržela, i když se její ekonomika řádově propadala o několik procent ročně a nezaměstnanost vylétla nad 20 %.

Jenže se začal psát rok 2013. USA jako velmoc už dávno není, co bývala, a Rusko také ne. Po 14 letech přiletěl Putin na návštěvu Kuby a věci se mají úplně jinak. Za prvé, Rusko bez velkých fanfár odepsalo 90 % kubánského dluhu. Nyní bylo smazáno 35 miliard dolarů z časů SSSR a dluh zůstane ve výši 10 %, tj. 3,5 miliardy dolarů. A ty může Kuba přímo investovat do své ekonomiky, nemusí je hned splácet. Kdyby totéž udělali západní lichváři v Řecku a v Argentině, svět by měl pokoj. Naopak Rusové byli za tento krok zásadně kritizováni bankéři na tzv. Pařížskému klubu věřitelů (Paris Club(external link)), který sdružuje hlavní lichváře světa, kterým dluží celé státy.

Za druhé, Putin oddlužil zemi proto, aby s ní mohl hospodářsky spolupracovat na stejné úrovni jako s ostatními zeměmi Jižní Ameriky. Rusko tedy investuje do mnoha kubánských projektů v různých oblastech, a tím utuží tradiční „strategické přátelství“, jak se Putin vtipně vyjádřil. Co Američany (hlavně kubánskou mafii na Miami) hodně nakrklo, byl fakt, že ruská státní ropná společnost bude investovat do šelfové těžby ropy kolem Kuby. Dále bude posílena infrastruktura hlavních velkých přístavů a bude zde vybudován hlavní terminál pro ruskou obchodní výměnu s Jižní Amerikou. Američané šli pod Obamou do sebe a soudruzi začali přemýšlet, kde udělali chybu.

Ale přiznejme Obamovi alespoň dílčí úspěchy, když prohrál další diplomatickou a státní bitvu s Putinem na sousedním dvorku. Obama otočil naprosto debilní politiku Republikánů, i když nikoliv na státní úrovni. Od roku 2009 se začaly zvětšovat neoficiální kontakty s Kubou. Teď už například nejsou téměř žádné překážky při cestování soukromých osob USA na Kubu. Takový pokrok by člověk od demokratické země skoro ani nečekal. Od roku 2011 jsou povoleny tzv. „vzdělávací pobyty“ pro Američany bez kubánského původu, tj. pro ty, kteří nejsou přímým přistěhovalci nebo emigranty z Kuby. Prezident Bush tyto pobyty zrušil. USA touto taktikou také dosáhla prostřednictvím především katolické církve toho, že Kuba propustila řadu disidentů a politických vězňů. Takže krok k demokracii neudělala jen USA, ale i Castrův režim. A ekonomiku Kuby bude řídit Rusko, ale tentokrát demokraticky a ve shodě s obchodním rozumem. Rusové prostě umějí hrát velmocenské šachy.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
41 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
13. 10. 2014 0:55

Jenom, ze Vladimir Putin prisel s krizkem po funuse. protoze Kuba ty penize stejne nemela a tudiz neplatila. Obamova administrativa velice uvolnila vztahy s Kubou, takze ted zije kubanske hospodarstvi z milodaru pribuznych v Americe, neb je tam dvoji mena. Kubanske peso pro proletariat a americky dolar pro majetnejsi…Asi jako za sociku Tuzex, jen ve vetsi mire…Cerny trh tam prirozene kvete. Chudaci Kubanci, po tolika letech socializmu se nezmohli ani na poradny pristup k internetu. Jen 16 procent Kubancu ma pristup v nekterych skolach nebo zamestnani, z celkove populace se doma k pocitaci dostane zhruba 3 procenta obyvatel.. Snad to… Číst vice »

Béda
13. 10. 2014 3:24

http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/4924-claudio-depeyrac-systemu-vyhovuji-chudaci-bez-vize

A protože Putin jakousi vizi má (byť systémovou – Rusko je „rozvojovou“ = rozvíjející se ekonomikou mířící postupně tam, kde již „vypělé“ západní kapitalistické ekonomiky jsou – jinak to ani v kapitalismu kde vítězí nejsilnější = oligarchie a nadnárodní korporace porážející svou konkurenci být nemůže) a ta je dokonce opoziční vůči NWO = korporátní fašistické diktatuře v čele s americkými korporacemi, tak je veřejným nepřítelem (na rozdíl kupř. od saudskoarabského krále) „pokroku, demokracie, míru, svobody, humanity, pravdy, lásky etc.

ducatista
ducatista
13. 10. 2014 15:42

úžasně pokrytecké paní Dano. Jako obyvatelka země, supervelmoci, která se celá desetiletí snažila všemi možnými ekonomickými prostředky zničit kubánský režim, kritizujete to, že nemají dostupný internet? Apropos, přes všechny chyby Castrova režimu je podle mého průměrný Kubánec spokojenější než průměrný Američan. Jsou to paradoxy, že?

Neználek
Neználek
13. 10. 2014 16:05

Dana napsal Jenom, ze Vladimir Putin prisel s krizkem po funuse. protoze Kuba ty penize stejne nemela a tudiz neplatila. Obamova administrativa velice uvolnila vztahy s Kubou, takze ted zije kubanske hospodarstvi z milodaru pribuznych v Americe, neb je tam dvoji mena. Kubanske peso pro proletariat a americky dolar pro majetnejsi…Asi jako za sociku Tuzex, jen ve vetsi mire…Cerny trh tam prirozene kvete. Chudaci Kubanci, po tolika letech socializmu se nezmohli ani na poradny pristup k internetu. Jen 16 procent Kubancu ma pristup v nekterych skolach nebo zamestnani, z celkove populace se doma k pocitaci dostane zhruba 3 procenta obyvatel..… Číst vice »

petr
petr
13. 10. 2014 17:18

Rusko a Čína budou společně čelit monopolu dolaru
http://czech.ruvr.ru/news/2014_10_11/Rusko-a-Cina-budou-spolecne-celit-monopolu-dolaru-2918/

„Dedolarizující“ se Rusko splatilo během třetího čtvrtletí rekordních $53 miliard dluhů
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4916-dedolarizujici-se-rusko-splatilo-behem-tretiho-ctvrtleti-rekordnich-53-miliard-dluhu

Dana
Dana
13. 10. 2014 17:30

S Kubou se obchoduje uz leta, i pres embargo. Volny trh vyhrava, takze treba stat Alabama je znamy trafikou nakladnimi lodemi, jeho hospodarstvi je spojene s Kubou, uz za Fidela.. Zde je maly vycet zbozi, ktere si u nas kupuje Cuba JEN ze statu AlABAMA za prijmy z turistickeho prumyslu.. ……..:““ Alabaman companies did roughly yearly $140m in trade with Cuba, according to Ron Sparks, the state’s agricultural commissioner, who is aggressively pursuing Cuban business. “We’ve sold cotton, we’ve sold cookies, crackers, fruit juice, mayonnaise, mustard, salad dressing—a lot of processed foods,” says Mr Sparks. Over half of all chickens… Číst vice »

Dana
Dana
13. 10. 2014 17:39

Na Kube nejsou lesy a tak se musi dovazet i telefonni poly na elektrizaci, na elektrine pro bezne obyvatelstvo se uz pracuje 30 let !!! Ano, Kubanci jsou v pohode i za blikaveho svitu petrolejovych lamp…
———–
Bezni Iracane nemaji pocitace, protoze je to podle sharie ISIL zakazano, pocitac je prece nastroj dabla….

hudryper
hudryper
13. 10. 2014 17:59

Dana napsal
Vladimir Putin prisel s krizkem po funuse. protoze Kuba ty penize stejne nemela a tudiz neplatila.

Když je na Kubě tak málo účastníků internetu,budou zřejmě i svodky amerického šmírování na světové síti ke Kubě dost hubené.Můžete si ale
být jista,že pokud bude na Ukrajině budována americká základna a instalovány rakety,v tu chvíli na vás budou mířit ruské rakety ze svých postavení na Kubě.Po více než 50 létech je svět zase v krizi a
možná se jí bude říkat kubánská…

Alena
Alena
13. 10. 2014 18:04

ona ta ruská vojenská technika již dnes může být na takové úrovni, že k tomu, aby zneškodnili největšího světového agresora USA, Rusové ani vojenské základny na Kubě nebudou potřebovat

Irena
13. 10. 2014 18:12

Dana napsal Jenom, ze Vladimir Putin prisel s krizkem po funuse. protoze Kuba ty penize stejne nemela a tudiz neplatila. Obamova administrativa velice uvolnila vztahy s Kubou, takze ted zije kubanske hospodarstvi z milodaru pribuznych v Americe, neb je tam dvoji mena. Kubanske peso pro proletariat a americky dolar pro majetnejsi…Asi jako za sociku Tuzex, jen ve vetsi mire…Cerny trh tam prirozene kvete. Chudaci Kubanci, po tolika letech socializmu se nezmohli ani na poradny pristup k internetu. Jen 16 procent Kubancu ma pristup v nekterych skolach nebo zamestnani, z celkove populace se doma k pocitaci dostane zhruba 3 procenta obyvatel..… Číst vice »

Dana
Dana
13. 10. 2014 18:58

Ale vzdyt Amerika si Kubu pestuje jako priklad socialistickeho statu, nemame nic proti Kubancum, znam jich mnoho, na Floride je jich neurokum. Socialisticky system by mel byt zrizen podle pokrokove vise PRAVE proto, ze se OBEJDE bez kapitalistu, ze se zkrze tvrdou praci a vuli lidu vysvihne nad materialni inmperialisticky svet. A nejen to, predezene ho, jak se uz prorokuje padesat let… A tak at nikdo neknuci, ze jim zapadni svet nepomuze ve vyvoji. Jaka je to logika ? At si buduji sami, at obchoduji treba s Venezuelou a uvali bojkot na USA.. Pridelove listky na potraviny, lidova doprava jezdi… Číst vice »

Sio
Sio
13. 10. 2014 19:34

No, nic nemusí být navěky. Ani US blahobyt za peníze půjčené od Číňanů popřípadě za dolary lezoucí z rotaček FEDu. Výrobní kapacity US jsou napůl v Asii, co se asi stane, až skončí petrodolar a dojdou půjčky?

hudryper
hudryper
13. 10. 2014 19:40

Copak kubánští imigranti v USA ! Jenže stále roste počet bývalých emigrantů z Evropy do USA,kteří se vracejí z policejního státu zpátky.
A těch Američanů,kteří jsou připraveni zaplatit trojnásobek toho,kolik
stálo vráceni amerického občanství loni ! Vy ,Dano, pracujete jako
profesionální účastník diskusí na českých webech ? Přitom zřejmě máte utkvělou představu,že tady diskutujete s americkými adolescenty . Co
na výsledky Vaší propagandistické snahy říká Váš nadřízený redaktor ?

Dana
Dana
13. 10. 2014 20:24

Stan napsal Možná by se Kuba neměla srovnávat s vyspělým Západem, ale se sousedními neembargovanými zeměmi, např. s Haiti, či s Dominikánskou republikou, Dano. Co myslíte, jak by to dopadlo? Btw: 315milionová supervelmoc Spojené státy posílá do oblastí postižených ebolou 3000 vojáků, podle Vás zaostalá a embargem sužovaná 11milionová Kuba 450 lékařů a zdravotníků. Být Američanem, stydím se za to. Jako Čech se samozřejmě stydím taky, protože my neděláme nic. Stane,srovnavat muzeme. Haiti je na tom hospodarsky podobne, jako Kuba. Akorat Haitane nemaji zadnou ideologii, oni proste ziji… Kulturne je na tom Haiti hure a to z toho duvodu, ze… Číst vice »

Dana
Dana
13. 10. 2014 20:45

Jo, jo, pane hudrypero,
mam vas v notysku, vy uz prorokujete blizky
pad dolaru, potazmo Emeriky, nejmene 3 roky… :-)
A vono porad nic. Ted zrovna mame v mem state (Severni Karolina) 6 procent nezamestnanych, takze mala krizicka by neskodila….

ray
ray
13. 10. 2014 23:28

Tak to já prorokuji pád dolaru a Emeriky už 5 let.
Zde ovšem platí, že čím déle, tím více. Hudryper ví o čem mluvím.

peter.
14. 10. 2014 5:27

Toto je dôvod,prečo USA mení svoj postoj ku Kube:
http://www.aktuality.sk/clanok/187836/kuba-ma-ropu-zrusia-usa-embargo/
Dane doporučujem,aby si preštudovala niečo o Kubánskej úrovni vzdelania a zdravotníctva a porovnala to so stavom nielen v okolitých karibských štátoch ale aj v samotných USA.Ak sa Kubáncom podarí ochrániť svoj socializmus a začnú ťažiť ropu,tak sa možno tí kubánski emigranti začnú vracať z amerického raja domov.

Viky
Viky
14. 10. 2014 6:06

to Dana „…Jenom, ze Vladimir Putin prisel s krizkem po funuse. protoze Kuba ty penize stejne nemela a tudiz neplatila…“ Víte Dano, docela mne udivuje, že jste dosud neslyšela o čemsi takovém, jako je „kapitalizace pohledávek“. A přtom by Vám každý exekutor vysvětlil rychle a názorně, že pokud žijete, je možné Vás ždímat. A to je taky to, co vzbuzuje na jednání RF takový odpor. Nehodlají ždímat, hledají cestu rozumné spolupráce, přínosné pro obě strany. Jak k tomu přijdou ostatní věřitelé? Vždyť mačkat dluhy za každou cenu – co je na tom tak špatného, nebo na tom něco špatného přece… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
14. 10. 2014 10:42

Albrightová, Kerry, Dana… Krásné příklady karierního vývoje českých vyvrhelů v usa :-) Dnes se nejvíce odsuzuje nedodržování lidských práv na Kubě. Např. na internetových stránkách Human Rights Watch se o Kubě píše (4 strany), že na Kubě není svoboda tisku a projevu. Disidenti jsou vězněni. Ale Fidel Castro lehce kontruje – viděl jsem billboard: Dnes v noci bude spát na ulici 200 milionů dětí – žádné z nich na Kubě. Kolik u vás v usa, dano?Přes všechny právní záruky i bohatství společnosti jako celku je v USA 1,4 miliónu bezprizorných dětí, tzv. street-children. Podle oficiálních údajů žilo v roce 2009… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
14. 10. 2014 10:48

Tatáž organizace – HRW – popisuje situaci na Haiti. Haiti je pod správou a kontrolou OSN a USA – na Haiti je americká armáda. Tam bylo v letech 95 až 99 zabito ročně přes 50 lidí přímo na policejních stanicích – většinou střelou zezadu do hlavy. Na Haiti umírají násilnou smrtí 2 až 3 osoby týdně. Každoročně tam dochází k desítkám případů lynče. Oběti jdou do stovek. Proč se nedozvídáme o činech kapitalistické totality na Haiti, když porušuje lidská práva mnohem, mnohem víc než komunisté na Kubě? Spojené státy odtajnily několik manuálů, které používaly diktatury v Latinské Americe proti levicovým… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
14. 10. 2014 10:52

hudryper napsal Když je na Kubě tak málo účastníků internetu,budou zřejmě i svodky amerického šmírování na světové síti ke Kubě dost hubené.Můžete si ale být jista,že pokud bude na Ukrajině budována americká základna a instalovány rakety,v tu chvíli na vás budou mířit ruské rakety ze svých postavení na Kubě.Po více než 50 létech je svět zase v krizi a možná se jí bude říkat kubánská… Až tak málo těch „účastníků internetu“ na Kubě asi nebude, zkusme si vzpomenout na letošní americký skandál s falešným Twitterem ZunZuneo: Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) ohrozila životy asi tuctu mladých nezaměstnaných lidí… Číst vice »

peter.
14. 10. 2014 12:16

Rusko odpustilo Kube 90% dlhu .
http://www.noviny.sk/c/zahranicie/putin-v-latinskej-amerike-riesi-loziska-ropy-i-futbal
http://proinvestory.cz/rusko-odpousti-dluhy-kube-proc-ted
Že to USA nenechajú bez povšimnutia je isté.Otázkou je,kedy,ako a pod akou zámienkou zorganizujú na Kube puč.Ja si myslím,že sa do toho pustia hneď po Fidelovej smrti.

Svatava
Svatava
14. 10. 2014 15:22
Starý doktor
14. 10. 2014 17:35

Chomský si povzdechl nad Kubou, která je pro Američany přímo před očima. Jediné, co o ní je dovoleno říct: jak hrozné to tam je. Ale nesmí se mluvit o zdraví jejich lidí, o pomoci Kongu, která byla naprosto nesobecká, taky Angole a Namibii. Vltchek připomíná pomoc Kubánských doktorů, které byl svědkem v Oceánii, Africe i Latinské Americe. Chomský dodává jak pomohli v Haity a v Pákistánu po povodních 2010. „Byla tehdy spousta řečí o tom, jak Západ poslal doktory a jak byli úžasní. Ale hlavní byli Kubánci, kteří nezůstali ve městech a jeli do těžko dostupných oblastí a zůstali tam… Číst vice »

Starý doktor
14. 10. 2014 17:36

Vltchek zmínil ještě jednu obdivuhodnou věc, že Kubánští lékaři se v Jižní Africe naučili místní jazyky a dialekty a tak byli schopni lépe komunikovat a pomáhat, zatímco místní doktoři mluvili jenom Afrikánsky nebo Anglicky. Vltchek přidává, že pomáhali dokonce v bohatém Chile po posledním velkém zemětřesení. A Chomský zase, že nabídli poslání zdravotních týmů do USA po hurikánu Katrina. – See more at: http://www.blisty.cz/art/72235.html#sthash.Vw87LnJD.dpuf
Rusko plánuje poslat za dva měsíce nové experimentální vakcíny proti viru Ebola do Afriky, podle ruské ministryně zdravotnictví. Účinnost léku, který má být v zemi testován je asi 70-90 procent.
http://svobodnenoviny.eu/70-90-ucinnost-rusko-posle-vakcinu-proti-ebole-do-zapadni-afriky-do-2-mesicu/

Neználek
Neználek
14. 10. 2014 18:00

Botičky od Diora napsal
Albrightová, Kerry, Dana… Krásné příklady karierního vývoje českých vyvrhelů v usa

Ještě zupák Leho. Podle mě ale Dana nevyužila všechny příležitosti, které se jí ve svobodném světě nabízely. Kdyby si nechala přišít třetí kozu, tak mohla být známá jako „Tříprsá česká děvka“ a mohla by kandidovat na prezidenta.

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/275561/silena-americanka-sokuje-nechala-si-prisit-treti-prso.html

zajoch
14. 10. 2014 18:16

Kuba také poskytuje stipendia na studium medicíny talentovaným mladým z Jižní Ameriky. Vím o dvou studentech z Paraguaye, kteří stipendium získali. Dívka jménem Emigdia je už hotová lékařka, po návratu do své země má i po povinné praxi a nyní získala místo v nemocnici. Po atestaci si hodlá otevřít vlastní ordinaci. Student Joaquín je v prvním ročníku a přestože musí žít skromně, je ze studia nadšený, váží si možnosti studovat, má všechny přípravné zkoušky za sebou a je řádným studentem. Prý je to chlapec mimořádně talentovaný.

peter.
14. 10. 2014 18:23

Známi americký filmár Michael Moore nakrútil film o systéme zdravotného poistenia v USA a porovnal ho so systémom zdravotnej starostlivosti na Kube.Film sa volá “ Sisco“ a je z r.2007.Doporučujem pozrieť najmä Dane.
http://dokumentarni.tv/zdravi/sicko

peter.
14. 10. 2014 18:25

peter. napsal

Známi americký filmár Michael Moore nakrútil film o systéme zdravotného poistenia v USA a porovnal ho so systémom zdravotnej starostlivosti na Kube.Film sa volá “ Sisco“ a je z r.2007.Doporučujem pozrieť najmä Dane.
http://dokumentarni.tv/zdravi/sicko

Oprava.Urobil som hrubku : známy filmár a nie známi.Pardon!

Dana
Dana
14. 10. 2014 19:46

Kdyz tedy je vam, Stane, statistika, ktera stavi Kubu pred Cinu smerodatna, nedivim se uz vubec. Moje fakta se ridi jinymi smernicemi, tudiz chudi Haitane si umerne ziji z mezinarodnich daru, zatim co na Kube, po krvave revoluci a znarodneni bohatstvi po Americanech dosahli minimalniho pokroku.. Vysledek je stejny. Podobne jako na Haiti, na Kube sviti svickami a dostavaji potraviny na pridel.. Na to neni treba zadne ideologie. Dominik. republika neukazuje sve hospodarstvi svetu, jiste je i v Cesku znamo, co obsahuji karibske danove raje… Lide voli nohama, stara znama zkusenost. Ted, kdyz jim Raul povolil delsi visa do Ameriky,… Číst vice »

Sio
Sio
14. 10. 2014 19:51

Já bych paní Daně naopak poděkoval. Vnesla do diskuse jakýsi vzorek názorů lidí v US, což je alespoň pro mě přínosnou informací, i když nemusím souhlasit. Pokud by to měla být ideologická diverze, pak byla dost neuspěšná, jak vidím. Možná se to někomu nebude líbit, ale vyzval bych paní Danu, ať nepřestává přispívat.

Sio
Sio
14. 10. 2014 19:55

Peter, docela se divím, že takto opravujete po sobě chyby, a ještě se za to omlouváte. Dělá to více lidí, jak jsem si všiml. Proč? Překlep – no a co? :-) Snažím se sice psát bez chyb, ale pokud bych se měl za každou omlouvat, tak je tu přetapetováno. :-)

Béda
14. 10. 2014 19:55

Dana,

Kuba je amíky po desetiletí embargována a podvracena. Na rozdíl kupř. od Haiti, které je v jejich profesionální péči. (v jejich péči je taky Afghánistán, Irák, Libye a nějaký pátek taky Sýrie a již pár let demokratizují Ukrajinu až ji obrázily na svůj fašistický obraz.) A přece je na tom Kuba mnohem lépe než Haiti. Jak je totok vůbec možné? Neudělali američtí „soudruzi“ náhodou někde chybu?

peter.
14. 10. 2014 20:22

Sio napsal

Peter, docela se divím, že takto opravujete po sobě chyby, a ještě se za to omlouváte. Dělá to více lidí, jak jsem si všiml. Proč? Překlep – no a co? Snažím se sice psát bez chyb, ale pokud bych se měl za každou omlouvat, tak je tu přetapetováno.

No veď hej.Keď ma to potom s.re.

peter.
14. 10. 2014 20:33

Dana napsal Kdyz tedy je vam, Stane, statistika, ktera stavi Kubu pred Cinu smerodatna, nedivim se uz vubec. Moje fakta se ridi jinymi smernicemi, tudiz chudi Haitane si umerne ziji z mezinarodnich daru, zatim co na Kube, po krvave revoluci a znarodneni bohatstvi po Americanech dosahli minimalniho pokroku.. Vysledek je stejny. Podobne jako na Haiti, na Kube sviti svickami a dostavaji potraviny na pridel.. Na to neni treba zadne ideologie. Dominik. republika neukazuje svehospodarstvi svetu, jiste je i v Cesku znamo, co obsahuji karibske danove raje… Lide voli nohama, stara znama zkusenost. Ted, kdyz jim Raul povolil delsi visa do… Číst vice »

Dana
Dana
14. 10. 2014 21:05

Béda napsal Dana, Kuba je amíky po desetiletí embargována a podvracena. Na rozdíl kupř. od Haiti, které je v jejich profesionální péči. (v jejich péči je taky Afghánistán, Irák, Libye a nějaký pátek taky Sýrie a již pár let demokratizují Ukrajinu až ji obrázily na svůj fašistický obraz.) A přece je na tom Kuba mnohem lépe než Haiti. Jak je totok vůbec možné? Neudělali američtí „soudruzi“náhodou někde chybu? Uz jsem zde psala, ze se obchodovalo „pod pultem“ s Amiky i za embarga, mimo toho, Kuba byla suplementovana a vydrzovana Sovetskym RVHP po dlouha desetileti, takze toto je jen vymluva pro… Číst vice »

Svatava
Svatava
14. 10. 2014 21:15

Dana: „Haiti je na tom hospodarsky podobne, jako Kuba. Akorat Haitane nemaji zadnou ideologii, oni proste ziji…“ Zapomněla jste dodat, že prostě žijí stále ve stanech od roku 2O10 po zemětřesení, přestože Bill Clinton dělal obrovskou mezinárodní sbírku pro Haiťany jenom aby z těch peněz nechal posatavit luxusní hotel pro elitu a oligarchy, kam ovšem chudina nemá přístup. Život lidí se tam ale k lepšímu nezměnil. Jestlipak jako řádná Američanka se zajímáte kam pan Clinton ty peníze zašil? Byla to sbírka především pro Haiťany, že by si to byl spletl? Je docela možné, že ten balík peněz nakonec spravuje jeho… Číst vice »