Rusko zvyšuje sázky

Případné zhoršení je (Rusko – pozn. edit.) nevyděsí. To Evropa sama je vyděšená. Její hry s Ruskem v rámci americké ekologické agendy vedly k prudkému nárůstu cen plynu v evropských terminálech. Zároveň se ceny v USA zatím drží v rozmezí dvou set dolarů za tisíc metrů krychlových, ale Američané se zvýšením dodávek do EU nespěchají. Ukázalo se, že nepomohly ani monarchie v Perském zálivu, včetně Kataru, který se nedávno málem stal hrobařem Gazpromu na Západě.

Ukázalo se, že pokud chce Evropa zůstat vážným politickým a hospodářským hráčem, musí s Ruskem budovat dlouhodobé vztahy za podmínek přijatelných pro Moskvu. A za těchto podmínek není prostor pro jakákoli jednání o potřebách Ukrajiny. Rusko nevidí žádnou možnost konstruktivního dialogu s Kyjevem. Pokud tomu EU nevěří, může se podívat, jak drze bude Ukrajina tuto zimu krást evropský plyn (při absenci ruského plynu). Kyjev již začal hovořit o možnosti znárodnění evropského plynu uloženého v ukrajinských zařízeních GTS.

EU samozřejmě může i nadále setrvávat ve svých bludech, ale pokud tak učiní, rychle se vydá cestou Ukrajiny a během několika let dosáhne podobného „úspěchu“ jako Kyjev. Ne že by to bylo pro Rusko výhodné nebo žádoucí, ale je již připraveno takový vývoj akceptovat. Po rozpadu EU má Rusko v rukou dobrou kartu, zatímco Brusel a Washington silnou kartu nemají. Moskva tak může čekat na adekvátní reakci nejen ze strany Ukrajiny.

Tento nový stav znemožňuje pokusy Kyjeva vydírat své západní patrony vyprovokováním horkého konfliktu s Ruskem. Kreml dává jasně najevo, že pokud Ukrajina takový konflikt vyvolá, Moskva se soustředí výhradně na obranu svých dlouhodobých zájmů a názory Západu na „přiměřenost použití síly“, „univerzální lidské hodnoty“, „demokratické principy“ atd. se jí vůbec nebudou týkat a nebudou ji zajímat ani „z lásky k umění“.

Aby byl nový stav věcí jasnější, odvolalo Rusko z Bruselu diplomaty, kteří ho zastupují v ústředí NATO, a vyzvalo zastoupení NATO, aby opustila Moskvu. Jedná se o velmi pohotový krok a radikální změnu zavedených zásad ruské diplomacie posledních let. O to příznačnější je, že bylo učiněno vzápětí po odjezdu Victorie Nulandové z Moskvy a vyslalo světu co nejpřesvědčivější zprávu, že Amerika má k urovnání vztahů s Ruskem velmi daleko. Čína to nepochybně zohlední ve svém politicko-vojenském plánování a americká pozice v asijsko-pacifickém regionu se dostane pod větší tlak.

V minulosti se Rusko snažilo vyhnout tomu, aby hrálo na zvyšování sázek. I poté, co Washington učinil další krok směrem ke konfrontaci, Moskva dlouho manévrovala a vyčkávala s odvetou. Tentokrát jako první přerušením kontaktů s NATO zvýšilo sázky samo Rusko.

Poprvé po desetiletích je Rusko prvním, kdo opustil vyjednávací platformu, která ještě nebyla zcela zničena. Poprvé se Moskva záměrně snaží o zhoršení situace s kolektivním Západem, nikoli s jeho částí, protože NATO nejsou jen USA, ale prakticky celá EU.

Závěry jsou zřejmé:

  1. Moskva si je jistá, že Západ nebude schopen se jí postavit jednotnou frontou – vnitřní rozpory jsou příliš velké, takže hra na zhoršení situace s USA, které uvízly v konfliktu s Čínou, je přijatelná.
  2. Rusko se cítí natolik nezranitelné, že vzdorně odmítá jednat s nejsilnějším vojenským blokem planety jen proto, že není spokojeno s návrhy na podobu urovnání vztahů. Přesněji řečeno, není spokojeno s tím, že se USA snaží demonstrovat vyjednávací aktivitu na moskevském směru, aniž by šly do podrobností. Washington se tak snaží zastrašit Čínu „tajnými dohodami s Moskvou“, aniž by ve skutečnosti přijal nějaké konkrétní závazky.
  3. Rusko přešlo do diplomatické ofenzívy. Výše jsem se zmínil o tom, jak Moskva pod tlakem Číny na Američany nastražila léčku. Stačilo odvolat zástupce NATO a z lovce se stala lovná zvěř.

To však není vše. Nahlas zaznělo, že jakýkoli kontakt s Kyjevem je zbytečný, protože ukrajinské úřady nejsou schopny plnit závazky, které na sebe vzaly. Ovšem, docela nedávno se Evropa „zaručila“, že přiměje Rusko k prodloužení smlouvy o tranzitu plynu přes Ukrajinu. Prodloužení smlouvy ale není možné bez jednání, a jaké jednání, když nejsou možné žádné kontakty?

Evropané se nyní musí rozhodnout: Buď budou držet pozici a začnou valit sankce na Gazprom a Rusko za to, že odmítají jednat s Ukrajinou o plynu, nebo se budou tvářit, že se nic moc neděje, a de facto tak přiznají bankrot své mnohaleté politiky.

V prvním případě by ceny plynu mohly opět vyskočit a nikdo neví, kde se zastaví (3000 či 5000 dolarů za tisíc m³). V podstatě i jeden a půl tisíce dolarů za tisíc kubíků plynu bude stačit k tomu, aby se evropská ekonomika do konce jara rozložila. V druhém případě je nutná radikální změna politiky. Nejenže budou muset zapomenout na Ukrajinu, ale také se začít aktivně oddělovat o USA a postavit Východoevropany před dilema: buď disciplinovaně podpoří reformu EU, která zajistí německo-francouzskou dominanci v Unii, nebo – pokud se jim to nebude líbit – mohou následovat příkladu Spojeného království.

Pro Evropany je to těžká volba. Nepodaří se jim to okamžitě. Stále se budou snažit vyjednávat s Ruskem. Stále se budou ohlížet na USA. Stále se budou snažit vrátit ke staré politice, možná jen s malou modernizací. EU však nakonec nemá žádný manévrovací prostor a bude se muset rozhodnout. Nevíme, co to bude, ale jsme přesvědčeni, že Kreml je připraven na jakoukoli variantu.

Rusko nezahajuje diplomatickou ofenzívu zčistajasna. Je zjevně dobře promyšlená a připravená. Můžeme to posoudit už podle toho, jak byla Ukrajina, která byla třicet let připravována být, ne-li protiváhou Ruska, tak alespoň závažím na jeho nohou, jedním tahem vyřazena ze hry. Kyjev si ani nestačil uvědomit, že vojenské provokace, kterými se tak dlouho snažil vydírat své nepřátele i spojence, už nejsou účinné. Nyní jsou nebezpečné pouze pro samotnou Ukrajinu a její vedení.

Jediným úderem Rusko posunulo frontovou linii daleko do hloubi nepřátelského území. Západ musí myslet na nové výzvy, jako je překonání energetické krize a stabilizace vztahů v EU. Spojené státy stojí před v celé výši se tyčící čínský problém. Ukrajina se ocitla hluboko v týlu daleko se posunutého Ruska. Nyní se kyjevské úřady nijak neliší od svých předchůdců – banderovců ze 40. let, kteří po průlomu Rudé armády na Západ mohli jen sedět ve svých úkrytech a terorizovat civilní obyvatelstvo, ale na vývoj na frontách už neměli žádný vliv.

Kyjev může stále zabíjet, unášet lidi a ničit infrastrukturu, která zajišťuje přežití vlastního obyvatelstva, ale přestal být faktorem velké evropské politiky. Moskva se stala jediným arbitrem jeho osudu. A co je pro ukrajinské úřady a obyvatelstvo nejhorší, Kreml není nakloněn jednání s tímto obětovaným pěšcem, mnohem výhodnější pro něj je pokračovat v tlaku na Západ, aniž by polevil nebo si hrál s malichernosti.

Ukrajina se poprvé ocitla v situaci, kdy pánové v krásných černých uniformách, kteří povolili vraždy a loupeže, odjeli na Západ, ale polní kuchyně z Východu nedorazily a je třeba přežít na úkor dlouho promrhaných a zcela chybějících vnitřních zdrojů, nebo utéct od prasete a chaloupky kam až oko dohlédne a doufat, že se v cizí zemi nějak uživí…

Zdroj: Ukraina.ru

Překlad: st.hroch 20211020

4.6 20 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
22. 10. 2021 21:23

Dobrý článek.

Ukrajinská chunta chtěla jedině s EU (a jejich dotacemi). EU chtěla plynovou burzu – i my jsme vlastnė chtěli to konkurenční tržní prostřebí s plynem od jednoho dominantního dodavatele.

Tak máme tržní prostředí – s burzou i s burzovními spekulanty, s volatilitou ceny – a oškubanými hejly. Což jsme my.

Připomíná mi to jedno video z Reality, kde borec na motorce vybržďoval na dálnici rozjetý kamion.
Možná to přežil …

Irena
23. 10. 2021 8:45

https://www.youtube.com/watch?v=3enV7Z84F3I

Milan Uhrík predsedníčke Eurokomisie Leyenovej: Neprovokujte strednú Európu!

Ani nebudu komentovat to, že měl na projev jednu minutu! Proboha, kde to jsme?

Alva
Alva
Reply to  Irena
23. 10. 2021 11:11

V Evropské unii. A můžeme být rádi, že dostaneme aspoň tu minutu. Zatím! :-(((

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
23. 10. 2021 11:33

To už se mi dlouho nestalo – umístit ctrl vlevo pod zvedací šipku mohl jen slavný záchudní idiot. Takže znovu a krátce. EUlejno je v rozkladu. Minimálně tektonickém. Německo štěpí někdejší jaltská linie. Bez Germánie se rozštěpí žabožrout, na což čeká netrpělivě Malá Kreténie. Nám tady teď budou vládnout ještě větší idioti, než do této chvíle. Sasíci ale potřebují českou podporu. Ale i trpělivost má svoje meze. Zmínění žabožrouti se pakuji z africké Mali. Co TAM bude s jurským khaki debilem je nezajímá. Je to důsledek poptávky po ruském Wagnerovi. A tato poptávka roste. Celosvětové je žádána splatitelnost zásadní a… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
23. 10. 2021 11:54

Včera jsem zažil totál bizár. Byl jsem na obědě a přisedli si ke mně dva mladí plus jeden věkový kolega. V kavárně potom na domluvené schůzce se to nedalo popsat. Tak povídám – musím NATO zevnitř. Což jakž takž šlo. Probralo se všechno. Mládež ve mně viděla příklad, jak necouvat čočce a zároveň mít velmi kritický nadhled. Můžu popsat jen výseč – byl to český kolorit či co. Věkový kolega velebil občana Babáka za příspěvky na důchod a kritizoval Putina za vraždění svých odpůrců. Dostal se do těžkého sporu s mladými. Já držel hubu. Když už jsem to už nevydržel,… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
23. 10. 2021 15:02

Objíždím , co se dá časově stihnout. Domlouváme lehké i tvrdé zazimování. Ti „lonsti“ mají jasno. A právníci už jsou připraveni. Všude je alfou a omegou přístup – policajt není náš nepřítel. Co platí? Bez ohledu na volební výsledky platí-ze vládnou sv@ne. Povolné sv@ne. Zažil jsem další bizar, ale to už je na palici. Venku mrznou zjevně vietnamské dorostenky a nenajde se jediný český idiot, který je pozve do tepla na … třeba vietnamský čaj. Je mi na blití. Tohle se za tzv. bolševika nemohlo stát. Ta vietnamská mládež umí velmi dobře česky a tady u nás nevaří žádný perník.… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
23. 10. 2021 9:16

Iščenkovy analýsy mám rád. jaou poměrně stručné a věcné. Zvýšená asertivita ruského vedení na již delší dobu nepřiměřené chování úředníků NATO a některých us.generálů je podle mne zárukou,že vývoj dospěl za hranici,za kterou by už reálná vojenská expanze západu vůči Rusku byla čirou sebevraždou.Nejspíš zřejmě ruská armáda překvapivou operací zareaguje na dobře dokumentovanou provokaci banderovců a dá tak západním analytijkům ukázku,co by následovalo v případě,že by se téhož dopustil kdokoliv z Nato. Uřvaná reakce,podobná té po osvojení Krymu nebude mít na pozice Ruska ani zdaleka takový dopad,jako tomu bylo.po Krymu.Rusové dali jasně najevo,že vědí o své vojenské kvalitatívní převaze a… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Hudryperman
23. 10. 2021 11:08

Nikdy jsem nepochopil, proč Rus světu a eurosajrajtu neomlátí pravidelně o palice, severní Kypr /obsazený Tureckem/ , Kosovo okupované emerickou bličkou, Bahrajn okupovaný saudskými utěrkami, Moon okupovaný hollywoodskou lží /posledním tím oným prů se zdá být přistávání v Nevadské poušti, kdy na pazouře modulu není vidět žádná kamera, která pak měla snímat onen slavný výstup s dávno připraveným žvaněním a tzv. první stopou v rigolitu/ … dále pak koloniální okupaci atmosféry chlíváckou coronou a duhovými píchačkami za účelem záchrany posledních zbytků emerické industrie. Vůbec jsem nepobral, proč do Moskvy Rus pustil tu babiznu NuLAND, proč se spekuluje, že se Putin… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  orinoko
23. 10. 2021 11:36

Jak to – „….nepobral, proč do Moskvy Rus pustil tu babiznu NuLAND, proč se spekuluje, že se Putin zase sejde s tím otřesným emerickým dědkem…..“?

Má hrát jejich hru s JEJICH pravidly? Hraje podle svých pravidel a hraje dobře.

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
23. 10. 2021 12:17

To nerozporuji. Samozřejmě nevím, co fšechno se děje za kulisami. Teď byl v Rusku /v Soči/ Naftalín Bééé. Prý byl dost drzý. Ale třeba jsou to jen spekulace některých ruských komentátorů. Problém je, že některé „ruské“ reálie matou i některé spojence, ale hlavně ty možné budoucí, kteří mají s podobnými poďobanými emisary, jako je ta almara NuLAND /nikoli nepodobná jurské Myrce ze Žďáru/ zkušenosti, a nechtějí u sebe takovéto vyjednávací dárečky. V Iránu by měla smůlu. Tedy možná ne, pokud by byla ochotna přijít v burce. Pokud jde o Bideta, ten nic nerozhoduje, a pochybuji, že Putin je nějaký poťouchlý… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  Hudryperman
23. 10. 2021 11:20

Západ se dostává do pozice „myši, která řve“, ale pořád si namlouvá, že je kočka.
Kolikrát se ještě musí „na vlastní kůži“ přesvědčit, že podceňovat nepřítele se nevyplácí?

zart
zart
Reply to  Hudryperman
23. 10. 2021 12:05

Napřed je nutné jako Stalin zlikvidovat tzv. „demokratickou opozici“ (fašisty), pak to půjde Putinovi snadno se vypořádat se s pokáleným západem – záchodem, který je nutné spláchnout, a bohužel to odser.me taky, za věrné služby….

Viky
Viky
24. 10. 2021 0:20

Poprvé po desetiletích je Rusko prvním, kdo opustil vyjednávací platformu, která ještě nebyla zcela zničena. Poprvé se Moskva záměrně snaží o zhoršení situace s kolektivním Západem, nikoli s jeho částí, protože NATO nejsou jen USA, ale prakticky celá EU ——– Jejda,…. Jenže ta platforma, která ještě nebyla zcela zničena – existovala (stále ještě existuje!) pouze formálně. Zde by bylo vhodné uvést některé skutečnosti, které se moc nezmiňují, ani se netají. Jen (asi!) mají význam pro celý kontext. Posledních cca 7 let není tato platforma vůbecVŮBEC! využívána ke vzájemné komunikaci bezpečnostních otázek. Komunikace přerušena nebyla, jen neprobíhá na této úrovni, ale… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Viky
24. 10. 2021 7:43

Tajné a nedoložitelné „důkazy“ nejsou žádné důkazy.

Snad by se dalo mluvit o „podezření“ – ale to je, bez těch předložitelných důkazů, věc velmi subjektivní a mnohdy i hodna odborné psychiatrické péče, aby se dotyčný postupně vyléčil ze svých bludů a zmatených představ.

Pochopitrlně víme o co jde, ale na „klamání a manipulaci“ nikoho neusvědčíte.

Viky
Viky
Reply to  Gatta
24. 10. 2021 12:41

Gatto, celé to je těžce poblitická sračka. Není potřeba, aby prohlášení odpovídala skutečnosti, je potřeba aby vyvolávala určitý dojem A ten vyvolávají. Když žádal Lavrov konkrétní odpověď – nedostal ji. Je to samozřejmě jen kapička, ale ona byla v odpovědi Jense ještě i jiná notečka. Totiž, jak věří v pozitivní vývoj vzájemných vztahů …bla, bla, bla – ble, ble, ble… Doplnit vyhošťování apelem na předvídatelnost, zlepšení vztahů a podobnými výroky, místo jasně definovaných příčin, to už chce fakt pevný žaludek. Ono by to moc smysl nedáívalo, kdyby neoficiálně několik lidí z ústředí NATO neuvedlo nezávisle na sobě, že příčinou vyhoštění… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Viky
24. 10. 2021 15:42

Zdravím – jasně je to všechno těžký divadlo bez pravidel. Dnes nemá nikdo odpovědnost nejen za činy, ale ani za slova. Místo oficiálního vládního komuniké jen někde nějaký tweet (tedy pokud soukromý provozovtel dotyčnému politikovi dovolí), zahraniční politiku dělá u nás kdo se zrovna chce zviditelnit, zákony tvoří samozvane amatérské nátlakové skupiny … Každé vyhlášeni může dotyčný vysoký politik nakonec vyhlásit ta nazávazný soukkromý názor … Nic neplatí – jen skutečné „silové pole“ jadnotlivých subjektů hry. A to od velmocí až po občana. Nicméně opakuji, že předkládání „důkazu“ bez skutečného důkazu, je buď blud, nebo úmyslný klam. A takový člověk… Číst vice »