Russell Tice: Profízlovaná Amerika


Bývalý analytik Národní bezpečnostní agentury (NSA) Russell Tice, který pomáhal odhalit její nezákonné odposlouchávání telefonních hovorů v prosinci 2005, nyní vystoupil s ještě překvapivějším obviněním.
 
Tice řekl v populární americké televizní show Keitha Olbermanna na MSBNC, že programy, které špehovaly Američany, byly mnohem rozsáhlejší, než se tvrdilo, a byly zvláště zaměřeny na žurnalisty. „NSA měla přístup ke všem americkým komunikacím…", tvrdil Tice. „Nehrálo roli, že jste v Kansasu, uprostřed státu a nikdy jste neměli žádný zahraniční hovor. Oni monitorovali veškerou komunikaci.“ Tice dále vysvětlil, že „i pro NSA je nemožné zaznamenávat skutečně veškerou komunikací. …To, co dělali, byla určitá metoda, kterou sledovali metadata … a vyslídili takové informace, které určí, jaký typ komunikace by měl být zaznamenáván.
 
Podle Tice, má NSA k této tradiční „rybářské síti“ navíc schopnost zabrousit i do zvláštních skupin, což byl ten aspekt věci, kterým se zabýval on. Nicméně, i uvnitř NSA existovalo fiktivní vysvětlení, které mělo zamezit tomu, aby lidé jako Tice zjistili, co ve skutečnosti dělají. „V jedné z operací, jíž jsem se zúčastnil, jsme sledovali organizace, u nichž bylo velmi pravděpodobné, že bychom se na ně zaměřovat neměli,“ řekl Tice Olbermannovi. „Přišel jsem však na to, že jsme je sledovali 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce – a to nedávalo smysl… Začal jsem po tom pátrat. To se stalo někdy v té době, kdy za mnou přišli a vyhodili mě.
 
Když jej Olbermann tlačil k tomu, aby se vyjádřil přesněji, Tice utrousil: „Organizace, které byly sledovány, byly americké novinářské organizace, reportéři a novináři". "Za jakým účelem?" ptal se Olbermann. „Zkusím hádat, nevyskytuje se tam někde složka, v níž jsou všechny emaily poslané všem reportérům v New York Times? Nenašel by se tam záznam všech hovorů, které jsem měl se svou malou neteří ze severního New Yorku? Tice neodpověděl přímo, ale jednoduše prohlásil: „Pokud by to bylo zahrnuto v těchto zvláštních sledovacích metodách, bylo by tam všechno.“ Ovšem přidal poznámku, že neměl žádnou představu o tom, co se stalo s těmito informacemi, snad kromě toho, že si je jistý, že „byly digitalizovány a vloženy do jakýchsi databází“.
 
Tice poprvé začal obviňovat NSA a Obrannou zpravodajskou službu(DIA) v prosinci 2005, několik měsíců poté, co byl vyhozen z NSA. Posloužil v té době také jako zdroj pro články v New York Times, které odhalily nezákonný program odposlechů v NSA. Ovšem v několika dalších měsících byl Tice zklamaný z průběhu jeho slyšení před Kongresem, kde byla jeho věrohodnost zpochybňována útoky Billa O’Reillyho a Rushe Limbaugha, a byl poté předvolán k federálnímu porotnímu soudu ve zřejmém pokusu ho zastrašit. Tice se nyní vrací, protože George Bush je konečně pryč z úřadu. Řekl Olbermannovi: “Obamova vláda se mnou sice
kvůli mým posledním odhalením není v kontaktu, ale poslal jsem dopis Brennanovi (John Brennan – Obamův bezpečnostní poradce – pozn. red.), ručně napsaný dopis, protože jsem věděl, že veškerá má komunikace byla sledována – telefony, počítač – FBI na mě visela, byli jako vši v kožichu … a já předpokládám, že dali informaci našemu současnému presidentovi – takže jsem se rozhodl říci o něco málo více, než jsem řekl v minulosti.“
 
Originál článku

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments