Sčítání lidu odhaluje – 45 milionů Američanů žije v chudobě
Září 15, 2010

 

Jak se včera ukázalo, žije pod hranicí chudoby každý sedmý obyvatel USA.

Oficiální údaje amerického sčítání lidu, které ukázalo, že 45 milionů Američanů žije v chudobě, naznačují nejhorší pokles životní úrovně za posledních více než padesát let.

I dětská chudoba se v loňském roce zvýšila na více než jedno dítě z pěti, a je tak již srovnatelná s jednou třetinou chudých dětí v afrických rozvojových zemích.

Smutná statistika je další vážnou ranou prezidentovi Barackovi Obamovi a jeho Demokratické straně, a bude klíčovým tématem v nastávajících  volbách, které budou v polovině Obamova presidentského mandátu.

Americká vláda určila hranici chudoby na 14 000 liber (cca 400 000 Kč) ročně pro čtyřčlennou rodinu.

Zpráva z amerického cenzu ukazuje, že přibližně 15 procent Američanů si vydělalo méně než loni, v roce 2008 to bylo 13,2 procenta. Byl to nejvyšší roční nárůst od doby, kdy v roce 1959 vláda začala s výpočtem podílu chudých v populaci. Naposledy se chudoba rapidně zvýšila v roce 1980, kdy vzrostla v důsledku energetické krize o 1,3 procentního bodu na 13 procent.

Obama se pokusil minulý týden v záplavě chmurných ekonomických údajů házet ramena, když tvrdil: „Nejdůležitější v boji proti chudobě je rostoucí ekonomika a jistota, že je v ní dostatek pracovních míst. Pokud dáme ekonomice růstový impuls a vytvoříme více pracovních míst, zapojí se všichni do tohoto efektivního koloběhu.“

Jeden republikánský analytik však řekl: „Oficiální hranice chudoby hrubě podceňuje množství peněz potřebných k slušnému životu v dnešní Americe. Skutečný počet lidí, kteří mají závažné finanční těžkosti, se zřejmě blíží 100 milionům.“

 

Převzato z Information Clearing House

 

Překlad: Aram

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments