SEC obvinil manažery Fannie a Freddie z podvodu

Prosinec 16, 2011


http://0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/H/C/2/fannie-and-freddie-falls.jpg


WASHINGTON – Americká komise pro cenné papíry (SEC) v pátek vznesla proti šesti bývalým vrcholovým manažerům společností Fannie Mae a Freddie Mac obvinění z podvodu, v nichž se tvrdí, že úmyslně uvedli v omyl investory ve věci riskantních úvěrů, které američtí hypotéční giganti drželi v době, kdy praskla hypotéční bublina. Tato obvinění postihla také dva bývalé šéfy agentur, Daniela Mudda z Fannie a Richarda Syrona z Freddie. Jedná se o nejvýše postavené osoby, které kdy byly obviněny v souvislosti s finanční krizí roku 2008. Federální vláda čelí kritice za to, že nepodala žaloby proti vrcholovým manažerům, kteří se mohli podílet na nejhorší finanční krizi od dob velké hospodářské krize 30. let. Třiapadesátiletý Mudd a osmašedesátiletý Syron vedli tyto hypotéční obry v roce 2007, kdy se začaly hroutit ceny nemovitostí. Čtyři další vedoucí pracovníci pro tyto společnosti v té době také pracovali.

Žaloba byla podána u federálního soudu v New York City. „Vedení Fannie Mae a Freddie Mac veřejně oznámilo, že jejich expozice v rizikových hypotékách je výrazně menší, než skutečně bylo,“ řekl Robert Khuzami, výkonný ředitel SEC. „K této významné dezinformaci došlo v době akutního zájmu investorů o to, jak jsou finanční instituce namočeny v rizikových hypotékách, což trh uvedlo v omyl, co se týče velikosti rizika.“

Vedoucí představitelé Fannie Mae a Freddie Mac v pátek uzavřeli s vládou dohodu, v níž přijali odpovědnost za své jednání, aniž by potvrdili nebo odmítli tato obvinění. Vládou řízené společnosti také souhlasily s tím, že budou se SEC spolupracovat ve věci soudní pře proti bývalým řídícím pracovníkům. Ministerstvo spravedlnosti začalo Fannie a Freddie vyšetřovat, ale doposud nikdo nebyl obviněn ze zločinu. Mudd prostřednictvím svého právního zástupce sdělil, že soudní jednání „nikdy nemělo být zahájeno“ a řekl, že vláda přezkoumala a schválila všechny finanční výkazy společnosti. „Všechny podstatné údaje o půjčkách držených Fannie Mae byly sděleny jak vládě USA, tak investorské veřejnosti,“ řekl Mudd. „SEC nemá pravdu a já se těším na soud, kde je základem spravedlnosti rovné zacházení a rozum, a ne politika.“ Syronův advokát nebyl v tu chvíli dostupný, aby mohl věc okomentovat.

Fannie podle obvinění řekla v roce 2007 investorům, že má ve svých účetních knihách rizikové hypotéky v hodnotě přibližně 4,8 miliardy dolarů, tedy asi jenom 0,2 % ze svého portfolia. SEC tvrdí, že ve skutečnosti bylo v jejích produktech nesolventním dlužníkům poskytnuto asi 43 miliard dolarů, neboli 11 % z toho, co měla v držení. V březnu 2007 řekl Mudd kongresové komisi, že rizikové hypotéky Fannie představují méně než „2 procenta našich aktiv“. Řekl také, že rizikové hypotéky jsou společností spravovány „s velkou obezřetností“. O měsíc později řekl jiné kongresové komisi, že rizikové půjčky představují v účetních knihách Fannie méně než 2,5 procenta.

Freddie v roce 2006 řekla investorům, že má ve svých účetních knihách rizikové hypotéky za 2 až 6 miliard dolarů. SEC tvrdí, že jich v roce 2006 ve skutečnosti měla v držení za 141 miliard dolarů, což bylo 10 procent jejího portfolia, v roce 2008 už se jednalo o 244 mld. dolarů, tedy 14 procent z celkového portfolia. Podle obvinění Syron v květnu 2007 ve svém projevu v New Yorku řekl, že Freddie „v podstatě není zapojena do rizikových hypoték“.

Fannie a Freddie nakupují hypotéky od bank a ostatních věřitelů, balí je do dluhopisů se zárukami proti platební neschopnosti a potom je prodávají investorům po celém světě. Tyto dvě společnosti vlastní nebo zajišťují asi 31 milionů hypotéčních smluv, polovinu všech hypoték v USA. Obě dvě společnosti se během finanční krize dostaly na pokraj zhroucení. V září 2008 nad nimi převzala kontrolu Bushova vláda. Tyto společnosti doposud stály daňové poplatníky téměř 150 miliard amerických dolarů, což byla největší nouzová pomoc v rámci finanční krize (Pozn. edit: A co těch 7 bilionů pro banky, autore?). Podle Federal Housing Finance Administration (FHFA – americký orgán státního dohledu nad hypotékami) by mohly dosáhnout až 259 miliard dolarů.

Mudda z Fannie vyhodili poté, co jej převzala vláda. Nyní pracuje jako generální ředitel newyorského fondu rizikových investic Fortress Investment Group. Syron odstoupil ze svých funkcí ve Freddie v roce 2008. Teď je mimořádným profesorem na Boston College. Další vedoucí pracovníci Fannie, kteří byli obviněni, jsou Enrico Dallavecchia (50 let), bývalý ředitel pro řízení rizik, a Thomas Lund (53 let), bývalý výkonný viceprezident. U Freddie byla obviněna Patricia Cooková (58 let), bývalá výkonná viceprezidentka a vedoucí obchodní divize, a Donald Bisenius (53 let) bývalý první viceprezident. Michael Levy, Lundův právník, uvedl ve svém prohlášení, že „Lund nikoho neuvedl v omyl“. Právníci ostatních obviněných se v pátek ráno odmítli vyjádřit.

Společnosti Fannie Mae a Freddie Mac tradičně poskytovaly omezený počet rizikových hypotečních úvěrů, což zahrnovalo dlužníky s úvěrovými problémy, kteří by neměli šanci získat levnější hypotéky. Na konci devadesátých let minulého století však začalo mnoho firem poskytovat rizikové úvěry, a Fannie a Freddie se vydaly po jejich stopách.

Odborníci na právo tvrdí, že tyto kauzy, jakkoliv neobvyklé, by nemusely vést k potrestání bývalých manažerů. Banka Citigroup v červenci zaplatila pouhých 75 milionů dolarů za odložení podobných žalob ze strany SEC. Finanční ředitel a vedoucí oddělení pro vztahy s investory této společnosti byli obvinění, že nezveřejnili více než padesátimiliardovou ztrátu z rizikových hypoték. Obvinění manažeři se dohodli na zaplacení pokuty ve výši 100 000 a 80 000 dolarů. Soudce federálního soudu v této věci řekl, že mu dohoda na tak nízkém trestu „nejde na rozum“.

Pokuty proti manažerům, kteří byli obviněni komisí pro cenné papíry v rámci občanského zákoníku, mohou dosáhnout maximální výše 150 000 dolarů za každé porušení zákona. Předsedkyně SEC Mary Schapirová požádala Kongres, aby zvýšil tento limit na 1 milion dolarů. Podle prohlášení obou společností v roce 2007 vydělal Mudd v platech a odměnách 4 miliony dolarů, Syron více než 18 milionů.

SEC v souvislosti s porušováním zákonů, které se týkalo finanční krize roku 2008, obvinil více než 80 lidí.

Převzato z Common Dreams

Překlad: Stan

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments