Seymour Hersh: Za sarinovým útokem v Damašku jsou Turci

Americký novinář Seymour Hersh při příležitosti svých 77. narozenin odpovídal v rozhovoru na některé otázky ve spojení se svojí poslední knihou, publikovanou v Londýně letos 4. dubna. Jedním z kontroverzních témat, které Hersh vyslovil, je že za srpnovým chemickým útokem v Damašku stojí turecká vláda.  Hersh obhajoval své tvrzení, že chemický materiál, použitý při útoku, byl do Sýrie dopraven příslušníky tureckých ozbrojených sil (turecký četník) pod dohledem turecké rozvědky MIT.

Bílý dům ve svém prohlášení váš názor odmítl. Co k tomu řeknete?


Stejně jako při jejich dávnějším prohlášení tvrdí, že vše, co říkají, je pravda. Prohlásili: "Nepotvrzujeme, že materiál, o kterém pan Hersch tvrdí, že je v jeho rukou, vůbec existuje." Jestli chtějí strkat hlavu do písku, ať tak činí.

 

Mluvíte o pětistránkovém materiálu rozvědky. Skutečně jej máte?

Samozřejmě, zde je. Přečtu vám první řádku, napsanou tlustým písmem – Body k projednání. Je to dopis Davidu Sheddovi, jednomu z vedoucích pracovníků americké vojenské kontrarozvědky (DIA). Píše se zde: "Výrobna sarinu spojená s Frontou Al-Nusra je zapojena do nejpokročilejšího komplotu se sarinem od akce z 11.9."

Dokladem je i to, že jsme v Afghánistánu zachytili nahrávky, dokazující že Al-Kajda zkoušela sarin na zvířatech.

 
Ta výrobna je v Sýrii nebo někde jinde? 

Je to buňka Al-Nusry. Zřejmě je blízko Aleppa. V dokumentu, o kterém mluvím, se zmiňuje to, že Al-Nusra má dodavatele v Turecku, kteří jim nakupují materiály včetně nervového plynu, součástek a zařízení. Mluví se tam o tom. My (tj. vláda USA) jsme to zjistili a víme, co dělají. Sledovali jsme je a zcela jistě je též sleduje i turecká tajná služba MIT.


Po publikaci této zprávy vás někdo jménem syrské vlády kontaktoval?

Ne. Ale na internetu jsou o tom haldy informací. Někteří lidé nadhazují otázku, zda tento materiál nepochází z Ruska. Přece Rusům nemůžeme věřit… Víte, ten materiál studoval vysoký britský generál, měli ho ve Společném výboru náčelníků štábů a pak ho dostal president. O čem to mlží? Že by byl ruský?


Místopředseda turecké vlády řekl, že vaše vývody jsou totální pomluvy. Co řeknete na to? Přece kdyby to, co říkáte, byla pravda, šlo by o zločiny proti lidskosti?

Turecko pomáhalo při vývoji sarinu v Sýrii. Ale zapomeňte nyní na to. Dovolte, abych vysvětlil, o co jde. Jsem Američan. Moje vláda trvá na tom, že nemáme žádné důkazy, že sarin mají povstalci, ať již sekulární nebo islamističtí.

Přitom minulý měsíc bylo cvičení na Floridě na pracovišti ústředního velení (které je odpovědné v záležitostech Středního Východu). Námětem byla protiteroristická operace, tedy co bychom dělali, kdyby Al-Nusra, AQI nebo ISIS v zoufalství přikročili k předání sarinu ostatním sunnitům, wahábistům nebo salafistům na Středním Východě nebo v Severní Africe. To bylo cvičení. A současně vláda ve Washingtonu říká "Nevíme, jestli má někdo sarin.". Armádní centrum, odpovědné za operace na Středním Východě, má přitom starosti jak se bránit proti použití sarinu. Kdo si z nás dělá legraci? Tomu se říká "strkání hlavy do písku". A proto jsem v článku napsal, že když něco řekne náš president, nemůžeme přece říkat, že to není pravda.

 
Ve vaší eseji jste po 21. srpnu uvedl, jak je turecká rozvědka odposlouchávána americkou. Jak významné to je?

Odpovím otázkou. Dvakrát dva je kolik? Mám mluvit dál?

Obvykle chytří lidé chápou, že hned po incidentu se obvykle dozvíte nejvíc. Před uskutečněním operace se uplatňuje utajení. Po operaci někdo neodolá, aby se nebouchal do prsou. A to využívají chytří lidé. To znamená, že vše sledujete v reálném čase. Protože se v tom okamžiku může něco přehlédnout, proto se informace shromaždují v počítačích.

 
Uvádíte, že turecká interní komunikace byla zachycena. Viděl jste záznamy na vlastní oči?

Víte, to je nesprávná otázka. Cituji někoho, kdo skutečně existuje. Nejsem žádný nováček. Hovořil jsem s lidmi, které znám déle než 30 let. Vyrůstali jsme spolu. A proto jim věřím. Dnes je mi 77 let. Jsem starý.

 
Bylo uveřejněno několik názorů, které vaši esej kritizují. Šlo o záležitost s raketami Volcano.

Ano, vy myslíte názory Elliota Higginse nebo Browna Mosese.


Ano, Higgins a taky Dan Kaszeta…

Slyšel jste o Tedu Postolovi? Promluvte si s ním. V současnosti je to fyzik a expert na raketovou obranu na MIT). Působil jako poradce šéfa štábu pro námořní operace. Víte, když mne poprvé zavolal před několika měsíci (po publikaci mého prvního článku) řekl: "Hershi, tentokrát jsi v průšvihu. Nemáš pravdu." Později mi napsal, že mám hrůznou pravdu.

O Higginsovi nevím nic. On hovoří jen o raketách. Sledoval jste zasedání OSN 16. září, když Ake Sellström (šéf týmu OSN pro chemické zbraně) na tiskové konferenci řekl, že rakety by nedoletěly dál než na míli. Chtěl bych se zeptat, jestli si myslíte,že syrská armáda by odpálila chemické rakety na míli daleko, když se vítr může měnit každou minutu… to tedy věříte na jejich sebevražedné úmysly. Tento materiál je hrozná zbraň, která se může snadno obrátit proti vám.

Higgins tak mluvil před pár měsíci. Dnes je to o něčem jiném. Jsou zde nové informace. Podívejte se na jeho webové stránky dnes. Mluvil jste ještě o jednom člověku. 


 
Kaszeta?

Ano. Udělejte mi laskavost. On má taky webové stránky. Pracuje v obranném průmyslu. A je v řadě společností. Podívejte se na ně pečlivě. Všechny tvoří jen jedna osoba. Co je tedy zač? Nemá kvalifikaci. A to, že pracoval na chemických zbraních před 10 lety? Budete se informovat o současných telefonech u někoho, kdo v tom oboru pracoval před 10 lety? Myslíte, že v chemických zbraních nedošlo za 10 let ke změnám?

Higgins opakuje stejné věci, protože nechce měnit svůj názor. Ale já vím, že měl soukromou komunikaci s Postolem a jakýmsi Davidem Lloydem. A v ní připustil, že možná nemá pravdu. Ale nepřizná to veřejně. Higgins se chová stejně jako Bílý dům. Když jednou něco řeknou, trvají na tom.

Mluvil jsem s Tedem Postolem dnes ráno. Poslal mi e-mail a napsal tam "Proč Higgins stále mluví o raketách Volcano?" Řekla snad vláda něco, co by jeho argumenty potvrzovalo?

 
Ne.

A co říkám. Ozval se Izrael jedním slovem k této věci po 21. srpnu? Ne. Co vám to říká? Chce snad Izrael salafisty na svých hranicích? Pokud by si mysleli, že to provedl Assad, nemluvili by o tom?

Ale je tu problém a opravdový problém, lidé nemají Bašára Asada rádi. A vy jste mne za to, co jsem napsal, automaticky považoval za lokaje Rusů, protože samozřejmě Rusové dodali chemikálie a já se tedy stavím na stranu baathistů.

Ala když jsem v roce 1969 napsal, že ve Vietnamu američtí vojáci zabili 550 dětí, mužů a žen, bylo to horší.


Turecko cvičí použití sarinu, dodává a dopravuje ho do bojových podmínek v Sýrii. Někteří říkají, že by to vyžadovalo rozsáhlou operaci a nějaké velké centrum. Co si o tom myslíte?

Americká rozvědka dospěla k závěru, že je v tom turecká rozvědka MIT – ovšem MIT nepracuje vlastníma rukama. Ale dělají plánování, strategické závěry. Vlastní spolupráci dělají turečtí četníci.

Tak jsou materiály z Turecka dopravovány do Sýrie a Aleppa. Včetně materiálů na výrobu nervového plynu. Jsou tedy za tím. To prokazuje ta zpráva rozvědky a to jsem napsal.

 

Zdroje: www.diken.com, The Guardian

 

Překlad: onlooker

 

Foto: Banksy

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments