Slovenské národní povstání light

SputnikNelze odmítnout vakcínu Sputnik V jen proto, že se vyrábí v Rusku, řekl Igor Matovič, slovenský ministerský předseda na své facebookové stránce, a já jsem se rozhodl podívat se na premiérův facebook, aby se situace objasnila. A objasnila…

Nelze odmítnout vakcínu Sputnik V jen proto, že se vyrábí v Rusku, řekl Igor Matovič, slovenský ministerský předseda na své facebookové stránce, a já jsem se rozhodl podívat se na premiérův facebook, aby se situace objasnila. A objasnila…

Je nutné chápat, že Slovensko není příliš „progresivní“, spíše je tradiční, což znamená, že významná část národa (rolníci, pracující) neztratila selský rozum a pan Matovič, lídr strany „Obyčajní ľudia“ vyjadřuje jejich zájmy. Jeho strana, přestože zvítězila ve volbách, nemá absolutní většinu, takže vláda na Slovensku je koaliční, a zbylé dvě strany nynější koalice jsou tím, čemu se v Rusku běžně říká „sorosjata“.

Odtud také pramení celý skandál. A protože je všem, kromě hlásných trub ministerstva zahraničí už jasné, že „Sputnik V“ vůbec není špatný, a o jeho dodávkách začaly uvažovat nejen takové země, jako je Chorvatsko a Česko, ale i Rakousko, pan Matovič se dohodl s Kremlem o nákupu dvou milionů dávek a s motivací „Není na co čekat, vakcínu zoufale potřebujeme, každý den bere životy desítkám Slováků“, přiletělo 1. března do Bratislavy 200 tisíc dávek Sputniku, z čehož mělo obyvatelstvo velkou radost.

„Sorosjata“ (včetně paní prezidentky, která je však jen okrasnou personou) se ale neradovala, vznesla proti premiérovi protest a zahrozila rozpadem koalice. Formálně kvůli formalitám, ale skutečnou příčinu odvážně vyjádřil pan Korčok, ministr zahraničí, který upřímně řekl, že „tato vakcína je vakcínou až v poslední řadě, v první řadě jde o zbraň Moskvy v hybridní válce a jejím nákupem se Slovensko zneucťuje a zpochybňuje svoji loajalitu k EU a NATO“.

Hrozba rozbít koalici je vážná, takže pan Matovič byl nucen ustoupit. Oznámil, že pokud je to tak, je připraven zrušit kontrakt, na což okamžitě zareagovala Moskva: Chtěli jsme pomoci, ale všemu rozumíme a jsme připraveni smlouvu zrušit, nežádáme žádné kompenzací za porušení povinností, ale vakcínu, která už byla převezena na Slovensko, vezmeme zpět. A tu náhle, když už „sorosjata“ slavila, stalo se něco, co nikdo nečekal.

5. března ráno Matovič vystoupil v parlamentu a stručně popsal podstatu problému, informoval o připravenosti zrušit kontrakt se souhlasem RF a bez jakýchkoli nároků vrátit 200 tisíc dávek. Zdůraznil, že on osobně s tím nesouhlasí, ale respektuje stanovisko koaličních partnerů, nechce vládní kriz a žádá opoziční partnery, aby oficiálně, a nikoli na úrovni vyjádření v médiích, na sebe vzali odpovědnost za odmítnutí ruských vakcín.

„A poté,“ cituji podle facebooku, „naráz ticho. Hrobové. A kolik bylo křiku… Prý hybridní válka, geopolitická zbraň Ruska, Putinův lokaj, plácání o naší hanbě!“ A úderné zakončení: „Abych pravdu řekl, nikdy bych nedovolil to vrátit. Nikdy! My jsme nedílnou součástí Evropské unie, ale já nemohu odmítnout záchranu našich lidí kvalitní vakcínou, protože je vyrobena v Rusku… Nejsem vrah.“ A…

A já, když jsem se pro zajímavost podíval na slovenské weby, zjistil jsem, že popularita premiéra se prudce zvýšila. S potěšením to přiznávají jeho stoupenci a se skřípěním zubů i jeho protivníci rozhořčujíce se nad „nerozhodností“ svých lídrů, kteří se „báli otevřeně potvrdit svůj principiální postoj“. Podle mého je to přesně tak. Ano, „sorosjata“ se podělala strachy …a co s tím? Hlavní je, že mají nějaký postoj a ten je principiální…

Zdroj: Livejournal.com

Překlad: Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
Kód na vložení tematického článku

5 13 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
malymax
malymax
Reply to  fajt
11. 3. 2021 7:38

Pan JUDr. Vyvadil to myslí dobře, jeho obsáhlejší a emociální návrhy publikuje hlavně u Paroubka na vasevec.cz. S čím ale nesouhlasím, je nálepkování různých oponentů radikálních opatření tituly, jako magoři a pod., mezi nimiž se ocitl nejen býv. prezident Klaus, ale také MUDr. Soňa Peková. A to mně vadí více, neboť ona je od fochu odbornice virologie a pan Vyvadil právník. Pan Vyvadil navrhuje takové osoby trestně stíhat, dle § šíření poplašné zprávy, což se může v realitě současného vyjímečného stavu, stanného práva, cudně nazývaného lockdown, stát zavedenou praxí. Fatální selhání Evropské komise, na čele s Ursulou von der Leyen,… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  malymax
11. 3. 2021 7:53

na vlky jedině železy – jinak normálnost se v česku nenosí, slušnost, zodpovědnost a věcná umírněnost je trestána opozičními šupáky, které milují uplacená hnědá media ( financována i z vaších plateb a daní) – takže bych nikomu nevyčítal expresnost při prezentovaní názoru a postoje, protože k adrenalizovanému jinak už nic nedorazí – jsem moc zvědavý, jak vyslaný štábní šikovatel nakonec bude v protektorátu rovnat švejky ( a možná k takové situaci ani nedojde a zdejší kotlina se ponechá svému osudu – musím ale připomenout, že potenciál národa z 89 je dávno v pr… a co zůstalo má do kvalitní budoucnosti… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  fajt
11. 3. 2021 7:56

…k adrenalizovanému davu… teď je to komplet. ..)

zart
zart
10. 3. 2021 17:32

O způsobu léčení rozhodují lágroví „lékaři“, kteří provádějí pokusy na lidech…

Gatta
Gatta
Reply to  zart
11. 3. 2021 9:25

Abychom lékařům zas tak nekřivdili … Oni to jsou v podstatě jen vysoce kvalifikovaní řemeslníci v bílých hadrech . To není míněno jako urážka, nebo dehonestace. Dělají s tím, co jim dá farmaceutický průmysl a výrobci zdravotnických přístrojů a materiálu.Informace mají ty, co jim někdo vyšší pošle „oběžníkem“ a pak nějaké své vlastní zkušenosti. V dnešní době, ale třeba i jen na očkování chřipky, se občas nashodují ani v doktorských rodinách. A i takový docent či primář toho ví o Covidu jen o něco víc, než místní čtenáři OM. A nakonec zjistíte, že i t, že „co docent – to… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Gatta
orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
11. 3. 2021 11:29

Proto už dávno – felčaři, lapiduši, markytáni.
Tady poblíž nás byl jeden, a to byl proslavený alkoholik. Dávný apatykář rovněž.
V Praze , na konci Štěpánské směrem k Apolináři bývala na rohu prima hospoda. Chodívalo se tam na fotbal a na hokej. A bývala tam spousta medíků. Nalitejch. – Dobra vodka wyborowa, slýchávali jsme často.
Felčaři tu svojí existenci minulý a tento rok opravdu rozštípli.

fajt
fajt
11. 3. 2021 12:16

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jiri-Vyvadil-Mila-Daso-Vy-nechapete-ze-Vas-Vasek-byl-v-moralnim-smyslu-vrah-398400 – dalo by se taky říci, že Dáša je vychcanější Meghan ( pracuje se stejnými prostředky a logika je taky totožná – na rozdíl od ní, ale dosáhla svého a je na vrcholu pekelné pyramídy). ..)