Smrt je zadarmo aneb zdravotnická rozbuška

Jak jsem psal již ve svém článku Svrhněme vládu, připravovaný zdravotnický tunel se stává rozbuškou, která snad konečně přesvědčí občany, aby se začali hlásit o svá práva. Z hlavního dokumentu Julínkova občanského sdružení Reforma zdravotnictví vyplývá, že z pacienta se má stát klient, zákazník, který bude v centru pozornosti. Logicky mi z toho vychází, že z lékaře a zdravotních pojišťoven se v tomto systému musí stát obchodníci někde v pozadí. Z ekonomického hlediska bude pro takového lékaře-obchodníka nejvýhodnější bohatého klienta co nejdéle a nejdráže léčit a chudého nechat co nejdříve a s co nejnižšími náklady zemřít.

Vracíme se ke zdravotnickému systému, v němž jsme byli za feudalismu a raného kapitalismu. Chudý šel k bábě kořenářce či mastičkáři, bohatší ke studovanému felčarovi. Vzhledem k tehdejší úrovní lékařské vědy to tehdy nebyl až tak velký rozdíl, pravděpodobnost přežití byla u obou nízká. Dnes jsme zaplaťpánbůh na jiné kvalitativní úrovni, posílat tedy chudší spoluobčany zpět do náruče novodobých šarlatánů nebo je nechat úplně bez pomoci je neetické, neekonomické a zbytečné. Nehledě na to, že se to ve formě různých epidemií může krutě nevymstít i těm bohatším.

Celá reforma zdravotnictví je s velkou pravděpodobností šita na míru zájmovým skupinám. Vytváří systém, v němž budeme povinně přispívat na něčí zisk, aniž bychom měli možnost to jakkoliv ovlivnit. Naše zdravotní daň poputuje do kapsy lidem, kteří mají jedinou výhodu. Mají a využívají svůj vliv na příslušného ministra, hejtmana nebo starostu. To není sociálně-tržní hospodářství, ale korupčně-konexní kapitalismus.Místo konkurence soukromých a neziskových zdravotnických zařízení jsou zaváděny a podporovány nové monopoly. Peníze jsou přesměrovávány od českých občanů k velkým korporacím, jejich manažerům a vlastníkům.

Co tedy již proběhlo a co se chystá v českém zdravotnictví? Zdravotnická zařízení v majetku kraje byly převedeny na akciové společnosti s tím, že cílem není jejich privatizace, ale lepší hospodaření. V některých krajích již je ovšem privatizace v plném proudu a například hejtman Bendl ji pojal opravdu velmi svérázně. Připravuje se totéž s fakultními nemocnicemi. Mají se přes odpor univerzit převést na akciové společnosti tak, že v nich univerzity získají pouze minoritní podíl. Následovat bude outsourcing a privatizace. Jinak jejich převod na akciovky nedává smysl.

Dalším bodem je privatizace zdravotních pojišťoven. To je podle mého názoru klíčový a současně nejproblematičtější krok celé zdravotnické reformy. Zdravotní pojišťovny i se svými zhruba pětadvacetimiliardovými rezervami budou za hubičku předány našim i zahraničním koncernům. Dnes již je vše (včetně severomoravského zkušebního provozu v režii firmy Agel) připraveno pro vznik zdravotnických koncernů se systémem řízené péče. Vracíme se k vysmívaným a zavrženým Okresním ústavům národního zdraví, ovšem tentokrát v kapitalistickém kabátě.

Na obzoru se navíc objevují dravci z Ameriky. Kaiser Permanente je zdravotní pojišťovna provozující systém řízené péče s šesti miliony uživatelů, které začíná ve Spojených státech hořet půda pod nohama. Ubývá jí klientů a přibývá žalob na zanedbanou péči. Řešením je expanze do východní Evropy. A trojskými koni této ctihodné společnosti jsou právě Julínkova Reforma zdravotnictví a Chrenkův Agel.

Vážení, to nejsou žádné strategické hry, to je promyšlený dlouhodobě připravovaný tunel, zločinné spolčení, jehož konečným důsledkem bude totálně zmonopolizované zdravotnictví v americkém stylu. Zajímejte se o to, co se děje, připojte se k peticím a protestním akcím mediků i odborářů. Tentokrát jde opravdu do tuhého!

Odkazy:

Adam B. Bartoš a iDnes: Chystá se obří tunel …

Petr Bendl o privatizaci nemocnic

Hana Brixi o reformě zdravotnictví

Petr Holub: Tunel za 200 miliard …

Petr Holub: Proč se bojíme privatizace …

Petr Holub: Zahraniční expert chválí Julínka …

Václav Hořejší: Chystá se obří tunel zdravotnictví …

Václav Hořejší: Reforma zdravotnictví – ideologie …

Pavel Hroboň reaguje na Chystá se obří tunel … 

Pavel Hroboň: Na politiky vás Harvard nepřipraví

Jan Payne o reformě zdravotnictví

Spoluúčast ve zdravotním pojištění – USA

Spoluúčast v zubní péči – USA

Spoluúčast v oční péči – USA

Stanovisko univerzit k plánované přeměně fakultních nemocnic na a. s.

Tribun o zdravotnické reformě

Umlaufoviny: Ne Julínkovým akciovkám

Usnesení evropské federace lékařů zaměstnanců

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments